Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma davasında eşya iadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2007, 10:08   #1
erdemlihukukcu

Varsayılan Boşanma davasında eşya iadesi

Herkese merhaba.Sizlere danışmak istediğim konu ile ilgili Türk Hukuk Sitesinin arşivini taradıysam da hala ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.Konu ile ilgili bilgi vermek gerekirse; davacı eş 21.05.2007 tarihinde eşine boşanma davası açıyor.Sosyal ve ekonomik durum araştırmaları vs. derken ikinci duruşma 27.7.2007 tarihinde yapılıyor.Ve bende adli yardımla bu dava için görevlendiriliyorum.Sunduğum dava dilekçemde müvekkilimin isteği doğrultusunda boşanmaya karar verilmesini,tedbir nafakasına hükmedilmesini ve müvekkilime ait olan ziynet eşyaları ile giyim eşyalarının iadesini talep ediyorum.Son duruşmada hakim " davalıya ait olduğu belirtilen ziynet eşyalarının değerlerini tek tek açıklaması ve ayrıca talep edilen giyim eşyalarının kalem kalem belirtilerek değerinin açıklanması,akabinde bu eşyalar ait gerekli harç miktarının eğer karşı dava açma talebi var ise bu hususuda belirterek gerekli dilekçesini açıklaması amacıyla davalı vekiline süre verilmesine...." Şimdi bu aşamada benim ne yapmam gerekiyor,ayrı bir dava mı açmalıyım,yoksa bir dilekçeyle eşyaları değerleri ile birlikte kalem kalem yazıp,harcını da verip mahkemeye mi sunacağım?İzlemem gereken yolu izah edebilirseniz? İlginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 06-08-2007, 17:47   #2
spektre

Bu konuda ayrı bir dava açmaya gerek yok. Ziynet eşyaları ile ilgili talep zaten dava dilekçesinde belirtilmiş. Burada yapılması gereken eşyaları kalem kalem değerleri ile birlikte belirterek mahkemeye bir dilekçe vermek olacaktır. Ancak eşyaların karşı tarafça aynen iadesi mümkün olmayabilir. Bu sebeple dilekçede eşyaların aynen iadesi mümkün olamaması durumunda bedelinin faizi ile birlikte tahsili istenmelidir. Böyle bir talep halinde ziynet eşyalarının değerine göre nisbi harç yatırmak gerekecektir.
Old 06-08-2007, 23:01   #3
Av. Can DOĞANEL

"Sunduğum dava dilekçemde..." dedikten sonra..
Son duruşmada hakim " davalıya ait olduğu belirtilen ziynet eşyalarının değerlerini tek tek açıklaması..." şeklinde devam etmişsiniz. Anladığım kadarı ile davalısınız ve sunduğunuz aslında cevap dilekçesi.

Karşılık Dava esasa cevap süresi (10 gün) içinde açılabiliyorken.. Nasıl olup da bu sürenin geçirilmediğini (Anladığım kadarı ile en az 3. duruşmada bunlar olmuş) açıklayabilir misiniz?

Karşı tarafın "ziynet ve eşyalara ilişkin talebin ayrı bir dava ile ileri sürülmesi gerektiği ve karşılık davanın süresinin geçirildiğine" ilişkin itirazı var mı?
Old 06-08-2007, 23:27   #4
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan İhtimaller

Sayın erdemlihukukçu,
Davaya cevap dilekçesinde, boşanmanın fer'ilerine ilişkin hususlarda talepte bulunulursa ( nafaka ve tazminat talep edilirse) harç ödenmez. Diğer hususlardaki (çeyiz, katkı payı v.s alacaklar) talepler boşanma davasının eklentileri olmadığından harca tabidir. Sayın DOĞANEL'in değindiği gibi , karşı dava da söz konusu olmadığına göre ( ancak, karşı tarafın ziynet ve eşyalara ilişkin talebin ayrı bir dava ile ileri sürülmesi gerektiği ve karşılık davanın süresinin geçirildiğine ilişkin itirazına gerek kalmaksızın) mahkeme alacak talebinizde, harca esas değeri tayin ettirmek için böyle bir ara kararına ihtiyaç duymuştur. Bu yol, bence de olumlu ve usul ekonomisine uygundur. Aksi halde alacak talebiniz, asıl taleplere ilişkin hüküm kurulurken reddolunacaktır. Bu ara kararı yerine getirildikten sonra, muhtemelen alacak talebiniz tefrik olunacak, yeni esasa kaydolunup ayrı bir dava olarak yargılamaya devam edilecektir.
Kolay gelsin.
Old 06-08-2007, 23:40   #5
Av. Can DOĞANEL

Benim kafamı karıştıran da zaten harca esas değer araştırmasına girilmesi, böyle bir durumda "..harcı yatırılıp açılmış bir dava bulunmadığından bu hususta karar verilmesine yer olmadığına şeklinde karar verilir genelde..
Old 06-08-2007, 23:50   #6
Av.H.Sancar KARACA

Sayın DOĞANEL, çok haklısınız. Evet, genelde (ilk mesajınızda belirttiğiniz gibi) davalının cevapla birlikte bu yoldaki talebi, davacının itirazı ile karşılaşıyor ve mahkeme harçlandırma araştırmasına girmeksizin, esasla birlikte bu talebi yine belirttiğiniz gerekçe ile reddediyor. Ama, soru ile aktarılan olaydaki mahkemenin tavrı sizce de pratik ve amaca uygun değil mi? Şahsen ben her hangi bir yasal sakınca bulamadım.
Saygılarımla.
Old 07-08-2007, 00:05   #7
Av. Can DOĞANEL

Ben soruyla aktarılan olayı tam anlamadım. O nedenle soru sahibinin açıklamasını bekleyelim derim.. Ancak boşanmanın eki niteliğinde talepler söz konusu olmadığı için harcı yatırılıp, usulüne uygun açılmış bir dava bulumadığından böyle bir uygulama yasaya aykırı olur.. Benim aklıma davalıya tebligatın geç yapıldığı ihtimali geliyor. Belki süresi içerisinde cevap verilmiş ve taleplerin karşılık dava niteliğinde olup olmadığı açıklattırılmak istenmiştir..
Old 20-03-2008, 15:58   #8
Avsibel

Bütün meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum. müvekkil dava dilekçesinde maddi tazminat talebini ziynet eşyalarına dayandırmış bedeli de 5.000-ytl olarak belirtmiş.Sonrasında dosya karara çıktı.Maddi tazminat talebinin tefrikine ve harcın yatırılmasına karar verdi.Harcı yatırıp ayrı bir esasa kaydı yapılacak.Benim sormak istediğim müvekkil dava dilekçesinde fazlaya dair haklarını saklı tutmamış,ziynetleri tek tek saymamış ama bedel olark 5.000-ytl yazmış ziynetlerin bedeli aslında 22.000-ytl.Burada ıslah yoluna başvurup dava değerini 5.000-ytl'den 22.000-ytl'ye çıkarmak mümkün müdür.Nasıl bir yol izlemeliyim.SAYGILARIMLA.
Old 04-03-2009, 14:23   #9
Av.F.ŞENEL

Herkese iyi çalışmalar,
Soru Adli yardımdan gorevlendırıldığım dosyalarla ılgılı. Şöyleki , daha once davacı olarak boşanma davası açtık , ancak eşyalar için tekrar görevlendırıldım ve eşya davası açıcaz. Ancak, davacı kartalda , davalı ve eşyalarda gebzede bu durumda genel yetkıye gore davanın gebzede açılması gerekır ancak gorevlendırmem kartal. Acaba bu durumda davayı kartalda açmalımıyım? ancak davalı eş ıtıraz ederse durum değişicek . tavsıyelerınızı beklıyorum
Saygılarımla
Old 04-03-2009, 14:28   #10
Av.F.ŞENEL

Alıntı:
Yazan erdemlihukukcu
Herkese merhaba.Sizlere danışmak istediğim konu ile ilgili Türk Hukuk Sitesinin arşivini taradıysam da hala ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.Konu ile ilgili bilgi vermek gerekirse; davacı eş 21.05.2007 tarihinde eşine boşanma davası açıyor.Sosyal ve ekonomik durum araştırmaları vs. derken ikinci duruşma 27.7.2007 tarihinde yapılıyor.Ve bende adli yardımla bu dava için görevlendiriliyorum.Sunduğum dava dilekçemde müvekkilimin isteği doğrultusunda boşanmaya karar verilmesini,tedbir nafakasına hükmedilmesini ve müvekkilime ait olan ziynet eşyaları ile giyim eşyalarının iadesini talep ediyorum.Son duruşmada hakim " davalıya ait olduğu belirtilen ziynet eşyalarının değerlerini tek tek açıklaması ve ayrıca talep edilen giyim eşyalarının kalem kalem belirtilerek değerinin açıklanması,akabinde bu eşyalar ait gerekli harç miktarının eğer karşı dava açma talebi var ise bu hususuda belirterek gerekli dilekçesini açıklaması amacıyla davalı vekiline süre verilmesine...." Şimdi bu aşamada benim ne yapmam gerekiyor,ayrı bir dava mı açmalıyım,yoksa bir dilekçeyle eşyaları değerleri ile birlikte kalem kalem yazıp,harcını da verip mahkemeye mi sunacağım?İzlemem gereken yolu izah edebilirseniz? İlginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Uygulamada değişiklikler olabılsede , en son davamdakı uygulama şuydu hakım kıyafet vb eşytalar dışındakı eşyalar ıçın eşya davası açmamı ıkısının bır arada tespitini yapamayacağını soyledı . Ama normalde eşyaları tek tek kalem kalem yazaraak aynı davadada tespitini ozel eşyalarla beraber yaptırabılıyorsunız , bence eşyaları belırtır bır dılekçe sunmanız şu aşamada yeterlı olacaktır. Hem tum eşyaların aynı anda tespitini yaptırırsanızda ılerıde açılıcak eşya davası açısından ıyı olucaktır
Saygılarımla
Old 06-02-2018, 10:35   #11
Av.Cqdm

Herkese merhaba.
Bende aynı sorunla karşı karşıyayım ve ne yapmam gerektiğini henüz bulamadım.
Davacı vekiliyim ve hakim tarafından altın alacağının likit olması ancak dilekçede bunun bildirilmemesi ve yine çeyiz eşyalarının bildirilmemesi üzerine bunların açıklanması için 2 haftalık süre verildi.

Davaya adli yardımdan ve dilekçeler aşaması tamamlandıktan sonra görevlendirildim.sorularım ise şöyle;
1-Bu açıklamayı bir beyan dilekçesiyle mi yapmalıyım ?
2-Altın alacağı için harç yatırmam gerekiyorsa ben mi yatırmalıyım yoksa adli yardım olması sebebiyle baro tarafından mı karşılanacak ?
3-Düğün fotoğraflarını (müvekkilimin altın alacağı olan bilezikler açık şekilde belli ) delil olarak yazacağım dilekçeyle sunmalı mıyım ?
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 11-02-2018, 17:17   #12
akrd61

1.Beyan dilekçesi ile ibraz edebilirsiniz.
2.Baronun sağladığı adli yardım sadece avukatlık ücretine dairdir.O nedenle baroya bu yönde başvurduğunuzda talebiniz muhtemelen red edilecektir.Dolayısıyla harç masrafını müvekkiliniz karşılamalı.Şayet maddi durumu yeterli değil ise mahkemeden HMK gereği adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
3.Kesinlikle sunmalısınız.Zira o resimlere göre bilirkişi söz konusu altınların değerini tespit edecektir.

İyi çalışmalar...
Old 11-02-2018, 17:50   #13
imsel

davacı vekiliyiz.davalı cevap vermedi.dava dilekçesinde kişisel eşya talebimiz olmamıştı.şimdi bir beyan dilekçesiyle çeyizle gelen beyaz eşyalar ve müvekkilenin kıyafet ve kişisel eşyaları istenebilir mi?ön inceleme için henüz gün verilmedi.saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi