Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Konu Notu: 14 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-09-2007, 09:06   #211
SELCANKSP

Varsayılan Av.Uygar

anayasa mahkemesi önüne gelen davalarda normun kurallara uygun olarak alınıp alınmadıgını degıl ılk etapda başvuru koşullarının tam gerçekleşip gerceklesmedıgıne bakıyo.ve kıtapdakı butun sorularda bu olay uzerıne kurulu durumda.umarım bunda bır yanlıslık yoktur
Old 19-09-2007, 01:44   #212
tudaa

işte bende sizinle aynı fikirde olmama rağmen bu düşünce ile soruları cevaplamaya çalışıyorum ama yanıt bölümlerindeki tutarsızlık insanı çileden çıkarıyor birinde alınan kararın toplantı yeter sayısı sağlanmamış bu yüzden anayasa mahkemesi kararı iptal ediyor bir diğerinde başvuran yanlış kişi diyerek verilen cevaplar çok bunaltmıstı bende bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim bu kitabın tutarsızlığı var ama şunu da söyleyeyim bu sadece anayasa yargısı bölümde yoksa kitabın tamamı için aynı eleştiriyi yapamam iyi çalışmalar herkese....
Old 19-09-2007, 17:36   #213
SELCANKSP

aslında soruları ve cvpları dıkkatlı okuduysan karısıklık yok gıbı ama hakıkaten oldukca fazla soru tarzına yer verıdıg ıcın cok karısıkmıs gıbı duruyo ama sende haklı olabılırsın bılmıyorum benımde sımdı kafam karısdı.
Old 20-09-2007, 12:01   #214
ali özgilik

Varsayılan Sinav Sinav Sinav

Merhaba arkadaşlar hakimlik sınavında soru dağılımını bilen var mı? Ceza soruları 25 e çıkmış ticaret 10 a düşmüş diye bir duyum aldım doğrumudur? teşekkürler......
Old 20-09-2007, 19:08   #215
tudaa

Olumlu

Alıntı:
Yazan ali özgilik
Merhaba arkadaşlar hakimlik sınavında soru dağılımını bilen var mı? Ceza soruları 25 e çıkmış ticaret 10 a düşmüş diye bir duyum aldım doğrumudur? teşekkürler......
Alıntı:
E K İ L A N
Alıntı:

Bakanlığımızca münhal bulunan 9-5 inci dereceli adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı kadrolarına sınavla aday alınmasına ilişkin 04/07/2007 tarihli Hürriyet Gazetesinde yayımlanmış bulunan ilânın 9 uncu maddesi, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ile Bakanlığımız arasında yapılan 06/08/2007 tarihli protokol uyarınca aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“ 9) 09.09.1991 gün ve 20986 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Adlî ve İdarî Yargıda Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülâkat ve Atama Yönetmeliğinin değişik 12. maddesi gereğince adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı sınavında adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır. Testlerin konuları ve ağırlıkları aşağıda belirtildiği şekilde olacaktır.
Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi : Türkçe (%25), Matematik (%25), Türk Kültür ve Medeniyetleri (%5), Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi (%25), Türkiye Coğrafyası (%5), Temel Yurttaşlık Bilgisi (%5), Güncel Sosyoekonomik Konularla (%10) ilgili seçmeli sorulardan,
Alan Bilgisi Testi : İdare Hukuku (%10), Anayasa Hukuku (%10), Medeni Hukuk (%15), Borçlar Hukuku (Genel Hükümler) (%10), Hukuk Yargılama Usûlü Hukuku (%10), Ticaret Hukuku (%10) , İcra ve İflas Hukuku (%10), Ceza Hukuku (%15), Ceza Yargılama Hukuku (%10) ile ilgili seçmeli sorulardan
oluşacaktır.”
04 Temmuz 2007 tarihli Hürriyet Gazetesinde yayımlanmış bulunan adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı sınavı ilânında belirtilen diğer hususlar aynen uygulanacaktır.

Sanırım bu ılan yeterli olur bende yıne sıtemızdeki bir mesajdan alıntı yaptım
Old 20-09-2007, 19:11   #216
tudaa

Alıntı:
Yazan SELCANKSP
aslında soruları ve cvpları dıkkatlı okuduysan karısıklık yok gıbı ama hakıkaten oldukca fazla soru tarzına yer verıdıg ıcın cok karısıkmıs gıbı duruyo ama sende haklı olabılırsın bılmıyorum benımde sımdı kafam karısdı.

neyse biz elimizden geleni yapalım gerisi kısmet artık demek kalıyor sadece bana elımızde ne de olsa tek kaynak da yok dıgerlerınden de bakabiliriz öyle yapalım bizde size de iyi çalışmalar kolay gelsin
Old 20-09-2007, 20:38   #217
true-justice

syn ali özgilik
benim bildiğim kadarıyla (ceza hukuku 15 + CMK 10) olmak üzere 25 soru, ticaret de 10 soru..
Old 23-09-2007, 16:52   #218
harun85

slm arkadaşlar.daha önce de sordugum soruya ek olarak şunu merak ettim.mülakatı da kazanarak staja baslayan hakim savcı adayları staj yapacakları yerleri kendilerimi tercih ediyorlar yoksa atama usülü birsey mi var?
Old 23-09-2007, 20:22   #219
tudaa

Alıntı:
Yazan harun85
slm arkadaşlar.daha önce de sordugum soruya ek olarak şunu merak ettim.mülakatı da kazanarak staja baslayan hakim savcı adayları staj yapacakları yerleri kendilerimi tercih ediyorlar yoksa atama usülü birsey mi var?

zaten sınav basvuru formunda staj yapmak ıstedıgınız yeri soruyorlar sizde orada staj yapmak istediğiniz yeri belirtiyorsunuz yani bu seçiminizi mülakatı kazandıktan sonar değil sınav başvurusu yaparken belirtiyorsunuz.
Old 24-09-2007, 11:15   #220
Av.Didem Kutlu

iyi günler ben birşey sormak istiyorum.hakimlik sınavının mülakatında bazı referanslar istiyorlarmış ,bunlar ne olabilir?hakikaten mülakattan geçmek bu kadar zor mu? (bir hakim tanıdığım söyledi de ...)
birde hakimlik sınavına ne zaman çalışmaya başlamalıyım?şimdi istanbul üniversitesi hukuk 2.sınıfa geçtim.önce avukatlık stajını bitirmeli miyim?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Old 24-09-2007, 11:42   #221
PINAR YILMAZ

Sevgili judge, öncelikle hakimlik için avukatlık stajını bitirmen gerekmediğini söyleyebilirim.Diğer soruna gelince gerek yazılı sınavı gerekse mülakati geçebilmek için sadece çok çalışman ve çok başarılı olman yeterli..Başarı her kapının anahtarıdır.Saygılar...
Old 24-09-2007, 14:28   #222
tudaa

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
Sevgili judge, öncelikle hakimlik için avukatlık stajını bitirmen gerekmediğini söyleyebilirim.Diğer soruna gelince gerek yazılı sınavı gerekse mülakati geçebilmek için sadece çok çalışman ve çok başarılı olman yeterli..Başarı her kapının anahtarıdır.Saygılar...

sevgili pınar yılmaz siz olması gerekeni çok güzel ve kesin bir dille açıklıyorsunuz başarı her kapıyı açar ama şöyle de bir durum var Türkiye ataerkil toplumun bir getirisi olanı evladın babasının mesleğini devam ettirmesini henüz bırakmış bir ülke değil ,baba mesleği herzaman daha güvenlidir çünkü getirileri bilinir ,ee tabi ki babalarda yanlarına alacakları çırakları önce kendi hanesinden olmasını ister sanırlarki en iyileri evdekiler...
Şu düşünce yapısını geçemedikten sonra benim de sizinde dediğiniz gibi başarı her kapıyı açar cümlemizi istenilen referanslar egale eder.
İyi günler sizlere....
Old 25-09-2007, 01:19   #223
Canavar Avukat

Dostlar merhaba,
Acaba sinavin ertelenecegi veya iptali ile ilgili herhangi bir son gelisme ya da duyum aldiniz mi ?
Old 25-09-2007, 06:59   #224
Adli Tip

Alıntı:
Yazan SELCANKSP
anayasa mahkemesi önüne gelen davalarda normun kurallara uygun olarak alınıp alınmadıgını degıl ılk etapda başvuru koşullarının tam gerçekleşip gerceklesmedıgıne bakıyo.ve kıtapdakı butun sorularda bu olay uzerıne kurulu durumda.umarım bunda bır yanlıslık yoktur

Şimdi soruları net olarak hatırlamıyorum ancak bahsi geçen hatalar vardı. Örneğin toplantı ve karar yeter sayılarına uyulmadan yasalaşmış bir hükmün "içerik" olarak anayasaya aykırılığı nedeniyle iptal edileceğine ilişkin cevaplar mevcut.
Old 25-09-2007, 13:41   #225
tudaa

evet benim de üstünde durduğum konular bunlar ilk önce başvuru koşullarının gerçekleşmiş olması dikkate alınır daha sonrasında toplantı yeter sayısı ve karar yeter sayısına bakılır en sonunda içerik olarak inceleme yapılır diye biliyorum ama bu şartlara diikat edildiğini pek sanmıyorum o kitapta birde üstüne üstlük şekli inceleme için başvurulup da içeriğin anayasaya aykırı olduğu sonucuna varılmış olması nedeniyle kararın iptal edilmesi de ayrı bir tezattır.Bu konuda ayrıca beni yanlız bırakmadığınız için teşekkürler
Old 26-09-2007, 01:01   #226
tudaa

bir de arkadaşlar şu konuda size bir sorum var ben hukuk konularından yapmam gerekenlerın farkındayım ancak genel kültür kısmına gelince özellikle ne yapmam gerektiğini pek bilmiyorum hiç de çalışmadım zaten .mesela tarih bölümünde diyelim türkçe de diyelim yorum soruları mı yoğunlukta yoksa hani salt şu hangi yılda yapılmıstır su nedir noktalama dan mı çalışmak gerekiyor?
Old 26-09-2007, 12:30   #227
Seyda

Sayın tudaa;

Genel Kültür soruları kesinlikle yoruma değil sadece bilgiye dayalı. ÖSS'nda çıkan sorular gibi, başta bir öncül verilip soru buna göre sorulmuyor. Verilse de siz buna göre yorum yapamıyorsunuz. Sorunun cevabını yorum yaparak bulmanız mümkün değil..Ya biliyorsunuz ya da bilmiyorsunuz..

Türkçe dersi dahi bizim alıştığımız soru kalıplarından daha zor. Ancak yine de Türkçe'den fazla soru kaçırma ihtimali yok. Dikkat etmeniz ve mutlaka çalışmanız gereken ders : Tarih.

Güncel gelişmeler ve sosyo-ekonomik konulardan gelen sorular da bilmeden yapılmaz elbette. Bir genel kültür kitabından veya internetten; AB, Nobel Ödülleri, G8 Ülkeleri, BM, Nato, Merkez Bankası gibi konular hakkında bilgi edinmenizi öneririm.

Çalışmalarınızda kolay gelsin.Başarılar..
Old 26-09-2007, 15:43   #228
ahriman

"Başvurma formu ve ekleri müracaat süresinin bitiminden itibaren 10 gün içerisinde şartların mevcut olup olmadığı açısından incelenecek, şartları taşıyanların ayrıntılı listesi ÖSYM'ye verilecektir. Başvurma formundaki soruların bir veya birkaçını cevapsız bırakanlar ile şartlan taşımadığı tespit edilenlere durumları bildirilecek ve bunlar ÖSYM'ye verilecek sınava girecekler listesinde dahil edilmeyecektir."

Bu liste açıklandı mı acaba
Old 26-09-2007, 21:57   #229
üye16817

Hakimlik savcılık sınavıyla ilgili bazı sorularım olacak:

1. Sınava nasıl başvurabilirim

2. Nisanda yapılan adli hakimlik sınavıyla ekimde yapılana müracaat edenler arasında gözle görülür bir fark(sayı olarak) var mı?

3. Bildiğim kadarıyla sınavı kazanabilmek için 70 net yapmak gerekiyor. Peki 70 neti toplam 160 sorudan mı yapmamız gerek yoksa sadece alan bilgisinden mi? Bir de çıkardığımız netlere mi bakılıyor; yani soruların katsayıları yok mu?

4. Sınava genelde kaç kişi giriyor, kontenjan nedir? Personel açığından bahsediliyor, kontenjanın artırılma durumu sözkonusu mu?

Şimdiden teşekkürler...
Old 26-09-2007, 22:36   #230
Seyda

1. Sınava başvurmak için Adalet Komisyon'u olan adliyelerdeki Cumhuriyet Savcılığı'ndan başvuru formu alacaksınız. (Sınav ilanı www.adalet.gov.tr 'de yapılıyor,bunu takip etmelisiniz.) Bu formu ve diğer evrakları hazırlayıp, yine komisyon olan bir Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Ankara'ya göndereceksiniz. Şahsen posta ile yapılan başvurular kabul edilmez.

2. Her sene iki sınav açılmıyor ancak, açıldığında da başvuru sayıları arasında çok büyük bir fark olmuyor.

3.Sınavı kazanmak için 70 net yapmak gerekmiyor, 70 puan almak gerekiyor. Ancak bu sınavda 70 puan almak da yetmeyebilir. Çünkü ilana göre, en yüksek puanı alan 750 kişi sıralanacak ve bunlar mülakata girebilecek. Yani 750.kişinin puanı 73 ise, aşağıda kalanlar elenmiş olacak. Ama bu pek de mümkün değil bence. Yani 70 doğru soru, 70 puana eşit değil.. Bu yıl 100 alan sorusundan 76 soruyu, 60 genel kültürden 45'ini doğru yapanlar sınavı kazandılar. Gördüğünüz gibi oldukça yüksek doğru sayıları lazımdı. Tabii bu sayılar Türkiye ortalamaları ile de yakından ilgili. Çok kişi fazla doğru yaparsa, 70 barajını aşmak da o kadar zorlaşıyor.

4.Sınava genelde 3000 civarında başvuru oluyor. Ama bu sayının artacağını tahmin ediyorum, çünkü fakülte yıllarında hiç düşünmeyen birçok arkadaşım dahi şimdi sınava hazırlanıyor.. 3.sorunuzun cevabında da bahsettiğim gibi mülakata 70 puanı aşan ilk 750 kişi girecek. 500 kişi alınacak. Kontenjan artırılmaz,çünkü ilan yapıldı. Üstelik geçen sınavda da 500 kişi alınacağı ilan edilmesine rağmen 460 kişi alındı.Yani mülakata giren 521 kişiden 81'i elendi.

Umarım açıklayabilmişimdir. Size başarılar diliyorum..

Saygılarımla..
Old 27-09-2007, 04:00   #231
Canavar Avukat

Arkadaslar sinavin hic bir onceki sinavda oldugu gibi biraz daha ertelenme ya da otelenme ihtimali yok mudur sizce bu saatten sonra ?
Old 27-09-2007, 11:42   #232
Seyda

Alıntı:
Yazan Batur77
Arkadaslar sinavin hic bir onceki sinavda oldugu gibi biraz daha ertelenme ya da otelenme ihtimali yok mudur sizce bu saatten sonra ?

Sayın Batur77;

Birşeyi 40 kez söyleyince olurmuş Birkaç kez daha söylerseniz bence kesin ertelenecek..

Sınav geçen yıl 2 hafta kala ertelenmişti ve biz (yani hazırlananlar) depresyona girmiştik Aynı şeyin yine olacağını sanmıyorum..
Old 27-09-2007, 15:38   #234
Canavar Avukat

Arkadaslar esasinda kotu niyetle dusunerek soylemiyorum da yetistiremiyorum, istanbulda bir dershaneye gidiyorum onlarin verdigi kaynak ve notlardan calisiyorum ama buna ragmen 4 tane dersi bitirebildim full ezberledim virgulune noktasina kadar soru kaciracagimi sanmiyorum kaldi geriye 4 ders biraz daha zaman olsa keske kasimin son gunu olsa yetistiremedigim icin moralim bozuluyor

Bir soru daha Themis'i 2 defa cozdum bir 3. basi bir de 5. basi var elimde nerdeyse iki kitabin da sorulari birbirinin ayni bu durumda acaba themis'ten soru geliyor mu osym sinavinda da ? Hic farkedeniniz oldu mu ?
Old 28-09-2007, 19:13   #235
hukukcuismail

Iyi Günler
Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyim.Avukatlık düşünmüyorum illede savcılık diye bir saplantım var,ama mülakattan bir hayli korkuyorum;çünkü mülakat denince aklıma ilk torpil geliyor.Içinizde mülakata giren biri varsa mülakat hakkında bilgi verebilir mi?Ayrıca mülakat sınav açıklandıktan ne kadar süre sonra yapılıyor.
Simdiden teşekkürler
Old 29-09-2007, 12:13   #236
AV.ELİF GÖKDEMİR

merhabalar öncelikle yazılı sınavı geçmeyi düşünün bence ,zamanı gelince zaten mülakat vs. hakkında araştırma yapar,gereken bilgileri alırsınız ama şimdiden bunları düşünmeyin ,önünüzdeki en yakın engel yazılı sınavı geçmektir,mülakat hakkında bilgiyi zamanı gelince veririm,
Old 29-09-2007, 13:43   #237
hukukcuismail

Teşekkür ederim sn.GOKDEMIR.Açıkcası yazılı sınavı, mulakatı düşündüğüm kadar düşünmüyorum. Mülakat merakım da bu yüzden olsa gerek. Belki de hata ediyorum .O yüzden uyarınızı dikkate alacağım .Iyi günler
Old 30-09-2007, 13:02   #238
iclal yağmur

merhaba arkadaşlar;
Sınav giriş belgeleri elimize nezaman ulaşacak,bu konuda bilgisi olan var mı acaba?Teşekkürler...
Old 01-10-2007, 10:46   #239
Canavar Avukat

Themis kitabindan elimden 2 tane var biri 3. basi biri de son basi olan 5. basi, bir de cikmis sorular. 2 kitabi da cozdum. Dostlar themis'teki soru tipleri ve formati yani soru kaliplari hep ayni ama cikmis olan osym sorulari ile hicbir bicimde benzerlik gostermiyor, bu konuda benimle ayni fikirde olan var mi ?
Yani themis iyi bir kaynak gercekten ama kitapta hazirlandigim sorularla cikmis sorulara baktigimda farkli seyler sorulmus ayni soru kaliplari degil o yuzden themisi cok rahat yapabilirken cikmis sorularda bir sorua 3 4 dk verdigim oldu ne dusunuyorsunuz ?
Old 01-10-2007, 14:36   #240
Seyda

Sayın Batur 77;

Bu konuda size katılmıyorum. Bence böyle düşünmenizin nedeni 'sınav sorularının daha zor olacağını düşünmeniz'

Themis'teki soruların birebir aynı olan veya çok benzeri olan sorular vardı Mart 2007 sınavında..

Themis'i üstelik de 2 kez çözen birinin sınavda çok büyük bir sürprizle karşılaşacağını düşünmüyorum.Çünkü kitapta o kadar farklı noktalardan sorular var ki; Themis'i 2 kez çözmek demek, bana göre konuları 2 kez tekrar etmek demek..

Naçizane tavsiyem artık Themis'le uğraşmayıp kalan 3 dersinizi bir tekrar etmeniz.Önceden bir kez okuduysanız bir dersin tekrarı, testleri ile birlikte en fazla 3-4 gününüzü alır.

Tekrar kolay gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi