Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hastane hizmet kusuru

Yanıt
Old 21-05-2020, 02:06   #1
avukat135

Varsayılan Hastane hizmet kusuru

Meslektaşlarım merhabalar,
Araştırmalarıma rağmen emsaline rastlayamadığım bir konuda değerli görüşlerinizi duymak isterim. Müvekkil bir üniversite hastanesinde yaklaşık 13 aydır tüp bebek tedavisi görmektedir. Müvekkilden iki kez yumurta alma işlemi gerçekleştirilmiş, fakat ikinci yumurta toplama işleminin ardından hastanede yaşanan teknik bir arıza sebebiyle yumurtaya yanlış ilaç verilmesi sonucu yumurtaların öldürüldüğü cevabı verilmiştir. Müvekkil hastaneye yazılı dilekçe sunmuş, hastane cevabında yaşanan teknik arıza sebebiyle idari işlemlerin devam ettiği konuyla ilgili bilgi verileceği belirtilmişse de herhangi bir dönüş yapılmamıştır. Müvekkil yaşanan bu zaman kaybı ve belirsizlik sebebiyle mağdur olmuştur. Ayrıca müvekkilin yeni yumurta üretememesi ihtimali ya da tedavinin devamında yumurta kalitesindeki düşüş vs. göz önüne alındığında hastanenin bu teknik aksaklığı sebebiyle maddi-manevi tazminat hakkı doğar mı?
İkinci olarak tazminat talebinde, karşı tarafın üniversite hastanesi olması sebebiyle idari yargıda dava söz konusu olacağından öncelikle idareye başvuru şartı durumunda üniversiteye mi Sağlık Bakanlığı'na mı başvuru yapılmalıdır?
Son olarak yapılacak başvuruda belirtilecek tazminat miktarını nasıl ve neye göre belirlemek gerekir?
Old 21-05-2020, 11:00   #2
av.murat kılıç

Merhaba

Devlet Üniversitesi Hastanelerinin Tüzel Kişiliğinin olduğunu ve bu yüzden idari başvuruyu ...... Üniversitesi Rektörlüğü'ne yapmanız gerektiğini düşünüyorum.

Anlatımlarınıza göre olayınızda malpraktis (kötü hekim uygulaması) olduğu için hizmet kusuru nedeniyle idari başvurudan sonra ret cevabı halinde 60 gün içinde idare mahkemesinde tam yargı davası açıp maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz. Maddi tazminat; tedavi sürecinde yapılan harcamalar vs, manevi tazminat ise bir daha çocuk sahibi olamama durumu, tedavi sürecinde çekilen acılar vs. için sizin belirleyeceğiniz bir tutarı isteyebileceğinizi düşünüyorum.
Old 09-07-2020, 12:50   #3
avukat135

Değerli cevabınız için çok teşekkür ediyorum üstadım.
Old 30-05-2022, 14:38   #4
Öznur Türk

Merhabalar, forumda benzer konuda araştırma yapıyorum. yeni bir başlık açmaktansa bilginize bu başlık altında başvurmayı uygun gördüm. zaman ayırıp cevap verebilirseniz çok sevinirim. Müvekkil ilk önce üniversite hastanesinde daha sonra devlet hastanesinde ameliyat oluyor. durumu gittikçe kötüleşiyor, başkaca bir doktor yanlış ameliyat edildiğini, iyileşme olmayacağını aktarıyor.
1. Sorum : Hem sağlık bakanlığına hem rektörlüğe mi başvurmalıyım?
2. Sorum : Normal şartlarda ihtar gönderecektim ancak ek olarak çok fazla belge sunmam gerekiyor. iadeli taahhütlü porta göndersem usulü açıdan eksik olur mu?
Old 30-05-2022, 23:02   #5
Av. Yakup AYDIN

Alıntı:
Yazan Öznur Türk
Merhabalar, forumda benzer konuda araştırma yapıyorum. yeni bir başlık açmaktansa bilginize bu başlık altında başvurmayı uygun gördüm. zaman ayırıp cevap verebilirseniz çok sevinirim. Müvekkil ilk önce üniversite hastanesinde daha sonra devlet hastanesinde ameliyat oluyor. durumu gittikçe kötüleşiyor, başkaca bir doktor yanlış ameliyat edildiğini, iyileşme olmayacağını aktarıyor.
1. Sorum : Hem sağlık bakanlığına hem rektörlüğe mi başvurmalıyım?
2. Sorum : Normal şartlarda ihtar gönderecektim ancak ek olarak çok fazla belge sunmam gerekiyor. iadeli taahhütlü porta göndersem usulü açıdan eksik olur mu?

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...51&postcount=8
.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi