Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haczin düşmesi için gereken süre dolmadan yeniden haciz yapılırsa ilk haczin akibeti?

Yanıt
Old 29-11-2007, 17:57   #1
Av.Ertuğ Yüksel

Varsayılan haczin düşmesi için gereken süre dolmadan yeniden haciz yapılırsa ilk haczin akibeti?

Öncelikle olayı kısaca özetlemeye çalışacağım.Araç üzerindeki haciz süresi dolmadan haciz yenilenmiş.
Bu durumda ikinci haciz ilk haczin devamımıdır yoksa yeni bir haciz olarakmı değerlendirmek gerekir şimdiden ilginiz için teşekkürler...
Old 30-11-2007, 12:24   #2
Av.Ümit Arif Özsoy

İlk haczin devamı olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. iyi çalışmalar
Old 30-11-2007, 12:49   #3
Gamze Dülger

Haciz düşmeden,aynı icra dosyasından ikinci bir haciz yapılması işlemi,ne önceki haczinizi devam ettirir ne de sağlıklı ve yeni bir haciz olarak kabul edilebilir.
Karşı taraf yada bu işlemden hakkı zedelenen şahıs ileride ya şikayet yoluyla yada sıra cetveline yapacağı itiraz ile bu haczin hükümsüz olduğunu ve bu nedenle sıra cetveline alınamayacağını ileri sürüp haczi hükümsüz hale getirebilir.
Bu konuda geçen hafta bir ihalenin feshi davası kazandım.Bu şekilde konulu bir haciz ile yapılan ihale eptal edildi.
Saygılarımla
Old 30-11-2007, 16:47   #4
Av.Ümit Arif Özsoy

Sayın Gamze Gülgerin söyledikleri benim benim çok özet belirttiğim hususu tamamlıyor.
Old 30-11-2007, 23:35   #5
Av.Ertuğ Yüksel

Öncelikle verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim ve sizden bu konuyla ilgili bir yargıtay kararı rica ediyorum ...
Old 01-12-2007, 00:20   #6
ali ekmekçi

bence düşmeyen hacze rağmen konulan ikinci haciz geçerli olmayacağından ilk haciz düştüğü anda ikinci haciz kararı da geçerli olmayacaktır...bu duruma dikkat etmeli....
Old 01-12-2007, 11:54   #7
ekinheval

[quote=Gamze Dülger]Haciz düşmeden,aynı icra dosyasından ikinci bir haciz yapılması işlemi,ne önceki haczinizi devam ettirir ne de sağlıklı ve yeni bir haciz olarak kabul edilebilir.

ikinci haczin geçersiz olacağını düşünmüyorum. Geçersiz olduğunu belirten arkadaşlar neden geçersiz olduğunu açıklayabilirlerse sevinirim.
Old 03-12-2007, 12:34   #8
Gamze Dülger

İİk 78. madde ve İİk 106-110. maddeleri birlikte değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.
İİK 78. maddede haciz istemek hakkı 110. maddede bir sonuca bağlanmıştır.
Bana göre "haciz konulduktan sonra (menkullerde 1 yıl gayrımenkullerde 2 yıl içinde ) satış istenmez ve yine bu süre içinde talep geri alınıpta haciz yenilenmezse haciz düşer-kalkar " denmesi dosyada varolan bir haciz var iken yeniden aynı taşınmaza haciz konulmasının mümkün olmadığı anlamına gelmektedir.
Zaten bunda hukuki yararda yoktur.
Yine tamamen benim düşünceme yada yorumuma göre; varolan 2 yıllık süre içinde aynı taşınmaza tekrar haciz konulabilmesi için daha evvel konulan haciz sebebiyle bu haciz talebinin geri alınması gerekmektedir.Haciz talebi geri alınmaksızın aynı taşınmaza konulan yeni haciz aslen icra müdürü tarafından hukuki yarar yokluğu yada "Zaten taşınmazda haciz olması " sebebiyle reddedilmeliyken her nasılsa gözden kaçmış ve haciz konulmuş ise benim düşünceme göre geçersiz bir hacizdir.
Beyanlarımda ısrarla benim düşünceme göre dememin sebebi ise böyle bir yargıtay kararı bulamamış olmamdandır.
Aksinin kabulü,içinden çıkılamaz bir durum yaratır.Yine bana göre aynı dosyadan konulu iki haciz sadece satış sürelerini kaçırmamak için yapılan bir eylem olup hakkın kötüye kullanılmasıdır.
Saygılarımla
Old 19-09-2011, 11:28   #9
av.akşit

T.C. YARGITAY

19.Hukuk Dairesi
Esas: 2000/4488
Karar: 2000/5126
Karar Tarihi: 27.06.2000

ÖZET: İcra ve İflas Kanununda haczin devamı şeklinde bir düzenleme bulunmamaktadır. Haczin hükümden düşmesini engellemenin tek yolu süresinde satış istenilmesidir. Bu nedenle haczin devamına ilişkin tezkere evvelce konulan haczin hükümden düşmesine engel olmaz. Bu nedenle davalının haczinin davacının haczinden sonra olduğundan bu davalı yönünden şikayetin kabulü gerekir.

(2004 S. K. m. 16, 142)

Dava: Taraflar arasındaki sıra cetveline itiraz davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı vekilince temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.

Karar: Bedeli paylaşıma konu araç 6.9.1996 tarihinde haczedildikten sonra 20.1.1998 tarihinde haczin devamına karar verilmiş trafik siciline bildirilmiştir. İcra ve İflas Kanununda haczin devamı şeklinde bir düzenleme bulunmamaktadır. Haczin hükümden düşmesini engellemenin tek yolu süresinde satış istenilmesidir. Bu nedenle haczin devamına ilişkin tezkere evvelce konulan haczin hükümden düşmesine engel olmaz. Davalı Yasin Kaya'nın 27.10.1998 tarihli haczi davacının haczinden sonra olduğundan bu davalı yönünden şikayetin kabulü gerekirken yazılı gerekçeyle reddinde isabet görülmemiştir.

Sonuç: Yukarıda açıklanan nedenlerle kararın BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 27.06.2000 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi