Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Cep telefonuma gönderilen hakaret içerikli mesajlar

Konuyu Kilitleyin
Old 11-12-2018, 00:40   #1
Konuk

Varsayılan Cep telefonuma gönderilen hakaret içerikli mesajlar

Eski eşimin bana gönderdiği iki adet hakaret içerikli mesajı cep telefonumla birlikte Savcılığa giderek şikayette bulunmuştum. Şikayette bulunduğum tarihte Savcı Cep telefonumu alarak kalemi ile birlikte cep telefonumda yazılı olan hakaret içerikli mesajların içeriğini ve ayrıca da hangi numaradan benim hattıma gönderildiğini açıkça tutanakta yazmış, belirtmişti. Savcılık Makamı tarafından yapılan soruşturmada hts kayıtları istendi. Ancak Hts kayıtlarında belirtilen tarih ve saatte benim cep numarama eşimin numarasından gönderilen herhangi bir mesaj kaydı tespit edilemedi. Müşteki olduğum dosyada önce müşteki sanık ve sonra sanık konumuna getirildim. Yapılan yargılama sonucunda sayın savcının tutanağı kesin delil olarak kabul edilerek beraatime karar verildi. Ancak eski eşimin istinaf yolu ile itirazı neticesinde sayın mahkemenin bilirkişi raporuna başvurması gerektiği hususunda beraat kararı bozuldu ve ilk duruşmada sayın hakimlik bilirkişiye dosyayı gönderdi. Bilirkisi raporu gelmiş ve bir sayfalık çok üstünkörü bir inceleme yapılmış. Raporda sadece htsi kayıtlarında mesajların görülmediği yazıyor. Bu sonuç zaten bir önceki yargılamada da ortaya çıkmıştı. Hem hakarete uğradım hem de üstüne ceza alma ihtimali ile daha çok mağdur edileceğim. Şimdi hukuki olarak nasıl bir yol izlemeliyim . İnternet yada başkaca yollarla cep telefonuna mesaj gönderilebilirmi . yada virüs başkaca yollarla . Bilirkisinin bu durum ve hali de ayrıntılı olarak incelemesi ve bu yöndede kanaat bildirmesi gerekliydi diye düşünüyorum. Çünkü günümüz teknolojisinde artık yok yok. Her şey olabiliyor. Bilirkisi raporunu uyap sistemi üzerinden gördüm. Rapora itirazı duruşmayı bekeyerek mi yapmalıyım yoksa duruşmadan önce kalemden tebliğ alarak mı yapmalıyım. Duruşmada karar verileribilir mi ? Hukukçularımız daha önce böyle bir dosya ile karşılaşmışlarmıdır = Hts kayıtlarında çıkmayan mesajlar hangi yollarla gönderilebiliyor ve bilirkişi bu tip incelemeleri yaparken hangi teknik konuları dikkate almalı ve ne yönde araştırmalarını yaparak kanaat ve görüşlerini bildirmelidir ?
Old 13-12-2018, 14:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Bilirkişi raporuna itiraz edebilir ve bilişim teknolojisi konusunda uzman başka bir bilirkişiden rapor alınmasını isteyebilirsiniz.

Bilirkişiden SMS göndermenin cep telefon hattı dışında olanaklı olup olmadığının ve dosyaya sunulan ve Savcılık tarafından da tespiti yapılan mesajların boşandığınız eşinize aidiyetinin tespitini istemeniz yararınızadır.

Bilişim hukuku çalışan bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi