Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Elkoymanın ceza yargılamısında tedbir olma fonksiyonunu kaybetmesi

Yanıt
Old 27-01-2008, 15:03   #1
sailor1981

Varsayılan Elkoymanın ceza yargılamısında tedbir olma fonksiyonunu kaybetmesi

Sevgili meslektaşlarım, sizlerle tartışmak istediğim konu CMK madde 127 ve devamında düzenlenen EL KOYMA müesesesi..
Kanunda "elkoyma kararının bır tedbir olduğu, hakim onayına sunulmasının zorunlu olduğundan bahsedilmiş, ve bu konuda eşyasına el konulan kişi hakimden herzaman bu konuda bir karar vermesini isteyebilir"...demiştir.
CMK nın ılgılı tüm bu maddelerine rağmen uygulamada hakimler soruşturma sırasında elkonulmuş eşyanın iadesi ile ilgili kararları (nedenini anlamadığım bir sebeple) hükümle birlikte karar verilmesi şeklinde bır gerekçe ile gecirktirmekte ve bu sayede yargılama sırasında eşyasına el konulmuş..sanık, mağdur. müdahil veya 3. kişileri zor duruma sokmaktadır..
Örneklemek gerekirse yargılama sırasınde hakkında el koyma kararı verilmiş bir otomobil hüküm verilinceye kadar (agır ceza dosyalarında 2-3 belkı 5 sene)YEDİEMİNLİKTE kalmakta ve iade sırasında YEDİEMİNLİK ücretleri araç sahiplerinden alınmakta....Aynı zaman araçlar uzun yıllar çürümeye terkedılıyor..
Bu konuda yaptığım araştırmalarda açıklayıcı bir yargıtay kararına da rastlayamadım..
Üstelik elkoyma kararı verilmiş eşya hakkında herangi bir müsadere talebi olmamasına ragmen, iade kararının hükümle birlikte (hatta bazen karar kesinleşince )degerlendırılmesı bence insanları MAĞDUR etmekte..
Kanunda bununla ılgılı süre yönünden bir kısıtlama olması gerektıgı dusuncesındeyım...saygılar...
Old 27-01-2008, 23:44   #2
Av. Canan EKE

Malesef. El konulan eşyalar yıllarca emanette kalabiliyor. Bir olayda ısrarla el koyma kararının kaldırılmasını bir kaç kez talep etmeme rağmen, komik gerekçelerle reddedildi. Nihayet takipsizlik kararı verildi, ancak şimdi kararın kesinleşmesini bekliyoruz. Bu durumu müvekkile anlatmakta zorlanıyorum. Kaldı ki söz konusu eşyanın suçta kullanılmadığı şikayetçilerin savcılık ifadelerinde de belli.
Old 06-02-2008, 21:54   #3
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan EElkoymanın ceza yargılamısında tedbir olma fonksiyonunu kaybetmesi

Ben bir anımı anlatayım. İhtiyarım ya.

Sanırım 85 civarı
müvekkilim gözaltına alındı
evde arama yapılmış yurt dışından getirilmiş bir fotokopi makinesi var. KİTAP BASMA YETENEĞİNE SAHİP

Makina çok pahalı. Müvekkille konuştum. Ya dedim müsadere haksız. Ben kararı senin mahkum olman gerektiği ya da makinanın iade edilmesi gerektiği şeklinde temyiz edeceğim

Tamam dedi

Temyiz ettim
ya ceza verin yahut da makinayı iade edin dedim

gelen karar
usul ve yasaya uygun olan kararın onanmasına

Bu kadar rahat konuşuyorum çünkü dosya numaraları elimde

Başka biçimlerde de tartışmıştık

hukuku kendi bilincimize dayanarak biz yeniden örgütlemeye uğraşacağız.

Kuşkusuz ki burada ciddi sorunlarla karşılaşacağız.

Artık namus cinayetleri, kan davası haberleri ile yaşamak istemiyorum veya farklı biçimde karşı çıkanların yok edildiği haberleri görtmek istemiyorum. Her insanın yaşama hakkı vardır ve her insan kendisini ifade etme özgürlüğüne sahiptir.

Kimseyi baskı altına almadan kendi haklarımızı savunabilmek güzel bir şeydir.

Örneğin ; lan karı ben seni hiç dövdüm mü demek bir baskıdır, dövebilmek yeteneğini ve HAKKINI ifade eder. Bu bir baskıdır. Biz de bunu/veya tersini sağlayabilirsek iyi olur

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi