Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

'Karakolda İşkence Var'

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-08-2006, 11:49   #1
PINAR YILMAZ

Varsayılan 'Karakolda İşkence Var'

'Karakolda işkence var'

İnsan Hakları Derneği üyeleri, duvara yazı yazdıkları için gözaltına alınan 4 gence Fatih Şehremini Polis Merkezi'nde işkence yapıldığı gerekçesiyle karakol önünde eylem yaptı

Dinçer Şeref - İstanbul

İstanbul Fatih Şehremini Polis Merkezi'nde gözaltına alınan 4 gence işkence yapıldığını öne süren İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri, dün karakol önünde basın açıklaması yaptı. İçişleri Bakanlığı'nı göreve çağıran üyeler, polis merkezi ve olayın sorumluları hakkında soruşturma açılmasını istedi.
Basın açıklaması için gelen İHD İstanbul Şube Başkanı Hürriyet Şener ve beraberindekiler karakolun bahçesine alınmadı. Bunun üzerine grup karakolun önünde toplandı. "Bu karakolda işkence var, sözlü cinsel taciz işkencedir", "Terörle Mücadele Yasası'na hayır" yazılı dövizler taşıyan grup, "İşkenceci polis hesap verecek" diye slogan attı.

4 genç de katıldı
İkinci kez bir karakol önünde eylem yaptıklarını hatırlatan Şener, "Duvara yazı yazdıkları için gözaltına alınan bu gençler götürüldükleri karakolda polislerin fiziki ve sözlü şiddetine maruz kalmışlardır. Karakolda çırılçıplak soyulan gençler kaba dayağa maruz kalmışlar" dedi. Basın açıklamasına işkenceye uğradıkları öne sürülen dört kişi de katıldı
kaynak:www.milliyet.com
Old 26-08-2006, 15:32   #2
PINAR YILMAZ

Varsayılan İşkence

İnsanlar neden işlerini dayakla yürütmeye çalışırlar anlamıyorum.Ülkemizde polislerin tutuklulara daha sanık sıfatı bile verilmeden hangi hakla dayak attıklarını anlamıyorum doğrusu.1930'larda yaşayanlar anlatırlar.Eskiden gözaltında kaybolmak diye bir deyim vardı.Sebebi her ne olursa olsun tutuklanan insanlar daha mahkemeye bile çıkarılmadan ortadan kaybolurlardı.Hemde sonsuza dek.Şimdilerde böyle olayların olduğunu sanmıyorum.Ama polis işkencesi ne yazıkki hala devam ediyor.Ülkemizin asayişinin böyle yöntemlerle sağlanmaya çalışılması ne kadar acı.Yazık..çok yazık...
Old 26-08-2006, 15:41   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
1930'larda yaşayanlar anlatırlar.Eskiden gözaltında kaybolmak diye bir deyim vardı.

Sayın Yılmaz, 1980 ler demek istediniz sanırım...

Saygılarımla
Old 26-08-2006, 15:45   #4
PINAR YILMAZ

Haklısınız 1980'lerde de bu tabir kullanılırdı ama ben birinci dünya savaşından sonraki yıllarda yapılan işkenceler için kullanıldığını duymuştum.Yanlış biliyorda olabilirim.İlginiz için teşekkür ederim..Saygılarımla..
Old 26-08-2006, 21:24   #5
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan soruşturmada yasadışılık

Hadi, diyelim ki "kökü dışarıda ideolojik mihraklar karalama amaçlı..., veya münferit bir olaydır, 200.000 kişi içinde çürük elma(!) bulunabilir...vb. vb..." olsun.
Yakında SORUŞTURMAYA MAHAL BULUNMADIĞINA KARARI verilmesini ve de bu olayın şüphelileri korunmak istenmesini devlet gelenek ve ciddiyetine uygun olduğunu düşünenler çıkabilir.

Şimdi düşünelim;
Amirine yaranmak, kişisel öfkesini tatmin etmek ve/veya politik beklentiyle hareket etmek amacındaki polis görevlisinin bu hukukdışı davranışını örtmek, HUKUK DÜZENİNİ YÜCELTİR Mİ ?

Sanmıyorum.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu, Yeni sanık
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi