Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

askeri hastane ve bilgilendirilmis onam

Yanıt
Old 17-09-2011, 13:12   #1
Konuk

Varsayılan askeri hastane ve bilgilendirilmis onam

mrhblar,simdiden vereceginiz cvplar icin tskler. meslegım geregı, dıs sıkayetım ıle ılgılı dıs hekımıne gıttım ve dısımın fılm vs olmadan cekılecegını soyledı ve dısımı cekerken dıs kokunu sınuse kacırdıgı ıcın cene cerrahısınde amelıyat gecırdım ve 20 gun rapor aldım, sıze sorum askerı hastanelerde hastaya aydınlatılmıs onam formu doldurulması gerekmıyor mu ve
tıbbı mudahale sırasında hastaya dogabılecek komplıkasyonlarla ılgılı bılgı verılmesı greklılıgı var mıdır, bana dıs kokunun kacabılecegı soylenılseydı daha ıyı bır hastaneye yada doktora gıderdım.tskler olusabılecek komplıkasyonlarla ılgılı bılgı verılmesı gerekmıyor mu
formu doldurulması gerekmıyor mu
Old 17-09-2011, 20:49   #2
Av. Levent Kıray

Çok geçmiş olsun. Hiçbir hastane sorumluluk kurallarından muaf değildir. Bu dediklerinizin tümü hukuken yapılmak zorundadır. Askeri hastanede tıbbi kusur ile zarara sebebiyet verildi ise, Milli Savunma Bakanlığı, İdari Yargı nezdinde tam yargı (tazminat) davasına muhatap olabilecektir. Umarım bundan sonrası sizin için hayırlı olur.
Old 18-09-2011, 01:13   #3
Opioid

Aydınlatılmış onam kanunen zorunlu mu bilmiyorum. Hekimlerin kendilerini koruma amacıyla yazılı belgeye dökülmek suretiyle yazılmış bilgilendirme metni sanırım. Ama bu komplikasyonları anlatmış olması gerekiyordu pek tabii.
Bu konu hakkında bilgisi olan hukukçu arkadaşlarımızdan merakla cevabı bekliyorum
Saygılarımla..
Old 18-09-2011, 10:40   #4
Konuk

belırtılen konu ıle ılgılı dıs hekımı ben kendısıne bılgı verdım dedıgınde bıle bunu ıspatlaması ıcın yazılı bır belgeye ıhtıyacı yok mudur?
Old 18-09-2011, 16:04   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Taraf olduğumuz ve T.C.Anayasası 90/son gereğince öncelikli olarak uygulanma özelliği olan Biyoloji ve Tıbbın Uygulanması Bakımından İnsan Hakları ve İnsan Haysiyetinin Korunması Sözleşme herkes bakımından önemli bir kılavuz niteliğindedir.

Bu sözleşmeye göre:

Bölüm II – Muvafakat

Genel Kural
MADDE 5. Sağlık alanında herhangi bir müdahale, ilgili kişinin bu müdahaleye özgürce ve bilgilendirilmiş olarak muvafakat vermesinden sonra yapılabilir.

Bu kişiye, müdahalenin amacı ve niteliği ile sonuçları ve tehlikeleri hakkında önceden uygun bilgiler verilmelidir.
İlgili kişi, muvafakatını her zaman, serbestçe geri alabilir.

http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?kid=32

Aynı ilke Hasta Hakları Yönetmeliğinde de tekrarlanmıştır.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : Sağlık Durumu İle İlgili Bilgi Alma Hakkı

Genel Olarak Bilgi İsteme
MADDE 15. Hasta; sağlık durumunu, kendisine uygulanacak tıbbi işlemleri, bunların faydaları ve muhtemel sakıncaları, alternatif tıbbi müdahale usulleri, tedavinin kabul edilmemesi halinde ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçları ve hastalığın seyri ve neticeleri konusunda sözlü veya yazılı olarak bilgi istemek hakkına sahiptir.

http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?kid=19

Sonuç olarak her tıbbi müdahalede hekim hastaya /danışana onun anlayabileceği biçimde bilgi vermek durumudadır.Aydınlatılmış onamın yazılı olması hekim bakımından ispatı kolaylaştırsada ,matbu olan ve hasta ile iletişimi ve hastanın anladığını göstermeyen yazılı onam yeterli sayılmayacaktır.

Hekim hastaya bizzat hem doğru ve yeterli bilgi vermeli ve aynı zamanda hastaya müdahale konusunda karar vermesi için makul bir süre tanımalıdır.
Old 18-09-2011, 20:11   #6
Konuk

habibe hanım verdıgınız bılgıler ıcın tesekkur ederım.ben kesın ve net olarak sunu ogrenmek ıstıyorum, tıbbı bır mudahalede de olabılcek komplıkasyonlarla ılgılı bılgı verılmesı yazılı olarakta yapılmadı sozlu olarakta yapılmadı.bu benı haklı cıkartır mı nasıl ıspatlayabılırım, ayrıca dıs cekımı yapılmadan once rontgen cekılmemesı modern tıbbın kullanılmaması anlamamına gelmıyor mu
Old 18-09-2011, 22:02   #7
Dr.DOGRAMACI

Halen yürürlükte olan 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun

"MADDE 70- (Değişik: 5728 s. K. - 8.2.2008-26781) Tabipler, diş tabipleri ve dişçiler yapacakları her nevi ameliye için hastanın, hasta küçük veya tahtı hacirde ise veli veya vasisinin evvelemirde muvafakatını alırlar. Büyük ameliyei cerrahiyeler için bu muvafakatin tahriri olması lazımdır..."

Bununla beraber Sn. YILMAZ KAYAR'ında belirttiği Biyotıp Sözleşmesi ve Hasta Hakları Yönetmeliği göz önüne alındığında hekimlerin hastalarını uygulanacak her türlü tıbbi müdahale ve bunlara bağlı gelişebilecek komplikasyonlar hakkında bilgi verme (aydınlatma) yükümlülüğü vardır. Aydınlatmadan sonra hastanın muvakafatı (onamı) ile gerekli tıbbi müdahale yapılabilir.

Onamın şekli ise genel olarak serbest olmakla beraber büyük tıbbi cerrahi müdahalelerde yazılı olması şarttır. Yani aydınlatmanın/bilgilendirmenin (siz istemedikçe) yazılı şekil şartı olmasa bile yasa gereği büyük cerrahi müdahalelerde izninizin yazılı olarak alınması gerekir.

Ayrıca Sn KIRAY'ın da dediği gibi askeri hastaneler bu kanunlardan muaf değiller.

Genel olarak yasanın gerektirdiği koşullar dışında istenecek aydınlatılmış onam formu haliyle hekimin ispat yükümlülüğünü kolaylaştıracaktır.

Diş için röntgen çekilip çekilmemesi (endikasyon) kararını klinisyen verir. Tabi ki gerek olmasına rağmen istemediyse kusurludur. Önemli olan gerekli tetkiklerin istenmesi. Her hastalık için mümkün olan her tetkikin istenmemesi modern tıbbın gerekleriyle çelişmez.

Bundan sonra yapılması gereken profesyonel hukuk desteği alarak dava açmanız. Muhtemelen dava sürecinde de dosya bilirkişiye gidecektir. Bilirkişi raporları doğrultusunda (komplikasyon/malpraktis ayrımı, aydınlatılmış onam, geçirmiş olduğunuz işlemin büyük cerrahi müdahale kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği ve ayrıca röntgen çekiminin lüzumu gibi) ilgili konular mahkeme süreci sonunda karara bağlanacaktır.

Geçmiş olsun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi