Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Süresinde Açılmamış Kıymet Takdirine İtiraz Davası

Yanıt
Old 19-01-2021, 08:49   #1
Av. Can Yıldırım

Varsayılan Süresinde Açılmamış Kıymet Takdirine İtiraz Davası

Sayın meslektaşlarım merhabalar. Kıymet takdiri raporu borçluya 103 davetiyesi ile birlikte adres kayıt sistemindeki adresine çarşıda olduğu gerekçesi ile 21/2 ye göre tebliğ edilmiş, komşusuna haber verilmiş ve haber kağıdı kapısına yapıştırılmıştır. Borçlu 7 günlük süre içerisinde değil haber kağıdının kapıya yapıştırıldığı tarihin 10'uncu gününde itiraz davası açmıştır. Süreye ilişkin itirazımızı cevap dilekçesinde sunduk. Fakat anlayamadığım bir husus var. Hakim süresinde açılmamasına rağmen tensip zaptında keşif günü tayin etti ve önincelemenin dosya üzerinden yapılmasına karar verdi. Kıymet takdirine itiraz davasını ilk kez gördüğüm için merak etmekteyim, hakim süreye ilişkin itirazımızı keşiften sonra mı değerlendirecek? Eğer öyle olacaksa bu durum borçlunun zararına değil mi? Çünkü yatırdığı masraflar boşa gitmiş olacak.

Cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
Old 19-01-2021, 22:17   #2
Burak Atak

Sevgili meslektaşım,

Süre bir dava şartı olduğu için hâkimin bu hususu öncelikle değerlendirmesi gerekmektedir. Bunun incelenmesi keşiften sonraya bırakılamaz. Aksi, dediğiniz gibi usul ekonomisine aykırıdır.

Şimdi söyleyeceğim şeyin olacağını iddia etmiyorum veyahut da böyle bir duruma şahit olduğumu söylemiyorum; ancak tensip zaptı mahkeme kaleminde hazırlanmış ve dosya incelenmeden imzalanmış olabilir. Böyle bir uygulama olması hukuken mümkün değilse de pratikte mümkündür. Bu durumu da kalem personeliyle görüşebilirsiniz.

Belki de hâkim süreye ilişkin bir aykırılığın olmadığını düşünmektedir veyahut da bu hususu tamamen gözden kaçırmıştır.

Umarım sorunuzun yanıtını en kısa sürede alırsınız. Sonuç hakkında geri dönüşünüzü bekliyorum. Davanızda başarılar dilerim.
Old 27-01-2021, 12:32   #3
Av. Can Yıldırım

Alıntı:
Yazan Burak Atak
Sevgili meslektaşım,

Süre bir dava şartı olduğu için hâkimin bu hususu öncelikle değerlendirmesi gerekmektedir. Bunun incelenmesi keşiften sonraya bırakılamaz. Aksi, dediğiniz gibi usul ekonomisine aykırıdır.

Şimdi söyleyeceğim şeyin olacağını iddia etmiyorum veyahut da böyle bir duruma şahit olduğumu söylemiyorum; ancak tensip zaptı mahkeme kaleminde hazırlanmış ve dosya incelenmeden imzalanmış olabilir. Böyle bir uygulama olması hukuken mümkün değilse de pratikte mümkündür. Bu durumu da kalem personeliyle görüşebilirsiniz.

Belki de hâkim süreye ilişkin bir aykırılığın olmadığını düşünmektedir veyahut da bu hususu tamamen gözden kaçırmıştır.

Umarım sorunuzun yanıtını en kısa sürede alırsınız. Sonuç hakkında geri dönüşünüzü bekliyorum. Davanızda başarılar dilerim.

Meslektaşım öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Bu süreçte siteye girecek fırsatım olmadı.

Keşif yapılırken hakime durumu izah ettim. Cevap dilekçesi sundunuz mu diye sordu. Sunduğumu ve süreye ilişkin itirazı da izah ettiğimi belirttim. Dilekçeyi görmediğini, beyan dilekçesi ile durumu yeniden izah etmemi rica etti. Sanırım yoğunluktan fark etmedi. Nihayetinde icra dosyasını ve cevap dilekçesinin ekinde sunduğum 103 davetiyesi ile kıymet takdir raporunu ihtiva eden tebligat mazbatasını inceleyince davanın gerçekten de süresinde açılmadığını gördü. Ancak ne yazık ki borçlunun yapmış olduğu masraflar boşa gitti. Bana da işimi daha iyi takip etmem gerektiği hususunda ders oldu.
Old 27-01-2021, 12:43   #4
Burak Atak

Alıntı:
Yazan Av. Can Yıldırım
Cevap dilekçesi sundunuz mu diye sordu. Sunduğumu ve süreye ilişkin itirazı da izah ettiğimi belirttim. Dilekçeyi görmediğini, beyan dilekçesi ile durumu yeniden izah etmemi rica etti. ... Ancak ne yazık ki borçlunun yapmış olduğu masraflar boşa gitti. Bana da işimi daha iyi takip etmem gerektiği hususunda ders oldu.

Sayın meslektaşım geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Bence bu olayda "işini daha iyi takip etme" dersini çıkarması gereken siz değilsiniz. Borçlu da süresini geçirdiği hâlde şikayette bulunarak risk almış. Tabii ki daha az masrafla iş halledilebilecekti; ancak hata sizde değil. Sıkmayın canınızı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi