Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muhasebe/defter Tasdik ücreti Avukatlar Icin Yasalmidir?

Yanıt
Old 07-12-2020, 15:23   #1
avukat0512

Varsayılan Muhasebe/defter Tasdik ücreti Avukatlar Icin Yasalmidir?

Ustadlarim merhabalar,
Bu yil kismetse meslegimin 1. Yilini dolduracagim. Dün muhasebecim aradi ve Aralik ayi icin defter tasdik bedeli olarak 400 TL istedi. Ben, defter beyan sistemine gecisimizle birlikte artik avukatlar icim defter tasdik ucretinin alinmayacagi kanisindayim. Acikcasi siz ustadlarima sormak istedim. Eger bu ucret yasalsa dayanagi nedir acaba? Simdiden tesekkurler
Old 07-12-2020, 17:23   #2
Admin

Defter tasdiki artık yapılmıyor. Ancak muhasebecilerin yıllardır aldıkları defter tasdik ücreti de esasında genel olarak bu tasdik için değildi. Eski yıllarda da muhasebeciler aldıkları bu paranın ÇOK küçük bir kısmını notere tasdik ücreti olarak verirdi. Samimiyetiniz olan bir muhasebeciyle "dürüstçe" sohbet etme imkanı bulursanız, alınan bu paranın Muhasebeciler için bütün yıl mükellef için yaptıkları genel harcamaların bir karşılığı olduğunu söylecektir. (Örneğin sizin adınıza vergi dairesine gittiğinde yol gideri, çekilen fotokopiler vs.).

Bir diğer deyişle adı defter tasdik ücreti olan bu ücretin esasında yasal bir dayanağı yok. Ancak ödemem diyorsanız, muhasebeciniz de muhtemelen bundan sonra sizinle çalışma şeklini değiştirecektir. (Örneğin yapılan yol giderlerini faturalandırmak, aylık ücretini arttırmak, sizinle hiç çalışmamak vs.).

Avukatlar müvekkillerinden bir vekalet ücreti aldığı halde Avukatlık kanunu kapsamında karşı taraftan dava sonunda müvekkil adına alınan vekalet ücretinin de sahibi oluyor. Bunun yasal bir gerekçesi var ancak uygulamada müvekkille neden 2 kere vekalet ücreti alındığını anlatmak kolay olmuyor. Birçok avukat müvekkilden alacağı vekalet ücretini hesap ederken, dava sonunda alacağı dava vekalet ücretini de düşünerek bir hesap yapıyor. Eğer davanın başında müvekkil dava sonundaki vekalet ücretini ben alırım derse, muhtemelen avukat da ilk ücretini buna göre belirleyecektir.Muhasebecilerin defter tasdik ücretini biraz buna benzetiyorum. Defter tasdiki olduğu zamanlarda muhasebecinize "defter tasdikini ben kendim yaptıracağım" derseniz, muhasebeciz de o zaman aylık ücretini size "buna göre" söylüyordu.
Old 15-12-2020, 13:52   #4
Av.Magisnus1977

Değerli meslektaşlar;

2018 yılından beri her yıl sonunda canımı sıkan 1 nolu konu muhasebeciye ödenecek masraf. E-defter uygulamasına geçildikten sonra tekrar benden defter tasdik ücreti istenilince bende konuyu TURMOB'a yansıttım, Mali müşavirler Odası Birliği. Arkadaşların cevabı çok güzeldi; e-defter uygulamasına geçildi, noterlik masrafı oluşmamakla birlikte sizin aranızdaki sözleşme ne der bilemeyiz dediler.

Hemen herşey elektronik sisteme geçince nasıl masraf çıkıyor anlamıyorum. Kırtasiye masrafı olmadığı halde nasıl masraf istenebilir? TURMOB'un bu konuda bir karar alması şart bence.

Cüzi bir miktar olsa 100-150 gibi hadi neyse 500 TL'ye yakın istediler bu yıl, ödemeyip ilişkileri bozmak da hoş olmaz. Dediğim gibi bir dayanağımız olsa da ödemesek.

Paylaşımlarınızı bekliyorum.
Old 15-12-2020, 18:08   #5
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Magisnus1977
Cüzi bir miktar olsa 100-150 gibi hadi neyse 500 TL'ye yakın istediler bu yıl, ödemeyip ilişkileri bozmak da hoş olmaz. Dediğim gibi bir dayanağımız olsa da ödemesek.

Amaç ödememekse, ödememek için sizin dayanağa ihtiyacınız yok, ödemeyi isteyen onlar olduğuna göre dayanağı (mesela makbuzu) onlar göstermeli.

Ancak yukarıda da belirttiğim gibi bu ödemenin adı yıllardır defter tasdiki olmakla beraber amacı çok farklı. Eskiden de alınan para defter tasdikinin karşılığı değildi, şu anda ise defter tasdiki bile kalmadı.

Ödemeyebilirsiniz, ancak yine yukarıda belirttiğim gibi böyle bir durumda muhasebeciniz de Ocak 2021 itibariyle sizden isteyeceği aylık ücreti muhtemelen "buna göre" belirleyecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi