Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Zorla Irza Gecme, Ardindan Mecburi Bir Evlik, İstenmeyen Bir Cocuk Ve Bosanma

Yanıt
Old 17-06-2003, 17:35   #1
defender

Mutsuz Zorla Irza Gecme, Ardindan Mecburi Bir Evlik, İstenmeyen Bir Cocuk Ve Bosanma

Merhaba ben ilginic yasanmis bir tarjedi uzerine bir konuyu tartismak istiyorum, ben avukat degilim bu yuzden konu uzerinde degerlendirme yapamiyorum.

olay 1996 yilinda basliyor, ozamanlar ciktigim kiz arkadasima, universite okumak icin gittigi sehirde tanistrildigi bir ilkokul mezunu adam kafayi takmis, ve onu elde edemeyince misafir olarak evine ziyarete geldigi bir gun zorla irzina gecmis. kiz arkadasim bu olayin soku ile ne yapacagini kime anlatacagini bilemedigi icin en sonunda bunu saklamaya karar verdi ve bana da anlatmayip benden utandigindan ayrildi. ozaman benden niye ayrildigini bir turlu anliyamadim ama onu istemdigi bir iliskiye zorlayamaycagim icin kabul etmek zorunda kaldim. bu olayi gizleyip yasama devam etmeye calisti ama adam pesini birakmayip onu evlilige zorladi, evlenirlerse herseyin duzelecegini namusunu temizleyecegini soyleyip onu hergun rahatsiz edip durdu ve en sonunda bunun dogru olacagini dusunup kabul etti. ve bu evliligi surdurmeye calistiysada basaramadi, bir sure sonra istemdigi bir hamilelik yasadi kurtaj olmak istedi bunyesi cok zayif oldugu icin doktoru izin vermedi. ve suanda 3 yasinda bir oglu var. olaylardan 5 yil sonra beni tekrar aradi, bosanmaya karar verdigini ve beni hala cok sevdigini anlatti, suan ailesi ile yasiyor ve cocuk yaninda, bosanma davasi hala acilmadi. bende bu iliskiye tekrar baslamaya karar verdim, suan cocugun velayetini kaybedebilecegi icin ortaya cikmiyorum, bosanma davasinin sonuclanmasini bekliyorum. avukatlari aile dostu ve cok iyi bir avukat, fakat babasi damadindan nefret ettigi halde damadindan alcagi yuklu bir miktar para oldugu icin bosanma isine hic sicak bakmiyor, bu parayi kaybedeceinden korkuyor, bu yuzden bosanmayi gectirmek icin elinden geleni yapmakta. ailesi beni taniyor ama iliskimizi bilmiyorlar, gorusmemize de izin vermiyolar.

yillar once yasamis oldugu bu igrenc olayi bundan sonra herhangibir sekile dava acip adami hapse atirma sansimiz olurmu. ben hukuksal yollardan bu adama yaptiklarini odetmek istiyorum ama ne yapabilecegimiz konusunda hicbir fikrim yok.

kiz arkadasimin bosanirken yasayabilecegi en kotu sorun adam bosanmak istemezse mahkeme cok uzayacak, bu durumda yasanan olay bosanmayi hizlandirabilirmi ?

ve ayrica tum olaylari tek ben bilememe ve kiz arkadasima yardim edebilecek maddi gucum olmasina ragmen bosanma bitene kadar gizli kalmam gerekmesi gercekten dogrumu, benim yapabilecegim herhangibir sey olabilirmi. adam benim varligimi ogrenirse cocugun velayetini kazanir diye korkuyoruz cunku.

bu konuda ben sadece fikirlerinizi almak icin buraya yazmaya karar verdim, herseyi kiz arkadasimin avukati yapacagindan ben sadece yardimci olabilecek bilgiler edinmeye calisiyorum.

herkese iyi calismalar diler yardimlariniz icin tesekkur ederim,
Old 17-06-2003, 22:59   #2
Armağan Konyalı

Sayın defender,

Yapılabilecek bir şey yok gözüküyor.

Irza geçme suçundan sonra kız arkadaşınızın sanık ile evlenmesi işlenen suçu suç olmaktan çıkarıyor.

Kaldı ki, beş yıl önceki ırza geçme suçunun kanıtlanması olanaksız. Sizin bildiğiniz kız arkadaşınızın anlattıklarından ibaret. Tanıklığınız işe yaramaz.

Ayrıca, böyle bir ceza davası boşanma davasını hızlandırmaz.

Konu aramızda kalsın. Unutmak en iyisi. Anımsamakta, hukuki olarak bile, yarar yok.

Yaşamınızın bundan sonrasında mutluluk umutları görünüyor. İntikam gibi ilkel bir duyguyla mutluluğunuza gölge düşürmemenizi öneririm. Önünüzdeki uzun yıllar geçmişte kaybettiğiniz beş yılı unutturacaktır.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 18-06-2003, 08:29   #3
defender

sevgili dost,
soyledikleriniz biraz uzucu de olsa kabul etmek zorunda oldugum seyler . ben kindar bir insan degilim, ve bu yuzden hukuk disina cikma taraftari da degilim. ama kindar olmasamda insanin en sevdigi bir varliga boyle igrenc bir sey yapilmasini hazmetmek hic kolay degil. anlasilan bu konuyu dediginiz gibi zor da olsa unutmak en iyisi, benim diger bir sorum da bosanma olduktan sonra bizi taciz etmesi durumunda onu bize yaklasmaktan alikoyacagimiz yasalar varmidir ? cocugun velayetini kiz arkadasim bana verirse bu konuda adamin yapabilecegi bir sey olurmu
Old 18-06-2003, 21:54   #4
Armağan Konyalı

Sayın defender,

Kötü adam rahatsız etme biçimine göre, işlediği suç nedeniyle , şikayetiniz üzerine cezalandırılır. Gerçi verilecek cezanın paraya çevrilmesi ve ertelenmesi sizi tatmin etmeyebilir ama tekrarı halinde ceza artacağından caydırıcı olacaktır.

Çocuğun velayeti annesi ve babası varken size verilmez. Yaşının küçük olması nedeniyle ana şefkatine muhtaç olduğu düşünülerek büyük olasılıkla velayet anneye verilir.

Saygılarımla

Bir Dost
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi