Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Avusturya VatandaŞiyim Ve TÜrkİyeye Geldİm Avusturya Devletİnden Yardim Alabİlİrmİyİm

Konuyu Kilitleyin
Old 02-02-2009, 22:02   #1
Konuk 12

Varsayılan Avusturya VatandaŞiyim Ve TÜrkİyeye Geldİm Avusturya Devletİnden Yardim Alabİlİrmİyİm

Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim, ben 25 yaşında genç bir bayanım. Avusturya vatandaşıyım fakat türk asıllıyım 20 yıldır avusturyada tirol de yaşıyorum.geçen sene türkiyede eşimle evlendim ve eşim türkiyede çalışıyor bende avusturyadaki hukuki haklarımı öldürmeden türkiyeye geldim, şimdi hamileyim ve bir çocuğum olucak. eğer avusturyada bu çocuğumu doğursaydım ve çalışıyor olsaydım yada eşim çaılışıyor olsaydı ben 2.5 yıl boyunca doğum parası alacaktım avusturya devletinden. fakat ben şimdi türkiyedeyim daha önce avusturyda 7 yıl sigortalı olarak çalıştım eşismle evlenince türkiyeye gelmek zorunda kaldım.Benim öğrenmek istediğim konu şu: acaba ben türkşyede olmam rağmen bu doğum parasını veya çocuk parasını alabilirmiyim LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN . Cevabınızı bekliyorum teşekkürler.
Old 16-02-2009, 00:25   #2
Konuk

Varsayılan bende bu sorunun cevabini cook merak ediyorum

bende sizingibi avusurya vatandasiyim bende evlendikten sonra tr ye yerlestim ama simdi avusturyadayim dogum icin geldim ve bu konuyu arastiriyorum burdaki krankenkasse bana dediki tr ye gitiyim zaman param durduruluyor ama tekrar buraya gelirsem yani avusturyaya ozaman kaldigi yerden devam edecekmis ama benim bu paraya ihtiyacim var insallah bu konuda birseyler yapabiliriz saygilarimla zehra bulan
Old 18-02-2009, 19:11   #3
Themis99

Sayın konuklar ,
kahdeme göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
Sorununuzun yalnız Türkiye kanunları ve mevzuatı ile değil aynı zamanda bulunduğunuz ülkenin mevzuatı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Bilindiği üzere her ülkenin kanunları (istisnalar ayrık kalmak kaydı ile ) kendi egemenlik sınırları dahilinde uygulanır.
Bulunduğunuz, vatandaşı olduğunuz ülke mevzuatı buna izin veriyor mu? ne derece de izin veriyor?
Yada bu konuda ülkeler arasında imzalanmış anlaşma, protokol var mı ? gibi sorular gündeme gelebilecektir.

Sitemiz ile bağlantınızı kesmemenizi, zira yurt dışında bulunan üyelerimizin konu ile ilgili bilgi vereceklerini umuyorum.

Bununla birlikte, bulunduğunuz ülkede ki avukatlardan yada danışmanlardan konuya ilişkin bilgi alabilirsiniz.

Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanabilmeniz açısından önemlidir.
Old 18-02-2009, 19:30   #4
Jeanne D'arc

Sayın Katılımcılar,

Uzun olduğundan, ekli metni sorunuz yönünden inceleyemedim. Umarım sorunuzun cevabını ihtiva ediyordur. Değilse bile yol göstereceğini umuyorum. En azından verilen adres ve telefonlardan bilginin kaynağına ulaşmanız mümkün.

Saygılar.

Alıntı:

TÜRKİYE - AVUSTURYA SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI

SORU-1 : TÜRKİYE-AVUSTURYA SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİNİN VATANDAŞLARIMIZA SAĞLADIĞI OLANAKLAR NELERDİR?

YANIT-1 : Türkiye-Avusturya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi genel olarak;
Vatandaşlarımızın,
  • Avusturya vatandaşları gibi sosyal güvenlik mevzuatı çerçevesinde hak ve yükümlülük bakımından eşit işlem göreceklerini,
  • Her iki ülkede geçen hizmet sürelerinin birleştirileceğini,
  • Avusturya’da kazandıkları haklardan Türkiye’ye dönmeleri halinde de yararlanmaya devam edeceklerini öngören temel haklar sağlanmaktadır. Ayrıca bu Sözleşme ile;
Vatandaşlarımız ve aile bireylerinin,
  • Hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalıkları, yaşlılık, malüllük ve ölüm gibi sigorta kollarının gerektirdiği yardımlardan yararlanmaları sağlanmaktadır.
SORU-2: AVUSTURYA’DA ÇALIŞAN SİGORTALILAR ÖNCELİKLE NELERE DİKKAT ETMELİDİRLER?

YANIT-2:
Avusturya’da çalışmalarınızla ilgili olarak verilen SİGORTA KARTI, ÇALIŞMA BELGESİ ve DİĞER TÜM BELGELERİ saklayınız.
  • Sosyal güvenlik konusunda sorununuz olduğunda veya bilgi almak istediğinizde;
- AVUSTURYA’da bağlı olduğunuz Sosyal Sigorta Kurumuna,
- Bu broşürün arkasında adresleri yazılı olan AVUSTURYA’DAKİ ÇALIŞMA ATAŞELİKLERİMİZE, veya
- ANKARA’da Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Yurtdışı İşçi Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na başvurunuz.

ÖNEMLİ UYARI :
YAZILI BAŞVURULARDA İSTEK VEYA SORUNUNUZU AÇIKÇA YAZARAK, VARSA AVUSTURYA BELGENİZİ EKLEYİNİZ. TÜRKİYE VE AVUSTURYA SİGORTA SİCİL NUMARALARINIZI MUTLAKA BELİRTİNİZ.

SORU-3: AVUSTURYA’DA ÇALIŞAN SİGORTALILAR İLE YANLARINDA İKAMET EDEN AİLE BİREYLERİNE AVUSTURYA TARAFINDAN HANGİ SAĞLIK YARDIMLARI YAPILMAKTADIR.

YANIT-3:
  • MUAYENE VE TEDAVİ AMAÇLI OLANLAR
- Hastalıkların Teşhisi ve Tedavisi
- Diş Muayeneleri
- Kür Tedavileri
- İlaçlar, sargı ve şifa verici maddeler
  • DİĞER YARDIMLAR
- Gözlükler, Ortopedik gereçler ve diğer yardımcı araçlar
- Hastanelerde yatarak tedavi
- Yol masrafları
- Analık halinde yapılacak yardımlar

SORU-4: AVUSTURYA’DA ÇALIŞMAKTA OLAN SİGORTALI İLE BERABERİNDE İKAMET EDEN AİLE BİREYLERİNDEN KİMLER SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANMAKTADIR?

YANIT-4:
  • ÇALIŞAN VATANDAŞLARIMIZ (SİGORTALININ KENDİSİ)
- Avusturya’da çalışan vatandaşlarımızın yanında ikamet eden ve kendi sigortasından dolayı yardım hakkı bulunmayan eşi ile yine yanında ikamet eden ve 18 yaşını doldurmamış çocukları sigortalı adına sağlık yardım talep etme hakkına sahiptirler.
- Genel veya mesleki eğitim yapan çocuklar ile bedeni, ruhi veya akli sakatlıkları nedeniyle geçimlerini sağlayamayacak durumda olan çocuklar en fazla 27 yaşını dolduruncaya kadar yardım talep edebilir.

SORU-5: AVUSTURYA’DA ÇALIŞAN SİGORTALILAR, AVUSTURYA’DA İKAMET EDEN VE AVUSTURYA’DAN AYLIK ALANLAR İLE BUNLARIN YANLARINDA İKAMET EDEN AİLE FERTLERİNDEN GEÇİCİ OLARAK ÜLKEMİZE GELENLERİN, HASTALIKLARI HALİNDE, KENDİLERİNE NE ŞEKİLDE SAĞLIK YARDIMI VERİLMEKTEDİR?

YANIT-5:
  • Bunlar; ülkemizde hastalık ve analık yardımlarından ÜCRETSİZ olarak yararlanırlar.
  • Yardımlar Türkiye’deki Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı sağlık tesisleri ile anlaşmalı hekimleri tarafından sağlanır.
ÖNEMLİ UYARI:

TÜRKİYE’DE SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANABİLMEK İÇİN TÜRKİYE’YE GELMEDEN ÖNCE, MUTLAKA AVUSTURYA HASTALIK KASASINA SAĞLIK YARDIMLARINA HAK KAZANMA BELGESİ DÜZENLETİNİZ. BU BELGE A/TR 3 FORMÜLERİDİR.

SORU-6: AVUSTURYA’DAN TÜRKİYE’YE GEÇİCİ OLARAK GELEN SİGORTALILAR VEYA AİLE BİREYLERİNİN HASTALANMALARI HALİNDE NE YAPILMALIDIR?

YANIT-6:
  • Avusturya’dan alınan formülerlerle Türkiye’de oturulan yere en yakın SSK Başkanlığı Sağlık tesisine başvurulmalıdır.
  • ANCAK İŞÇİMİZ AVUSTURYA’DAN ALMASI GEREKEN BELGELERİ KAYBETMİŞ, HİÇ ALMAMIŞ, AVUSTURYA’DA UNUTMUŞ VEYA BELGENİN YARARLANMA SÜRESİ GEÇMİŞ İSE,
- Belge (A/TR 3) temini için SSK Başkanlığı Müdürlüklerine başvuruda bulunulur.
- Müdürlük Avusturya’dan belge temini cihetine gider.
- Bu sırada acil olarak tedaviye ihtiyaç duyulması halinde SSK hastanesine ücretli sevki yapılır.
- Hasta görmüş olduğu tedaviye ait masrafları kendisi öder ve dökümanlı masraf faturası ile tedaviye ait raporu temin eder.
- Tekrar müdürlüğüne başvuruda bulunup fatura ile raporu ibraz ederek, masraf iadesi talebinde bulunur.
- Avusturya’dan belge temin edilmiş ise, masraflar iade edilir. Avusturya’dan belge gelmemiş ise, masraf faturasını beraberinde götürüp Avusturya hastalık sandığına verilmesi ilgililere önerilir.

ÖNEMLİ UYARI:
  • KENDİNİZ VEYA AİLE BİREYLERİNİZLE BİRLİKTE TÜRKİYE’YE GELDİĞİNİZDE, SAĞLIK YARDIMLARINA İHTİYAÇ DUYMANIZ HALİNDE ÖNCELİKLE KURUM SAĞLIK TESİSLERİNE MÜRACAAT ETMEK ZORUNDASINIZ. ZORUNLU OLARAK KURUMUMUZA MÜRACAAT ETMEMENİZ HALİNDE KURUM DIŞINDA YAPILAN BİR YATILI TEDAVİDEN KURUMUMUZU DERHAL HABERDAR ETMENİZ GEREKMEKTEDİR.
  • TÜRKİYE’DEKİ SAĞLIK KURULUŞLARINA SİZ VEYA EŞ VE ÇOCUKLARINIZ MUAYENE VE TEDAVİ İÇİN BAŞVURDUĞUNUZDA İLGİLİ GÖREVLİLERE AVUSTURYA ADINA TEDAVİ GÖRDÜĞÜNÜZÜ MUTLAKA BİLDİRİNİZ.
SORU-7: AVUSTURYA’DA İKAMET EDEN VE AVUSTURYA MEVZUATINA GÖRE HASTALIK, ANALIK, İŞKAZASI VE MESLEK HASTALIĞI SİGORTA KOLLARINDAN SAĞLIK YARDIMINA HAK KAZANAN BİR KİMSENİN, SİGORTA VAK’ASININ MEYDANA GELMESİNDEN SONRA (HASTALIKTAN SONRA) BAĞLI OLDUĞU SİGORTA MERCİİNİN İZNİYLE ÜLKEMİZE GELMELERİ HALİNDE SAĞLIK YARDIMLARINDAN NE ŞEKİLDE YARARLANIR?

YANIT-7:
Yardım hakkını Avusturya mevzuatına göre elde etmiş kimselerin hastalanmaları halinde, tedavilerine devam edilmek üzere bağlı oldukları Hastalık Yardım Sandıklarının izniyle ülkemize gönderilmeleri halinde sağlık yardımlarından yararlanmaya devam ederler.
ANCAK;
  • İlgililerin Türkiye’ye gelirken Avusturya Hastalık Yardım Sandığınca haklarında düzenlenmiş formülerlerini almaları gerekir.
  • Bu formüleri Türkiye’de ikamet mahallindeki müdürlüğümüze derhal teslim etmek zorunluluğu vardır.
ÖNEMLİ UYARI:
  • SİGORTALI TÜRKİYE’YE GELİR GELMEZ İKAMETGAH ADRESİNİ BÖLGESİ İÇİNE ALAN SSK BAŞKANLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURMAK ZORUNDADIR.
SORU-8: AVUSTURYA’DA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN TÜRKİYE’DE OTURAN AİLE BİREYLERİNDEN HANGİLERİ SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANABİLİR?

YANIT-8:
Avusturya’da çalışan sigortalıların ülkemizde ikamet eden aile bireylerinden sağlık yardımına hak kazanmış olanlar hastalıkları halinde 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun öngördüğü mevzuata göre sağlık yardımlarından faydalanacaktır.

SORU-9: AVUSTURYA’DA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN TÜRKİYE’DEKİ AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIK YARDIMLARINDAN ÜCRETSİZ YARARLANMALARINI SAĞLAMAK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

YANIT-9:
  • Aile bireylerinin sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için, sigortalı bağlı bulunduğu Avusturya hastalık sandığına başvurarak, aile bireyleri için formlar düzenlettirip, ikamet mahallerindeki müdürlüğümüze gönderilmesini sağlayacaktır.
SORU 10: TÜRKİYE’DE GEÇİCİ OLARAK BULUNAN SİGORTALININ VE YANINDAKİ AİLE BİREYLERİNİN KURUM DIŞINDA YAPTIRDIKLARI MUAYENE VE TEDAVİLERE AİT MASRAFLARIN AVUSTURYA HASTALIK SANDIKLARINCA ÖDENMESİ NE ŞEKİLDE OLABİLİR?

YANIT 10:
Tedaviye ait masraf faturalarını ilgililer beraberinde götürüp Avusturya hastalık sandığına vermeleri gerekmektedir.

SORU-11: AVUSTURYA MEVZUATINA GÖRE MALÜLLÜK AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

YANIT-11:
  • 50 yaşın dolmasından önce sigorta vak’asının meydana gelmesi durumunda;
  • Kazanma gücünün yitirildiğinin hekim raporu ile belgelenmesi,
  • Sigorta vak’asının ortaya çıkmasından önceki 120 ay içinde 60 prim ödeme ayının veya,
  • 80 prim ödeme ayının veya,
  • 300 ay sigortalılık süresinin,
mevcut olması,
Ayrıca, sigorta vak’asının 27 yaşın dolmasından önce ortaya çıkması durumunda en az 6 aylık prim ödeme ayının bulunması, gerekmektedir.
  • 50 yaşın dolmasından sonra sigorta vak’asının meydana gelmesi durumunda;
  • Sigorta vak’asının meydana geldiği tarih, 50 yaşın doldurulmasından sonra ise; 60 prim ödeme ayı, sigortalının 50 yaşının üzerindeki her ay için 1 ay ancak en fazla 180 aya kadar yükseltilir.
  • 120 aylık zaman dilimi ise 50 yaşın doldurulmasından sonraki her ay için 2 ay ancak en fazla 360 aya kadar yükseltilir.
  • Bir kadın, sigortalı eşinin ölümünden sonra maluliyet aylığı bağlanması için gerekli olan bekleme süresini ve 55 yaşını doldurmuş olması halinde canlı olarak 4 çocuk dünyaya getirmiş olması durumunda, çalışma gücünde azalma olup olmadığına bakılmaksızın malüliyet aylığına hak kazanır.
SORU-12: TÜRK MEVZUATINA GÖRE (SOSYAL SİGORTALAR KURUMUNDAN) MALÜLLÜK AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

YANIT-12:
  • Sağlık Kurulu Raporuna göre malül sayılmak,
  • Toplam olarak en az 1800 gün veya en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak en az 180 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak,
  • İşten ayrıldıktan sora yazılı olarak malüllük aylığı isteğinde bulunmak,
gerekmektedir.

SORU-13: AVUSTURYA MEVZUATINA GÖRE YAŞLILIK AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

YANIT-13:
  • Yaşlılık aylığı;
  • kadın ise 60, erkek ise 65 yaşını doldurmuş olması,
  • 180 prim ödeme ayının mevcut olması veya
  • Sigorta vakasının ortaya çıkmasından önceki 360 aylık zaman dilimi içerisinde 180 sigortalılık ayının bulunması veya
  • 300 sigortalılık ayının mevcut olması,
gerekmektedir.
  • İşsizlik durumunda erken yaşlılık aylığı;
    • kadın ise 55, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması,
    • 52 hafta işsizlik parası alınması,
    • Sigorta vakasının ortaya çıkmasından önceki 360 aylık zaman dilimi içerisinde 240 sigortalılık ayının bulunması ve 240 aylık sigortalılık süresinin en az 180 prim ödeme ayı olarak geçmesi,veya 240 prim ödeme ayının mevcut olması,
    • Başvuru esnasında herhangi bir işte çalışmaması,
    gerekmektedir.
  • Uzun sigortalılık süresinde erken yaşlılık aylığı;
    • *kadın ise 55, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması,
    • *450 sigorta ayının veya 420 prim ödeme ayının mevcut olması,
    gerekmektedir.
  • Azalmış işgücü nedeniyle erken yaşlılık aylığı;
  • kadın ise 55, erkek ise 57 yaşını doldurmuş olması,
  • Sigorta vak’asının ortaya çıkmasından önceki son 360 ay içerisinde 180 Prim ödeme ayının bulunması veya
  • 240 prim ödeme ayının bulunması veya,
  • Sigorta vak’asının meydana geldiği tarihten önceki 180 ay içinde 72 prim ödeme ayı bulunması ve,
  • Kazanma gücünün yitirildiğinin hekim raporu ile belgelenmesi ve en az 20 haftadan beri iş göremez durumunun mevcut olması
  • Mesleğini yapamamadan dolayı erken yaşlılık aylığı için diğer şartların yanında sigorta vakasının ortaya çıkmasından önceki son 15 yılın en az yarısındaki prim ödeme süresi içinde aynı mesleği yapmış olmaları
gerekmektedir.

SORU-14: TÜRK MEVZUATINA GÖRE (SOSYAL SİGORTALAR KURUMU) YAŞLILIK AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

YANIT-14:
  • 8.9.1999 tarihinden önce yürürlükte bulunan hükümlere göre yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olanlar ile sigortalılık süresi 18 yıl ve daha fazla olan kadınlar ve sigortalılık süresi 23 yıl ve daha fazla olan erkekler;
  • Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olmak ve en az 5000 gün veya,
  • Kadın ise 50 erkek ise 55 yaşını doldurmuş olmak, 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün veya,
  • Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber kadın ise 20, erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 5000 gün,
Malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödenmiş olmak şartı ile yaşlılık sigortasından emekliliğe hak kazanırlar.
  • 8.9.1999 tarihinde;
  • Sigortalılık süresi 17 (dahil) yıldan fazla 18 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 41 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 22 (dahil) yıldan fazla 23 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 45 yaşını doldurmaları ve en az 5000 gün,
  • Sigortalılık süresi l6 (dahil) yıldan fazla 17 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 43 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 21 (dahil) yıldan fazla 22 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 46 yaşını doldurmaları ve en az 5000 gün,
  • Sigortalılık süresi 15 (dahil) yıldan fazla 16 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 45 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 20 (dahil) yıldan fazla 21 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 48 yaşını doldurmaları ve en az 5000 gün,
  • Sigortalılık süresi 14 (dahil) yıldan fazla 15 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 47 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 19 (dahil) yıldan fazla 20 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 50 yaşını doldurmaları ve en az 5150 gün,
  • Sigortalılık süresi 13 (dahil) yıldan fazla 14 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 48 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 18 (dahil) yıldan fazla 19 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 51 yaşını doldurmaları ve en az 5300 gün,
  • Sigortalılık süresi 12 (dahil) yıldan fazla 13 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 49 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 17 (dahil) yıldan fazla 18 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 52 yaşını doldurmaları ve en az 5450 gün,
  • Sigortalılık süresi 11 (dahil) yıldan fazla 12 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 50 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 16 (dahil) yıldan fazla 17 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 53 yaşını doldurmaları ve en az 5600 gün,
  • Sigortalılık süresi 10 (dahil) yıldan fazla 11 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 51 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 15 (dahil) yıldan fazla 16 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 54 yaşını doldurmaları ve en az 5750 gün,
  • Sigortalılık süresi 10 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 52 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 15 yıldan az erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 56 yaşını doldurmaları ve en az 6000 gün,
Malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş bulunmaları şartı ile yaşlılık aylığından yararlanabilirler.
  • 15 yıllık sigortalılık süresini, kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş ve 3600 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş bulunanlara istekleri halinde yaşlılık aylığı bağlanır.
  • Bu şartları yerine getirememiş durumda olanlardan kadın ise 52, erkek ise 56 yaşını doldurmuş olması, en az 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlaması ve en az 3600 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmaları şartıyla yaşlılık aylığından yararlanabilirler.
  • 8.9.1999 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanların yaşlılık aylığından yararlanabilmesi için;
  • Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 7000 gün veya,
  • Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün,
Malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmaları şarttır.

SORU-15: AVUSTURYA MEVZUATINA GÖRE DUL VE YETİM AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

YANIT-15:
  • 50 yaşının dolmasından önce sigorta vakasının meydana gelmesi durumunda;
  • Sigorta vak’asının ortaya çıkmasından önceki son 120 aylık zaman dilimi içerisinde 60 prim ödeme ayının veya,
  • 180 prim ödeme ayının veya,
  • 300 sigorta ayının mevcut olması
gerekmektedir.
  • Ayrıca ölümün 27 yaşından önce ortaya çıkması halinde en az 6 prim ödeme ayı, bekleme süresini doldurmuş olmak için yeterlidir.
  • 50 yaşının dolmasından sonra sigorta vak’asının meydana gelmesi durumunda;60 ila 180 sigortalılık ayının mevcut olması gerekmektedir.
  • Sigorta vak’asının meydana geldiği tarih, 50 yaşın doldurulmasından sonra ise; 60 prim ödeme ayı sigortalının 50 yaşın üzerindeki her ay için 1 ay, ancak en fazla 180 aya kadar yükselir.
  • 120 aylık zaman dilimi 50 yaşın doldurulmasından sonraki her ay için 2 ay eklenerek uzatılır. Ancak, bu süre en fazla 360 aya kadar yükseltilir.
SORU-16: AVUSTURYA MEVZUATINA GÖRE ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANMAMASI DURUMUNDA TOPTAN ÖDEME YAPILIR MI?

YANIT-16:
Sigortalının vefatı halinde geride kalanlara ölüm aylığı bağlanamaz ise,dul eş ve 18 yaşını doldurmamış veya tahsile devam eden 27 yaşını doldurmamış çocuklara bir defaya mahsus olmak üzere toptan ödeme yapılabilmektedir.

SORU-17:TÜRK MEVZUATINA GÖRE (SOSYAL SİGORTALAR KURUMUNDAN) DUL-YETİM AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

YANIT-17:
  • Malüllük veya yaşlılık aylığı almakta iken veya,
  • Bağlanmış bulunan malüllük ve yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlanılması nedeniyle kesilmiş olan yahut,
  • Toplam olarak en az 1800 gün veya en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinin her yılı için ortalama en az 180 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş durumda,
Ölen kişinin geride kalan hak sahibi kimselerine aylık bağlanır.

SORU-18:TÜRKİYE’DE VEYA AVUSTURYA’DA GEÇEN SİGORTALILIK SÜRELERİ YETERLİ İSE, AYRI AYRI TAM AYLIK BAĞLANABİLİR Mİ?

YANIT-18:
Türkiye veya Avusturya’da geçen hizmetler, ülkelerin kendi mevzuatlarına göre müstakil aylık bağlamaya yeterli ise her ülke ayrı ayrı müstakil aylık bağlar.

ÖNEMLİ UYARI:

AVUSTURYA’DA ÇALIŞAN VATANDAŞLARIMIZ, KENDİLERİNE VEYA HAKSAHİPLERİNE BİR AYLIK BAĞLANMASI DÜŞÜNCESİNDE İSELER, AVUSTURYA’DAKİ VEYA AVUSTURYA İLE TÜRKİYE’DEKİ, ÇALIŞMALARIN 180 PRİM ÖDEME AYINA ULAŞMASI KONUSUNDA GEREKLİ DİKKATİ GÖSTERMELERİ GEREKMEKTEDİR.

SORU-19: TÜRKİYE-AVUSTURYA SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİNE GÖRE HANGİ HİZMETLER BİRLEŞTİRİLEBİLİR?

YANIT-19:
Avusturya’da geçen hizmetlerle Türkiye’de;
  • Sosyal Sigortalar Kurumu,
  • T.C. Emekli Sandığı,
  • Bağ-Kur ve
  • Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20. maddesindeki emekli sandıklarına,
tabi olarak geçen hizmetler birleştirme kapsamındadır.

SORU-20: ANLAŞMAYA GÖRE AİLE YARDIMLARI (ÇOCUK PARALARI) AVUSTURYA TARAFINCA ÖDENMEKTE MİDİR?

YANIT-20:
Avusturya’da çalışan Türk işçileri Avusturya’da yanlarında ikamet eden çocukları için aile yardımlarından yararlanmaktadır.
Türkiye’de yaşayan çocukları için Aile Yardımı ödemeleri Avusturya tarafınca 1.10.1996 tarihinden itibaren durdurulmuştur.

SORU-21: AVUSTURYA’DA PRİM İADESİ VAR MIDIR?

YANIT-21:
Avusturya mevzuatına göre prim iadesi yapılmamaktadır.

SORU-22: YURTDIŞINDA GEÇEN HİZMETLERİN BORÇLANILMASINA OLANAK SAĞLAYAN 3201 SAYILI KANUNUN AMACI NEDİR?

YANIT-22:
22.05.1985 tarihinde yürürlüğe giren 3201 sayılı kanunla; Vatandaşlarımızın yurtdışında geçen çalışma sürelerinin sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

SORU-23: 3201 SAYILI KANUNDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

YANIT-23:
18 yaşından sonra, yurtdışında Türk vatandaşı olarak çalışma süresine sahip olan kişiler, kanundan yararlanabilirler. Yurtdışında,Türk vatandaşı olarak geçmeyen süreler borçlandırılmaz.

SORU-24: YURTDIŞINDA ÇALIŞILMAYAN SÜRELER BORÇLANILABİLİR Mİ?

YANIT-24:
Yurtdışındaki çalışma süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri (çalışılmayan süreler) ile ev kadını olarak geçen süreler de borçlanılabilir.

SORU-25: YURTDIŞINDA ÇALIŞILMAYAN HİZMETLERİN NE KADARI BORÇLANILABİLİR?

YANIT-25:
Yurtdışındaki hizmetlerinin borçlanılması isteğe bağlı olduğundan, vatandaşlarımız çalışma sürelerinin tamamını veya istedikleri kadarını borçlanabilirler.

SORU-26: BORÇLANILACAK HİZMETLERİN BELGELENMESİ ZORUNLU MUDUR?

YANIT-26:
Yurtdışı çalışmalarını borçlanmak isteyen vatandaşlarımız, borçlanacakları süreleri belgelemek zorundadırlar.

SORU-27: BORÇLANMAK İÇİN TÜRKİYE’YE KESİN DÖNÜŞ KOŞULU VAR MIDIR?

YANIT-27:
Borçlanma hakkından yararlanabilmek için işten ayrılarak Türkiye’ye kesin dönüş yapmak şarttır. Avusturya’dan işsizlik sigortasından veya ikamete dayalı olarak diğer sosyal yardımlardan yararlanılan sürelerdeki Türkiye’ye geçici gelişler, kesin dönüş olarak kabul edilmez.

SORU-28: BORÇLANMA İÇİN BAŞVURU SÜRESİ VAR MIDIR?

YANIT-28:
Türkiye’ye kesin dönüş yapılan tarihten itibaren en geç 2 yıl içinde, borçlanmak için yazılı olarak istekte bulunulması gerekmektedir.

SORU-29: BORÇLANMA İÇİN NEREYE BAŞVURULMALIDIR?

YANIT-29:
Türkiye’ye kesin dönüş yapıp,borçlanma için istekte bulunacak vatandaşlarımızın;
  • Kesin dönüş tarihinden sonra herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması olmayanlar, SOSYAL SİGORTALAR KURUMU’NA, çalışması olanlar, çalışmalarından dolayı tabi oldukları son sosyal güvenlik kuruluşuna,
  • Ev kadını olarak geçen süreler için, BAĞ-KUR’a,
Yazılı olarak istekte bulunmaları gerekir.

SORU-30: BORÇLANMA İÇİN ÖDENECEK DÖVİZ NE KADARDIR?

YANIT-30:
Şu anda borçlanılacak her gün için 2 ABD Doları alınmakta olup, söz konusu rakamın indirilmesi veya yükseltilmesi ile döviz cinsine Bakanlar Kurulu yetkilidir.

SORU-31: BORÇ NE KADAR ZAMANDA ÖDENMELİDİR?

YANIT-31:
Ödeme için herhangi bir süre bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız tahakkuk ettirilen borçlarını istedikleri zaman ödeyebilirler. Ancak borç ödenmedikçe borçlandırılan süreler değerlendirilmeyeceği gibi, ödenecek günlük döviz miktarının değiştirilmesi halinde, ödenmeyen süreler için, değiştirilen günlük döviz miktarı geçerli olacaktır.

SORU-32: AVUSTURYA’DA İKEN BORÇLANMA YAPILABİLİR Mİ?

YANIT-32:
Vatandaşlarımız Türkiye’ye kesin dönüş yapmadan yurtdışında geçen sürelerini 3201 sayılı Kanuna göre borçlanamazlar. Ancak, daha önce 2147 sayılı Kanuna göre yurtdışından borçlanma yapmış olan Vatandaşlarımız isterlerse bakiye sürelerini yurtdışında iken de, 3201 sayılı Kanuna göre borçlanabilirler.

SORU-33: TAM AYLIK ALANLAR BORÇLANABİLİR Mİ?

YANIT-33:
Türkiye’deki sosyal güvenlik kuruluşlarımızca; iç mevzuata göre aylık bağlananlarla, sosyal güvenlik sözleşmesi hükümleri uygulanarak tam aylık bağlananlar borçlanma yapamazlar.

SORU-34: KISMİ AYLIK ALANLAR BORÇLANABİLİR Mİ?

YANIT-34:
Türkiye-Avusturya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi uygulanarak kısmi aylık bağlanan vatandaşlarımız , kısmi aylıklarını tam aylığa çıkarmak için borçlanma yapabilirler.

SORU-35: BORÇLANILAN SÜRELERE GÖRE AYLIK BAĞLAMA ŞARTLARI NEDİR?

YANIT-35:
3201 sayılı Kanuna göre borçlandırılan sürelerin dikkate alınarak aylık bağlanabilmesi için;
  • Yurda kesin dönüş yapılmış olması,
  • Tahakkuk ettirilen döviz borcunun ödenip, ödemeden sonra aylık isteğinde
bulunulması şarttır.

SORU-36: BORÇLANMA SÜRELERİ İLE BAĞLANAN AYLIK YURTDIŞDINDA İKEN KESİLİR Mİ?

YANIT-36:
3201 sayılı Kanuna göre borçlanılan süreler de dikkate alınarak bağlanan aylık, daha sonra yurtdışına çıkma veya yurtdışında bulunma sebebiyle kesilmez. Ancak, yurtdışında çalışmaya başlama halinde kesilir.

TÜRKİYE’DE BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK KURUM VE KURULUŞLARIN ADRESLERİ

ADRES:
Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı
Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü
Yurtdışı İşçi Hizmetleri Dairesi Başkanlığı
06437 Sıhhiye – ANKARA/TÜRKİYE
TELEFON: 4587000 (40 HAT)
4302090 (10 HAT)
FAX : 4353214

AVUSTURYA’DA BİLGİ ALMAK İÇİN BAŞVURULABİLECEK KURUM VE KURULUŞ ADRESİ
ADRES :
Viyana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği
Prinz-Eugen Str.40
1040 Wien
AVUSTURYA
TELEFON : 01-5057806
FAX : 01-5057806

ADRES :
Brengenz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği
Bahnhofstr.-12
A-6900
Brengenz/AVUSTURYA
TELEFON : 05574-47269
FAX : 05574-42441
ADRES :
Salzburg Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği
Strubergasse-9
5020 Salzburg
AVUSTURYA
TELEFON : 0662-442115
FAX : 0662-4421334

www.ssk.gov.tr'dan alıntılanmıştır.
Old 18-02-2009, 19:39   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Avusturya'da yaşayan KAHDEM destekçisi üyemize sorunuz yönlendirilmiştir.

Bağlantınızı kesmemenizi rica ediyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi