Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

aciz vesikası

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-04-2009, 15:02   #1
Av.Ebru Caner

Varsayılan aciz vesikası

**tasarrufun iptali davası için aciz vesikası almam gerekiyor.bunun için borçlunun evine hacze gidildi ve borçlunun eşi vedeydi, evde mal vardı fakat borçlunun eşi kira kontratosu ibraz ederek malların ev sahibine ait olduğunu ileri sundu, ama memur gene de haczi yapıp borçlunun eşinin iddiasını da zabıtta belirtti. ayeıca zabıtta borçlnun eşinin ibraz ettiği ve ev sahibine ait olduğu,istihkak iddiasında bulunduğu eşyalar dışında menkul mal olmadığı da belirtildi. şimdi ben aciz vesikası alacağım için, istihkak iddiasını kabul etsem daha mı iyi olur diye düşünüyorum. çünkü evdeki mallar zaten dosya borcu yüksek olduğu için bana yetmez, ben kaçırılan mal için tasarrufun iptali davası açıcağım. bu nedenle bu istihkak iddiasını kabul edersem, (kaldıki diğer yazışmaları yapıp borçlu üzerine mal olamdığını ispatlarsam) alacağım aciz vesikası sorun yaratırmı?çok teşekkürler
Old 30-04-2009, 12:10   #2
Av.Şentürk DURSUN

Sayın meslekdaşım,
Borcu karşılyacak yeterli mal bulunmadığına ilişkin haciz tutanağı, geçici aciz vesikası hükmündedir. Buna dayanarak iptal davasını açabilirsiniz. Öte yandan, menkuller borçlu elinde bulunduğu için istihkak davasını onlar açmak zorundalar. Sizin istihkak iddiasını kabul etmeniz gerekmez. Selamlar...
Old 30-04-2009, 12:47   #3
Av. İlhan SALBAŞ

Haciz tutanağında yazılan malların toplam değeri dosya borcunu karşılamadığını bildirmişsiniz. Haciz tutanağı geçici aciz vesikası yerine geçer. Tasarrufun iptali davası açma koşulları olayda mevcuttur.
Old 30-04-2009, 13:02   #4
Av.Ebru Caner

Alıntı:
Yazan Av. İlhan SALBAŞ
Haciz tutanağında yazılan malların toplam değeri dosya borcunu karşılamadığını bildirmişsiniz. Haciz tutanağı geçici aciz vesikası yerine geçer. Tasarrufun iptali davası açma koşulları olayda mevcuttur.

öncelikle zaman ayırıp, cevap verdiğiniz için teşekkürler. şu ayrıntıyı sanırım ben anlayamadım ve bu çelişkileri bu yüzden yaşıyorum; şimdi evet haciz tutanağında yazılı mallara haciz esnasında memurca kıymet takdir olundu ve apaçık aşikarki mallar borcu karşılamaya yetmiyor, ancak beninm bildiğim aciz vesikası alabilmem için, sözkonusu malların satışını isteyip onları paraya çevirip, kalan kısıma bundan snr aciz vesikası alabilirm. işte tüm çelişkilerim bu noktada toplanıyor, ben mi yanlış yorumluyorum. teşekkürler.
Old 02-05-2009, 14:59   #5
Av. İlhan SALBAŞ

Satış vs talep etmeniz gerekmez. Haciz tutanağı geçici aciz vesikası niteliğinde, en fazla icra dairesine başvurarak, haciz tutanağındaki malların kıymetinin dosya alacağını karşılamadığını, tarafınıza geçici aciz vesikası verilmesini talep edin ve aldığınız aciz vesikasını dava dilekçesine ekleyiniz.
Old 02-05-2009, 20:04   #6
sailor1981

Bence bı konuya artık bir üstadın ayrıntılı bir izahat yazması gerek, ben daha önceki forumlarda da sordum yine sorucam " alacaklı icra dosyasından borçlu adına kayıtlı 2 araca kayden haciz koyup dana sonra 3.kişiye dosyada hacizli taşınır( 2 araç) mevcut iken tasarrufun iptali davası açabilir mi?
1- Geçici aciz vesikası , dosyadan kayden araç hacizi olmasına rağmen benim olayımda icra müd. ce verilmiş,iptali için itm ye gidilir mi?
2- Araçların dosya borcunu kapatma ihtimali var iken 3 .kişiye açılan tasarrufun iptali davası usulden re edilir mi?
3- Kayden haciz edilen araçların kıymet takdiri yapılmadan bence bu dava açılamaz siz neler düşürnüyorsunuz?
4- İİK da geçici aciz vesikası diye bir hüküm veya emare var mıdır? saygılar...
Old 04-05-2009, 14:09   #7
beyazbulut

Bende bu sorulara cevap arıyorum.Tecrübeli üyelerden yardım alabilirsek sevinirim.
Old 05-05-2009, 22:01   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sailor1981
Bence bı konuya artık bir üstadın ayrıntılı bir izahat yazması gerek, ben daha önceki forumlarda da sordum yine sorucam " alacaklı icra dosyasından borçlu adına kayıtlı 2 araca kayden haciz koyup dana sonra 3.kişiye dosyada hacizli taşınır( 2 araç) mevcut iken tasarrufun iptali davası açabilir mi?
3- Kayden haciz edilen araçların kıymet takdiri yapılmadan bence bu dava açılamaz siz neler düşürnüyorsunuz?
4- İİK da geçici aciz vesikası diye bir hüküm veya emare var mıdır? saygılar...

Davetiniz üzerine geldim.

Alıntı:
1- Geçici aciz vesikası , dosyadan kayden araç hacizi olmasına rağmen benim olayımda icra müd. ce verilmiş,iptali için itm ye gidilir mi?

Sunacağım Yargıtay kararına göre belge "yok" hükmündedir. Dolayısıyla icra mahkemesine müracaat etmeye gerek dahi yoktur. Ancak istenirse, memur muamelesini şikayet yolu denenebilir.

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
15. HUKUK DAİRESİ
E. 2003/6317
K. 2004/223
T. 20.1.2004
• TASARRUFUN İPTALİ DAVASI ( Elinde Geçici Yahut Kati Aciz Vesikası Bulunan Alacaklıların Açabileceği - İcra Müdürlüğünce Geçici Aciz Vesikası Anlamında Bir Belge Düzenlenemeyeceği )
• ACİZ VESİKASI ( Tasarrufun İptali Davası İçin Alacaklıların Elinde Bulunması Gereği - İcra Müdürlüğünce Geçici Aciz Vesikası Anlamında Bir Belge Düzenlenemeyeceği )
• İCRA MÜDÜRLÜĞÜNCE DÜZENLENEN GEÇİCİ ACİZ VESİKASI ANLAMINDAKİ BELGE ( Yetkisi Bulunmadığı - Tasarrufun İptali Davası )
• BORÇ ÖDEMEDEN ACİZ HALİ ( Maksat Bu Konuda Tutulan Haciz Tutanağı İle Borçlunun Yazılanlardan Başka Haczi Kabil Malı Olmadığının Saptanması Gereği )
2004/m.105, 143, 277
ÖZET : İcra müdürlüğünce geçici aciz vesikası anlamında bir belgenin düzenlenebileceğine dair, icra müdürlüğüne yetki tanınmamıştır. Düzenlenen bu tür belge, İİK.'nun 105. maddesi anlamında geçici aciz vesikası hükmünde olmadığından sözkonusu belgeye dayanılarak açılan tasarrufun iptali davasının dinlenebilme koşulu gerçekleşmez.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı hükmün temyizen tetkiki davalılar vekillerince istenmiş ve temyiz dilekçelerinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla dosyadaki kağıtlar okundu, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : Dava, İcra İflas Kanunu'nun 277 ve devamı maddelerine dayanılarak açılan tasarrufun iptali istemine ilişkindir.

Bu tür davaları elinde geçici ( İİK. Madde 105 ) yahut kati ( İİK. Madde 143 ) aciz vesikası bulunan alacaklılar açabilir.

İİK.'nun 105. maddesindeki borç ödemeden aciz halinden maksat, bu konuda tutulan haciz tutanağı ile borçlunun yazılanlardan başka haczi kabil malı olmadığının saptanmasıdır. Yasa'nın 143. maddesindeki kati aciz vesikası ise, alacaklının alacağını tamamen sağlayamaması halinde, kalan miktarı göstermek bakımından icra müdürlüğünce düzenlenip verilir. İİK. Yönetmeliğinde icra ve iflas işleri için ne tür belgelerin kullanılacağı, ilgili yasa maddeleri de sayılarak ayrıntılı olarak gösterilmiş, ancak, bunlar arasında somut olayda olduğu gibi icra müdürlüğünce bir bakıma 105. madde anlamında bir belgenin düzenlenebileceğine dair icra müdürlüğüne yetki tanınmamıştır. Daha açığı, 20.3.2003 günlü belge icra müdürlüğünce yetkisi olmadığı halde düzenlemiş bulunmaktadır. Bu tür belge, İİK.'nun 105. maddesi anlamında geçici aciz vesikası hükmünde olmadığından ve kati aciz belgesi de ibraz edilmediğinden, olayda davanın dinlenebilme koşulu gerçekleşmemiştir. Mahkemece bu olgu gözetilerek davanın dava şartı yokluğu nedeniyle reddi yerine, istemin hüküm altına alınması doğru olmadığından karar bozulmalıdır.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle davalılar vekillerinin temyiz taleplerinin kabulüyle hükmün davalılar lehine BOZULMASINA, ödedikleri temyiz peşin harcının istekleri halinde temyiz eden davalılara geri verilmesine, 20.1.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.

İkinci sorunuza cevap arayalım.

Alıntı:
2- Araçların dosya borcunu kapatma ihtimali var iken 3 .kişiye açılan tasarrufun iptali davası usulden re edilir mi?

Haklısınız red edilir.

Alıntı:

Ben ve Yargıtay size katılıyoruz. Yukarıdaki kararlar gibi başkaca kararlar bulunmaktadır.

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
17. HUKUK DAİRESİ
E. 2008/150
K. 2008/273
T. 24.1.2008
• TASARRUFUN İPTALİ ( Bu Tür Davaları Elinde Muvakkat Yahut Kati Aciz Vesikası Bulunan Alacaklılar Açabileceği )
• AKTİF HUSUMET ( Tasarrufun İptali Davalarını Elinde Muvakkat Yahut Kati Aciz Vesikası Bulunan Alacaklılar Açabileceği )
• ACİZ HALİNİN TESPİTİ ( Olayda Adı Geçen ve Dava Konusu Olmayan Taşınmazlarının Değerlerinin Belirlenerek Borçlunun Aciz Halinde Olup Olmadığının Saptanması Gerektiği )
• AKRABALIK İLİŞKİSİ ( Davalılar Arasında Akrabalık İlişkisinin Bulunup Bulunmadığı Gerektiğinde Taraflardan Sorulmak ve Davalıların Anne ve Babalarına İlişkin Kayıtların da Tetkiki İle Yeterince Araştırılması Gerektiği - Tasarrufun İptali )
2004/m.105, 143, 277, 278, 280
ÖZET : Dava, İIK'nın 277 vd. maddelerine dayalı olarak açılan tasarrufun iptali istemine ilişkindir. Kural olarak bu tür davaları elinde muvakkat yahut kati aciz vesikası bulunan alacaklılar açabilir. Kesin veya geçici aciz vesikasının bulunması iptal davasının açılması için bir önkoşuldur.

Olayda adı geçen ve dava konusu olmayan taşınmazlarının değerlerinin belirlenerek borçlunun aciz halinde olup olmadığı saptanmadan eksik araştırma ile yazılı şekilde karar verilmesi, davalılar arasında akrabalık ilişkisinin bulunup bulunmadığı gerektiğinde taraflardan sorulmak ve davalıların anne ve babalarına ilişkin kayıtların da tetkiki ile yeterince araştırılmadan ve bunun sonucu olarak davada uygulama yeri olup olmadığı tartışılmadan yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.

DAVA : Taraflar arasındaki tasarrufun iptali davasının yapılan yargılaması sonunda; kararda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne dair verilen hükmün süresi içinde davalı M. Y. vekili tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği düşünüldü:

KARAR : Davacı vekili davalı borçlu K. aleyhine icra takibi yapıldığını, borcu karşılayacak malı bulunamadığını bu nedenle borçlunun adına kayıtlı Eskişehir, Mihalıççık İlçesi Üçbaşlı Köyünde kain 8 adet taşınmazın diğer davalı M.'ya satışına ilişkin tasarrufların iptaline ve taşınmazlar üzerinde cebri icra yetkisi tanınmasına karar verilmesini istemiştir.

Davalı M. vekili, borçlu ile müvekkili arasında akrabalık ilişkisi ve yakınlık bulunmadığını, alım-satımın bedel karşılığı yapıldığını borçlunun başka taşınmazları da bulunduğunu bu sebeple haciz tutanağının geçici aciz vesikası olarak kabul edilemeyeceğini belirterek davanın reddini talep etmiştir.

Diğer davalı usulüne uygun davetiye tebliğine rağmen duruşmalara gelmemiş ve cevap vermemiştir.

Mahkemece, davalılar arasında yapılan tasarrufta akit tablosundaki satış değerlerinin gerçek bedelden düşük olduğu, davalıların aynı ilçeden olmaları ve takip başlatıldıktan sonra satış yapılması karşısında iyi niyetli olmadıkları gerekçesi ile davanın kabulüne karar verilmiş, hüküm davalı M. vekili tarafından temyiz edilmiştir.

1- Dava, İİK'nın 277 vd. maddelerine dayalı olarak açılan tasarrufun iptali istemine ilişkindir. Kural olarak bu tür davaları elinde muvakkat yahut kati aciz vesikası bulunan ( İİK. Madde 105 ve 143 ) alacaklılar açabilir. Kesin veya geçici aciz vesikasının bulunması iptal davasının açılması için bir önkoşuldur. Somut olayda davalı borçluya ait olan ve tasarrufun iptali davasına konu edilmeyen üçbaşlı Köyü 142 ada 2 parsel, 150 ada 1 parsel, 153 ada 1 parsel, 144 ada 3 parsel, 144 ada 5 parsel, 105 ada 16 parsel sayılı taşınmazlarının bulunduğu anlaşılmaktadır. Hal böyle olunca adı geçen ve dava konusu olmayan taşınmazlarının değerlerinin belirlenerek borçlunun aciz halinde olup olmadığı saptanmadan eksik araştırma ile yazılı şekilde karar verilmesi,
2- Davalı M.'nın ekonomik durumu ve satış tarihindeki ikamet yerinin araştırılmasına ilişkin müzekkerelerde davalı K.'ın oğlunun beyanı alındığı ve davalı M.'yı akrabası olarak gösterdiği dikkate alınarak davalılar arasında akrabalık ilişkisinin bulunup bulunmadığı gerektiğinde taraflardan sorulmak ve davalıların anne ve babalarına ilişkin kayıtların da tetkiki ile yeterince araştırılmadan ve bunun sonucu olarak İİK'nun 278 ve 280 maddelerinin davada uygulama yeri olup olmadığı tartışılmadan yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.

SONUÇ : Yukarıda ( 1 ) ve ( 2 ) nolu bentlerde açıklanan nedenlerle, davalıların temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün davalı M. yararına BOZULMASINA, peşin alınan harcın istek halinde temyiz eden davalı M. Y.'e geri verilmesine, 24.01.2008 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

yarx

Gelelim son sorunuza...
Alıntı:
4- İİK da geçici aciz vesikası diye bir hüküm veya emare var mıdır?

Vardır.

Alıntı:
MADDE 105- Haczi kabil mal bulunmazsa haciz tutanağı 143 üncü maddedeki aciz vesikası hükmündedir.
İcraca takdir edilen kıymete göre haczi kabil malların kifayetsizliği anlaşıldığı surette dahi tutanak muvakkat aciz vesikası yerine geçerek alacaklıya 277 nci maddede yazılı hakları verir.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi