Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Annemin bana ve babama yaptığı psikolojik şiddet

Konuyu Kilitleyin
Old 13-03-2021, 08:06   #1
Konuk

Varsayılan Annemin bana ve babama yaptığı psikolojik şiddet

Merhaba öncelikle şimdiden teşekkürler. Ben 28 yaşında bir kadınım. Evden ayrıldıktan sonra kişisel sebeplerden ötürü son 3 senedir annemin babamın bulunduğu eve geri döndüm. Annem bana ve babama karşı kendimi bildim bileli psikolojik ve duygusal şiddet uyguluyor. Babam 75 yaşında. Kendisi elini bir yere süremiyor, 'izin almadan' bir yere gidemiyor, akli ve fiziki sağlığı yerinde olmasına rağmen kendisini hiçbirşey yapamayacak durumda hissediyor, ilaçlarını bilmiyor, anneme %100 bağımlı hale getirilmiş durumda annem tarafından, psikolojik olarak finansal kontrolde ful annemin elinde. Kendisi günlük aşağılamalar, azarlamalar ve çok sık yaptığı sesini yükseltme ve bağırmalar yapıyor bana ve babama karşı babamın eline iğne alıp birşey dikmesi gibi çok basit günlük normal olaylar tetikliyor. Ben evden çıkacağım ama babamı burada tek başına bırakmaya endişe ediyorum. Anneme psikolojik şiddet yaptığını ve bunu kesmesi gerektiğini söyledikten sonra işler iyice çığrından çıktı, bana karşı psikolojik şiddetin yanında fiziksel şiddete başvurdu ve sürekli kendini öldürmekle tehdit ediyor eğer birilerine söylersek. Kendini bir kaç sefer camdan atlamaya çalışır gibi yaparken zorla çekip indirmek zorunda kaldım. Bana babamı savunduğum için akli dengesi yerinde olmayan şeyler söylüyor 'sen benim kumam mısın' gibisine. Bu son olanların hepsini video kaydına aldım. Kendisi psikolojik yardımı ısrarla reddetti şu son senede. Ne yaptığını biliyor, yüzleştirilince çığırdan çıkıp olayın suçunu benim üstüme atıyor. Bu konu hakkında ne yapabilirim, haklarım neler? En büyük endişem yaşı ilerleyen ve psikolojik şiddet gördüğünü kendine yediremeyen ve yardıma ihtiyacı olan 75 yaşındaki babam. Bu suistimali bitirmek istiyorum, ama bir yandan da annem olacak kişiyi daha fazla tahrik etmek istemiyorum. Anladığım kadarıyla şiddete başvuran kadın olduğu ve ben de 18 yaşını geçtiğim için bu konuda pek ciddiye alınmıyorum.
Old 13-03-2021, 16:54   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1- Dilerseniz doğrudan en yakın Aile Mahkemesine dilekçe vererek 6284 sayılı yasa gereği şiddetin önlenmesi için karar verilmesini isteyebilirsiniz. Karar verildiğinde karara aykırı davranılırsa ilk defasından üç günden 10 güne zorlama hapsi kararı verilir ve kanun bu niteliği ile şiddetin önlenmesi için önemli bir araçtır.

2-Dilerseniz savcılığa başvurarak hem suç duyurusu yapabilir hem de 6284 sayılı yasa gereği şiddetin önlenmesi için karar verilmesini isteyebilirsiniz .Karakol veya savcılık tarafından verilecek karar yine Aile Mahkemesi tarafından onaylanacaktır.

3- Her iki başvurunuzda da babanız için de ihbarda bulunabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi