Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Oğlumla Olan Ilişkim Hem Engelleniyor Hem Bozuluyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-10-2008, 14:38   #1
Konuk

Varsayılan Oğlumla Olan Ilişkim Hem Engelleniyor Hem Bozuluyor

Oğlum 12 velayeti babada olduğu için babasıyla kalıyor.Fakat önceleri iyi olan ilişkimiz gittikçe bozuluyor.Farklı şehirlerde olduğumuz için de sık görüşemiyoruz.Eski eşim oğluma aldığım cep telefonunu kırmış.Alkol kullanıyor.İşten geç geliyor.çocuğun derdleriyle de çok fazla ilgilenmiyor.Oğlum kitap istemişti.İstediği kitapla beraber bazı kıyafetler de alıp bir koli yapıp yolladım.Fakat babası kabul etmesine izin vermemiş ve kargo paketi geri getirdi.Bunların dışında sürekli beni kötüleyip zaten ilişkimizi bozmaya çalışıyor.Başarıyor da.Bu tür şeyler velayet davası açarsam delil olabilir mi?Çocuğun vereceği beyan mı dikkate alınır?Psikologların görüşmesi doğrultusunda verilecek karar mı?teşekkür ederim ,iyi çalışmalar
Old 21-10-2008, 17:08   #2
Av.Suat Ergin

Sözünü ettiğiniz hususları kanıtlarsanız ve çocuğunuz da bunları teyid ederse velayeti alabilirsiniz. Çocuğunuz 12 yaşında olduğu için kendisini ifade edebilecek yaştadır. Ülkemizin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelere göre, çocuğun üstün yararı için, dinlenmesi gereklidir. Mahkemenin tayin edeceği uzman pedagog ve psikologlar da çocuğunuzun beyanını dikkate almak zorundadır.

Ancak burada verilen bilgilere göre yardımcı olabildiğimizi; bir avukata müracaat etmenizin hak kaybına uğramamanız bakımından önemli olduğunu anımsatmak isteriz. Maddi durumunuz elvermiyorsa(Bu durumu kanıtlayarak) bulunduğunuz ilin Barosunun Adli Yardım Bürosuna müracaat edebilirsiniz.
Old 24-10-2008, 10:16   #3
Konuk

Varsayılan Oğlumla ilişkim hem engelleniyor hem bozuluyor

Merhabalar.Ben daha önce bu konuda size soru sormuştum.
Bir avukatla görüştüm fakat tanık olmadan hiç bişey yapamayacağımı söyledi.Anlattıklarımı mutlaka kanıtlayan birileri olmadan velayeti alamayacağımı söyledi.Oğlum 12 yaşında onun söyleyecekleri hiç mi dikkate alınmayacaktır?
Bu nasıl bir kanundur?Oğlumun zor durumda olduğunu ben biliyorum.Kanunlara karşı gelmek istemiyorum ama kendimi çok çaresiz hissediyorum.Lütfen bana bir akıl verin.saygılar sunuyorum.
Old 24-10-2008, 16:36   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar.Ben daha önce bu konuda size soru sormuştum.
Bir avukatla görüştüm fakat tanık olmadan hiç bişey yapamayacağımı söyledi.Anlattıklarımı mutlaka kanıtlayan birileri olmadan velayeti alamayacağımı söyledi.Oğlum 12 yaşında onun söyleyecekleri hiç mi dikkate alınmayacaktır?
Bu nasıl bir kanundur?Oğlumun zor durumda olduğunu ben biliyorum.Kanunlara karşı gelmek istemiyorum ama kendimi çok çaresiz hissediyorum.Lütfen bana bir akıl verin.saygılar sunuyorum.

Sayın Konuk,

Aşağıdaki kararlar yeterince açıktır.

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2003/14425
K. 2004/1026
T. 28.1.2004
• VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ ( 30.4.1994 Doğumlu Küçüğün Yargıtay Denetimine İmkan Verecek Şekilde Dinlenmesi Uzman Görüşü Alınması ve Sonucuna Göre Karar Verilmesi Gereği )
• KÜÇÜĞÜN YARGITAY DENETİMİNE İMKAN VERECEK ŞEKİLDE DİNLENMESİ ( Uzman Görüşü Alınması ve Sonucuna Göre Karar Verilmesi Gereği - Velayetin Değiştirilmesi )
4787/m. 5
Avrupa Sözleşmesi/m. 3, 4, 5
ÖZET : Dava küçük Alara'nın velayetinin değiştirilmesine ilişkin olup, küçüğü yakınen ilgilendirmektedir. 30.4.1994 doğumlu küçüğün Yargıtay denetimine imkan verecek şekilde dinlenmesi gerektiğinden 4787 Sayılı Kanunun 5. maddesine uygun uzman görüşü alınması ve sonucuna göre karar verilmesi gerekir.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hükmün temyizen mürafaa icrası suretiyle tetkiki istenilmekle, dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : 1-Dava küçük Alara'nın velayetinin değiştirilmesine ilişkin olup, küçüğü yakınen ilgilendirmektedir. Avrupa Sözleşmesinin 3, 4 ve 5 devamı maddeleri gereğince 30.4.1994 doğumlu küçük Alara'nın Yargıtay denetimine imkan verecek şekilde dinlenmesi gerektiğinden 4787 Sayılı Kanunun 5. maddesine uygun uzman görüşü alınması ve sonucuna göre karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

2- 4787 Sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş ve Yargılama Usullerine Dair Kanunun 4/1 maddesi; 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun ikinci kitabından ( MK. md. 118-494 ) kaynaklanan bütün davaların Aile Mahkemesinde bakılacağını, geçici 1. maddesi de; sonuçlanmamış davaların yetkili ve görevli aile mahkemesine devredileceğini hükme bağlamıştır. Karar bozulmakla sonuçlanmamış hale gelmiştir. Bu açıklama karşısında işin görev yönünün de düşünülmesi zorunludur.

SONUÇ : Hükmün 1. bentte gösterilen nedenle BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 28.01.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2004/3651
K. 2004/4560
T. 8.4.2004
• VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ ( Çocukların Görüşlerini Oluşturma Yeteneğine Sahip Olmaları - Düşüncelerinin Alınması Gereği )
• VELAYET DAVASI ( Delillerin Yanlış Değerlendirilmesi )
• GÖRÜŞ OLUŞTURMA YETENEĞİNE SAHİP ÇOCUK ( Velayetin Değiştirilmesi - Görüşlerinin Dinlenilmesi Gereği )
4721/m. 339
ÖZET : Görüşlerini oluşturma yeteneğine sahip çocuğun kendisini ilgilendiren her konuda görüşlerini serbestçe ifade etme hakkının, çocuğun yaşı ve olgunluk derecesine uygun olarak, gereken özen gösterilmek suretiyle tanınması gerekir.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin 12. maddesi taraf devletler görüşlerini oluşturma yeteneğine sahip çocuğun kendisini ilgilendiren her konuda görüşlerini serbestçe ifade etme hakkını bu görüşlere çocuğun yaşı ve olgunluk derecesine uygun olarak, gereken özen gösterilmek suretiyle tanırlar. Çocuk Haklarının Kullanılmasına ilişkin Avrupa Sözleşmesinin 3. maddesi yeterli idrake sahip olduğu iç hukuk tarafından kabuledilen bir çocuğua, bir adli merci önündeki, kendisini ilgilendiren davalarda yararlanmayı bizzat talep edebileceği, aşağıda sayılan hakları verir.

a-İlgili tüm bilgileri almak;

b-Kendisine danışılmak ve kendi görüşünü ifade etmek;

c-Görüşlerinin uygulanmasının olası sonuçlarından ve her tür kararın olası sonuçlarından bilgilendirilmek hakkı tanınmıştır.

Türk Medeni Kanununun 339. maddesi ise velayetin kapsamını belirlemiştir. Mahkemece velayetin değiştirilmesi istenen çocukların beyanları saptanmış olmasına karşın, delilleri yanlış değerlendirilerek davanın kabulü yerine yazılı şekilde reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 08.04.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi