Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yaş Küçültme Davası Şartları

Yanıt
Old 05-02-2007, 18:07   #1
masal

Varsayılan Yaş Küçültme Davası Şartları

yaş küçültme hangi durumlarda mümkün şartları nelerdir?mesela sınav başvurusu için yaşı bir yada iki yıl geçen birisi yaşını küçültebilir mi bu haklı neden oluşturur mu? mutlaka kemik yaşı için rapor isteniyor mu?
Old 05-02-2007, 18:19   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan masal
yaş küçültme hangi durumlarda mümkün şartları nelerdir?mesela sınav başvurusu için yaşı bir yada iki yıl geçen birisi yaşını küçültebilir mi bu haklı neden oluşturur mu? mutlaka kemik yaşı için rapor isteniyor mu?

Sayın masal,

Kural olarak "hiç kimse doğmadan nüfusa kaydolamayacağı için" yaş küçültülemez. Sizin gerekçeniz ile hiç küçültülemez.

Saygılarımla
Old 05-02-2007, 18:29   #3
tiyerianri

geçen gün açtım yaş küçültme davasını,rapor aldırtıyorlar hastaneden.
Old 05-02-2007, 19:23   #4
advokat34

Alıntı:
Yazan masal

Yaş küçültmenin şartları: 1- Tescil engeli olmayacak. Yani doğum tarihi ile nüfusa kayıt tarihi olan tescil tarihi arasında süre olarak fark yoksa küçülmez ama süre farkı varsa, o fark kadar yaşı küçülebilir.(örn: doğum tarihi 01.01.1980, tescil tarihi 15.02.1982 gibi olursa, bu tescil tarihine kadar küçülebilir)
2- Yaşı küçülecek kişinin kendisinden sonra gelen kardeşiyle arasında en az 180 günlük süre olmalıdır.(tıbben asgari doğum süresi olduğu için)
3- Devlet Hastanesinden kemik grafiği çekilmesi ve buna dayalı hastane raporu zorunludur.(Doktorlar bu konuda genellikle olumlu kanaat kullanmaktadırlar).
4- Tanık beyanıyla da desteklenince mahkeme müspet karar verecektir.
Old 05-02-2007, 23:37   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sn.Av.Eylül,

Açıklamalarınız yaş büyütmeye dair gibi sanki. Doğum tarihiyle tescil tarihi arasında fark varsa, sonraki tarihlinin ancak tescil tarihi olması mümkün olabilir, ancak tescil daha geç olabileceğine göre de, nüfusta daha küçük görüneceğinden, büyütülmesi istenir. Hiç kimse doğmadan nüfusa kaydedilemez prensibi dolayısıyla yaş küçültülemez.

Tek olasılık, bazı ailelerin ölen çocuklarını nüfustan düşürmeyerek, onlar için çıkardıkları nüfus cüzdanlarını sonra doğan çocukları için kullanmaları durumunda gerçekleşebiliyor. Eylem suç oluşturduğundan , küçültme istekli emsaline de pek rastlanılmıyor.

Saygılarımla...
Old 06-02-2007, 00:35   #6
Av.Selim Balku

Soruyu soran Sayın Masal'a verilen cevaplara katılıyorum ancak bir hususu belirtmekte fayda var "yaş küçültülemez" diye bir hüküm yoktur. Şartlar uygunsa yaşınızı da küçültebilirsiniz.

Ayrıca ölen büyük kardeşlerin nüfus cüzdanlarını kullanmak herzaman suç olmamakla beraber yaş düzeltme davasının konusu olamaz kanımca. Saygılar...
Old 06-02-2007, 00:46   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Ayrıca ölen büyük kardeşlerin nüfus cüzdanlarını kullanmak herzaman suç olmamakla beraber yaş düzeltme davasının konusu olamaz kanımca.

Sayın Balku,

Böyle bir durum "tek başına yaş küçültme davasının konusu olamaz" kanımca. Nüfus cüzdanı kullanılıyor, ölüm nüfusa işlenmemiş. Böyle bir taleple bana müracaat edildiğini hatırlıyorum. Gelen kişi ölen abisinin nüfus cüzdanını kullanıyordu ve yaşı bu nedenle büyük görünüyordu, ne olduğunu şimdi hatırlamadığım bir sınava yaş haddi dolayısıyla giremiyordu.

Yaş küçültme açabiliriz diye düşünmüştüm, ancak anne ve babanın hukuksal durumunu zora sokabiliriz endişesiyle hiç girişmemiştim.

Bir de , şartları varsa yaş küçültülebilir demişsiniz. Benim aklıma bu olasılıktan başka bir şey gelmiyor?

Saygılarımla...
Old 06-02-2007, 01:01   #8
Av.Selim Balku

Şöyle yazayım, kişi 18 yaşına girdi, -hatırlayamadığım bir maddeye göre- 6 ay başvuru süresinde "bana abimin kimliğini vermişler, abisinin ölümünü, kendisinin de doğumunun tescilini istediğinde, ortada hangi suçtan bahsedebiliriz. Kişi bazan büyük kardeşinin kimliğini kullandığını annesi, babası öldükten sonra da öğrenebilir.

Ancak bu konu yaş düzeltme davasının konusu olamaz zira ortada düzeltilecek bir yaş mevcut değildir.

Yaş küçültmeye örnek vermenin anlamı yok, "her nasıl olduysa yaşı küçük yazılmış" bu yeterlidir. Yani her nasıl olduysa çocuk 2005 yılında doğmasına rağmen, 2005 yılında yapılan tescilde 2000 doğumlu yazılmış.

Ancak illaki (buradaki ki ayrı mı yazılıyor?) bir örnek vermek gerekirse aklıma ilk gelen "genel nüfus yazılımı" nüfus kayıt altına almak için memurlar, muhtarlar, köy köy gezip, nufus cüzdanı olmayanlarının(ya da velilerinin) beyanına göre nüfus czdanı veriliyordu. Bu uygulamada yanlış yazılma oranı yüksektir. Hatta 1950 ile 55 doğumlu olanların bu konuda başvurularının yoğun olduğu dönemlerin olduğunu duymuştum.
Old 06-02-2007, 01:10   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Şöyle yazayım, kişi 18 yaşına girdi, -hatırlayamadığım bir maddeye göre- 6 ay başvuru süresinde "bana abimin kimliğini vermişler, abisinin ölümünü, kendisinin de doğumunun tescilini istediğinde, ortada hangi suçtan bahsedebiliriz. Kişi bazan büyük kardeşinin kimliğini kullandığını annesi, babası öldükten sonra da öğrenebilir.

Ancak bu konu yaş düzeltme davasının konusu olamaz zira ortada düzeltilecek bir yaş mevcut değildir.

Yaş küçültmeye örnek vermenin anlamı yok, "her nasıl olduysa yaşı küçük yazılmış" bu yeterlidir. Yani her nasıl olduysa çocuk 2005 yılında doğmasına rağmen, 2005 yılında yapılan tescilde 2000 doğumlu yazılmış.

Ancak illaki (buradaki ki ayrı mı yazılıyor?) bir örnek vermek gerekirse aklıma ilk gelen "genel nüfus yazılımı" nüfus kayıt altına almak için memurlar, muhtarlar, köy köy gezip, nufus cüzdanı olmayanlarının(ya da velilerinin) beyanına göre nüfus czdanı veriliyordu. Bu uygulamada yanlış yazılma oranı yüksektir. Hatta 1950 ile 55 doğumlu olanların bu konuda başvurularının yoğun olduğu dönemlerin olduğunu duymuştum.

Sayın Av.Selim Balku,

Eski bir mesajım aşağıdaki linke bulunmaktadır.

Alıntı:
Benzer bir davayı takip ediyorum şu anda. Ancak tek fark müvekkilenin ablası hastenede ölmüş ve otopsi tutanakları beklenmekte. Ölen ablası ama kayden müvekkileyi gömmüşler. Siz de yaş küçültmesi iddiasıyla değil, nüfus kaydının düzeltilmesi iddiasıyla mahkemeye müracaat edin. Ama bir avukatla görüşmenizi öneririm.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3926

Sözünü ettiğim dava sonuçlandı ve nüfus kaydı düzeltildi.İşe yarar mı bilmem.

Saygılarımla
Old 06-02-2007, 02:03   #10
Av.Selim Balku

Kayıt düzeltme olabilir, katılıyorum.

Peki ölen abisinin veya ablasının nüfuz cüzdanını kullanan velilerin ya da şahsın kendisinin akıbeti hakkında bir bilginiz var mı?

Yıllardır hep söylenir, "gidip başvurma, başvurursan ailenin başı derde girer" gerçekten de Cumhuriyet Savcıları bu işi takip ediyorlar mı? Hep merak etmişimdir.
Old 06-02-2007, 12:58   #11
Av.Selim HARTAVİ

YAŞ DÜZELTME DAVASI:
Aranacak Hususlar:
1-Aile nüfus kayıt tablosu nüfus müdürlüğünden istenir.
2-Doğum belgesi getirtilecek, hastanede doğmuş ise dava reddedilecektir.
3-Okula başlama kayıtları getirtilir ve gerekirse askere başlama tarihi Askerlik şubesinden sorulur, Genellikle orta ve ileri yaşta ki davacıların açmış olduğu davalarda , sağlık kurulundan gelen rapor (40-45 yaşları civarında...) şeklinde geldiği için örneğin nüfusta 1945 tarihinde doğduğu kayıtlı iken 1950 yaşında doğduğunu iddia ve talep eden davacının ilkokula başlama tarihi sorulup 1952 olarak gelir ise 2 yaşında okula başlaması mümkün olmadığı için talebi reddedilmelidir.
4-Yaşı düzeltilecek kişinin nüfusta kayıtlı olması gerekir.
5- Sağlık kurulu veya Adli Tıp Kurumundan film ve grafiklerin çekilerek bu hususta raporun alınması gerekir.
6-Yaşı düzeltilmesi istenen kişinin talebi(iddia) yalanlayıp-yalanlamadığının tespiti için fiziksel görünümü (Nasiyeyi hali) hakim tarafından bizzat incelenmeli ve iddiayı yalanlayıp yalanlamadığı tutanağa geçirilmelidir.
7- Davacı tarafından bildirilen tanıklar çağrılıp dinlenilmelidir. Ancak bu tanıkların beyanları sadece takdiri delil olarak kabul edilmelidir. Eğer Tanığın beyanları soyut ifadelerden ibaret ise hiç itibar edilmemelidir. Kendi çocuğunun hatta kendi doğum tarihini bilmeyen ve sırf usul yerini bulsun diye adliye koridorunda yakalanıp duruşmaya çıkartılan tanıklara hiç itibar edilmemeli ,bildikleri beyanları somut nedenlere ve olaylara dayandırılmalıdır.Örneğin “ben askerden geldiğim yıl...”, “evlendiğim sene...”, “yaşı düzeltilecek kişi ile yaşıt hatta aynı yıl okula başlayan oğlum vardır”vb...
 Yaş düzeltme davası ancak bir kez açılabilir.
 İkiz oldukları iddiası var ise her ikisi de adli tıp kurumu yada sağlık kuruluna sevki gerekir. Ya diğer kardeşin de yaşı düzeltilir yada ikizlik kaydının iptaline karar verilir.
 Hiç kimsenin doğmadan nüfusa kaydı mümkün değildir. Yani nüfusta ki tescil tarihi çok önemlidir. Yaş küçültme davalarında ancak tescil tarihine kadar yaş küçültülebilir. Bu nedenle tescil tarihi belirlenmeden karar verilmemelidir.Örneğin bir baba nüfus idaresine gidip “benim 3 ay sonra nur topu gibi bir oğlum olacak ,ben tedbirli adamım,ne me lazım şimdiden kaydını yaptırıp tescil ettirmek istiyorum.J ” demesi ne kadar mümkün ise tescil tarihinden öncesine kadar yaşını küçültmesi de o kadar mümkündür. Yaş büyültülmesi davasında bu kurala gerek yoktur. Sadece kardeşler arasında kayda engel bir hususun olmaması gerekir.
 Kişi kendisinden önce bir kardeşinin doğduğunu ve kısa süre sonra vefat ettiğini ,kendisini de O’nun yerine kaydettiklerini ve nüfus kaydını kullandığını iddia ediyor ise ,dava hemen reddedilmelidir. Çünkü idari bir tasarrufu gerektirdiği için idari bir işlemdir. Nüfusa ilk kayıt mahkeme tarafından yapılamaz,nüfus davalarının bir başka dava tartı ise kişinin nüfus kütüğünde önceden kayıtlı olması gerekir.
 Bir suç nedeni ile mağdur yada sanığın yaşının küçültülmesi yada büyütülmesine ilişkin davanın yargılaması son soruşturmayı yapan mahkeme tarafından yapılır.
 Kişinin sadece doğum yılı yazılmış ise ay olarak Temmuz ayının birinci günü , sadece gün yazılmamış ise O ayın ilk günü esas alınır.
Old 05-11-2007, 16:19   #12
Avsibel

yaş küçültmesiyle ilgili dava açmak istiyorum.müvekkilim 1978 doğumlu görünüyor fakat 1980 doğumlu.müvekkilimim annesi ve babası uzunca bir süre nikahsız yaşamış bu esnada dört çocukları olmuş.müvekkilimin annesi ve babası daha sonra evlenip doğan dört çoçuğu nüfusa kaydettirmişler.Bu esnasında müvekkilim iki yaş büyük nüfusa nüfusu kaydolmuş.bu gerekçelerle açacağın yaş küçültme davamın akıbeti ne olur.SAYGILARIMLA
Old 05-11-2007, 20:30   #13
Av.Selim HARTAVİ

Sayın Avsibel
Meslektaşımız Av.Eylül çok net bir şekilde açıklamış yaş küçültmenin şartlarını

Yaş küçültmenin şartları: 1- Tescil engeli olmayacak. Yani doğum tarihi ile nüfusa kayıt tarihi olan tescil tarihi arasında süre olarak fark yoksa küçülmez ama süre farkı varsa, o fark kadar yaşı küçülebilir.(örn: doğum tarihi 01.01.1980, tescil tarihi 15.02.1982 gibi olursa, bu tescil tarihine kadar küçülebilir)
2- Yaşı küçülecek kişinin kendisinden sonra gelen kardeşiyle arasında en az 180 günlük süre olmalıdır.(tıbben asgari doğum süresi olduğu için)
3- Devlet Hastanesinden kemik grafiği çekilmesi ve buna dayalı hastane raporu zorunludur.(Doktorlar bu konuda genellikle olumlu kanaat kullanmaktadırlar).
4- Tanık beyanıyla da desteklenince mahkeme müspet karar verecektir.
Old 30-11-2015, 11:07   #14
Av. Dilek Duran Hanif

Merhaba, konunun üzerinden uzun zaman geçmiş ancak bir soru sormak istiyorum. 2011 yılında yaş küçültme davası açmış olan müvekkil davadan feragat etmiş ve mahkeme davayı feragatten reddetmiş. Bunun üzerine feragatten vazgeçmek isteyen müvekkil kararı temyiz etmiş ancak Yargıtayca karar onanmış ve kesinleşmiş. Şu anda yeniden yaş küçültme davası açmak istiyor ancak yaş davalarının sadece 1 kez açılabileceği hususu feragatte de geçerliliğini koruyor mu acaba?
Old 30-11-2015, 12:31   #15
Av. Ahmet GELEGEN

B arada tam teşekküllü hastane raporunun alınması şarttır, tek hekim raporu ile talepte bulunulmamalı. Yargıtayın yeni bu kararının şerhler kısmında bugün site anasayfasında paylaşacağım..
Old 22-06-2016, 01:17   #16
yorgun_demokrat

Varsayılan Sonuçlanan Davayı gelip görebilir miyim abi ?

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Av.Selim Balku,

Eski bir mesajım aşağıdaki linke bulunmaktadır.

Sözünü ettiğim dava sonuçlandı ve nüfus kaydı düzeltildi.İşe yarar mı bilmem.

Saygılarımla

Suat Abi Merhaba, sizinle Muhsin Abi vasıtası ile tanışmıştık. Elimde sanırım sizin daha önce çözdüm dediğiniz olayın benzeri var. Ayşe adında kız çocuğu doğuyor kısa süre sonra ölüyor. Fakat Ayşe'nin ölümü nüfus dairesine bildirilmiyor. Gerçekte ölen Ayşe kimlikte 8 yaşında iken fatma doğuyor. Fatma ayşenin kimliğini kullanmaya başlıyor. Ayşe (aslında fatma) şu anda kimlikte 44 yaşında gerçekte 36 yaşında. Şimdi ise 8 yıl büyük yazılmış olmak problemlere yol açıyor. Müvekkil düzeltmek istiyor. Sizin benzer dosya varsa ve hala duruyorsa bende istifade edebilir miyim acaba?
Selam ve saygılarımla...
Old 22-06-2016, 13:31   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yorgun_demokrat
Suat Abi Merhaba, sizinle Muhsin Abi vasıtası ile tanışmıştık. Elimde sanırım sizin daha önce çözdüm dediğiniz olayın benzeri var. Ayşe adında kız çocuğu doğuyor kısa süre sonra ölüyor. Fakat Ayşe'nin ölümü nüfus dairesine bildirilmiyor. Gerçekte ölen Ayşe kimlikte 8 yaşında iken fatma doğuyor. Fatma ayşenin kimliğini kullanmaya başlıyor. Ayşe (aslında fatma) şu anda kimlikte 44 yaşında gerçekte 36 yaşında. Şimdi ise 8 yıl büyük yazılmış olmak problemlere yol açıyor. Müvekkil düzeltmek istiyor. Sizin benzer dosya varsa ve hala duruyorsa bende istifade edebilir miyim acaba?
Selam ve saygılarımla...

Merhaba,

Aradan 10 yıl geçmiş, dosya arşivde duruyor mu; duruyorsa bulabilir miyiz, bilemem.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi