Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yazılı kira sözleşmesi olmaması halinde yapılacak ilamsız takipte borçlu kim gösterilmelidir?

Yanıt
Old 30-03-2020, 15:03   #1
Av. Zümer AYDIN

Varsayılan Yazılı kira sözleşmesi olmaması halinde yapılacak ilamsız takipte borçlu kim gösterilmelidir?

Sayın meslektaşlarım icra hukuku ile ilgili bir sorum olacak. Kısaca özetlersem; müvekkilim kiraya veren olarak konutunu bir şahsa kiralamış. 2016 senesinde 1 yıllık kira sözleşmesi yapılmış 2000 tl üzerinden. 1 senenin sonunda kira sözleşmesi yazılı olarak güncellenmemiş ancak kiracı 2400 olarak 6-7 ay daha yatırmaya devam etmiş. Sözlü olarak kurulmuş olmuş. Daha sonra bir takım aksilikler çıkmaya başlamış. Kiracı başka birilerine anahtarı bırakıp gitmiş. Tabi bu durumu müvekkiller 2-3 ay sonra öğrenip fark ediyorlar ancak yeni kiracılar da kira ödemelerini yapmaya devam etmişler. Bu şahıslarla da sözlü olarak kira sözleşmesinin kurulduğunu kabul edebiliriz. Dekontları da inceledim kimin hangi dönem yatırdığı görünüyor. Ancak sonradan ödemeler aksamaya başlamış zar zor şahıslar konuttan çıkmış ancak son 2-3 aylık kira ve fatura ödemeleri kiraya veren olan müvekkile kalmış. Şu aşamada bu alacaklar için ilamsız takip yapmayı düşünüyorum. Ancak kime yöneltilmesi konusunda netlik sağlayamadım. Düşüncem yazılı olmasa da son kiracı olarak ödemeyi yapan şahıslara yöneltmek noktasında. Yazılı bir sözleşme olsa da önceki kiracıya yönlendirmek mahkeme aşamasına dönerse bizi sıkıntıya sokabilir kanaatindeyim. Sizlerin de yönlendirici fikirlerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim.
Old 30-03-2020, 16:54   #2
Av.Burak Can Yaz

Değerli meslektaşım iyi günler. Yargıtay bu konuda "yazılı sözleşmeyi" esas alıyor. Bunun tek istisnası yer sahibinin kiralananın devrine yazılı muvaffakati olması halidir.

Eğer ki müvekkilinizin yazılı muvaffakati yoksa bu durumda talepte bulunacağınız kişi yazılı kira sözleşmesinde kiracı olarak gözüken kişi olacaktır. Fiili kiracı yönünden herhangi bir dava açmanız durumunda davanız husumet yönünden reddedilecektir. Yargıtay bu konuda sözleşmenin nispiliği ilkesinden hareketle taraflar arasında kurulan sözleşmenin tarafları bağlayacağını kabul ediyor. Dolayısıyla fiili kiracıdan talepte bulunabilecek olan siz değil yazılı kira sözleşmesinde kiracı olarak gözüken kişi olacaktır.

Umarım sorununuza bir nebze olsun cevap olabilmiştir. Son olarak bu konuya ilişkin güncel ve açıklayıcı bir Yargıtay içtihadını da ekliyor ve iyi çalışmalar diliyorum.

"Somut olayda; davacı kiraya veren ile davalı kiracı ... Mak. San. Tic. Ltd. Şti. arasında 01/10/2004 başlangıç tarihli 3 yıl süreli kira sözleşmesinin varlığı hususunda uyuşmazlık bulunmamaktadır. Kira sözleşmesinin " özel şartlar " başlığı altında düzenlenen 1. maddesinde; " Kiracı taşınmazı amacı dışında kullanamaz, kısmen veya tamamen devir veya ciro edemez, bir başkasının istifadesine sunamaz" şeklinde düzenleme yapılmış olup, sözleşme hükümleri tarafları bağlar.

Her ne kadar, davalı kiracı ... Mak. San. Tic. Ltd. Şti. kira ilişkisini diğer davalı .... Tic. Ltd. Şti. ne devrettiğini ve kira ödemelerinin bu şirket tarafından yapıldığını belirterek, kiracının bahse konu davalı şirket olduğunu, kendisinin sorumluluğuna gidilemeyeceğini savunmuş ise de ; kira ilişkisinin, davacı kiraya verenin muvafakati ve yazılı izni ile diğer davalı .... Tic. Ltd. Şti. ne devredildiği hususunu ispat edememiştir.

Kira ödemelerinin davalı .... Tic. Ltd. Şti tarafından yapılmış olması da davacının sözleşmenin devrine onay verdiğini göstermez.

Hal böyle olunca, mahkemece; kira ilişkisinin devredildiğinden bahsedilemeyeceği, sözleşmenin nispiliği ilkesi gereği, yapılan sözleşmenin sadece taraflar arasında hüküm ve sonuç doğuracağı; dolayısıyla, davacı kiraya verenin kira sözleşmesinin tarafı olan kendi kiracısı ... Mak. San. Tic. Ltd.Şti. den talepte bulunabileceği dikkate alınarak, davalı ... Mak. San. Tic. Ltd. Şti. ne karşı dava açılmasında bir usulsüzlük bulunmadığından, işin esasına girilerek oluşacak sonuç dairesinde bir karar verilmesi ; kira sözleşmesinin tarafı olmayan diğer davalı .... Tic. Ltd. Şti. ne karşı açılan davanın ise husumetten reddine karar verilmesi gerekirken; yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde hüküm tesisi doğru görülmemiş; bozmayı gerektirmiştir."
[ Yargıtay 3. HD. 2017/9121 E. 2019/5470 K. ]
Old 30-03-2020, 17:29   #3
av.murat kılıç

Merhaba

Av. Burak Beyin görüşüne katılıyorum. Ek olarak; Ben olsam ikinci kiracıyı muhatap almadan sözleşme tarafı olan birinci kiracıdan alacakları talep ederdim. İcra takibine itiraz halinde açılacak davada; davalı birinci kiracı ben orayı devrettim bile dese, siz; alt kiracılık ilişkisinde biz yokuz, siz müvekkile ödeyin daha sonra devrettiğiniz kişiye rücu edebilirsiniz şeklinde savunma yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 31-03-2020, 14:11   #4
Av. Zümer AYDIN

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Soruma büyük ölçüde cevap almış oldum. Konuya ek olarak bir sorum daha olacak. Yapılan kira sözleşmesi 1 yıllık. 1 yılın sonunda yazılı olarak güncellenmemiş ancak kiracı kira ödemesini yükseltilmiş rakamla ödemeye devam etmiş. Bu durumda kira sözleşmesi uzatılmış olmuş ancak bu uzatılmış sene içerisinde 2. kiracılara devretmiş olması durumunu dikkate alarak yaptığı yazılı kira sözleşmesinin bir yıllık olması savunmasına dayanamaz dimi? Sonuç olarak zımni de olsa yazılı sözleşmenin devamına karar verilmiş. 2016-2017 yılları için yapılmış kira sözleşmesi elimizde. Zımni kabulle 2017-2018 için de yapılmış sayılmış. Ancak son ödenmeyen kiralar 2019 yılına ait. Bu durumda uzatılmış sürenin de üzerine çıkılmış bir kira ilişkisinden söz etmek mümkün hale geliyor. Bu durum takip yapılması halinde bir değişiklik yaratır mı ve dava aşamasında yine bir itiraza olanak sağlar mı??Tekrar teşekkür ederim.
Old 31-03-2020, 16:34   #5
Admin

Alıntı:
Yazan Av. Zümer AYDIN
2. kiracılara devretmiş olması durumunu dikkate alarak yaptığı yazılı kira sözleşmesinin bir yıllık olması savunmasına dayanamaz dimi?

Alıntı:
BK. MADDE 347
Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez.
Kiracı sözleşmenin sona erdiği konusunda bildirimde bulunduğunu yazılı şekilde ispat etmek zorundadır.
Old 01-04-2020, 09:01   #6
Avhbkilicarslan

Sayın Admin'in de işaret ettiği üzere TBK 347.Madde'deki fesih bildirimi yapılmadan sözleşme devam eder.
Yıllık kira artışlarını da yine sözleşmedeki orana göre yapabilirsiniz.
Ayrıca olası bir icra takibine gelebilecek olası bir itirazda elinizde yazılı sözleşme olması kesinlikle tercihiniz olur.
Meslektaşların da dediği gibi yeni kiracılar alt-kiralama gibi eski kiracı ile kendi aralarında bir ilişkiye sahip.
Sizin yazılı sözleşme olan eski kiracıdan talepte bulunmanızda fayda var.
Ancak tahsil kabiliyeti bakımından eski ve yeni kiracı arasındaki fark nasıl olur kararını siz verebilirsiniz.
Old 01-04-2020, 14:18   #7
Av. Zümer AYDIN

Çok teşekkür ediyorum. Şu şartlar altında yazılı kira sözleşmesi elimizde olan kiracıya alacaklar bakımından yönelmek doğru olacaktır kanısına varmış bulunmaktayım. Katkılarınız için tekrar teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi