Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ikinci kez uygulanabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2013, 09:31   #1
Meral83

Varsayılan Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ikinci kez uygulanabilir mi?

Sayın Meslektaşlarım;

Müvekkil hakkında bundan iki yıl önce ihkak-ı hak suçuna eksik teşebbüsten dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmiş olup kesinleşmiştir. Fakat bu arada müvekkil hakkında sulh ceza mahkemesinde basit tehdit ve hakaretten kamu davası açılmıştır. Bu durumda ikinci kez hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının uygulanması mümkün müdür, ben mümkün olduğunu düşünüyorum, çünkü Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilme şartlarından biri de daha önce kasıtlı bir suçtan mahkumiyetinin bulunmaması, ihkak-ı hakka suçuna eksik teşebbüste de kast unsuru mümkün olmadığından ben müvekkil hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilebilmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bilgisi olan Meslektaşlarımın beni bu konuda aydınlatmalarını dilerim. Saygılarımla...
Old 01-06-2013, 13:04   #2
kerimkahraman

Sayın Meslektaşım,
HAGB kararı verilebilmesi için gereken şartlarda her ne kadar evvelce kasıtlı bir suçtan dolayı kesinleşmiş bir hükmünün bulunmaması gerektiği yer alsa da, benim gördüğüm Fikri Sınai Haklar Ceza mahkemelerinde, marka hakkına tecavüz suçunu ikinci kez işleyen kişiye yine HAGB verildiğidir.
Bunu neye göre veriyorlar bilmiyorum, biz temyiz ediyoruz haliyle ama henüz neticelenmiş değil.
Sonuç olarak, hakkında kasıtlı bir suçtan dolayı HAGB kararı verilmiş biri için ikinci kez yine kasıtlı bir suçtan dolayı HAGB kararı verildiği vakidir.
Saygılarımla.
Old 01-06-2013, 16:43   #3
carlito

Varsayılan Uygulabilir..

Kesinlesmis bir Hukum bulunmadigindan ve H.A.G.B. Kararı verilebilmesi icin gereken şartlar mevcutsa , verilebilir..
Old 01-06-2013, 23:47   #4
thejustice

CMK.nun 231/11. maddesinde; "(11) (Ek fıkra: 06/12/2006 - 5560 S.K.23.md) Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde, mahkeme hükmü açıklar. Ancak mahkeme, kendisine yüklenen yükümlülükleri yerine getiremeyen sanığın durumunu değerlendirerek; cezanın yarısına kadar belirleyeceği bir kısmının infaz edilmemesine ya da koşullarının varlığı halinde hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine karar vererek yeni bir mahkûmiyet hükmü kurabilir."
denilmektedir.

Buradan cihetle; mahkemelerimiz sanıkların hukuki durumlarını yeniden değerlendirme zahmetinde maalesef bulunmuyorlar. Bu sebeple hükmü bırakın değiştirmeyi hükümdeki HAGB bendini çıkarıp aynı şekilde yapıştırıyorlar. Bu sebeple hükmü aynen açıklayacakları görüşündeyim. Ayrıca mevcut sulh ceza yargılamasında da, mahkumiyet kararı verileceği görüşündeyim..
Old 02-06-2013, 10:51   #5
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan kerimkahraman
Bunu neye göre veriyorlar bilmiyorum, biz temyiz ediyoruz haliyle ama henüz neticelenmiş değil.
Sonuç olarak, hakkında kasıtlı bir suçtan dolayı HAGB kararı verilmiş biri için ikinci kez yine kasıtlı bir suçtan dolayı HAGB kararı verildiği vakidir.
Saygılarımla.

üstadim, Hagb kararini nasil temyiz ettiniz?
Old 03-06-2013, 16:44   #6
Baris.Ozkan

Alıntı:
Yazan Meral83
çünkü Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilme şartlarından biri de daha önce kasıtlı bir suçtan mahkumiyetinin bulunmaması, ihkak-ı hakka suçuna eksik teşebbüste de kast unsuru mümkün olmadığından ben müvekkil hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilebilmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum.

Sizin de belirttiğiniz gibi hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilmesi için daha önce kasıtlı bir suçtan mahkumiyetin bulunmaması gerekir.Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı, bir mahkumiyet kararı olmadığı için ikinci kez hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir.
Old 03-06-2013, 22:37   #7
thejustice

Hakkında daha önceden kasıtlı bir suçtan hükmün açıklanmasının geri bırakılması verilen kişi hakkında, yeniden işleyeceği bir kasıtlı cürümden dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılması karar verilmez. Yeniden verilebilmesi için eylemin taksirli olması gerekir. Çünkü kanunda ihtar edilen husus "denetim süresi içerisinde kasıtlı bir suçtan mahkum olursa, hükmün açıklanacağı" yolundadır. Bu husus ikinci yargılama yapan mahkemeyi de etkilemektedir ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması koşulları artık ikinci yargılamada ortadan kalkmış olur.
Öte yandan; mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılması vermez ama cezasını TCK.51 uyarınca erteleyebilir. Lakin bu hususta alınan ilk hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına yapılacak olan ihbarı engellemez.

Saygılarımla.
Old 04-06-2013, 07:36   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan thejustice
daha önce hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilen kişi hakkında, yeniden hükmün açıklanmasının geri bırakılması karar verilmez.
Sayın thejustice'ın isabetli görüşüne katılıyorum. Aksi düşünülür de her defasında hagb kararı verilirse cezaları Kanun'dan kaldırmak, boşuna yargılama yapmamak gerekir.

Saygılarımla
Old 04-06-2013, 08:08   #9
Baris.Ozkan

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı, kurulan hükmün sanık hakkında hukuki sonuç doğurmamasını ifade eder.Bu nedenle hukuki sonuç doğurmayacak ve niteliği itibariyle bir mahkumiyet kararı olmayan hükmün, daha sonra verilecek hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına engel olmayacağını düşünüyorum.

Sanığın denetim yükümlülüklerine aykırı davranması nedeniyle hüküm açıklandığında, hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilebileceği belirtilmiştir.Erteleme halinin de sonraki hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına engel olacağını düşünmüyorum bu nedenle açıklanması geri bırakılan hükmün, kasıtlı suçtan mahkum olunan ikinci mahkumiyetin açıklanmasının geri bırakılmasına engel olacağı yönünde bir genelleme yapılamayacaktır.

Son olarak denetim süresi içerisinde kastılı suç işlemeyen sanığın daha sonra bir kasıtlı suç işmesi halinde yeniden hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebileceği açıktır.Bu sanıklara sınırsız suç işlemeye hakkı vermemekte olup, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilmesi için Mahkemede sanığın yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşması gerekmektedir.
Old 04-06-2013, 08:19   #10
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Baris.Ozkan
Erteleme halinin de sonraki hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına engel olacağını düşünmüyorum
Katılmadığımı daha önce yazdığımdan diğer görüşlerinize yanıt vermiyorum. Ancak "Erteleme" konusundaki görüşünüze de katılmadığımı açıklama ihtiyacı duydum:

Erteleme halinde bir ceza hükmü verilmiş ve bu hüküm ertelenmemiştir. Ertelenen husus hüküm değil, cezanın çektirilmesidir. Ertelemede hüküm vardır, sanık hüküm giymiştir. Bu nedenle daha önce cezası ertelenmiş de olsa hüküm giyen kimse hakkında hagb kararı verilemez.

Saygılarımla
Old 04-06-2013, 10:26   #11
Baris.Ozkan

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildikten sonra, sanığın denetim süresi içersinde yeniden kasıtlı olarak suç işlediğini varsayalım.Bu durumda açıklanması geri bırakılan hüküm açıklanacak ve sanığa temyiz hakkı doğacaktır.

Sanığın ilk suçuna ilişkin dosya temyiz aşamasındayken,yani hüküm kesinleşmemişken ve sanığın beraat etme ihtimali var iken, sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olduğu gerekçesiyle, sonradan işlemiş olduğu suç için hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilemeyeceği düşüncesinin hatalı olduğunu düşünüyorum.Saygılarımla
Old 04-06-2013, 13:18   #12
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Baris.Ozkan
Sanığın ilk suçuna ilişkin dosya temyiz aşamasındayken,yani hüküm kesinleşmemişken sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olduğu gerekçesiyle, sonradan işlemiş olduğu suç için hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilemeyeceği düşüncesinin hatalı olduğunu düşünüyorum.
"sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olduğu" gerekçesi elbette yanlıştır. Ama sanığın her eylemi için hagb kararı verilmesi de yanlıştır.

Hagb kararı verilebilmesi için "Mahkemece sanığın yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varılması gerekir."

Birinci hagb kararın veren hakim, sanığın yeniden suç işlemeyeceği hususunda yanılmıştır. Birinci hakimi yanıltan sanığa ikinci hakimin güven duyması çok zor olmalı.

Saygılarımla
Old 04-06-2013, 14:15   #13
Baris.Ozkan

Sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olduğu gerekçesini,ikinci kez hükmüm açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesine engel olabilir şeklindeki düşünceye karşılık olarak yazdım.

Sanığın her eylemi için hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesi zaten hukuken mümkün değil.Hükmün açıklanmasının geri bırakılması şartları CMK 231'de sayılmıştır.Ancak sanığın daha önce 10 adet hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı mevcut ise ve CMK 231'deki şartlar sağlanıyorsa, hakim sanığın bir daha suç işlemeyeceğini düşünerek 11. kez hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir ve bu kararda da hiçbir hukuka aykırılık yoktur.Uygulamada birden fazla hükmün açıklanması geri bırakılması kararı olan kişiler mevcuttur.

"Birinci hakimi yanıltan sanığa ikinci hakimin güven duyması çok zor olmalı" şeklinde beyanınıza katılmıyorum.Kanun, bu konuda hakime takdir yetkisi vermesi nedeniyle hakim bu durumu serbetçe takdir edecektir ve dolayısıyla farkı sonuçların çıkması mümkümdür.Zaten her hakim için aynı sonucun çıkması isteseydi bu konuda hakimlere takdir hakkı tanınmaz , hangi hallerde "sanığın bir daha suç işlemeyeceğinin kabul edilmesi gerektiği" kanunda yer alırdı.Saygılarımla
Old 17-01-2015, 17:59   #14
duzovalianil

Kesinlesmis bir MAHKUMİYET HÜKMÜ BULUNMADIĞINDAN ve Denetim Süresi İçinde İşlenen Yeni Kasıtlı Suçta HAGB Kararı verilebilmesi icin gereken şartlar mevcutsa, verilebilir.
Old 13-04-2016, 17:13   #15
Av.Dursun KARACA

İkinci kez HAGB. verilemez şeklindeki 2014 yasa değişikliği öncesinde;
İkinci HAGB kararı, birinci HAGB kararına konu davanın 5 yıllık sürenin sonunda düşmesine engel midir?
Old 14-04-2016, 02:25   #16
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Dursun KARACA
İkinci kez HAGB. verilemez şeklindeki 2014 yasa değişikliği öncesinde;
İkinci HAGB kararı, birinci HAGB kararına konu davanın 5 yıllık sürenin sonunda düşmesine engel midir?
Engel değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi