Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Üstad Kime Denmelidir???

Yanıt
Old 09-06-2007, 23:10   #1
Staj.Av.Selçuk

Varsayılan Üstad Kime Denmelidir???

Bundan bir ay önce icra arabasında bir avukat arkadaşa üstat diye hitap ettim.O da bana lütfen bana üstat deme meslektaşım de avukat bey de ama üstat deme üstatlık ayrı bir olaydır biz o mertebeye gelmedik daha dedi.O zaman baya aklıma takılmıştı.Meslekte yeni olan bizler meslektaşlarımıza nasıl hitap etmeliyiz.Sürekli ağzımızda dolaşan bu üstat kelimesinin meslekteki gerçek anlamı nedir?Kime üstat demeliyiz?Bu konuyu burada tartışmak istedim.
Saygılarımla.....
Old 10-06-2007, 07:14   #2
muratsadioğlu

Varsayılan TDK ''Üstat''diyor..

Alıntı:
Yazan Türk Dil Kurumu
üstat -dı
isim (üsta:dı) Farsça ust¥d

1 . Bilim veya sanat alanında üstün bilgisi ve yeteneği olan kimse:

"Koca üstat hemen rasttan bestelediği bir şarkıyı mırıldanmaya başladı."- A. Gündüz.2 . ünlem, teklifsiz konuşmada Genellikle erkekler arasında senli benli konuşmada kullanılan bir seslenme sözü:

"Üstat! Nasılsınız?"-

Genç Arkadaşım,

Haciz aracındaki meslektaşımız olgunluk ve alçak gönüllülük göstermiş.Kutlarım.
Size yanıt yazmadan önce TDK'dan araştırdım.Sonuç yukarıda..
Sanatsal yönü ağır olan Avukatlıkta 1.seçenek geçerli.
Bu alanda şöyle bir genelleme yapabilir miyiz,bilmem:''Bizim meslekte her üstat Avukat olabilir,ama her Avukat üstat olamaz.''
Bunun yaşla filan ilgisi yok.Öyle yetenekli genç arkadaşlarımıza rastladık ki,hayranlık ve saygı duymuşuzdur.Bu arkadaşlarımızdan THS'nde de çok var.Müseccel üstatlarımı saymıyorum..Onlar kendilerini bilir;herkes de..
Olgunluk,donanım,sabır ve araştırıcılık her uğraşta kişiyi ''Üstat''yapar.
Başarı dileklerimle..
Old 11-06-2007, 13:54   #3
ParanoidAndroid

Alıntı:
Yazan Stj.Av.Selçuk
Kime üstat demeliyiz?

Bana diyebilirsiniz

Sevgili Selçuk, "üstat" saygı bildiren bir kelime olarak da kullanılmakta; Ankara'da yaygın bir kullanıma sahip "hocam" gibi.. Gazete alırken "Abi, Birgün Gazetesi verir misin?" dediğinizde, gazetecinin "Ben, abin değilim" demesi gibi olmuş meslektaşımızın cevabı.. İyi o zaman, birine üstat demeden önce çevirdiği makaleleri, yaptığı bilimsel araştırmaları, hukuk yaratma sürecine nasıl katkı sagladığı türünden birikimlerini araştıralım, sonra bu donelerin kritiğini yapıp ondan sonra üstat diyelim; yok bu da yetmez, "ilgili kişiye üstat demek ne kadar doğru olur?" sorusu hakkında referanduma gidelim
Old 11-06-2007, 16:39   #4
Staj.Av.Selçuk

Alıntı:
Yazan muratsadioğlu
Genç Arkadaşım,

Haciz aracındaki meslektaşımız olgunluk ve alçak gönüllülük göstermiş.Kutlarım.
Size yanıt yazmadan önce TDK'dan araştırdım.Sonuç yukarıda..
Sanatsal yönü ağır olan Avukatlıkta 1.seçenek geçerli.
Bu alanda şöyle bir genelleme yapabilir miyiz,bilmem:''Bizim meslekte her üstat Avukat olabilir,ama her Avukat üstat olamaz.''
Bunun yaşla filan ilgisi yok.Öyle yetenekli genç arkadaşlarımıza rastladık ki,hayranlık ve saygı duymuşuzdur.Bu arkadaşlarımızdan THS'nde de çok var.Müseccel üstatlarımı saymıyorum..Onlar kendilerini bilir;herkes de..
Olgunluk,donanım,sabır ve araştırıcılık her uğraşta kişiyi ''Üstat''yapar.
Başarı dileklerimle..

yani herkese üstat dememeliyiz.Üstatlık donanım ve olgunluk ister diyorsunuz dimi?Fakat avukat arkadaşlar hiçbir ayrım yapmadan birbirlerine üstat diyorlar.tabiki üstatlığın bir espirisi kalmıyor.Ben de size katılıyorum hitap çok önemli.Hele hele birine üstat kolay denmemeli.Mesela ben üstat değilim.Haciz esnasında tanıştığım arkadaşa önce kızmıştım ama şimdi hak veriyorum.
Old 11-06-2007, 16:42   #5
Staj.Av.Selçuk

Alıntı:
Yazan ParanoidAndroid
Bana diyebilirsiniz

tabiki üstat

ama malesef size katılamayacağım.ama saygım sonsuz.üstatlık bence bir yaşam biçimidir.Ve belli bir donanıma sahip olmayı gerektirir.O zaman çırak usta kavramı olmamalı sizin değinimizle.Bende bundan sonra kendime üstat dedirtmeyecem.çünkü değilim.
Saygılarımla üstat
Old 12-06-2007, 16:10   #6
Avukat Hakan Eren

Staj eğitim merkezinde rahmetli üstat Av.Galip Yağcı, bize bu konuda şöyle demişti :

"Avukat, kendinden yaşça büyük meslektaşına "üstat" şeklinde hitap etmelidir. Kendinden yaşça küçük bir avukata ise "meslektaşım" diye... Görevden ayrılmış bile olsa baro başkanına da "başkan / başkanım" diye hitap etmelidir..."

Ben rahmetli üstadın tavsiyesine uyuyorum.

Saygılarımla...
Old 12-06-2007, 17:15   #7
persona

bu forumdan cikacak sonucu merakla bekliyorum, bugune kadar anlamini pek arastirmadan cokca kullandigimi itiraf ediyorum, eger sonuc her avukat meslektas ustat olamaz olursa, simdiden forum alanlarinda hicbir olcute (yas,bilgi vs.) dikkat etmeden kullandigim bu kelimeden dolayi ilgili kisilerden ozur diliyorum..
Old 12-06-2007, 17:26   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan persona
kullandigim bu kelimeden dolayi ilgili kisilerden ozur diliyorum..
Sayın persona

'Üstat' sözcüğü bir övgü içerdiğinden kimse kendisine böyle hitap edilmesine alınmaz. Hatta pek çoğu söylediğinize inanır bile.

Saygılarımla
Old 12-06-2007, 18:14   #9
muratsadioğlu

Varsayılan Bkz.seçenek:2

Alıntı:
Yazan TDK
üstat -dı
isim (üsta:dı) Farsça ust¥d
1 . Bilim veya sanat alanında üstün bilgisi ve yeteneği olan kimse:
"Koca üstat hemen rasttan bestelediği bir şarkıyı mırıldanmaya başladı."- A. Gündüz.2 . ünlem, teklifsiz konuşmada Genellikle erkekler arasında senli benli konuşmada kullanılan bir seslenme sözü:
"Üstat! Nasılsınız?"-

Türk Dil Kurumu'nun tanımını,2.seçeneği göz ardı eden arkadaşlarımın bilgisine bir kez daha sunuyorum.
Nedense kimse bu seçeneğe sahiplenmiyor.
Old 12-06-2007, 18:24   #10
av.sevdacan

Avukatlar arasında çok rastladığım bir hitap şekli değil. Belki de benim iş çevremde kullanılmıyor... bilemiyorum.

Bir süre teftiş ekibiyle koordineli çalışmamız olmuştu. "Üstat" şöyle "üstat" böyle şeklinde sıkça kullanıyorlardı. Müfettişlerin yıl hesabını esas aldıklarını bizzat kendilerinden öğrendim. Bir nev'i kıdeme saygı yani. Bir başka meslek grubunda ise; yine kıdeme saygıyı ifade eden ve teamülen kullanılması zorunlu olan bir başka hitap şekli vardır: "efendim" (söylenirken efenim şeklinde çıkar)

Alıntı:
"Avukat, kendinden yaşça büyük meslektaşına "üstat" şeklinde hitap etmelidir. Kendinden yaşça küçük bir avukata ise "meslektaşım" diye... Görevden ayrılmış bile olsa baro başkanına da "başkan / başkanım" diye hitap etmelidir..."

Bu görüşe katılıyorum.
Alıntı:
Yazan muratsadioğlu

.....Bunun yaşla filan ilgisi yok.Öyle yetenekli genç arkadaşlarımıza rastladık ki,hayranlık ve saygı duymuşuzdur......

Bu da şık bir yaklaşım. Neden olmasın?
Saygılarımla.
Old 12-06-2007, 18:30   #11
av.sevdacan

Alıntı:
Yazan muratsadioğlu
Türk Dil Kurumu'nun tanımını,2.seçeneği göz ardı eden arkadaşlarımın bilgisine bir kez daha sunuyorum.
Nedense kimse bu seçeneğe sahiplenmiyor.

Yerini argo hitaplar aldığı için olabilir mi?

Beyoğlu için de eskisi gibi değil derler. Birden çağrışım yaptı
Old 18-06-2007, 06:21   #12
Deniz İpek

aa kımse ustat yakıstırmasını kabul etmıyorsa lutfen bana gelecegın ustadı dermısınız..ınanın hıc rahatsız olmam))
Old 18-06-2007, 13:02   #13
Staj.Av.Selçuk

Alıntı:
Yazan Deniz İpek
aa kımse ustat yakıstırmasını kabul etmıyorsa lutfen bana gelecegın ustadı dermısınız..ınanın hıc rahatsız olmam))

Sayın Deniz Hanım sorun kabul edip etmemekte değil sorun üstadın kim olduğu.Kelimenin doğru kullanılıp kullanılmaması biz mesleğin başında olanlara meslektaşlarımıza hitap konusunda yol gösterilmesi istemidir.

Gelecekte iyi bir üstat olmanız dileğiyle...
Old 18-06-2007, 17:38   #14
Deniz İpek

sayın av.selcuk ben zaten konun ne oldugunu anlıyorum..o espırısıne yazılmıs bır cumleydı sonundakı gulucukte bunun ııcn konmustu zaten.
umarım sımdı benı daha ıyı anlamıssınızdır.
saygılarımla.
umarım hepımız ustat oluruz yıllar sonra
Old 18-06-2007, 22:22   #15
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

TDK'nun üstad tanımına bir üçüncüsünü daha getireyim. Asıl üstad, bu mertebenin ne kadar yüce bir mertebe olduğunu bilip de bunu kendine yakıştıramama büyüklüğünü gösterendir. Asıl alimin daha öğrenecek pekçok şey olduğunu bilen kişi olması gibi.

İnsanları tanımak için ellerine ya çok para vereceksiniz ya da birden yüksek bir mertebeye oturtacaksınız. Bu hitabı birkaç kez gerçekten hak edenlere kullandım. Ama bir kez işlerinin çokluğu nedeni ile benimle çalışmak istediğini belirten bir meslektaşıma karşı kullandım. Çok işe yaradı. Ucuz işgücü meraklısı olduğunu olduğunu anında belli etti.

Üstad benden çok daha fazla bilgili olan ve bununla gururlanmayandır.
Old 18-06-2007, 23:51   #16
ayhakan

Üstad kelimesini bir sıfat olarak kullanmıyoruz,bir hitap tarzıdır. Yoksa gerçekten sıfat olarak üstad yakıştırmasına nail olmuş, meslekte rüştünü ispatlamış meslektaşlara bu hitabet ile "üstad" kelimesini yakıştırmıyoruz. Bence meslektaşlararası yaygın hoş bir sesleniştir. Ama yine de denilebilir ki; herkese üstad demiyoruz(en azından ben). Sevdiklerime diyorum...
Old 19-06-2007, 13:30   #17
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Milli Piyango Biletlerinde 6 rakam olduğunu bilenler, Milli Piyango biletlerinde yer alan rakamların adedi konusunda benim üstadlarımdır. Saygıyla selamlıyorum.
Old 19-06-2007, 14:28   #18
ISIL YILMAZ

Üstad hitabı özellikle Mülkiyeliler arasında çok yaygındır ( tpkı ODTÜ'de - malum nedenlerle - herkesin biribirne hocam diye hitap etmesi gibi )

Ben üstad hitabının müfettişler arasında da çok yaygın kullanıldığını bilirim. Daha kıdemsiz olan müfettiş, kıdemli olana ve özelde yanında staj yaptığı müfettişe üstad diye hitapta bulunur, geleneksel olarak böyle yerleşmiştir.

Benim üstad diye hitabettiğim kimse olmadı, ancak meslekte bir ustam olduğuna inanırım. kendisinden de gıybında ustam diye söz ettiğim olmuştur. Usta sözcüğü, bana hem hala çırak olduğumu hatırlatıyor hem de mesleği kendisinden öğrendiğim kişiye duyduğum saygıyla ilişkili.

Birçok hukukçu gerçekten de mesleği ustalıkla icra ediyor, ancak ustalık için benim aklımdaki tek kıstas bu değil, bir de işin içine öğreticilik vasfının girmiş olması gerektiğini düşünürüm. Bu bakımdan, ustanız olmamış , ama mesleği ustalıkla icra ettiğini gördüğünüz biri için üstad sözcüğünün kullanılmasını yadırgamıyorum.

Saygılar.
Old 19-06-2007, 20:47   #19
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Üstad Kime Denmelidir???

Benim son iki stajyerimden biri bana üstad öbürü patron diyor.
Ben ne yapacağım?
Old 19-06-2007, 21:10   #20
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Sizin değil de onların ne yapacağını söyleyeyim:Üstad diyen akademik kariyer edinme, patron diyen işini bilen,zengin bir Avukat olma yolundadır.
Old 21-06-2007, 20:44   #21
Jeanne D'arc

Alıntı:
üstad
Alıntı:
patron

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi