Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çekişmeli Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Old 08-04-2013, 09:03   #1
Konuk Emel DEMİRÖZ

Varsayılan Çekişmeli Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı

Öncelikle yapacağınız yardımlar için siz Hukukçulara çok teşekkür ediyorum.
Sorum şu, eşimle 1995 yılı sonlarında evlendik, 2011 yılında çekişmeli boşanma davası neticesinde boşandık. Çocukların velayeti bana verildi, eşim kararı tüm yönleriyle temyiz etti. Bugün yarın karar gelecek. Benim üzerime olan malvarlığım olmasına rağmen şu anda tasarruf hakkım olmadığından (tedbir nedeniyle) maddi durumum iyi olmadığı için mal paylaşım davası için Avukat tutacak durumda değilim.
Karar gelince hemen mal paylaşımı için dava açmak istiyorum.
Sorum şu;
1- Ben 1993 yılından beri kamuda çalışıyorum, eşim de 1995 yılından itibaren kamuda çalışmakta. Ben kamuda çalışma hayatına başlamadan önceki ticari faaliyetlerimden elde ettiğim gelirimle birlikte 2000 yılında eşim adına bir taşınmaz gayrimenkul satın aldık ama bu gayrimenkulün parasını benim ödediğime dair belgeler elimde mevcut. ayrıca bu ödemeyi de kendi adıma tescilli olan aracımı satarak yaptığım için aracın kayıtları ve ödemeyle ilgili resmi belgeler elimde mevcut ancak eşimi çok sevdiğim için tapunun eşim adına olmasında bir sakınca görmemiştim. Bu gayrimenkul 10 yıl atıl durduktan sonra 2009 yılı sonunda müteahhite kat karşılığı verdik ve arsa karşılığı olarak yine 3 adet daire aldık, bir adet te yine kendi adıma kredi çekerek satın aldık. Arsa tapusu eşim adına olduğu için dairelerin tapusu da eşim adına çıktı, kredi çekerek satın aldığmız dairenin tapusuda eşim adına çıktı. ama halen kredi ödemesini ben yapıyorum.
Eşim boşanma davası esnasında Haziran 2011 ayından itibaren tapuların kendi adına olduğunu beyanla kiracılardan kiraları aldı bende defalarca mahkemeye tedbir talebinde bulundum ancak mahkeme boşanma sonrası mal paylaşımı davası açabileceğimi gerekçe göstererek kabul etmedi. kiraları eşim almasına rağmen halen kredi borcunu ben ödemekteyim.
2- Yine bankadan kredi çekerek kendi adıma 2010 yılında 0 KM bir araç aldım ve bu araca ait kredi borcunun 4-5 ay kadar taksitini evlilik birliği içerisinde gelirimizden ve aldığımız kiradan yaptık eşim kalan borca herhangi bir katkıda bulunmadı halen bu borcu ben ödemekteyim.
Boşanma davası esnasında eşimin avukatı araç için çekilen krediyi araç alımında kullandığımızı beyan ederek aracın ve borcun bana ait olduğunu beyan etti,
Ayrıca arsa karşılığı elde ettiğimiz dairede ve kredisini benim ödediğim daireye ait kredi borcunu kendilerinin ödediğini mahkemede beyan etmelerine rağmen bu ödemeyi de yapmadılar.
Benim bu arsa ve araçla ilgili durumum için ne yapmam gerekiyor veya nasıl bir dava açmam gerektiğini yazarsanız çok sevinirim. Teşekkür edernim.
Old 11-04-2013, 15:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Taşınmazlar üzerinde tedbir olduğunu,gelirinizi
n avukata vekalet ucretı ödemeye yetmediğini beyan ederek barodan bir avukat atanmasını talep edebilirsiniz.

2-Anlattığınız olgulardan açılacak mal rejimi davasında kişisel mal,katkı payı katılım alacağı vb gibi konuların ayrıntılı biçimde tartışımasını gerektirir özellikler bulunmaktadır.

Bu nednele bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı,tüm belge ve bilgileri avukatla paylaşarak davanızı yürütmenizi öneriyoruz.
Old 12-04-2013, 07:51   #3
Konuk

Avukat hanım öncelikle çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için ama Cevabınız benim için doyurucu olmasana, ilave olarak Barodan Avukat yardımı için Mahkemeye mi müracaat edeceğim, ayrıca açılacak davalarda dava dilekçesinin önemi ve sunulan deliller de önem arz ettiği için bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum. Bir bayan olarak eşim karşısında haksızlığa maruz kalmak istemiyorum çünkü bulunduğum il çok küçük bir il ve eşimin işi gereği çevresi çok geniş bana barodan atanan bir Avukatın eşimden dolayı yeteri kadar yardımcı olabileceğini sanmıyorum. beni sorularımla ilgili biraz aydınlatırsanız en azından müracaat ve dava esnasında bazı gelişmeleri görme fırsatı vermiş olursunuz. Tekrar teşekkür ederim.
Old 12-04-2013, 23:15   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Barodan avukat atanması için baro adli yardım servisine başvurmanız gereklidir.Randevu almalı ve talep edilen evrakları temin etmelisiniz.

2-Elbette açılacak davalarda dava dilekçesi ve deliller önemlidir.Daha önemlisi bunların bir avukat aracılığı ile yapılmasıdır.KAHDEM dava dilekçesi yayınlamaz ve dilekçe yazmaz.

3-Adli yardımdan atansın veya atanmasın bir avukatın karsı tarafın nüfuzunun etkisinde kalması düşünülemez.

4-daha önceden de belirtildiği gibi mal rejimi davalarında daya konu olay hakkında ayrıntılı bir ön çalıma yapmak gerekir.Paranın kaynağı,kişisel olup olmadığı,katkı mı katılım mı olup olmadığı ve muhtemel savunmalar dava açmadan önce özenle araştırılmalı ve kanıtları hazırlanmalıdır.

El yordamı ile dava yürütmek mümkün değildir.Bir avukattan yardım almanızı ısrarla öneriyoruz.
Old 16-04-2013, 16:39   #5
Konuk

Avukat Hanım cevabınız için teşekkür ederim. Benim öğrenmek istediğim husus, yukarıda anlatmaya çalıştığım durumla ilgili yapılabilecek işlemleri kısa başlıklar halinde yazarsanız çok sevinirim. Yine söylüyorum maalesef hukuk sizin dediğiniz gibi olsaydı keşke ama öyle değil, küçük yerleşim yerlerinde anlatmaya çalıştığım sıkıntı hat safhada eşimin etkisinden dolayı kendimi savunamadım bile, bu hususta sizden yardım istiyorum acizane yardımcı olursanız minnet duyarım. Bir kadın olarak haksızlığa uğramak istemiyorum bu davada.
Old 16-04-2013, 16:45   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

KAHDEM adalete ulaşma konusunda katılımcılara destek olur ve hukuki girişimlerde bir avukattan destek alınmasını önerir.

Bu alanda bir dilekçe yazılmaz ve örneği paylaşılmaz,dava açılması için dilekçe benzeri önerilerde bulunulmaz.

Elyordamı ile dava takip etmeyiniz.

Belirtildiği gibi bulunduğunuz veya farklı yerdeki bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız veya adli yardım servisine başvurmanızı ısrarla öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi