Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

kişiye özel yasa

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2006, 20:13   #1
ceren

Varsayılan kişiye özel yasa

merhabalar basta belirteyim ben hukuk öğrencisi değilim (ulus.arası.1.sınıfım) bu yuzden ifadelerim eksik veya yanlış olabilir şimdiden özür dilerim..benim araştırmam gereken bir konu var ve konunun guncel olmasına rağmen hiçbir yerde bu konuyla ilgili hukukcuların yorumlarına ulasamadım ..

benim konum son zamanlada bazı siyasetcilerimizle gündeme gelen, (siyasi konulara girmeden söylemeye calısırsam) genel olarak kişiye özel yasa cıkarılması olarak ifade edilebilinen bu durumu anayasa hukukuna göre nasıl degerlendirebiliriz..
lütfen bir cevap yazııın..
Old 20-03-2006, 20:19   #2
seyitsonmez

Varsayılan mehaba

merhaba ceren... aslında bu konu ..kısaca cevaplanacak yada bır kanun maddesı gösterecek kadar zayıf degıl.. sana tavsıyem once devletlerın ortaya cıkışı üzerine bir çalışma yapmandır. yasaya egemenler yapar ver kendisine egemenlık verenlerın cıkarını korumak zorundadır. eger calışman kapsamlıysa ödev şeklındeyse devletlerin ortaya cıkışını, özellikle marksist teoriyi incelemen.. kısa bir cevap istiyorsanda Ergun Özbudun un anayasa hukuku kitabını incele..
Old 31-03-2006, 06:17   #3
ersa44

Karar anayasaya göre

ben anayasa dersini geçen yıl aldım kişiye özel yasa mümkün değil ancak hükümet yada ana muhalefet yada belirli sayıda milletvekili konuyu meclise taşıyabilir burada yasama organı olarak meclis dilediği kararı verebilir ancak bu kararın yürürlüğe girebilmesi için cumhurbaşkanının onayı şarttır (cumhurbaşkanı sınırlıda olsa bazan hapishanedeki kişileri yaşlılık hastalık nedeniyle ceza sürelerini indirebilir yada tamamen kaldırabilir) yardımcı olabildiysem ne mutlu bana başarılar.
Old 12-04-2006, 21:29   #4
A_Ü_H_F

evet bencede ergun özbudun un kitabına bak.ama şunu demek istiyorum.kanunların yani yasaların şu özelliği vardır:genel ve soyutturlar.yani kişiye özgü olmazlar.geneldir, herkes içindir;soyuttur çünkü her olaya uygulanabilir.ancak tarihimizde meclisimizin yani yasama organımızın bu yönde çıkardığı yasalar var.mesela idil biret,ve suna kan (yanlış olabilir tuna kan'da olabilir).bu iki kişinin yurt dışında eğitim alması için yasa çıkarıldı.yani yasama organımız kişeye özel yasa çıkardı.bu konuda büyük tartışmalar var.sende bu tartışmaları ödevinde anlatmalısın.bu tartışmaları ergun özbudun un kitabında bulabilirsin.
Old 13-04-2006, 13:57   #5
tamtesebbus34

sevgili ceren
hukuki açıdan kişiye özel yasa cıkarılması olarak ifade edilen durumlarda bir aykırılık her durumda söz konusu olur .cumhurbaşkanı nın onaylamasına ragmen anayasa mahkemesinde dava açma hakkı vardır . belli şartları yerine getiren siyasi partiler içinde bu geçerlidir.
Her durumda anayasa mahkemesinin önüne gelecek 'hüküm iptal' edilecektir.82 anayasanına ve Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine de aykırı bir haldir ''kişiye özel kanun'
Ayrıca gücü elinde bulunduran iktidar aklına esen her kanunu çıkaramaz yargının görevi hukuka aykırılıkları gidermektir.
Old 13-04-2006, 14:19   #6
Av. R. Onur ÇINAR

sevgili ceren;

sorunun başında ''son zamanlarda ündeme gelen'' ifadesinden su anki hükümetin eski bir başbakanın zimmet suçundan dolayı almış olduğu hapis cezasının infaz usulünü değiştiren kanundan bahsettiğini düşünüyorum...

bu konuda şunu belirteyim ki , bahsi gecen kanun şeklen kişiye özel bir kanun niteliği taşımamaktadır. yani 'bu kanun şu şahıs için çıkarılmıştır' gibi bir ifade içermemektedir. dolayısıyla bahsi geçen kanun sevgili A_U_H_F'nin vermiş olduğu suna kan ve idil biret kanunlarından farklı bir görünüm arz etmektedir...

eğer senin araştırma konun, kanunların soyutluğu ise bu konuda verilen idil biret örneği üzerinde düşünmeni tavsiye ederim..

bu konuda araştırm yapacağın kaynaklara, yukarıda belirtilen kitaplara ek olarak İL HAN ÖZAY'ın GÜN IŞIĞINDA YÖNETİM isimli kitabını ek olarak belirtebilirim...

hocamız bu kitabında idil biret ve suna kan örneğini detaylı bir şekilde incelemiştir...

son zamanlarda çıkan kişiye özel yasa ithamları, bahsi geçen yasaların kişiye özel oldukları kesin olmakla beraber, maalesef yasa yapıcı hükümet başta olduğu için, sağlam temellere oturtulamıyor.

cumhurbaşkanının kanunu geri çevirmesi ancak geciktirici bir veto niteliği taşımasından ve anayasa mahkemesine iptal davası açması da bu yasanın belirli bir süre de yürürlükte kalmasına engel olamayacağından, ilgili şahıslar da bu süre içerisinde kanun hükğmlerinden faydalanacaklar...

burada asıl önemli olan nokta da anayasaya aykırılığı sabit olan kanunların kazanılmış hak doğurup doğurmayacağıdır...

ödevinde bu konu üzerinde biraz daha fazla yoğunlaşmalısın bence.. zira konunun can alıcı noktası bence burası...

umarım yardımcı olabilmişimdir...

saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi