Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanamiyorum Ama BorÇlarini Da İstemİyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-08-2010, 14:04   #1
Konuk

Varsayılan Bosanamiyorum Ama BorÇlarini Da İstemİyorum

Merhabalar,
Ben 38 yasında,3 cocuk annesi,işçi olarak çalışarak evini geçindirmeye çalışan bir kadınım.Eşim çalışmasına rağmen icralardan dolayı eve onun parası girmiyor.Eve kızım ve ben bakıyoruz.19 yasındaki büyük oğlum çalışmıyor ve sürekli benden habersiz taksitle pahalı şeyler alıyor.En son motorsiklet aldı.Eşimde sık sık aynı şeyi yapıyor.Eve gereksiz yere internet,telefon bağlatıyorlar.Artık taksitler o kadar çoğladı ki ödeyemiyorum.Aldıkları herşey için her seferinde aldıkları yerlere gidip iade almalarını istiyorum ama alan kişinin iade edebileceğini söylüyorlar.Eve sürekli icra geliyor.Küçük oğlum sentetik madde bağımlılığından kurtulalı 2 ay oldu ve babasına çok bağlı.Bu nedenle boşanamıyorum.
Sormak istediğim oğlumun ve eşimin aldıkları ve ödemedikleri şeyler için evime icra gelmesini engelleyebilmenin bir yolu var mı?Boşanamadığım için onların borclarından ben sorumlu olmak istemiyorum.Hukuki olarak evlatlıktan reddebiliyor olsam onu bile yapacak haldeyim.Hukuki olarak yapılacak hiç birşey olamaz mı?
Tesekkürler.
Old 12-08-2010, 18:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin müşterek hanenin giderlerine katılma yükümlülüğü bulunmaktadır.Kazanç elde ettiği halde bu kazanç aile bütçesine katılmıyorsa,Aile Mahkemesi hakiminden aşağıdaki olanaklar dikkate alınarak karar verilmesini isteyebilirisniz;

1-Eşlerden birinin istemi üzerine hakim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler.

Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir

2-Eşlerden biri, birliğin giderlerine katılma yükümlülüğünü yerine getirmezse, hakim onun borçlularına, ödemeyi tamamen veya kısmen diğer eşe yapmalarını emredebilir.

Örneğin,eşin maaşının veya kira gelirinin doğrudan diğer eşe ödenmesine karar verilmesi olanaklıdır.

3-Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.

-Eşinizin ve çocuğunuzun bütçe olanaklarını aşan harcamalar yapması savurganlık düzeyinde ise yine haklarında kısıtlama talebi ile yargıya başvurabilirisiniz.

-Yetişkin aile üyelerinin borçlarından siz sorumlu değilsiniz.Kimse sizi bu borçları ödemeye zorlayamaz.Fakat
icra takibine konu borçlar sebebi ile müşterek konuta haciz için gelinmesini engellemenin bir yolu bulunmamaktadır.Ancak bu konuttaki eşyaların size ait olduğunu ispatlayarak tutanağa yazdırmanız ve devamında tarafınıza aidiyeti ve teslimi için dava açmanız gerekmektedir.

-Yasalarda evlatlıktan reddetme diye bir kavram ve olanak bulunmamaktadır.

Daha detaylı bilgi için bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi