Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tmk 197.md'si gereğince açılan tedbir nafakası davasında tedbiren nafaka bağlanması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2009, 00:30   #1
aytül

Varsayılan Tmk 197.md'si gereğince açılan tedbir nafakası davasında tedbiren nafaka bağlanması

Sayın meslektaşlar,
Benim sormak istediğim şu: Bir müvekkilim boşanma davası açmak istemiyor. Bu nedenle Tmk 197.maddesi gereğince tedbir nafakası isteminde bulunacağım. Yalnız, müvekkilimin hiç bir geliri yok ve gözleri de ama olduğundan sürekli bakıma muhtaç. Bu nedenle, dava süresince de nafaka almak istiyor. Sorum şuki; davayı Tmk 197.maddesi gereğince açtığımız (yani boşanma davası açılmadan tedbir nafakası talebinde bulunduğumuz) zaman, dava süresince tedbiren nafaka bağlanması söz konusu olabilir mi? Dava süresince Tmk 169daki gibi tedbiren nafaka bağlanması hakimin ihsası reyde bulunması anlamına gelir gibi geliyor, yanlış mı düşünüyorum?
Old 24-05-2009, 22:41   #2
Av.Cengiz Aladağ

Elbette. MK 197'de belirtilen tedbirler, 169.maddede belirtilenler gibi geçici önlemlerdir. Tedbir, davayı sonuçlandıran bir işlem olmadığı gibi, tedbir nafakası da her zaman artırılıp eksiltilebileceği ve hatta kaldırılabileceğinden, ihsası rey sayılmaz.
Old 25-05-2009, 14:56   #3
aytül

Varsayılan Cevabınız için teşekkürler.

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Elbette. MK 197'de belirtilen tedbirler, 169.maddede belirtilenler gibi geçici önlemlerdir. Tedbir, davayı sonuçlandıran bir işlem olmadığı gibi, tedbir nafakası da her zaman artırılıp eksiltilebileceği ve hatta kaldırılabileceğinden, ihsası rey sayılmaz.

Teşekkür ederim Cengiz bey. Ancak kafama takılan şey, davanın kazanılarak nafaka bağlanması, ayrı yaşayan tarafın ayrı yaşamada haklılığını ispatlamasına bağlı olduğundan, hakimin dava devam ederken tedbiren nafakaya hükmetmesi ihsası rey gibi gelmişti. O zaman hakim, ara kararıyla dava bitene kadar tedbir nafakası verilmesine, dava kesinleştikten sonra da bu tedbir nafakasının tedbir nafakası olarak devamına karar verecektir. Konuyla ilgili Yargıtay kararı varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Tekrar teşekkürler.
Old 16-06-2009, 18:58   #4
aytül

Açtığım davanın tensibi geçen gün yazıldı. Hakim tedbiren tedbir nafakasına hükmetmemiş. Davayı açarken de bir hakime danışmıştım. Bana bu konunun tartışmalı olduğunu, ama somut olaya bakılarak ara kararla tedbir nafakasına hükmedilebileceğini söylemişti. Belki ilerleyen zamanlarda, ekonomik durum araştırması yapıldıktan sonra hükmeder diye umut ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi