Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadının Kabusu : Taciz

Yanıt
Old 05-01-2007, 00:47   #31
Ayşegül Kanat

Varsayılan Taksim'deki Taciz olayı!

İlginizi çekeceğini düşündüğüm bir yorum. Saygılar
"Taksim'deki Tacizde de Şikayet Aranmaz" Avukat Gülbahar yılbaşı kutlamaları sırasında Taksim'deki taciz olayında, işlem yapılması için şikayetin aranmaması gerektiğini söyledi; kamu görevlilerinin "uzlaştırma" anlayışı nedeniyle görevlerini ihmal ettiklerini, kötüye kullandıklarını kaydetti.

BİA Haber Merkezi
04/01/2007 Ayça ÖRER ayca@bianet.org
BİA (İstanbul) - Avukat Hülya Gülbahar'la yılbaşı kutlamaları sırasında Taksim'de yaşanan taciz olayını konuştuk. Gülbahar, olayda işlem yapılabilmesi için kadının şikayetinin zorunlu olmadığını hatırlattı; kamu görevlilerinin görevlerini ihmal ettiğini söyledi.

Taksim kutlamaları sırasında kameralar tarafından görüntülenen "taciz" olayında, kadın şikayetçi olmadığı için "olay kapandı." Kameralar tarafından tespit edilmiş, toplum içinde gerçekleşen bu olayda kadın şikayeti zorunlu mudur?

Yılbaşı gecesi Taksim'de izlediğimiz olayda, kimsenin şikayetçi olmasına gerek yok. Cinsel saldırı suçu, orada bir kadına yapılmış görülse bile bütün kadınlara, bütün topluma karşı bir tehdit ve saldırganlıktır. Alkollü ya da alkolsüz, akraba ya da sevgili, suçun suç olmasını etkilemez, etkilememelidir. Akrabalık ya da eş ilişkisi, ancak, ayrıca ağırlaştırıcı bir neden oluşturmalı.

Taksim'deki cinsel saldırganlık olayında yeni Ceza Yasası'nın (TCK) cinsel saldırı suçunu düzenleyen 102. maddesinin birinci fıkrası açıkça ihlal edilmiştir. Her ne kadar 1. madde bu türden cinsel saldırıların mağdurun şikayeti üzerine iki yıl ila yedi yıl arasında cezalandırılacağını söylese de, olay 102. maddenin üçüncü fıkrasına giriyor ve bu durumda şikayet şartı aranmaksızın kamu davası açılması gerek.

102. maddenin üçüncü fıkrası a bendinde beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, d bendi suçun birden fazla kişi tarafından işlenmesi halinde, hem şikayete bağlı olmaktan çıkartır hem de verilecek cezaların yarı oranında arttırılmasını gerektirir.

Bu noktada kamu görevlerine düşen görev nedir?

Hukuk dışında da, bu olayda da kadınlara karşı işlenen suçlar konusunda, bu suçları önlemek, yine de işlenirse, suçluların cezalandırılmasını sağlamakla görevli kamu yetkililerinin, görevlerini nasıl ihmal ettiğini, hatta açıkça kötüye kullandığını bir kez daha gösteriyor. Bu tür olaylarda, görmezden geliniyorsa, saldırganla saldırıya uğrayan tarafı barıştırma, uzlaştırma, suçu ortadan kaldırma, suçluyu anlama, kayırma gayretkeşliği, ne yazık ki anayasal hukuk devleti olma iddiasındaki ülkemizin en büyük hukuki ayıplarından biridir.

Bu noktada başka bir suç mu işleniyor?

En tepedeki yetkililerden mahalle karakolundaki görevlilere kadar, ülkemizdeki erkek kamu görevlilerinin kadınlara karşı işlenen suçlar söz konusu olduğunda "yatıştırma, uzlaştırma, barıştırma" gayreti nedeniyle, binlerce kadın tecavüzcüsüyle, hayatına kast eden adamlarla evlendiriliyor.

Değişen bütün kanunlara rağmen devlet görevlileri, valisi, kaymakamı bilumum devlet görevlilerinin bu barıştırma, uzlaştırma girişimlerinin -hatta açıkça baskılarının- kendisi bizzat ayrı bir suç. Bu durum görevi ihmal bile değil, görevi kötüye kullanmaktır.

Devlet de bu baskıya ortak mı oluyor?

Bu tür saldırıları -kocasından, sevgilisinden, babasından, abisinden, kimden gelirse gelsin- kadınların otomatik olarak bağışlayacağını düşünmek, kadınların kimliğini, kişiliğini, özgür iradesini açıkça hiçe sayan bir ayrımcılık.

Bu olayda da -hepimizin gözü önünde- bir kadın, kesinlikle kendi özgür iradesiyle değil, devlet baskısı ve zoruyla kendine bütün bir kamuoyu önünde yapılan insanlık dışı bir saldırıyı sineye çekmek zorunda bırakılmıştır. Kendisinin yanında yer alıp saldırganları cezalandıracak bir devlet yerine, karşısında saldırganlarla birlikte bir devlet bulmuştur. Ne yazık ki, değişen onca yasaya, göstermelik şiddet karşıtı, kadın dostu(!) söylemlere rağmen ülkemizdeki acı gerçek hâlâ bu. (AÖ/TK)
Old 05-01-2007, 11:49   #32
Av. Galip DAĞTEKİN

Varsayılan Yazık!!!

Yazık...O olayları izleyince tüylerim diken diken oldu.Türkiye adına kara bir lekedir.Suçluların bir an önce bulunup cezalandırılması yoluna gidilmelidir.Bu yapılanlar cezasız kalmamalıdır.Her sene aynı olaylar yaşanıyor ve ilgililer gereken önlemi almamakta direniyor...
Old 05-01-2007, 13:05   #33
nurten çakmak

Varsayılan slm

evet bukadar iğrenç bir olay ben bir türk vatandaşı olarak kınıyorum ama birde okadının kısa etekle otobüs durağının tepesine tırmanmasına anlam veremedim bazı insanlar kötülüğe kendileri sebep vermiyorlarmı çok iğrenç bir görüntü o olayı kameraya çekenler ayıp değilmi okadar insan kalabalığı içinde hiç düzgün bir insan yokmuydu araya girip olaya fırsat veremeyecek kadar gerçekten çok yazıkkkkk
Old 05-01-2007, 13:23   #34
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan nurten çakmak
evet bukadar iğrenç bir olay ben bir türk vatandaşı olarak kınıyorum ama birde okadının kısa etekle otobüs durağının tepesine tırmanmasına anlam veremedim bazı insanlar kötülüğe kendileri sebep vermiyorlarmı çok iğrenç bir görüntü o olayı kameraya çekenler ayıp değilmi okadar insan kalabalığı içinde hiç düzgün bir insan yokmuydu araya girip olaya fırsat veremeyecek kadar gerçekten çok yazıkkkkk

Sayın Çakmak "gizli ve sinsi" olan saptadığınız konu işte. 90'ların sloganı "giysim davetiye değildir" sözünü hatırlatmak isterim. Hiçbir şekil, durum, olay kadının tacizi hak etmesine mazeret olamaz. Cezbedici ışıklandırmayla sergilenen kuyumcudan "hoşuma gitti, bir tane alsam şuradan" diye kimse elini uzatamaz değil mi? Bu benzetmeyi sevmesem de böyle bir yargılama bana bu örneği hatırlatır.

Kadının giysisi ve davranışı toplum kuralları çerçevesinde değerlendirilmelidir. Aksi, bizi karakola başvuran kadına sorulan ilk sorulara götürür. "Tacize uğradığında üstünde ne vardı ya da bu saatte dışarıda işin ne?" gibi. Saygılar
Old 09-01-2007, 04:38   #35
minee.mine

Toplum olarak ne kadar tersini arzulasak da maalesef ülkemizde böyle eğitimsiz ve bunlara ne denir bilemiyorum ama bu tarz insanlarımız var. Artık bunları bir yere kapatıp zorla eğitmeye çalışarakmı, yoksa birer beyin operasyonuyla mı topluma kazandırabiliriz bilemiyorum. Ama hepimiz ülkemizde bunlardan bolca mevcut olduğunu biliyoruz. 2006 senesine girerken de yine ekranlarda bunları gördük, kadınları taciz ederken. Hepimiz bunların var olduğunu ve bunlardan biriyle karşılaşmak gibi bir şanssızlığa her zaman sahip olduğumuzu biliyoruz. Bu ihtimali bile bile bir karış etekle sokağa çıkmayı heleki otobüs durağının tepesine tırmanmayı hiç anlamıyorum.
Belki düşündüklerim için oldukça tepki alacağım ama sormak istiyorum; herkes üzerinde kabanla titrerken, bazıları neden üşüdükleri halde çok kısa ve çok ince giyinmeyi tercih ediyorlar. Neden iç çamaşırlarını görmek zorunda kalıyoruz bazılarının
Sadece biz haklıyız biz özgürüz istediğimizi giyeriz bakmasınlar mantığı doğru mu? aynı şeyi sokakta fazla samimi davranan çiftler içinde söylemek istiyorum.
Bu insanlar giysilerimizi, davranışlarımızı biz kabul etsek de etmesek de davetiye olarak algılıyorlar ve evet yaptıkları suç ama Sayın Ayşegül Kanatın örneklediği kuyumcu dükkanından aşıranlar gibi taciz ediyorlar. Söylemek istediğim her ne kadar biz onlara uyalım onların istediği gibi olalım değilsede, bunlar maalesef yaşadığımız ülkenin yaşanan gerçekleri...

Saygılar
Old 09-01-2007, 11:22   #36
...mavera...

Evet sayın Ayşegül Kanat haklısınız ''giysim davetiye olmaz'' ifadesinde. Ancak sayın Nurten Çakmak'ın yorumunu ve tespitini de gözardı etmemek gerekir.Yıllardan beri yılbaşı gecesi Tksim, Kadıköy vs. gibi insan kalabalığının yogun olduğu yerlerde yapılan taciz olaylarına hepimiz gerek bizzat gerek haberlerde şahit olmaktayız.Ortada bir gerçek var sonuçta, eğer o kşam oralara gidiyorsanız bazı tehlikelere de maruz kalacaksınız,bu bir gerçek. Söz konusu olaya dönersek;söz knousu haberi bende her knalda defalarca izledim.Taciz mağduru byan, minicik eteğiyle durakların tepesine çıkmaya çalışıyor,sizce bu o durumda bi bayan için uygun bir davranışmı?Heleki ortalık bu şekilde erkek kaynarken.Ve herkesin de alkol sınırını aştığını hepimiz biliyoruz.Malesefki cinselliğe aç bir erkek toplumu içersinde yaşadıgımız gerçeği de eklenince buyrun cenaze namazına işte. Bu olay çok bariz bir ''bile bile lades'' olayıdır. S
Old 09-01-2007, 14:40   #37
Ayşegül Kanat

Bir "nüdist plajına girdiğinizde bir süre sonra çıplaklığı görmez olursunuz" diyor uzmanlar.

Birkaç yıl önce Yeni Zelanda'da taciz ve tecavüzlerin yoğunlaşması üzerine kadınların gece saat ondan sonra sokağa çıkmasının yasaklanması istenmişti.Nedense bu yazılanlar bana bunu hatırlattı.

Yine aynı şeyi söyleyeceğim: Giysim davetiye değildir. Gerek medyanın gerekse insanların bakıp geçmesi gerekirdi diye düşünüyorum.(Bir erkeğin şortla çıkması nasıl ilgi çekmezse bu olay da çekmemeliydi. Onaylamayız o başka.)
Old 09-01-2007, 15:24   #38
naile

çok doğru ayşegülün düşünceleri ve aynen katılıyorum. oradan geçen kadınlar gurubu olsaydı ve şortlu bir erkek otobüs durağına tırmanıyor olsaydı böyle bir olay olmadığı gibi kadınların pek çoğu kendiliğinden o kişiye bakmamak konusunda beyninden uyarıları alırdı.rahatsız edilmezdi hiç bir şekilde erkek kişi. işte tamda burada başlıyor ayrımcılık. kendimizin bile farkında olmadığı kadar yerleşmiş durumda iki yüzlü ahlak anlayışı diyorum
Old 09-01-2007, 19:45   #39
nurten çakmak

Varsayılan slm

Ben kendi düşüncelerimi söylemiştim. Fakat kendimi suçlu gibi hissettim ama yinede dikkatinizi çekerim, kadın şortla değil mini etekle durağa tırmanıyordu; biz kadınız herzaman kendimizi taşımasını bilmeliyiz
Old 09-01-2007, 22:06   #40
Kavaz

Varsayılan ....

Alıntı:
Yazan nurten çakmak
biz kadınız herzaman kendimizi taşımasını bilmeliyiz

Kişinin kendisini taşıması dediğiniz kavram sadece tek bir cinsiyete özgü değildir.Herkesin yaşam tarzı ve buna bağlı olarak hareketleri kişiye özgüdür.Size taşıyamamış gibi gelebilirken bir başkası için normal olabilir.Ayrıca o kadın,tırmanmasa daha kötü olaylara maruz kalabilirdi.Kendimizi onun yerine koysak; orada bizde çareler aramak zorunda kalırdık.Giysiyle ilgili bir durum değil.Ben daha çok siyasi olduğunu düşünüyorum.
Old 10-01-2007, 02:03   #41
Av.Selim Balku

Otobüs durağına üzerine çıkan kişilerin davranışları bana pek normal gelmedi. Ne işiniz var durağınızın üzerinde diye soramadan edemedim kendi kendime, ayrıca kamu malına zararda verebilirlerdi.

Ancak gecenin özel bir gece oluşu, fazla alkol alınması ve sürü psikolojisinin egemen oluşu, söz konusu olayın mağdurlarını ve faillerini etkilemiştir.

"kıyafetin daveti olmadığına" katılıyorum ama "kıyafeti giyerken sergilenen davranışlar davetiyedir."

Söz konusu olaydaki hanımefendiyi tanımadığımdan dolayı onun şahsına yönelik eleştirilerden önemle kaçarak şunu sormak isterim;

Otobüs durağının üzerinde çıkmayı başaran mini etekli bir bayan düşünün ve aşağıda mini etekli bayanı gözleriyle taciz eden bir yığın insan,

Sizce otobüs durağının üzerinde duran bayanın kıyafeti tacize davetiye olur muydu?
Old 10-01-2007, 12:04   #42
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Otobüs durağına üzerine çıkan kişilerin davranışları bana pek normal gelmedi. Ne işiniz var durağınızın üzerinde diye soramadan edemedim kendi kendime, ayrıca kamu malına zararda verebilirlerdi.

Ancak gecenin özel bir gece oluşu, fazla alkol alınması ve sürü psikolojisinin egemen oluşu, söz konusu olayın mağdurlarını ve faillerini etkilemiştir.

"kıyafetin daveti olmadığına" katılıyorum ama "kıyafeti giyerken sergilenen davranışlar davetiyedir."

Söz konusu olaydaki hanımefendiyi tanımadığımdan dolayı onun şahsına yönelik eleştirilerden önemle kaçarak şunu sormak isterim;

Otobüs durağının üzerinde çıkmayı başaran mini etekli bir bayan düşünün ve aşağıda mini etekli bayanı gözleriyle taciz eden bir yığın insan,

Sizce otobüs durağının üzerinde duran bayanın kıyafeti tacize davetiye olur muydu?

Sayın Balkı, yazacaklarımı sizi "tenzih" ederek yazacağım:

Söylediklerinize "evet" demek taciz ve tecavüz mazeretlerine "evet" demektir.(Bu arada kadınlardan "bayan" diye söz ettiğiniz için sizi kınamama izin verin lütfen)

Toplum kurallarını ihlal varsa, bana göre yok, kamu görevlileri uyarır, gerekirse dava açar.

Sizin mantığınızla gidersek düşmanı sindirmek, bir ırkı yada ulusu yok etmek-aşağılamak için yapılan tecavüzleri de hoş görmek gerekir. Kendi içinde bir mantığı var çünkü.

Burada tartışmaya açılan yön kadının istekli olup olmadığıdır. Kadın kameralar önünde "Ah, ne yaptınız, ne güzeldi. mutlu oldum" dedi mi? Duymadık.

Aşağıdan izleyenleri "aç oldukları için" mazur gördüğünüze göre, kadını da "içkili "olduğu için mazur görebilir ve ona "sarhoş bir erkeğe nasıl davranılıyorsa" öyle davranır, oradan indirir koyu bir kahve içirirsiniz.

Yine affınıza sığınarak, sayın site üyelerinin de, penis vajinaya gireceği sırada kadın herhangi bir nedenle "hayır" dediği an erkeğin durması gerekir. O noktadan sonrası ilişki değil, tecavüzdür.

Giysiye gelince: Daha önce de yazmıştım, kadının giysisi, yaşı, kimliği, statüsü ne olursa olsun tecavüzden kurtulamıyor diye. Durağın üstüne çıkan pantolonlu da olsa, tesettürlü de olsa tacizi yaşayacaktı. Bunu yapmaya hazır "aç" insanlar oraya doluşmuşlardı. Cezalandırılacaklarını bilseler bu cesarete kapılırlar mıydı?

Benim gençlğimde meydanlarda yılbaşı kutlamaları yoktu. Şimdi moda. Mağdur kadın gece kulübünden oraya kutlamak için gelmiştir. (Çadorla mı gitseydi kulübe?)

Bir tecavüzcünün şöyle dediğini okumuştum: Yakalanmamak şartıyla tecavüz zevklidir. Saygılar
Old 10-01-2007, 12:36   #43
Av.Selim Balku

Alıntı:
Sayın Balkı, yazacaklarımı sizi "tenzih" ederek yazacağım:

Bu cümlenizle yazınıza başladığınızda rahatlamıştım zira "tenzih" kelimesiyle, bundan sonraki yazacaklarınızda bana kusur adletmeden, beni arılayarak fikirde bulunucağınızı taahhüt etmiş oluyordunuz, ancak yazınızın devamı ilk cümlenizin çelişiğidir.

"bayan" sözcüğü için beni kınamanıza izin veremeyeceğim, zira sözcük kastının ne olduğu cümle içindeki yerine göre anlaşılmaktadır. Başka bir mecraya çekmek konuyu saptırmaya çalışmanızın ilk işaretidir.

Aşağıdaki aç insanları mazur gördüğüme dair bir cümle sarfetmedim veya bu manaya gelebilecek bir en ufak bir ünlem dahi belirtmedim. Bu bir isnattır.

Sorduğum tek bir soru var ama siz bunu cevaplamak yerine bana ait olmayan fikirleri bana aitmiş gibi kabul ederek cevap verdiniz, yani siz kafanızda bir soru ürettiniz ve kendi oluşturduğunuz soruya cevap vermeye çalıştınız, buda ön yargılı bir yaklaşımdır.

Sonuç olarak şimdi farkettim ki tartışma kişisel bir mahala kaymakta o açıdan cevap hakkımı uzatmak istemiyorum.

Ne yazdığım, neyi nakletmeye çalıştığım sarihbir şekilde yukarda durmakta ve ortalama insan zekasının anlayabileceği seviyededir. Sizi tenzih ederim.
Old 10-01-2007, 15:20   #45
nurten çakmak

zakir [ 01 Ocak 2007 Pazartesi 16:55 ]
taksimde tacız
yılbası gecesı taksımde mini etek giyerse olacagı budur duva etsınki baska bi sey yapmamışlar.
taksimde taciz
gecenin bi vakti sağın solun dışarda sarhoşların kol gezdiği yerlere git,sonrada taciz ettiler die yakın.dua et tacizle yırtmışıngencay [ 01 Ocak 2007 Pazartesi 18:41 ]
taksimde taciz
abi ne bekliyodunuz?mini etek giyip taksime o kalabalığa gelen bir kız ve taciz..eş anlamlı iki kelime.çok şaşırmadım.ama suç sadece biz erkeklerde değilmi,mini etek giyen ablamızın hiç suçu yok.erkek arkadaşı varmış yanında.bence o kız arkadaşıdır.siz yanlış görmüşsünüzdür..MuraT cezamm [ 03 Ocak 2007 Çarşamba 16:11 ]
Bu beklenirdi.!!!
nerde yaşadgımızı unutmayalım burası Türkiye...!!!Ne var da oraya cıkmak istedin sen kızım o kadagamze gamze [ 03 Ocak 2007 Çarşamba 22:39 ]
kimse mini giyme demiyo
mini eteğinde yeri ve zamanı var.bu ülkedede mini eteğin rahatça giyilebileceği çok yer var.ama bunu dikkatli düşünmek lazım.her türlü magandanın rahatça girebildiği böyle bir yerde mini etek giyersen olacağı budur demekten alamıyo insan kendini.sanki"o başka ülkelerde" mini etekli bayanlar taciz edilmiyomu?bayanlar biraz mantıklı düşünelim lütfen!!!r erkegin arasında,abazaların arasında..pöö Ben bu yazıları internet ten araştırdım .Birtek şey söylüyorum bu yorumları yapanlar haksız değiller
Old 10-01-2007, 15:35   #46
Ayşegül Kanat

Sayın Çakmak, alıntılarınız az bile. Biraz daha araştırsak daha çoğunu bulabiliriz.

Peki bizim bu insanlardan bir farkımız olmamalı mı diye düşünmeden edemiyorum.

Sizlerin hukukçu olarak, benimse inanmış bir feminist olarak yanıtımız bu şekilde olmamalı.

Önceki yanıtımda da söylediğim gibi, kadının ne giydiği değil, tacizi yapanların sorgulanması, cezalandırılması gerektiğini vurguluyorum.

Konu sapacak ama turistik yörelerimizdeki yabancı kadınlara taciz ve tecavüzlerin mazeretleri de böyle bir şey. "Sarışın kadınları" biz "Rus" sanmıştık mazeretleri de böyle bir şey.Bu şeylerin ise sonu yok.

Aslında içten içe bana hak verdiğinizi sanıyorum. Lütfen "sınırlar" konusunu bir daha düşünün. Biz kadınlara bu "sınırlar" içinde nelerin dayatıldığını da.Saygılar
Old 10-01-2007, 16:56   #47
ISIL YILMAZ

Alıntı:
mini eteğinde yeri ve zamanı var.bu ülkedede mini eteğin rahatça giyilebileceği çok yer var.ama bunu dikkatli düşünmek lazım.her türlü magandanın rahatça girebildiği böyle bir yerde mini etek giyersen olacağı budur demekten alamıyo insan kendini.sanki"o başka ülkelerde" mini etekli bayanlar taciz edilmiyomu?bayanlar biraz mantıklı düşünelim lütfen!!!

Sn.Çakmak,

" O başka ülkelerde" de yanlış yapılıyor, o halde. Benim mantıklı düşünme tarzım bana bunu söylüyor en azından.

Ben olayı izlemedim. Kadın niye tırmanmış otobüs durağının tepesine hiç bilmiyorum, doğrusu önemsemiyorum da. Kadının ( mağdurenin ) nereye tırmandığı tacizin değerlendirilmesi açısından bence belirleyici değil. Değil mini etek, çıplak tırmansa o direğe, kimse o kadına el süremez, sürememeli.

Bugün mini eteğini yerine göre giy derler, yarın uzun etek giy heryerde derler, öbür gün e, sokağa çıkma hiç çıkma en iyisi ortalık "maganda" kaynıyor derler !
Herkesi tenzih ederek söylüyorum : Haklarda ve anlayışta gerileme her zaman kadın bedeni üzerinde yürütülen politikalarda kendini göstermeye adaydır. Sn. Çağlayan Ergin'in bu forumda açtığı kadın = uygarlık başlığındaki sözü gözden geçirmeyi öneriyorum.

Saygılar.
Old 10-01-2007, 19:24   #48
ramses

olayi ben de izledim tv"de ve oldukca sinir ediciydi..gerci "ben adamimi tanimazmiyim!" babinda cok da sasiracak bir sey yok ama yine de!...hani diyorum bunun sebebi bir türlü doymak bilmeyen cinsel aclik midir? hmmm......itiraf edeyim ben de acim cinsel olarak ama vallahi kimseye saldirmak bu güne kadar aklimdan gecmedi..... cinselligin abartili, erkek dilinde bicimlenen piyasadaki sakat tedavül tarzi midir? isin icinden pek cikamadim dogrusu..

affedersiniz,"disi kancik kuyruk sallamazsa erkek köpek pesinden dolasmaz" in bir sekilde hücrelere islemesi mi?

gerci diger taraftan düsününce bunun cinselligi asan sosyo-kültürel bir boyutu oldugunu düsünüyorum..genel olarak faili sorumlu tutmaya, onun kendi eylemlerinden sorumlu bir birey olarak isledigi suclarin cezasini cekmeye davet etmekten ziyade, faili anlamaya, onu yaratan kosullara sempati duyup sucunu bir sekilde relative edip sulandirmaya yatkin bir dilimiz var.."kader kurbani" lafini bizden cok kullanan yok sanirim..yahu adam tüfekle kac can almis, kelle kesmis, mide koparmis..bunun nesi kurban, neyin kurbani? hukuk fakültelerinden 20 defa atilip 20 defa affedilen tanidiklarimiz da keza var...neyse olayi dagitmayalim fazla..

demem odur ki, tartisilan olayda tacize ugrayanlarin yaptiklari eylemlerle faillerin tepkisi arasinda hic bir surette baglanti kurulamaz..sana hakaret edeni tokatlarsan, tokatlayani bicaklarsan, böyle bir baglanti kurulabilir..yilbasinda saat 12 ye yaklasinca degisik giysiler giyinmek, acik giyinmek, kafayi cekip cakirkeyf dolasmak miladi takvimi kullanan her yerde bu isin raconudur ve bunu hösgörüp hosgörmemek kimsenin, rahatsiz edilmedigi sürece, haddi degildir....eger birileri asiri derecede acik giyinir, ne bilem cinsel organlari baskalarinin görecegi sekilde sergiler veya teshircilik yapar ise bu durum karsi cinsi tahrik etme baglaminda degil, olsa olsa kamu düzenine muhalefet teskil eden kabahat-suclar kapsaminda ele alinir ki bu da hemen hemen her modern ülkenin ceza kanununda yer alan bir suctur.....bu duruma sahit olan sahislarin öncelikli görevi ise; vazifeden istifade etmek, sarkintilik edip bunu mesrulastirmak degil, bu hos olmayan vaziyetten ülkenin güvenlik-zabita güclerini bir an önce haberdar etmektir..

farzedelim ki bu gavur kizlar söyle deseydi: sizler erkek degilsiniz ülen, homossunuz, seyiniz kalkmiyor, yumusaksiniz vs, erkekseniz ispatlayin.. o zaman tabii olayi bambaska degerlendirebilirdik

ceza hukukunu görmeyeli cok oldu ama, fail magdur ve tahrik namina aklimdan kalanlar bunlar
Old 10-01-2007, 20:42   #49
minee.mine

Alıntı:
Değil mini etek çıplak tırmansa o direğe, kimse o kadına el süremez, sürememeli.
Haklısınız el sürememeli fakat sürüyorlar yani el süremez diye bir şey yok, hemde öyle bir sürüyorlarki ellerini, sonra gazetelerde okuyoruz bu olayda olduğu gibi, bu sadece bizim ülkemizdede değil, diğer ülkelerdede aynı şekilde devam ediyor. Taciz veya tecavüz olduktan sonra istediğimiz kadar bağıralım 'çıplak da olsam bunu yapmaya hakkı yok' diye. Tabiki her kadın istediği gibi giyinmeli fakat ortamı biraz hesaplayıp birazda böyle önceden nasıl olacağı bilinen yerlere giderken, belki biraz daha aklını kullanarak giyinmeli. Taksimde her yıl yaşanıyor bu olaylar, o kadın oraya üzerinde pantolonlada gitse durağa tırmanırken yaklaşık otuz el yardıma koşacaktı taciz amaçlı. İnsanların otobüs durağı'nın tepesine çıkışları zaten çirkin birde buna mini etekle katılan kadını hiçbir şekilde anlayamam adamlar elle taciz ettiler sorun oldu ellemeyip sadece bakmakla yetinseler sanırım sorun olmayacaktı.
Burada aslında olayı kadın erkek diye ayırmayıda yanlış buluyorum çünkü insanların bakmasına ve dokunmak için cesaret bulmasına neden olan durum önemli olan. Taciz suç ise, teşhirde suç olmalı kadın veya erkek karşı cinsi uyarıp sonrada ben özgürüm istediğimi giyer, istediğimi yaparım demeyi çok adil bulmuyorum.

Saygılar
Old 10-01-2007, 22:18   #50
Gemici

Alıntı:
Burada aslında olayı kadın erkek diye ayırmayıda yanlış buluyorum çünkü insanların bakmasına ve dokunmak için cesaret bulmasına neden olan durum önemli olan. Taciz suç ise, teşhirde suç olmalı kadın veya erkek karşı cinsi uyarıp sonrada ben özgürüm istediğimi giyer, istediğimi yaparım demeyi çok adil bulmuyorum.

Sayın minee.mine,

Tacizin suç olması ile teşhirciliğin suç olması arasında ufacık bir nüans var. Teşhirci belirli organlarını ona buna gösterirken mide bulandıran, herkesi rahatsız eden iğrenç bir tablo çizmektedir. Tacizde bulunan da aynı şekilde başkalarını rahatsız eden iğrenç ve mide bulandıran bir tablo sergilemektedir düşüncesindeyim. Burası her iki eylemin ortak yanı.

Her iki eylem arasındaki ufacık nüans , suç olan eylemin hedefi olan kimsede gösterir kendisini. Tacizde bulunan kimse, taciz ettiği şahsı üzerinde tasarrufta bulunabileceği bir varlık, bir eşya olarak görmektedir. Bununun bilincinde olup olmayışı önemli değil, önemli olan taciz eyleminin başlaması ile birlikte tacizde bulunanın diğer bir kimsenin mahrem olması gereken ve mahrem olan alanına tecavüz etmiş olması keyfiyetidir. Taciz edilen kimsenin insanlık onuru çiğnenmiştir. Tecavüz edilen kimsenin insanlık onuru, şahsiyeti ve iradesi hiçe sayılmıştır. Tacizci saldırgandır, zorla başkasının yaşam alanına girer. Bu saldırganlık bazı durumlarda sapıklıkla ele ele gider.

Buna karşılık teşhirci olsa olsa bir sapıktır.

Saygılarımla
Old 20-01-2007, 00:34   #51
asiyeöngü

Durağın tepesine çıkıp kendini teşhir etmek açık davetiyeden başka bir şey olamaz. Kendini bilmez bir bayanın hoş olmayan bu davranışı doğal olarak hoş olmayan tacizlere sebep olmuş. Bir bayan olarak durağın tepesine çıkmak ne anlama gelir. Giysim davetiye olamaz diyoruz ama herhalde size ''gel yeni yılda bizde durağa tırmanalım.'' diyenlere ''tamam'' demezsiniz sanırım.
Bebeklerin bile tecavüze uğradığı, gaspın, şiddetin, tüm kötülüklerin kol gezdiği bir dünyada yaşarken korunmak birazda bize bağlı diye düşünüyorum.

Saygılar
Old 21-01-2007, 02:11   #52
nurten çakmak

Varsayılan slm

Kurunun yanında yaşda yanar derler başka bir şey demiyorum anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az
Old 21-01-2007, 11:04   #53
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Herhangi bir yer ve zamanda da olsa mini etek giymek suç mudur?
Hayır.

Öyleyse bu tartışmada mini etek giyen kişinin suçlanması gereksiz.

Herhangi bir yerde ve zamanda da olsa taciz suç mudur?
Evet.

Öyleyse asıl tartışmanın merkezi burası olmalıdır.

Mağdurun suçlu haline getirilmesi büyük bir yanılgıdır.

Saygılar
Old 21-01-2007, 21:58   #54
asiyeöngü

Mini etek giyindiği için değil, mini etekle durağın tepesine çıktığı için suçludur.

Taciz, sözlede olsa suçtur... Hiç kimsenin hiç bir şekilde hiç kimseye bu şekilde davranmaya hakkı yoktur.

Unutulmaması gereken tek şey: Aç ve hayvani duygularına gem vuramayan, sınırları olmayan insanlarla iç içe yaşadığımızı düşünerek, durakların tepesine çıkıp onların hayvani duygularına yem olmamak.

Saygılar
Old 21-01-2007, 22:16   #55
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

sn.asiyeöngü

Mini etekle durağın tepesine çıkmak diye bir suç TCK da düzenlenmemiştir.Böyle bir suç yoktur

Suç olmadan suçlama da olmaz.

Burada tartışılacak tek bir suç vardır.

Taciz.

Saygılar
Old 22-01-2007, 00:27   #56
asiyeöngü

Haklısınız mini etekle durağın tepesine çıkmak diye bir suç yok.

Ancak,

Olaya sebebiyet vermek diye bir suç var.

Cinsel taciz de bulunan kişilerin çoğunluğu, şiddete dayalı ailelerde büyüyen çocuklardır. Bu kişiler muhtemelen tecavüze ve tacize uğrayıp, ileriki yaşlarda da, sağlıklı iletişim ve ilişki kuramadıklarından, şiddete varan dürtüsel ve içgüdüsel davranırlar.
Ailelerde, ebeveynler tarafından verilecek eğitimin önemine inanıyorum.
Birileri, insanların herşeyden bihaber yaşadığı yerlere psikolojik danışmanlar yollayabilse de bu sorunumuz kökten çözülebilse.
İdamı onaylıyormusunuz? Diye bir anketimiz vardı. Benim cevabım EVET'ti
Evet'im, mağdurları çoğunlukla çocukların olduğu taciz ve tecavüzcülereydi.
Old 22-01-2007, 18:17   #57
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

sn.asiyeöngü

Alıntı:
Olaya sebebiyet vermek diye bir suç var.
diyorsunuz.Sanıyorum anlatmak istediğiniz haksız tahrik:

TCK MADDE 29 - (1) Haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işleyen kimseye, ... şeklinde düzenlenmiştir.

Dikkate edilirse burada haksız tahrikin oluşabilmesi için öncelikle HAKSIZ BİR FİİL olması ve bunun suç işleyen kişiye yönelmesi gerekir.

Mini etekle duraga çıkmak diye bir suç (haksız fiil)olmadığına ,şüphelinin/şüphelilerin hiddet ve şiddetli elem etkisinde olduğu düşünülemeyeceğine -göre bu bir tahrik olarak da değerlendirilemez.

Bu nedenle mağdur kadın suç işlememiştir,suçlanamaz.

Saygılar
Old 25-01-2007, 18:57   #58
asiyeöngü

O halde, kadınların mini etekle durakların tepesine çıkmasını normal görüyorsunuz. Normal olmayan da, mini etekleriyle durakların tepesine çıkan kadınlara bakan erkekler.
Herşeyi bir kenara bırakalım, kimseye haksızlık etmeyelim. Kanunlardan da gereğinden fazla detay beklemeyelim, hiç bir zaman kanunlarda durağın tepesine çıkanın cezası veya bakanın cezası diye bir şey olmayacak; bunun mantığıda yok..
Fakat toplum içersinde, her zaman geçerli olan genel ahlak kuralları vardır. Bunun dışında, her bireyin ailesinden aldığı aile terbiyesi onun toplum içerisinde doğru ile yanlış arasında ayırt etme yeteneğini kullanmasını sağlayan, yazıya dökülmemiş bir takım kurallar vardır.
Ayrıca, siyah koyunlardan oluşan bir sürü içerisindeki tek beyaz koyun ne kadar dikkat çekici ise, toplum ve ahlak kurallarını hiçe sayan tacizci erkekler gibi; bu duruma sebebiyet veren, her ne kadar taciz suçunu hafifletmesede, durağa çıkan kadınında dikkat çekme çabası göz ardı edilemez.

Saygılar
Old 25-01-2007, 22:39   #59
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.asiyeöngü,

İlle de bir suç varsa, kadın olmak denebilir..

Başka ne diyeyim.

Saygılar
Old 26-01-2007, 10:36   #60
ISIL YILMAZ

Sapla saman karışmış sanki. Kadının dikkat çekecek bir hareket yapması tacizi davet etme anlamına gelmemeli.

Ayrıca, biri gel beni taciz et, dese bile diğeri onu taciz edecek cesareti bulamamalı.

Genel ahlak kuralına uymayan birini toplum dışlayabilir, kınayabilir, türlü tepkiler gösterebilir. Ancak, uğradığı tacizin ağırlığını ve tacizcisinin eylemini bunu kullanarak hafifletmeye ve/veya mazur göstermeye çalışmamalıdır. Aksi halde tüm tacizciler belli koşullarda cesaret sergileyip akça pakça aramızda dolaşırlar. Bu da giderek sizin, benim hareketlerimizin de toplum tarafından muradımızı aşan şeklide okunmasına gelebilir ve bizim de "haklı" tacizcilerimiz olabilir.

Genel ahlak kuralına aykırı davranmanın cezası tacizle verilmiş gibi bir rahatlama ortaya çıkmamalıdır, bu anlama gelecek bir kültür sorgulanmalıdır. Hoşgörü zehirlenmesinden muzdarip olmamak gerek. Empati belli bir yerde durdudurmalı.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi