Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şahsi Eşyaların Durumu (Boşanma Davası Öncesi Veya Sırasında)

Konuyu Kilitleyin
Old 05-09-2007, 02:03   #1
Konuk

Varsayılan Şahsi Eşyaların Durumu (Boşanma Davası Öncesi Veya Sırasında)

iyi günler,

öncelikle böyle bir çalışma yaptığınız için, emeği geçen herkese teşekkür ederim.

eşimle yaptığımız kötü bir kavga sonunda, herşeyimi orada bırakarak evden kaçmak durumunda kaldım. eşim bana boşanma davası açmak üzere. kabul etmeyi düşünüyorum. ancak dava açılmadan önce ya da açıldığı sıralarda, eve gitmem ve en azından kıyafetlerimi ve birkaç kişisel eşyamı almam gerek. her ikimiz de öğretmeniz ve göreve başladığımda giyecek kıyafetim bile yok. ben evden ayrıldığım gün evimin anahtarlarını değiştirtmişler. eve gidersem olay çıkaracaklarını, kapıya adam diktiklerini söyleyerek beni sözlü olarak tehdit ettiler.

bu durumda karakola giderek yanıma bir polis memuru almayı ve eve öyle gidip kapıyı çilingire açtırmayı düşünüyorum. eğer dava açılmış ve evdeki eşyalara tedbir konulmuş olursa bunu yapmaya hakkım var mıdır?
aslında daha danışmak istediğim çok konu var ama benim için öncelikli olan bu. şimdiden ilgilenen herkese teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 05-09-2007, 22:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Siz hala evlisiniz ve ev de hala müşterek eviniz.Evinize girmeniz ,şahsi eşyalarınızı almanız bir suça konu olamaz.

Eşiniz evin anahtarını değiştirerek,eve girmenize engel olarak ; evlilik birliğinin gereklerine aykırı davranmıştır.

Eve gidip şahsi eşyalarınızı almakta kaygı duyduğunuz anlaşılıyor.Bu durumda bulunduğunuz yer Aile Mahkemesine başvuruda bulunarak bu konuda tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.Bu talebiniz hakkında kısa sürede karar verilecektir.

Yine aynı konuda ve Aile mahkemesine 4320 sayılı Ailenin Korunması Kanunu gereği koruma kararı isyebilir,korunmak istediğiniz konuları bildirebilirsiniz.Şahsi eşyaların alınmasına yönelik tedbir kararı bu başlıkta da verilebilir.

Boşanma sırasında eşyaların bölüşümü sorun olacak ise eşyaların mevcut durumu konusunda tespit davası açabilirsiniz.

Bir avukattan yardım almanız hem şimdi ,hem daha sonrakı aşamalar için yararlı olacaktır.
Old 06-09-2007, 00:30   #3
Konuk

Sn. Habibe Hanım, çok teşekkürler. bir avukat arkadaşla temas kurduk, kendisiyle haftaya randevumuz var. umarım olaylar her iki tarafa da en az zarar verecek şekilde gelişir. tekrar teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

iyi çalışmalar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi