Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hukuk Ulusal mı Olmalidir, Evrensel mi?

Yanıt
Old 28-09-2006, 23:58   #1
ayşekömürcü

Varsayılan Hukuk Ulusal mı Olmalidir, Evrensel mi?

Evet...Değerli arkadaşlar sizce hukuk ulusal mı olmalı yoksa evrensel mi?Bence baktığımızda ülkemizdeki hukuk kuralları kendi ülkemizde artık geçersiz hale gelmekte.Uyum süreci içinde değiştirilen yasalar bizlere ne kadar uymakta?Her millete farklı uygulama gerekir mi?Kanunlarımızı değiştirmemek bizi geri kalmış,insan haklarına saygılı olmayan bir ülke mi yapar?Kanunları değiştirirken hukuk kurallarından hemen sonra gelen örf ve adetler gözardı edilebilir mi?Evet değerli hukukçular bu konudaki görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.SAYGILARIMLA...
Old 29-09-2006, 00:11   #2
Tiocfaidh

Kanunların değiştirilmemesinin; hukukun doğasında var olan değişkenlik, dinamiklik, çağa ayak uydurma gibi özelliklere ters düşeceği için, hukukun özüne ve anlamına aykırı olacağını düşünüyorum. Kanunlar ve diğer hukuk normları statik olmaktan uzak, dönemin şartlarına göre değişmeye elverişli ve esnek olmalıdır.

Hukukun evrensel veya ulusal olmasının, hukuktan ziyade siyaset biliminin sahasına giren bir mesele olduğunu düşünüyorum. Küreselleşme-ulus devlet veya sosyalizm-liberalizm tartışmalarının ekseninde farklı düşünce yapılarına sahip kişilerin farklı görüş sahibi olabileceği göreceli bir kavramdır bence hukukun evrensel veya ulusal olması sorunu.

Konu hakkındaki görüşüm; farklı karakter ve yaşam tarzına sahip muhtelif toplumara farklı hukuk kurallarının uygulanmasının gerekliliği Montesquieu ve hatta İbni Haldun dönemlerinden bu güne kadar savunulagelmiş birer realite olduğuna göre, evrensel bir hukuk düzeninin varlığının tatmin edici olamayacağı ve ihtiyaçlara cevap veremeyeceği yönünde.
Old 29-09-2006, 10:31   #3
Av. Levent Kıray

Evrensel Hukuk ve Ulusal Hukuk kavramları her zaman ayrı ayrı varlıklarını korumuşlardır. Ulusal Hukuku her bir devlet kendi gereksinimlerine ve sosyolojik yapısına göre kendi içinde düzenler. Bunu yaparken de, eğer bu bir hukuk devleti ise, Evrensel Hukuk İlkelerini göz önünde bulundurur. İç hukukunu buna uygun olarak düzenler. Örneğin, insan haklarının korunması ilkesi bir evrensel hukuk ilkesidir ve iç hukuktaki düzenlemeler buna uygun olarak yapılmalıdır.
AB Hukuku da Evrensel Hukuk alanına girmiştir. Çünkü bilindiği üzere, AB üyeleri kendi ulusal hukuklarını AB Hukukuna uygun olarak düzenlerler ve bir iç hukuk normuyla AB Hukuku normu çeliştiği zaman, üst norm olarak AB normu uygulanır.
Netice itibari ile, gerçek bir hukuk devletinde ulusal hukuk, evrensel hukuka uygun olarak varolmalıdır.
Sayın üyelere iyi çalışmalar dilerim.
Old 29-09-2006, 16:07   #4
can hukukcu

AB hukuk kurallarını evrensel hukuk kuraları olarak kabul edemeyiz, bunlar bölgesel düzenlemelerdir.mamafih hukukun evrensel olmasını savunurum ama bu imkansızdır.her coğrafya ve her millet kendi içinde değerlendirilmelidir binaenaleyh evrensel hukuk külliyen her devlette uygulayamazsın.ama bazı konuların evrensel olarak düzenlenmesi ve her devletin de bunları onaylaması düşüncesindeyim SAYGILARIMLA..........
Old 29-09-2006, 17:50   #5
Adilyaşam

Değerli arkadaşım hukuk evrensel olmalı ya da olmamalı diye kesin bir soru bence doğru değildir. hukuk kuralları o toplumun tarihsel gelişim sürecine ve toplum yapısına göre değişiklik gösterir. hukuksal sorunlarda her toplumun kendi koşullarına göre kendi dinamikleri gözönünde bulundurularak toplumun gereksinimi olun durumlar da gözönünde bulundurularak demokratik ilkeler ışığında çözüm yollarının bulunması gerekir. her toplumun hukuksal sorunlarda yorumu kendi kültürel. ekonomik. altyapı, gelişim aşaması vb. gibi koşullarına göre belirlenir. burada önemli olan evrensel demokratik kurallara uygunluktur.her gerçek demokratik devletteki hukuk kuralları da birörnek değildir farklılıklar gösterir.saygılarımla...
Old 29-09-2006, 19:21   #6
ardaberkmekci

aslında ABD deki ulusal ve bu yapı içerisindeki eyaletler birbirinden coğu kez çok zıt ve yerel, kendine özgü yasa ve düzenlemeleri ile zaten küçük bir AB değilmidir, aslında bizim evrensellik olarak beklentimiz (bence) cezaların yaptırımı ve infazlarındaki evrensellik olmalı
Old 29-09-2006, 22:18   #7
üye8946

bazı hukuk kurallarının evrenselliği tartımasızdır.zaten buna bağlı olarak uluslararası antlaşmalarda yürürlüğe girmiş ve devletler bunlara üyedir.
türkiye"de ise bilhassa uyum sürecine bağlı olarak sipariş edilen yasalar çıkarılmaya başlandı.ancak her devletin belli bir sosyolojik yapısı var ve yasalar buna göre çıkarılmalıdır.türkiye AB"ye üyelik için başvurmadan önce de bir çok yasayı avrupadan almaktaydı.yasalar alınıyor ve ulusal değerler gözardı ediliyordu.yasaların zırt pırt değişmesi de bu yüzdendir.
türkiye ekonomik,siyasi ve hukuksal yönden iyi bir seviyede olsaydı AB"ye de gerek kalmayacaktı.nitekim norveç avrupa birliğine ihtiyaç duymamıştır.
saygılar...
Old 29-09-2006, 22:26   #8
ISIL YILMAZ

Sn.eylülkörümcü,
Konuyu actiginizdan beri neden böyle bir soru sordugunuzu anlamaya calisiyorum. Biraz bekledim, diger üyelerin cevaplari anlamama yardimci olabilir diye. Ancak hala anlamadim, neden böyle bir soru sorma ihtiyaci duydugunuzu : Hukuk evrensel mi, ulusal mi olsun? Böyle bir secim neden yapilmali?

Evrensel hukuk ilkeleri, hukuk felsefesinde adalet, hak, esitlik vs olarak ele alinip isleniyor ve uzerinde tartisiliyor. Arkadaslarin verdikleri cevaplar da genel olarak bu yönde sayilir.

Hukuk , ulusal boyutlariyla da bu kavramlar üzerinden tartisilabilir, bence. Ancak, anlayamadigim evrensel hukuktan muradiniz " Insan Haklari Evrensel Beyannamesi" gibi yazili düzenlemeleri aynen almamiz ile ilgili mi? Bu durumda evrensel hukuk kalkip ulusal hukuk mu oluyor? Ben gercekten felsefi bir tartisma olarak neyi amacladiginizi anlayamadim.

Rica etsem, konuyu beni icin biraz daha acmaniz mümkün mü?

Saygilar.
Old 30-09-2006, 00:54   #9
yargıç isa

Kitap .....

Hukuk hizmet ettiği amaç açısından evrenselliği tartışılamaz. Düzeni sağlamayı, yaşanabilir bir çevre yaratmayı ve aykırı davranışlarda bulunanlara yaptırım uygulamayı amaçlar.(daha da geniş düşünülebilinir.) Bunları sağlama yolları ise toplumların göstermiş olduğu sosyal, kültürel ve ekonomik farklılıklar nedeni ile görecelilik göstermektedir. Bu nedenle (A) ülkesinde ailenin korunması farklı bir kanunla, (B) ülkesinde ise bambaşka bir kanunla amaçlanabilir. Metinler, içerikler tamamen farklı olabilir ama amaç aynı olduğu için (A) ülkesindeki veya (B) ülkesindeki hukuk ulusal diyemeyiz. Bu çok saçma olur. Hukuk heryerde adaleti sağlamak için vardır; düzenlenme biçimi farklı olsa bile.

Kanunların değiştirilmesine gelince... Eğer mevcut kanun toplumun ihtiyaçlarına cevap vermiyorsa, yetersiz kalıyorsa değiştirilmemesi GERİ KALMIŞLIĞI ifade eder. Örneğin gazete veya yayın yolu ile kişiliğe karşı yapılan saldırılar medeni kanun ile koruma altına alınıyor, internet,sms yolu ile yapılan aynı saldırılara kanun cevap verekte zorlanıyorsa bu kanunun değiştirilmemesi halinde geri kalmışlık durumu ortaya çıkacaktır.Bir diğer örnek; kadın-erkek eşitliğinin şiddetle savunulduğu bir ortamda bunu engelleyecek bir kanunun varlığı ve değiştirilmemesi de aynı şekilde sonuç doğurur. Eğer kanunlar toplumun ihtiyaçlarına cevap verebildiği halde, başka ülkerin kanunlarına uydurulmak için değiştiriliyorsa, bu tamamen siyasi iradenin bir ürünüdür, siyasi tercihtir. Var olan kanunlar değiştirilir. amaç kanunun topluma uyması değil siyasetin izlediği yoldaki kanunlara uymasıdır. Böylece kanunlar toplumdan bir adım önde olur; kanunlar topluma göre şekil alacağına, toplumlar kanuna göre şekil almaya çalışırlar ve en yakın örnek olan ülkemizde olduğu gibi sistem çıkmazlara girer, toplumda çözülmeler olur.

saygılarımla...
Old 30-09-2006, 15:59   #10
ayşekömürcü

Sn. Işıl Yılmaz söylediğiniz gibi gerçekten söylemek istediğimi tam açıklayamadım.Sanırım başlık biraz yanlış oldu.Hukukun ulusallığından,evrenselliğinden çok hukuk normlarının her millete uygulanabilirliğini sormak istemiştim.Tabi hukuk kuralları değişmezdir demiyorum.Tam aksine değişen şartlara göre tabiiki değişkenlik gösterir.Ama kurallar değişirken yasa koyucu ülkesindeki durumlara göre mi karar veriyor yoksa başka menfaatlar için mi kanun değiştiriyor bunu tartışmak istedim.Haklısınız özür dilerim,konuyu biraz anlaşılmaz başlattım...
Old 30-09-2006, 20:07   #11
QUELLE

Açıkçası ben hukukun evrensel olması gerektiğini savunan insanların haklı gerekçelerinin neler olduğunu çok merak ediyorum..Çünkü düşünebiliyomusun farklı toplumsal yapısı olan ,farklı yaşam biçimleri yaşayan,farklı örf ve adeti olan devletlerin hukukunun evrensel olduğunu Tamam belki bazı konular vardır ki bunlar eşitlik,adalet...gibi her devletin hukukunda olmazsa olmazlarıdır.Ama düzenlemeye ve uygulamaya geçildiğinde her devletin kendi hukuk anlayışının olduğunu düşünüyorum.Hukuk ulusal olmalı ona göre yapılandırılmalı, aksi halde aynı koşullar altında yaşayan ama mutlu olmayan bir yığın insan ortaya çıkacaktır.Dünyada zaten hukuk alanında bir çok sorun varken bide hukukun evrensel olması daha çok kaos ortamı yaratmaktan başka bişeye yaramaz...
Old 01-10-2006, 23:36   #12
hakay

sayin quelle..hukuk ulusaldir,evrensel olan adalet ve adil yasamdir..adalet ve adil yasam eninde sonunda hukuku ulusal duzeyden evrensel boyuta ulastiracaktir..sizcede boyle degilmiii.saygilar
Old 02-10-2006, 16:25   #13
QUELLE

sayın hakay...Bilmiyorum farkında mısınız ama önce hukuk ulusaldır demişsiniz onu savunmuşsunuz sonrada ulusallık evrenselliğe dönüşecek diyerek evrenselliği savunmuşsunuz.Ayrıca benim tam olarak ne demek istediğimi de anlamamışsınız.Çünkü ben zaten bir daa okursanız çok rahatlıkla göreceksiniz adalet ve eşitlik gibi kavramların evrensel olduğunu belirtmişim,işin ulusallık boyutunu farklı yönde ele almışım.O yüzden rica ediyorum yazdıklarımı bir daha okuyup sonrada kendi yazdığınızı bir daha okursanız yazdığınızın ne kadar yanlış boyutta olduğunu göreceksiniz eminim...teşekkür ederim...
Old 02-10-2006, 18:54   #14
hakay

Önemli

sayin quelle.anlatmak istedigim sey size biraz karmasik geldiginden soylediklerimin yanlis oldugunu dusunmussunuz.hukuku salt evrensel bir kavram gibi ele almak ne kadar yanlissa,ulusal bir kavram olarak ele almakta o kadar yanlis.her toplumun kendi yapisina uygun bir hukuksal duzen olmasina ragmen,hukukun icinde kendiliginden var olan adalet ve esitlik ilkleri hukuku kendiliginden evrensel bir boyuta tasimaktadir..saygilar
Old 02-10-2006, 20:46   #15
QUELLE

Soru

Alıntı:
Yazan hakay
sayin quelle.anlatmak istedigim sey size biraz karmasik geldiginden soylediklerimin yanlis oldugunu dusunmussunuz.hukuku salt evrensel bir kavram gibi ele almak ne kadar yanlissa,ulusal bir kavram olarak ele almakta o kadar yanlis.her toplumun kendi yapisina uygun bir hukuksal duzen olmasina ragmen,hukukun icinde kendiliginden var olan adalet ve esitlik ilkleri hukuku kendiliginden evrensel bir boyuta tasimaktadir..saygilar

Bakın gerçekten siz ya anlatmak istediğinizi tam olarak ifade edemiyorsunuz ya da söyledikleriniz arasındaki çelişkiyi görmezden gelmek istiyorsunuz.Çünkü fakındamısınız ki hem hukuk için evrenseldir ya da ulusaldır diye kesin cvp vermeyip dolambaçlı olarak ulusallığın kendiliğinden evrenselliğe dönüşmesinden bahsedip sonra hukuk ulusaldır diyip sonuç olarak hukukun evrensel olduğuna çıkıyorsunuz.Bilmiyorum farkında mısınız Ayrıca göz ardı ettiğiniz bir konu daa var ki oda tekrar ediyorum ben zaten bazı konuların evrensel olduğunu kabul edip yapılandırılmalarının farklı olmasını savunuyorum.Yani bu konuda bende farklı bişey söylemiyorsunuz...teşekkür ederim...
Old 09-10-2006, 13:39   #16
hukukçu85

hukukun ulusal olması kaçınılmazdır.öyle ki her toplumun bir sosyokültürel dokusu ve bu dokuyu besleyen tarihsel ve toplumsal değerleri vardır.bir toplumun hukuku da toplumun kültürüne tarihsel birikimlerine ve yaşam biçimine bağlı olarak gelişir ve ilerler.bu yüzden hukuk ulusaldır.alman hukuku italyan hukuku fransız hukuku isviçre hukuku birer ulusal hukuktur ve toplumların kendi yapısına göre şekillenmiştir.öte yandan farklı milletlerin hukuk sistemlerinin birbirini etkilemesi ve bütün milletlerin ortak hukuk değerleri benimsemesi (insan hakları sözleşmesi gibi) hukukun evrensel olduğu anlamına gelmez...
Old 14-10-2006, 16:53   #17
av.ilyasmeral

butun bılımler evrenseldır... dunyanın nersıne gidersdenız gıdın ıkı kere ık dort eder, atomlar bir hareket halındedır, yercekımı kuralı vardır...vs evrensel boyuta ulasmamıs bır bılım dalı gormek mumkun değildir. ama hukuk bır bılım dalı olmasına ramen kendıne has ozellıklerı nedenıyle evrensellesememektesir. evrenselleşmesının onunde cok onemlı engeller durmaktadır. hukuk insanların ıhtıyac ve isteklerınden doğar, klasık hukuk tanımı sosyal yasamı duzenleyen kamu mueyyıdesıyle güçlendırılmıs kurallardır. dunyanın heryerınde insanların sosyal yasamları isteklerı ıhtıyacları farklılık arzeder bu nedenlede dunyanın heryerınde uygulanabılecek sablon bır hukuk sıstemı yaratmak mumkun değildir. Turkıye bunun sıkıntılarını yasamıs bır ulkedır cumhurıyet donemınde ınkılaplar yapılırken batıdan alınan kanunlar o donemde ınsanları zorlamıs uyum problemı yasanmıstır. özellikle medenı kanunun uygulanması bı haylı guc olmustur o yıllarda. cunku isviçre vatandaşlarının ıstek ve ihtıyaclarına gore yapılmıstı medenı kanun... hukukun evrensellesebılmesı ıcın butun ınsanların aynı seylerı arzulaması gerekır bu ıse imkansızdır...
son yıllarda karsılastırmalı hukuk sayesınde yapılan gelısmeler hukuku evrensellestırme rayına oturtmustur ama bu onemlı bır gelısme değildir. fakat yınede hukukta evrensel değerler yok değildir. kanunılık, iyi niyet, durustluk, insan hakları....vs gıbı bır cok ılke hukukta evrensel değer kazanmıstır.

uluslararası ticaret ve uluslararası ılıskılerın hızla geliştiği toplumların bırbırıne yaklasıp kaynaştığı yuzyılımızda hukukun evrensellesmesı ıvme kazanacaktır dıye dusunuyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi