Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Hastaneye Kabul Etmeme Dava Konusu Olur mu ?

Yanıt
Old 23-09-2013, 22:37   #1
Konuk

Varsayılan Hastaneye Kabul Etmeme Dava Konusu Olur mu ?

Merhaba,

Benim yarık damak ile birlikte nadir rastlanan Pierre Robin sendromu adı verilen rahatsızlığa sahip bir kızım dünyaya geldi. Özel bir hastanede doğum yaptık ve ilk muayeneyi yapan doktor konuya vakıf değildi. Bebeğimizi birkaç gün yoğun bakıma aldıktan sonra bizi beslenme eğitimi vermeden taburcu etti. Biz başka bir doktordan doğru teşhisi öğrendik ve başka bir hastanede beslenme eğitimi aldık. Bu bilgi eksikliği nedeniyle aynı hastanede başka bir doktora gitmeye başladık. Bu arada Ankara'ya gidip bu rahatsızlığın bir yıl sonra başlayan operasyonlarla düzelebileceğini ve ölümcül olmadığını öğrendik. Bebeğim 50 günlük olduğunda doktorumuz izinli olduğu için başka bir hastaneye gittik ve bebeğin akciğerine mama kaçtığını acil yoğun bakıma alınması gerektiği bilgisini aldık, ilgili hastanede yoğunbakım dolu olduğundan dolayı doğum yaptığımız hastaneye acilden giriş yaptık. Acil doktoru çocuk doktoru henüz hastanede olduğu için girişimizi iptal edip bizi çocuk doktoruna yönlendirdi. Bizi yönlendirdiği doktor ise bebeğimin ilk muayenesini yapan ve bizi eksik bilgilendirdiği için gitmediğimiz doktordu. Bebeğimin tahlil sonuçlarına baktı ve "Bu çocuğun durumu kritik hastaneye kabul edemem, Çocuk Hastanesine gidin" dedi. Bebeğimizi alıp başka bir hastanede yoğun bakıma yatırdık ve iki gün sonra kaybettik. Bu doktoru mahkemeye vermek istiyorum. Acil hastayı hastaneye kabul etmeme gibi bir hakkı var mı? Bize inanılmaz acı veren bu olaydan sonra hastanenin önünden bile geçmek istemiyorum, çok üzüldüm. Değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Old 24-09-2013, 08:26   #2
üye7160

Sayın konuk,

Doğumun akabinde bebeğinizde görülen rahatsızlıklara ilişkin yeni doğan kontrolü yapan çocuk doktorunun derin bilgi sahibi olmaması normal kabul edilebilir.Zira bahsettiğiniz rahatsızlıklar çocuk doktorunun değil,cerrahi birimlerin (estetik cerrahi,Genel cerrahi,yada çocuk cerrahisi gibi) alanına giren rahatsızlardır.Bu nedenle yapılacak ilk adım; bebeği yoğun bakıma almak ve ailesinine konu ile ilgili bilgi vererek ilgili birimlere yönlerdirmektir.
Bunların yanısıra bu tür rahatsızları olan bebeklerin özel bir ilgi ve yöntemle ile beslenmesi gerekir.Ancak bu durumlarda beslenme problemine bağlı sorunlar sıklıkla görülmektedir. Acil başvurunuzda acilde ki doktorun müdahale etmeden sizi uzman doktora yönlendirmesi de doğrudur.Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bebeğinizin rahatsızlıkları çocuk doktorunun alanının dışında olduğundan,sizi konunun uzmanı bir doktora yönlendirmesi , başvurduğunuz hastanede bebek için uygun yoğun bakım ünitesi,çocuk cerrahisi gibi alanların olmama ihtimali de varsa doktorun kabul etmemesi de uygun bir davranış olabilir.Bu nedenle bebeğinizin sağlık raporlarını alarak başka bir uzmandan görüş almanız ve yaşananlarda doktor hatası yada ihmali olup olmadığını bu yönüyle değerlendirmeniz yararınızadır.Sorumluluk söz konusu ise sorumlular hakkında yasal yollara başvurabilirsiniz.Bu yola başvurmanız halinde bir hukukçudan destek almanız yararınıza olacaktır.
Acınızı paylaşıyor ve Sabırlar diliyoruz.
Old 24-09-2013, 22:47   #3
Konuk

Merhaba,

Cevabınız için çok teşekkürler ancak başka bir uzman ifadesinden kastınız bir uzman doktor ise bilgi almanın dışında hemen yoğun bakım ünitesine aldı bebeğimi. Ancak beni kabul etmeyen hastanenin aynı veya daha fazla imkana sahip olduğunu söyleyebilirim. Doktor ya kendisine muayene olmadığımız için veya kritik bir hasta ile uğraşmamak için bizi kabul etmedi. Bu nedenle dava etmek istiyorum.

Acil bir hastayı tam teşekküllü bir hastaneye almamanın suç olması gerekir bana göre.

Bilgi ve yorumnlarınızı rica ederim.

Saygılarımla,
Old 18-01-2014, 23:56   #4
Konuk

Varsayılan Bilgi

Değerli Arkadaşlar,

Bilgi vermek istedim, bu konu ile ilgili suç duyurusunda bulundum ve soruşturma aşamasında. Hastane şartları ile alakalı bir olay değil bizim kabul edilmememiz.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi