Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Lutfen Yardim Edin/Dava açılmadan Babanın Çocukla Kişisel İlişki Kurması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2011, 09:23   #1
Konuk

Varsayılan Lutfen Yardim Edin/Dava açılmadan Babanın Çocukla Kişisel İlişki Kurması

biz bugun yanlismi yaptik dogrumu yaptik bilmiyorum babam bugun esimi aramis cocuk cok hasta gel gor cocugunu diye ama esimin ailesi geldi ama babamin yanina giripte oturmadilar bile peki nerdelerdi 9 aydir esim hala daha cocugunu gormeye gelmiyo ben esimin ailesine cocuk teslim edemiyorum guvenmiyorum cocugumu kacirip bana gostermezlerse diye acaba yanlismi yaptik sabah cocugun hasta gel gor diyerek aslinda hasta degildi cocuk ama babam artik niyetleri ne anlayalim diye cagirmis lutfen yardim edin
Old 23-02-2011, 09:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşiniz haklı bir sebebi olmadan, ailesi ile birlikte olmuyorsa, onlara bakmıyorsa, çocuğunu görmeye bile gelmiyorsa, sizin ailenizin yanında kalmanızda-kalmak zorunda olmanızda- bir yanlış yoktur.

Aynı biçimde, eşi çocuğunu görmeye davet etmenizde de bir yanlışlık yok. Aksine bu iyiniyete rağmen gelmeyen eş yine kusurlu olacaktır.

İleride açacağınız- size açılabilecek boşanma davasında bu durumu tanık beyanları ile ispat edebilirisiniz. Anne ve babanız, kardeşleriniz tanığınız olabilirler.

Çocuğunuzun kaçırılmasından endişe ediyorsanız, çocuğunuzu kimseye teslim etmeyiniz.

Siz şu anda sadece "nafaka" davası da açabilirsiniz. Eşinizin sizin ve çocuğunuzun geçimine katkı yapmadığını, ayrı yaşadığınızı ve ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu, eşinizin aile birliğini sürdürmeye niyetli olmadığını kanıtlayarak çocuğunuz ve kendiniz için tedbir nafakasına hükmedilmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun velayetini de talep edebilirsiniz.

Sayın Katılımcı,

Bir avukkattan doğrudan destek alırsanız, mevcut durumunuza ilişkin daha pek çok kanuni çözüm olduğunu da göreceksiniz.

Maddi durumunuz elverişli değilse, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini de isteyebilirsiniz.

Saygılarımla,
Old 24-02-2011, 22:05   #3
Konuk

bir sorum daha olacak nafaka alindiktan sonra baba kac haftada bir cocugunu gorebilir yanliz eger haftada bir gormek istedigi cocugunu baba kendisimi almak zorunda hep ailesini yolluyo kendi gelmiyo ayrica dilekcemde esime ve ailesine guvenmedigimi beyan etsem benim esligimde cocugunu gorebilirlermi esim 9 aydir cocuguna ilgisiz davraniyo hem esim internet cafe islettigi icin sabah 8 aksam 1 de gelen bi insan zaten cocuguma bile dogdugunda isinden biraz kacip vakit bile ayirmiyodu yani cocugu alsalar bile
Old 25-02-2011, 16:49   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Nafaka davasında nafaka kararlaştırılır.Bu nedenle eşinizden nafaka talep etmenizle baba ile çocuk arasındaki kişisel görüşme zamanları konusunun hiç bir ilgisi bulunmamaktadır.

Baba çocuğu ile kişisel ilişki kurmak istiyorsa bu konuda dava açmalıdır.Dava süresince ve karar sonrasında hakimce belirlenen sürelerde çocuğu ile görüşebilir,birlikte olabilir.

Görüşme zamanları ve sıklığı taraflarla görüşme sonuçları ,çocuğun yaşı da gözetilerek ve uzman görüşü alınarak hakim tarafından belirlenecektir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi