Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yasal vekalet ücreti alacağını icraya koymadan önce müvekkilin onayı gerekli midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-10-2019, 11:59   #1
Av.SevimTuğba

Varsayılan Yasal vekalet ücreti alacağını icraya koymadan önce müvekkilin onayı gerekli midir?

Değerli Meslektaşlarım
kamulaştırmasız el atma nedeni ile tazminat davasını kazandım.Yasal vekalet ücretini icraya koymadan önce müvekkilden bu konu ile ilgili icrai işlem yapılmamasına yönelik talimat aldım.Ancak bu talimatın kendi alacağı ile ilgili olduğunu düşünerek vekalet ücreti alacağını takibe koydum. Müvekkil talimatına aykırı davrandığım, başlattığım icra takibi hakkında kendisine bilgi vermediğim gerekçesi ile sadakat ve özen borcuna aykırı davrandığımı iddia ederek beni haklı gerekçe ile azlettiğine dair ihtar yolladı.
Sorum şu; yasal vekalet ücretini müvekkil adına icraya koysak da gerek kanun gerekse yargı kararları uyarınca avukata ait olduğunda tartışma yok. Avukata ait bir alacağı müvekkile haber vermeden icraya koymak güven ve sadakat ilişkisine aykırılık teşkil eder mi? Haklı azil sebebi oluşturur mu?
Bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Teşekkürler
Old 18-10-2019, 13:03   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Meslektaşım talimatı; müvekkilden alacağınız vekalet ücreti yönünden mi yoksa karşı yan vekalet ücreti yönünden mi aldınız?

Talimat içeriğini yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım
Old 18-10-2019, 13:28   #3
Av.SevimTuğba

merhaba Musa bey
müvekkile dava kesinleşmiş olup, ... TL ana para ve faiz alacağınızı dilediğiniz zaman icraya konu edebiliriz şeklinde bir bilgilendirme yazısı göndermiştim. Müvekkilden bahse konu icra ile ilgili tarafınızca herhangi bir işlem yapılmaması şeklinde talimat geldi.

Karşı yan vekalet ücretini tahsil etmeye çalıştığım için azil söz konusu oldu.
Old 18-10-2019, 13:59   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Vekil...

VEKİL
https://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=64015

Merhaba sayın meslektaşım,

Değerli Meslektaşlarım,
1.kamulaştırmasız el atma nedeni ile tazminat DAVASINI KAZANDIM.
*Kutlarım

2.Yasal vekalet ücretini icraya koymadan önce müvekkilden bu konu ile ilgili icrai işlem yapılmamasına yönelik TALİMAT aldım.
*Ücret Sözleşmenizde bu konuda bir hüküm var mı?
**”Talimat” sözcüğü Av.K.’da üç yerde kullanılmış (m.42,m.117/3, m.149)
*** Vekâlet Sözleşmesi (TBK.m.502 vd.)- Talimata uygun ifa, m.505,

3.Ancak bu talimatın kendi alacağı ile ilgili olduğunu düşünerek vekalet ücreti alacağını takibe koydum.
*Müvekkile bilgi vermeden !!!

4.Müvekkil talimatına aykırı davrandığım, başlattığım icra takibi hakkında kendisine bilgi vermediğim gerekçesi ile SADAKAT VE ÖZEN BORCUNA aykırı davrandığımı iddia ederek beni haklı gerekçe ile azlettiğine dair ihtar yolladı.
*TBK.m.506

5.Sorum şu;
a.yasal vekalet ücretini MÜVEKKİL ADINA icraya koysak da gerek kanun gerekse yargı kararları uyarınca avukata ait olduğunda tartışma yok.
*Ücretin avukata ait olması
**Ücretin müvekkil adına takibe konulması

b.Avukata ait bir alacağı MÜVEKKİLE HABER VERMEDEN İCRAYA KOYMAK güven ve sadakat ilişkisine aykırılık teşkil eder mi?
* MÜVEKKİLE HABER VERMEDEN onun adına Takip başlatmak…..

c.Haklı azil sebebi oluşturur mu?
*MOLA

Saygılar.
Old 18-10-2019, 13:59   #5
Av. Musa TAÇYILDIZ

Karşı yan vekalet ücreti avukata aittir. Ben azilin haksız olduğu kanaatindeyim.

Ayrıca bu husus sizin vekalet ücretinizin tahsili için başlattığınız icra takibini de etkilemez diye düşünüyorum
Old 19-10-2019, 10:40   #6
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Alıntı:
Av.Sevim Tuğba
Alıntı:
Müvekkilden bahse konu icra ile ilgili tarafınızca herhangi bir işlem yapılmaması şeklinde talimat geldi.

Ve buna karşın "müvekkilin adına" takip yaptınız...

Alıntı:
Av.Sevim Tuğba
Alıntı:
Haklı azil sebebi oluşturur mu?

Tartışmak yararlı olur...

Müvekkilin talimatı vekile ulaşmışken yine de takip yapılması yerine... " Talimatınız doğrultusunda işlem yapılması istenilmiyorsa, karşı tarafa yüklenmiş olan vekalet ücretinin yasa gereği tarafıma ödenmesi..." talepli bir ihtarname keşide edilmesi nasıl olurdu?

OLAY bağlamında

*Ücretin avukata ait olması
**Ücretin müvekkil adına takibe konulması

farklı değil mi ?

Ne dersiniz?
Old 21-10-2019, 11:10   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.SevimTuğba
...yasal vekalet ücretini müvekkil adına icraya koysak da gerek kanun gerekse yargı kararları uyarınca avukata ait olduğunda tartışma yok.
Karşı tarafa yüklenen avukatlık ücreti avukata aittir. Bu kural avukat ile müvekkil arasındaki ilişkiye aittir. Bu kurala dayanarak karşı taraf hakkında işlem yapmanız mümkün değildir. Çünkü karşı tarafa yüklenen avukatlık ücreti müvekkil adına vekaleten icraya konabilir. Avukat adına icraya konamaz.

SONUÇ: Müvekkilden bu konu ile ilgili icrai işlem yapılmamasına yönelik talimat alan avukat bu talimata uymak zorundadır.

Karşı taraftan avukatlık ücretini alamayan avukat
- hem müvekkilden alacağı avukatlık ücreti
- hem de karşı taraftan alacağı avukatlık ücreti
için kendi müvekkiline karşı icra takibi açmalıdır.
Alıntı:
Avukata ait bir alacağı müvekkile haber vermeden icraya koymak güven ve sadakat ilişkisine aykırılık teşkil eder mi? Haklı azil sebebi oluşturur mu?
Bence müvekkilin aksi yöndeki talimatına rağmen icra takibi açmak güven ve sadakat ilişkisine aykırılık teşkil eder. Bu nedenle de haklı azil sebebi oluşturur.

Saygılarımla

Benden önce yanıtlayan Sayın Üstadımız da aynı anlamda mesaj göndermiş ise de kibarca tartışma açan mesajların ani etkili olmadığını düşündüğümden, kesin olarak yanıtlama yolunu seçtim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi