Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Apartman Kömür Problemi

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-01-2003, 23:08   #1
native

Varsayılan Apartman Kömür Problemi

Selamlar;
Benim sorum bir apartmanda tüm daire ve dükkan sakinleri kalorifer için kömür almak zorundamıdır? Dükkanlardan ve dairelerden alınacak kömür ücretlerinin bir bazı varmıdır? Sakinlerin bu ücretleri ödemediği taktirde hukuki sorumlulukları nelerdir? Bu kişilerle hukuki yoldan nasıl mücadele edebiliriz?

sevgilerimle...
Old 21-01-2003, 17:27   #2
vefa

Merhabalar Sayın Native,

Sorunuzun cevabı apartmanınızın yönetim planında var aslında.
Yönetim planını genellikle malikler bilmezler. Tapu dairelerinde ve bağlı bulunduğunuz belediyenin imar bölümündeki dosyanızda mevcuttur ve genelde matbu yönetim planı kullanılır.

1. Apartmandaki tüm daireler yakıt giderine iştirak etmek zorundadır . ancak dükkanlar kaloriferden yararlanmıyorsa - kalorifer tesisatı yoksa;
dükkanlar yakıt giderine iştirak etmez.

2. Yakıt giderine katılma oranı nedir?
Genel giderlerden; kapıcı, kaloriferci, bahçıvan, bekçi giderlerine malikler "eşit" olarak katılırlar . Isınma giderleri de genel giderlerdendir. ancak genellikle ARSA PAYI ORANINDA oranında ödenir. Yönetim planında bu konuda açıklık vardır. .

Bununla birlikte kat malikleri yakıt giderinin ödenmesini farklı bir karara da bağlamış olabilirler. Örneğin bazı cephelerdeki dairelerde ( kuzey) daha fazla petek konmuş olabilir ve bu yönde bir karar alınmış olabilir. Eğer yönetim planında daha önce farklı yönde bir karar var idiyse bu karar kesinlikle 4/5 çoğunlukla alınmış olmalıdır.

Giderlerle ilgili yöneticinin bir "işletme projesi yapması gerekir ve bu proje tüm maliklere tebliğ edilir. İtiraz edilmezse proje kesinleşir . Ve kesinleşen işletme projesine rağmen gider payını ödemeyen daireler:
A) icraya verilir ve proje nedeniyle de borçlu malikin takibe itiraz sebepleri sınırlıdır.
b) Dava açılabilir. Yönetici yada maliklerden herbirinin bu yollara başvurma hakkı vardır.

c) ayrıca İki yıl içinde üç kez icraya verilen veya aleyhinde dava açılan kat maliki diğer maliklerin haklarını çekilmez derecede ihlal etmiş sayılır ve diğer malikler borçlu malikin gayrımenkulünün mülkiyet hakkının kendilerine devrini isteyebilrler .

Biraz uzun oldu galiba. Ama bu konuda aklınıza takılan tüm soruları cevaplamak istedim.
Hoşçakalın.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi