Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ÖdenmemİŞ Nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-07-2009, 21:36   #1
konuk

Varsayılan ÖdenmemİŞ Nafaka

boşanma davamda boşanma gerçekleşmedigi için geçici nafaka kararı verilmiştir ancak 31.03.2006 tarihli mahkemenin başlangıç tarihinden bu yana biriken 4 aylık nafakamın 2 aylık bölümünü alabildim diğer iki aylık davalı tarafından yatırılmadığı için almadım. Bu miktarın ve 2009 yılı 2 aylık eksik yatırılan bir miktar nafakayı tahsil etmem için hangi yetkili mercilere başvurman gereklidir?
İlginize teşekkür ederim.

davayı kazandığım için maddi manevi tahribattan ötürü davalıya tazminat davası açmak istiyorum ancak avukatım olmadığı için tazminat davası açmak için gerekli prosedür hakkında bilgi sahibi değilim. Beni bu konularda aydınlatmanızı rica ediyorum.

İlginize teşekkür ederim.
Old 26-07-2009, 10:01   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Elinizdeki karar ile birlikte bir avukata gitmenizi önermek zorundayız.

Eşinizin açtığı boşanma davasının reddedildiğini anlamaktayım. Bunun dışında, sizin için tedbir nafakasına hükmedildiğini anlatmaktasınız.

Tedbir nafakaları, büyük çoğunlukla davanın açılma tarihinden itibaren geçerli olmak üzere verilirler. Ve kesinleşme tarihine kadar da devam ederler. Elinizdeki ilamı bir avukata incelettiriniz.

Mahkemelerce verilen nafaka, tazminat gibi alacakların tahsili için baş vurulacak mercii İCRA daireleridir. Yapılacak icra takibi ile, nafaka alacağınıza kavuşmanızın yolu açılacaktır. Takibin kesinleşmesi ile de, borçlunun menkul ve gayrımenkul malları ve gelirleri üzerinde HACİZ işlemi uygulanması talep edilecektir.

Yapılan icra takibine rağmen ödenmeyen nafalar için, cezai yaptırım vardır. Nafaka borcunu ödemeyen Eşiniz hakkında ceza davası açılabilecektir.

Eşinize karşı manevi tazminat davası boşanma gerçekleşemeden de açabilirsiniz. Manevi tazminat kişilik haklarınızın zarar uğratılması nedeni ile verilir. Eğer bunu kanıtlar iseniz, manevi tazminat davanız kabul görecektir.

Maddi tazminat için ise, gerçek maddi bir zarararınız var ise açabilirsiniz.Genel hükümler çerçevesinde açılır.

Boşanmanın sonucuna bağlı olarak verilen maddi tazminat davasını ise, şu an açmanız mümkün değildir.Çünkü bunlar boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatlerinizin zarar görmesi halinde verilirler.

Sayın Katılımcı;

Yapmanız gereken bir avukatla DOĞURUDAN görüşüp yol haritası belirlemektir.

Yoksul iseniz, bunu kanıtlayarak, bulunduğunuz yer il barosu size ücretsiz olarak avukatlık hizmeti sağlayacaktır.

Bu hakkınızı kullanınız.

Daha fazla hak kaybına uğramamak için profesyonel destek alınız.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi