Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

6111 sayılı yasadan sonra ihaleli işlerde beş puanlık teşvik hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-04-2016, 16:49   #1
Av.Nevin Canruh

Varsayılan 6111 sayılı yasadan sonra ihaleli işlerde beş puanlık teşvik hakkında

Merhaba

Müvekkil şirket Kamu İhale Kanunu kapsamında hizmet işi yapmaktadır.
5510 sayılı kanununla kendisine beş puanlık bir teşvik sağlanırken 6111 sayılı kanundan sonra Mart 2011 tarihinden itibaren teşvikten yararlanamamıştır.

Ne var ki 6111 sayılı kanunda geçici 8 md "bu kanunda 4734 sayılı Kanunda yapılan değişiklikler bu kanunun yayımı tarihine kadar ilan edilmiş veya yazılı olarak duyurulmuş ihaleler hakkında uygulanmaz "demiştir.

Bu maddeden yola çıkarak kanunun yayımlanmasından önce alınmış ihalelerde beş puanlık teşvikin ihale sonuna kadar uygulanması gerektiği kanaatine vardık. Örnek kararların varlığı söyleniyor ancak ben kazancıda göremedim.

Düşüncelerinizi paylaşırsanız yada örnek karar elinde olan varsa bildirirse çok sevinirim.

İyi çalışmalar
Old 07-04-2016, 18:56   #2
txyz

Kamu ihale mevzuatındaki özel hüküm gereği söz konusu teşvikten faydalananların hak edişlerinden bu miktarın kesilmesi gerekiyordu daha sonra bildiğiniz gibi teşvike ilişkin hüküm de tamamen kaldırıldı. Bu hükme rağmen mahkemelerden kabul yönünde verilen kararlar var. Kamu ihalelerine katılmakla kamu ihale mevzuatına tabi olmayı tarafların kabul ettiği ve hakedişlerden indirim miktarının kesilmesinin de hukuki olduğunu düşünüyorum ancak aksi kararlar çoğunlukta. Ayrıca teşvikin amacı istihdam artışını sağlayabilmektir, işçi sayısı belli olan kamu ihalelerinde yüklenicinin daha fazla para kazanmasından başka bir sonuç ortaya çıkmamaktadır.
Old 07-04-2016, 19:54   #3
Av.Nevin Canruh

Sayın meslektaşım ben de bir kaç farklı karar gördüm .Ancak kararlar hep 6111 sayılı yasadan önce alınmış veya sözleşmenin imzalanması sonucu kesintiye muvaffak nedeniyle red içerikli idi .Ama mart 2011den once baslamis ihalelerde , ihale döneminin tamamının mart 2011den sonra ihale devam ediyorsa teşvikten yararlanabileceği iddiası ile acilmiş tek dava buldum . Onu da yerel mahkeme kabul etmis ,Yargıtay bozmuş .
Olumlu olan karar varsa elinizde paylaşır misiniz ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi