Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Old 27-10-2007, 00:16   #301
tudaa

bu konuda tam bir bilgim yok ama 65 le 70 arası alan bilgisi 40 ile 45 arası da sanırım genelkültür yeterli oluyormuş....
ama bende duyduklarımın yalancısıyımm.
Old 27-10-2007, 12:04   #303
Av. Şerife Duz

Sonunda kavuştum sınav giriş belgeme,ayrancı lisesi giriş yerim.herkese başarılar diliyorum,umarım emek veren herkes emeğinin karşılığını alabilir.Bense tabiki de ne kadar ekmek verdiysem o kadar köfte alabileceğim köfteciden.yani deneyim olacak benim için enazından.çünkü birçok arkadaşımın çalışmalarının yanında benimki eğlence gibi kalıyor ne yazık ki.
Old 28-10-2007, 04:35   #304
Canavar Avukat

Bir sey daha sormak istiyorum emin olamadim Genel Kultur bu sinavda 100 adet mi gelecek son ayarlamaya gore ?
Old 28-10-2007, 11:04   #306
O.Özcan

Yeni yapılan düzenlemeye göre alan bilgisi ve genel kültür sorularının sayılarında her hangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yine 100 alan bilgisi, 60 genel kültür sorusuyla başbaşa kalacağız. Yalnızca yeni yapılan protokolle hangi kısımdan ne kadar soru çıkacağı kesin olarak belirtilmiştir.
Old 28-10-2007, 12:12   #307
PINAR YILMAZ

Hayır yine 60 soru sorulacak.Son ayarlamadan kastınız ne anlayamadım..
Old 28-10-2007, 12:50   #308
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
Hayır yine 60 soru sorulacak.Son ayarlamadan kastınız ne anlayamadım..

% degerleri verilmisti soru dagiliminin da topladigim vakit acaba 100 soruya mi tekabul ediyor dedim..Sagol
Old 29-10-2007, 17:07   #309
iclal yağmur

Merhaba arkadaşlar;
Sınava bukadar az kalmışken cevap yazabilecekmisiniz bilmiyorum ama,kafama takıldı.
"Borçlu alacaklı lehine taşınmazında ipotek tesis eder ve daha sonra borcunu öderse,ipoteğin t terkinini alacaklı mı ister yoksa borçlumu?"Themisde bu sorunun cevabı hep farklı farklı...
Old 29-10-2007, 23:44   #310
Seyda

İpoteğin terkinini alacaklı ister Sayın İclal Yağmur. Borcun ödendiğini tapu bilemez, bunu alacaklının talep etmesi lazımdır. Alacaklı talep etmezse, borçlu terkinin yapılmasını mahkemeden isteyebilir.
Old 31-10-2007, 05:36   #311
Canavar Avukat

Arkadaslar, bu sinava daha once girmis olanlar icin soruyorum daha cok, tarih sorularinda osmanli oncesi tarih yani turklerin anayurdu turk islam tarihi vs gibi konulardan kac soru geliyor 15 tarih sorusu geliyorsa bunlarin konulara gore agirlikli sayisi nedir ? Bilgi verebilir misiniz ?
Old 01-11-2007, 23:08   #312
Seyda

Birdaha fırsatım olmayabilir diye şimdiden yazmak istedim.. Gerçekten emek veren herkese sınavda başarılar diliyorum
Old 03-11-2007, 12:50   #313
Adli Tip

Varsayılan İlk İzlenimler..

Sınavdan yaklaşık 10dk. önce çıkmış bulunmatayım.
İzlenimlerimi aktarayım dedim sıcağı sıcaığna..

* Sınav girişinde binlerce avukat polis tarafından arandı, kimsenin sesi çıkmadı

* Sınava 5dk. kala hala çalışanlar vardı, beni moralman çökertti

* Sorular nasıldı bilemiyorum
* Ama 30 yaş sınırı yerindeymiş, bu yaştan sonra 3 saat sınav çekilmiyor.

Herkese bol şans...
Old 03-11-2007, 21:12   #314
faruksa

Arkadaşlar sınavdan çıktığımda dayak yemiş gibiydim şimdi biraz daha iyiyim.Geçen sınava giren biri olarak bu sınavaın kolay olacağını düşünmüştüm.Zira katılırmısınız bilmem ama bence 24 marttaki sınav bu sınavdan çok kolaydı.
Sorular muğlak cevaplar muğlak
sanki her soruda en az iki kez düşündüm.Bildiğim sorularda bile tereddüde düşündüm öyle ki sorular dinamit gibiydi her an elimde patlayabilirdi
neyse uzun lafın kısası Umarım çalışmalarımız boşa gitmez.Saygılarımla
Old 04-11-2007, 08:14   #315
Canavar Avukat

Bu sinav kolay sayilirdi hic Themis'teki gibi degildi cok kiziyorum kendime cunku gordugum her soruyu tanidim yaw ne calistiysam o gelmis dedim ama buna ragmen bir suru soruya bildiklerimi yorumlayamadim...Butun sansim buydu ne olacak bilmiyorum. Cok uzgunum...Isten gucten ayrilmistim o kadar saat calisma bosa gitti demek ki
Old 04-11-2007, 10:23   #316
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan iclal yağmur
Merhaba arkadaşlar;
Sınava bukadar az kalmışken cevap yazabilecekmisiniz bilmiyorum ama,kafama takıldı.
"Borçlu alacaklı lehine taşınmazında ipotek tesis eder ve daha sonra borcunu öderse,ipoteğin t terkinini alacaklı mı ister yoksa borçlumu?"Themisde bu sorunun cevabı hep farklı farklı...

Bu soru cikti haa iclal hatta E sikkiydi. ipotek askida kalir..
Old 04-11-2007, 12:04   #317
Av.Ateş

Kolay görünüp ayrıntılı sorularla bezenmiş bir sınavdı. Kimsenin emeği boşa gitmez umarım...
Old 05-11-2007, 00:32   #318
Seyda

Varsayılan 3 Kasım 2007'yi bir yere not ettim!!

''Dayak yemiş gibi hissettim'' diyen arkadaşım benim de hissettiklerimi en iyi şekilde açıklamış..3 Kasım 2007 ruh gibi geçirdiğim bir gün oldu. Ankara Kalesi'ndeki fasıl gecesi bile beni kendime getiremedi tam olarak..Mezun olalı 1 yıl oluyor, ben 2 sınav geçirdim ve 'bu kez 3 ay herşeyden koptum, hazırlandım, kazanamamam için hiçbir sebep yok' dememe rağmen yine sınav benim için umduğum gibi olmadı..

Sınava ilk kez girenlerin, sınavın kolay olduğunu söylemesi çok normal çünkü sonuçları kestiremiyorlar Bu sınav 2007 Mart sınavından kat kat daha zordu..Ceza Hukuku, Borçlar ve Medeni Hukuk'un birçok sorusunun cevabı muğlaktı. Ayrıca ben 100 kez çözsem 99 kez doğru yapacağım kolay soruları da yanlış işaretleyerek 70 barajını zora soktum..

2 Kasım'da, Hakim Adayı olarak akademide dersi olan arkadaşlarımı görmek için akademiye gidince pek heveslenmiştim ama maalesef çok istemek yetmiyor 'Umut fakirin ekmeği' mantığıyla, yarın açıklanması beklenen soru ve cevaplara, sonuçlar açıklanana kadar bakmayacağım. Bu şoktan çıkana kadar dinlenmeyi planlıyorum

Özellikle sınava ilk kez girenler lütfen umutsuzluğa kapılmasınlar. 2 kez ve daha fazla girenler umutsuzluğa kapılabilirler Hepimiz için hayırlısının olmasını temenni ediyorum..
Old 05-11-2007, 10:24   #319
ben_c

memlekete yeni ulaştım
herkes nasıl geçti sınavın deyip duruyor.ancak siz hukukçular beni anlarsınız.sıava ilk kez girmiş bir mağdure olarak hiç bir şy bilmiyorum.çok iğrenç bir durum ama gerçeği bu.cevaplarımı kontrol etsem mi etmesem mi bunu da bilmiyrum.olmasını çok istiyorum ama hepinizin dediği gibi sorular biraz ilginçti.çok kötü bi durum.HİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUMMMM
Old 05-11-2007, 11:19   #320
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Seyda
yarın açıklanması beklenen soru ve cevaplara, sonuçlar açıklanana kadar bakmayacağım. Bu şoktan çıkana kadar dinlenmeyi planlıyorum

Özellikle sınava ilk kez girenler lütfen umutsuzluğa kapılmasınlar. 2 kez ve daha fazla girenler umutsuzluğa kapılabilirler Hepimiz için hayırlısının olmasını temenni ediyorum..

Sn. Seyda;

Ben de sınava ilk, yaşı itibariyle de son girenlenlerdenim Bu itibarla sınava son kez girenlerin de umutsuzuluğa kapılmamasına karar verilmesini talep ediyorum.

Sınav soru ve cevapları ne zaman nerede yayınlanacak acaba?
Old 05-11-2007, 12:02   #321
iclal yağmur

Alıntı:
Yazan Batur77
Bu soru cikti haa iclal hatta E sikkiydi. ipotek askida kalir..
Merhaba arkadaşlar;
Hepimize geçmiş olsun..
Evet çıktı.Sağolsun son anda da olsa Seyda arkadasım sorumu cevapladığı için yaptım soruyu.Belki inanmayacaksınız ama tahmin ettiğim biçok konudan soru geldi.Ama neoldu ben süreyi yetiştiremedim Genel kültüre geçtiğimde 30DAKİKA kalmıştı.Çoğunu attim oyüzden.
3 Saat nasıl geçti anlamadım.Neyse insallah bidahaki sefere
Buarada arkadşlar piyasada adli hakimlikle ilgili DENEME var mı?
İNŞALLAH EMEK VEREN HERKES EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALIR.GERÇEKTEN ÇOK ZOR BİR DURUM.Ben de ilk kez sınava girenlerdenim.Hiç lik girişte kazanan arkadaşım yok.Anladımki bu işin sırrı neolursa olsun bu işin peşini bırakmamakta galiba
Old 05-11-2007, 13:01   #322
Adli Tip

Varsayılan Sn. Batur77

Öncelikle şunu belirteyim ki; sizin kendinizi yetersiz(!) hissetmenizi haklı görmek demek; Bu sınava giren 5-6bin hukukçudan, sınavda başarısız olacak en 4-5bin hukukçunun da yetersiz(!) olduğunu kabul etmek anlamına gelecektir. Böyle düşünürek ve hissderek diğer arkadaşlarımıza da hakaret etmiş olursunuz.

"Karanlığın en yoğun olduğu an, güneşin doğacağı andır!"
Bir çoğumuz mezun olduktan sonra aynı maddi sıkıntıları çektik.

Hakimlik-Savcılık bir hukukçunun önündeki onlarca meslek seçeneğinden sadece birisidir.

Film henüz başlamadı bile, bu izdelikleriniz "yakında gösterime girceklerden" kesitler sadece.

Hepsi bir yana zaten henüz sınav da açıklanmış değil.

Lütfen öncelikle içinde bulunduğunuz ortama HAKİM olun.
Old 05-11-2007, 16:21   #323
faruksa

Bugün soruların cavaplarına baktım.Sory ve cevaplar osym nin sitesinde var.
69 alan, 40 g.k den doğru var.Kazanırmıyım bilmiyorum?
Ama eğer az farkla kaybedersem çok üzülürüm.Hakkımızda hayırlısı..Saygılar
Old 05-11-2007, 16:23   #324
alper_k

benimde 75-79 arası alan 39 genel kültür var.sizce kazanırmıyı?bence tam sınırda
Old 05-11-2007, 18:58   #325
PINAR YILMAZ

Sınavı kötü geçenler sorunu kendilerinde aramasınlar.Ben de bütün yaz bu sınava hazırlandım.İyi bir netice bekliyordum açıkcası ama istediğim gibi geçmedi.kazanıp kazanamayacağımı da bilmiyorum.sorular bir önceki sınava göre çok zordu ayrıca çıkmış soruların hepsi bu sınavdan daha kolaydı. Umarım ikinci kez girmek zorunda kalmam.İnsanların bilgisini ölçmek için değil adeta bizi tarumar etmek için hazırlanmış sorulardı.Fakat hepimiz döküldüğümüze göre ortalama aşağı düşecektir bu durumda kazanmamız belki de daha kolay olur. ya da ben kendime bahaneler uyduruyorum bilemiyorum hepimize geçmiş olsun...
Old 05-11-2007, 20:17   #326
Av.Ayşegül Aydoğan

Sinav Pİsİkolojisini Daha Uzun Sure Uzerimden Atamam Diye Dusunurkenn Sinav Cevaplarinin Verilmesi Soku Ile Karsi Karsiya Kaldimm...66 Alan 46 Da Genel Kultur Yapmisim Darisi Marta Artik..senaryo Uzerine Senaryo Yaziyorumm....yok Ortalama Dusermiki Falan Diye Umarimm Hepimiz İÇİn Ahyirlisi Olur....
Old 05-11-2007, 22:58   #327
EMRAH25

Arkadaşlar acaba sınav zor muydu?Yoksa bana mı zor geldi.türkiye ortalaması 60 doğrunun altına düşer mi?benim ikinci girişim.gecen sınava göre 10 tane fazla yapmışım.76 tane alandan doğrum var.40 tanede genel yetenek genel kültürden.iyi çalışmıştım ama daha fazlası olmadı.sınava giren arkadaşlar sınavla ilgili görüşlerini paylaşırsa sınavın sonucu hakkında az çok bilgi sahibi olabiliriz.
Umarım herkes hakettiği sonucu alır.Saygılarımla...
Old 06-11-2007, 09:30   #328
faruksa

Benim tahminim sınav alan ortalaması 50 nin altında olur.
G.k için ise 35- 37 arası olur diye düşünüyorum. bu sınvda 70 alan 45 g.k kazanabilir.Geçen sınavla değil belki 2005 sınavının puan hesaplaması ile puanlarınızı hesaplarsanız belki fikir sahibi olabilirsiniz.
Osym nin memurlar netin sitesinden veya google dan yıllara göre (200-2006-2007) puan hesaplama formüllerini bulabilirsiniz.Saygılar
Old 06-11-2007, 10:25   #329
ben_c

dayanamadım va baktım ama bakmaz olaydım.moralim çok bozuk.61 alan 41 g.k. var.bütün hayallerim suya düştü:bi yandan da iyi oldu,azmim yerine geldi.nisandaki sınavın elimden kurtuluşu yok!offff çok kötüyümmm
Old 06-11-2007, 14:24   #330
Seyda

Yoğun ısrarlara dayanamayıp ben de baktım.Çok çalışınca ters tepti 66 alan, 43 genel kültür..Yaklaşık 8 alan sorusunun cevabını değiştirdim sınavda nedense; sanki ellerimi kontrol eden ben değildim!! Dün baktım ki, değiştirdiğim bütün soruların ilk işaretlediğim hali doğruymuş. Ne yapalım, kısmet değilmiş. Önümüzdeki maçlara bakacağız
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi