Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sahibinden satılık avukat (!) adliye personeli hataları.

Yanıt
Old 03-01-2013, 16:40   #1
Av. İlhan SALBAŞ

Varsayılan Sahibinden satılık avukat (!) adliye personeli hataları.

1)İcra dosyası takibin kesinleştiği gün kayboldu, icra dairesinde iki hafta hergün kalem personeli ile aramamıza rağmen bulunamadı, bu arada alacaklıya hergün telefonla durum açıklandı. Yeniden vekalet , takip talebi, ödeme emri, ptt tebliğ şerhi vs. yeni bir dosya yapılır yapılmaz borçlunun parası olduğu iddia edilen kuruma yazı yazıldı. kalem personeli ile bile papaz olundu. ancak, yazı cevabı olumsuz gelince, efendim bilerek dosyayı kaybetmişiz, zamanında yazılsaydı parayı tahsil edecekmişiz. (araştırdım 3 sene önce yazılsa bile bir kuruşu olmadığı halde) Tarafıma azilname geldi, en azından yaptığımız masrafları ve diğer kazandığımız davaları nedeniyle ücreti vekaletimizi talep ettik, efendim 3 kuruş vekalet ücretinden söz ediyormuşuz, kendisini satmışız, o kadar parayı heç etmişiz.
2) Eşi tarafından kendisine boşanma davası açılan bayan için karşı dava da boşanma, maddi, manevi tazminat , velayet ve nafaka talep etmemize rağmen, kadının kocasına hakaret ettiğine dair 3 şahidin beyanı nedeniyle, boşanma , nafaka velayet kabul edilmesine rağmen, müvekkil lehine maddi ve manevi tazminat reddedildiği için sattınız bizi kaça sattınız şeklinde müvekkilin ablasının telefonda sözlerine daha fazla dayanamayarak satanın da , satmayıp da sattı diyenin de sözü ile başlayan cümlem nedeniyle müvekkilin şikayeti üzerine iddianamenin kabul aşamasında iken, şimdi de, Ankara'dan Büyükçekmece Asliye Hukuk Mah. ne açtığım bir dava da pttden yatırdığım gider avansını kalem personeli bir ay içerisinde çekmediği gerekçesiyle para iade edildi ve güç bela telefona bakacak ve telefonda bilgi verecek bir kalem personeline ulaşabildiğim ve dosya numarasını bularak dosyayı çıkardığında, dava şartı yokluğundan (gider avansı olmadığından Postaneden çekmezsen tabi olmaz) davanın reddedildiği, HMK kesin süre ver dediği halde, süre bile verme zahmetine girmeden reddedildiğini öğrenmem üzerine, önce kalem, sonra müdür, sonra hakimi ile görüşmemde, uyap nedeniyle maddi hata da olsa düzeltme yapılamayacağı temyiz edilmesi halinde işin uzayacağı en iyisi yeniden dava açmam gerektiği yönünde bana verdikleri bilgiden dolayı kendilerine teşekkür eder (!) şimdi bu olayı müvekkile nasıl açıklayacağımı, yeni dava açarsam derdestlik olayı olup olmayacağı hakkında da derin şüphelerim bulunmakta, dava kesinleşmediğinden harç iadesini alamadığım gibi , bir kısmını hiç alamayacağım malumunuz. müvekkilden yeniden eksik 400 TL talep etmekte bile sanki bir suçum varmış gibi yüzüm kızarıyor. Sizler adliye personelinin hatalarından kendilerinizi suçlu hissediyor musunuz. bu tür durumlarda müvekkiller de size şüphe ile bakıyor mu? Bu tür olaylar yüzünden meslekten soğudum ve sizinle paylaşmak istedim. okuduğunuz için tşk:
Old 04-01-2013, 13:38   #2
Bronz Atlı

Yazdıklarınızı üzüntü içerisinde okudum sayın meslektaşım Bende aynı sıkıntıları çokça yaşıyorum. Ve malesef müvekkil nezdinde bu anlattıklarınızın hepsi BAHANE olarak değerlendiriliyor. İşini takip etmeyen, işini iyi yapmayan malesef avukat oluyor.
Aslında müvekkil açısından baktığımızda haksız da değiller. Ancak şu var: Biz kalemdeki, icradaki personele güvenmeden nasıl iş yapacağız? Bütün dosyaların en ince ayrıntısına kadar her işlemini nasıl takip edeceğiz. Bir yerde mecburen güvenmek zorundasın personele. Ancak sizin de anlattığınız örneklerde gösteriyor ki güvenmemek lazım. Ancak bu konuda ne yapılabilir, tam çözümü nedir inanın bir fikrim yok
Old 04-01-2013, 13:39   #3
haksun

Bizim meslek böyle işte.Boşanma davası sonucu verilen tazminat ile vekalet ücretini birlikte icraya koydum.Müvekkil onu bile kendinin zannederek beni eksik ödeme yaptım diye şikayet etmiş.Savcıya dilekçede izah ettim,sonradan müvekkil şikayetinden vazgeçme dilekçesi verdi.Buna rağmen,savcı, sanki ben gerçekten eksik ödeme yapmışım gibi davrandı.Aynı sıralardan geçmemişiz gibi..Ne yaparsın kaderde varsa..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi