Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

def'i yoluyla ileri sürülememe-madde 148

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-11-2008, 19:18   #1
fd90

Varsayılan def'i yoluyla ileri sürülememe-madde 148

Merhaba,
Ben hukuk fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim,aklıma bir mesele takıldı,görüşlerinizi takdir eder,beni bilgilendirirseniz memnun olurum.
Anayasanın 148. maddesinin 2. fıkrasında "Kanunun yayımlandığı tarihten itibaren on gün geçtikten sonra,şekil bozukluğuna dayalı iptal davası açılamaz;def'i yoluyla da ileri sürülemez." denmektedir.
Fakat defi yoluyla denetim(somut norm denetimi) uygulanmakta olan bir denetimdir ve anayasa mahkemesince de tanınmaktadır.
Öyleyse anayasada bahsedilen "defi yoluyla denetim yapamama" benim anlayamadığım bir meseleyi mi kastetmektedir yoksa anayasa burada kavramı yanlış kullanmaktan kaynaklanan bir hata mı içermektedir?

Saygılar.
Old 30-11-2008, 18:13   #2
Av. Ali Uygur Selçuk

anayasada belirtilen şudur düzgünce okuyunca bir kavram kargaşası yoktur: kanunların biçim olarak anayasaya aykırıkları defi yoluyla ileri sürülemez. anayasa bu istisnayı getirmiştir.
Old 05-12-2008, 23:53   #3
efekankaptan

anayasa mahkemesi kanunları şekil ve esas bakımından denetlemektedir. kanunların esas bakımından incelenmesi bir süreye tabi tutulmamıştır anayasa mahkemesi denetimi gerek defi ileri sürülmüşse gerekse diğer yollarla yapabilmektedir. şekil bakımından inceleme işlemi ise daha farklı bir konudur ilgili maddece bu incelemenin hangi şartlara göre yapılcacağı açıkca sayılmıştır : "Kanunların şekil bakımından denetlenmesi, son oylamanın, öngörülen çoğunlukla yapılıp yapılmadığı; Anayasa değişikliklerinde ise, teklif ve oylama çoğunluğuna ve ivedilikle görüşülemeyeceği şartına uyulup uyulmadığı hususları ile sınırlıdır." yine aynı fıkranın devamında iptal davası açılabilmesini bir süreye bağlamıştır bu süre de yayım tarihinden itibaren 10 gündür. bu süre geçtikten sonra şekil bakımından iptal davası ne kanunda dava açabilme yetkisi bulunan kişiler ne de defi ileri sürülerek açılamayacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi