Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK Alacakları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-04-2007, 15:26   #1
__av.zeynep__

Karar Cmk'da Gelİnen Son Nokta

İstanbul Barosu Başkanı Av.Kazım Kolcuoğlu, 16 nisan pazartesi Ankara'da Adalet Bakanı ve diğer yetkililer ile Baro Başkanlarının ve Barolar Birliği yöneticilerinin katıldığı toplantıda 2006 yılı CMK alacaklarının ödenmesi ile ilgili yönetmelik taslağında ilerlemeler kaydedildiğini açıkladı. Kolcuoğlu, sarf kararının kaldırılmasını kabul eden bakanlığa Baroların hazırlayacağı CMK ödeme listelerinin savcılar tarafından incelenmesine dair hükmün yönetmelikten çıkarılmasını Adalet Bakanı Cemil Çiçek in kabul ettiğini bildirdi.
Kolcuoğlu Gelecek haftadan sonra 2006 yılı ödemelerinin başlanacığının Bakanlıkça kendilerine söylendiğini açıkladı..
umarım bu da ayrı bir oyalama politikası değildir.
Old 19-04-2007, 15:31   #2
--Av.Derya--

Artık her gelişme kafamda soru işaretleri bırakıyor...Umarım bu görüşmelerin somut sonuçlarını görebilirim!!!!!!!!!!!!!!!!
Old 19-04-2007, 16:07   #3
barisugan

cmk alacaklarına güvenerek büro açmaya kalkışanın hali benim gibi olur. Yeni büro açmayı düşünen arkadaşların dikkatine...Ödemelerin yapılacağı konusundaki ümitlerim bitmese de günbegün azalırken, işbu mesaj içimi rahatlatmadı desem yalan olur. Ancak zorunlu giderler için belgelendirilmesi zorunluluğu diye bir duyum da aldım, ne kadar doğru bilemiyorum.Bilgisi olan bir arkadaşımız çıkıp bilgilendirirse bizi sevineceğiz ona göre bütçemizi ayarlayalım yeniden
Old 19-04-2007, 16:13   #4
GÜLİZ

19/12/2006 sonrasındaki görevlendirmelerimden aldığım sarf kararlarını 10 Nisan'da Cumhuriyet Başsavcılığı mutemetliğine teslim etmiştim.Bugün yani 19 Nisan'da müdafiilik ücretlerimin hesabıma yatırıldığını öğrendim.Benimle aynı durumda olan meslektaşlarımın bilgilerine...
Old 19-04-2007, 16:16   #5
me_as

İnşaallah en kısa zamanda ödemeler yapılmaya başlanır.
Old 19-04-2007, 16:19   #6
GÜLİZ

Sayın barışugan,
Zorunlu giderlerin yol giderleri olduğunu söylüyor başsavcılıklar.Bunların da mutad vasıtalarla yapılan seyahatlerin giderleri olması gerekiyormuş.Yani gece taksi mutad vasıta ama gündüz taksi değil dolmuş mutad vasıta İMİŞ...Yani taksiden fatura almayı anladım da dolmuştan nasıl fatura alınıcak onu anlayamadım işte...
Old 19-04-2007, 16:42   #7
__av.zeynep__

19.12.2006 tarihinden önce biriken alacaklarımız için 1 yıla yakın süredir beklerken, 19.12.2006 sonrasında yapılan görevlendirmelerinin ücretlerine öncelik tanındığını aklım almıyor.Acaba benim mi aklım tersten çalışıyor?
Old 19-04-2007, 17:21   #8
denipre

Sayın Güliz cevabınızdan anladığım kadarıyla aldığınız ücret yol gideri dışında bırakılarak alınan tarife ücreti sanırım .Mutad vasıta ücretinin esas dosyalarında her celse için ayrı alınması mı isteniyor.Buna ilşkin belge sunulmazsa herhalde bunların üzerine de su içmek gerekecek.Meslektaşların tutumu genelde yeni düzenlemeye dek evrakları teslim etmemek doğrultusunda zira yol gideri için yeni bir düzenleme yapılırsa ödeme almış olan meslektaşların bu haklarını kaybedeceği kanaatimdeyim saygılar
Old 19-04-2007, 23:37   #9
barisugan

Varsayılan cmk giderleri

12 aralık sonrası yapılmış olunan görevlendirilmeler sonucu elde olunan evrakları meslektaşların sarf kararı alarak tahsil etmesini anlayamadım, oldukça da yadırgadım. Zira tüm barolar işbirliğince girişilen mücadele ki çok önemli "sarf kararı" gibi hakimi savcıyı avukatın ita amiri pozisyonuna getiren bir durumda gidip avukatın sarf kararı alması daha mücadeleyi baştan kaybetmek anlamına gelmektedir. Arkadaşlar biraz daha bilinçli hareket edersek biz avukatlar olarak haklarımızı savunmak adına elimiz daha güçlü olur,ayrıca zorunlu giderlerin geçmişe yönelik olarak belgelendirilmesi nasıl olur olacak anlamak mümkün değil, bu evrakta sahteciliğe kadar gider kanaatindeyim. Saygılar.
Old 20-04-2007, 10:27   #10
GÜLİZ

sayın denipre,
benim herhangi bir yol giderim olmadığı için aldığım ücrette yol gideri yok.ancak dediğiniz gibi belgenin her celse için ayrı ayrı alınması gerekiyor MUŞ.bunlar tamamen bize söylenenler olduğunu belirtmem gerekiyor yoksa birebir yaşadığım birşey değil.

sayın barışugan,
bizde baro olarak hepimiz istifa etmiş durumdayız ama mevcut düzenlemeye göre de hakkımız olanı almak istiyoruz.yoksa bizde bu düzenlemeye tepkimizi görev almayarak ortaya koyuyoruz.ancak bu mevcut düzenleme değişse bile geriye yürümeyeceğini değişiklikten sonrası için geçerli olacağını ve 19/12/2006 tarihinden değişiklik tarihine kadar olan görevlendirmeler için yine şu an ki düzenlemenin geçerli olacağını yani bu tarihler arasındaki müdaafilik ücertlerinizi almak istiyorsanız sarf kararı almak zorunda olduğunuzu belirtmek isterim.tabi sarf kararı almak istemiyorsanız bu ücretlerden vazgeçme hakkınızda mevcut pek tabii.durum bu iken ben de sizin yadırgamanızı anlayamadım...

sayın av.zeynep 19/12/2006 tarihinden önceki görevlendirmeler için alınacak ücretler baroya gönderilecek ve baro bu parayı ödiyecek.ancak bu tarihten sonrakiler için adliyenin ödeneğinden ödeniyor.adalet bakanlığı da ne yazık ki baroya bu parayı binbir eziyetle vermesine karşılık adliye ödeneğini hiç parasız bırakmıyor ve ücertlerde hayliyle hemen ödenebiliyor.
Old 20-04-2007, 10:28   #11
çınar

Sayın Barışugan'a sonuna kadar katılıyorum. Bu forumlarda bunca söylenen sözlerin yapılan eylemlerin hiçbir anlamı yokmuş o zaman. Ben mi yanlış anlıyorum.Savcılık kapısında bekleyip sarf kararı alan meslektaşlar var mı gerçekten? Cmk ile ilgili bunca zamandır neden bir gelişme kaydedilmediğini de şimdi daha iyi anlıyorum. Zira Bakanlığın her uygulamasına boyun eğen ve "savunmanın bağımsızlığı" ilkesinden bihaber arkadaşlarımız çok demek ki.
Old 20-04-2007, 10:58   #12
göçebe

eylemin sonuç getirmemesinin sebebi sanki sarf kararı alan meslektaşlarımızmış gibi görülmesi açıkça beni üzdü, kendimize şu soruyu sormamız gerek;
1-Görevlendirmeler yapılmadığı halde nasıl oldu da adalet mekanizmasında bir tıkanma olmadı, işler her zamanki gibi yürüdü
2-Gerçekten barolar ve birlik eylem sürecinde üzerine düşeni gereği gibi yapmış mıdır?
3-ve son olarak birlik niçin sitesinde en son duyuruyu 2007/44 sayılı duyurusunu bilgilendirme mahiyetli de olsa yayınlamamakta sadece barolardan görüş istemekte ve barolarda meslektaşlarına bu hususta görüş sormamakta
Benim bu eylemden anladığım şu ki sonuçta eylemin başarısızlığa uğrama sebebi olarak bizim meslektaşlarımız günah keçisi yapılmakta, barolar da birlikte üstüne düşeni yapmış ancak eylem sürecinde başarısızlığa uğrama sebebi yine bizler olduk. Benim de aklım bunu almıyor:
Eylemi başarısızlığa uğratan sarf kararlarının alınması ise o zaman size şu soruyu sorarım Adalet Bakanlığı sarf kararlarını kaldıran yönetmelik değişikliğini barolar birliğine sunduğunda niçin barolar CMK paraları Baroların hesabına yatıp oradan dağıtım olmazsa biz bu değişikliği kabul etmiyoruz dediler? Sizce bu garip değilmi. Birbirimize destek olacağımız zamanlarda niye konuyu tam manasıyla irdelenmeden niçin suçluları kendi içimizde ararız bilmem...saygılarımla
Old 20-04-2007, 11:08   #13
GÜLİZ

Sayın pınar söğüt farkındaysanız bizler meslektaşız.o yüzden kullandığınız kelimeleri bir talihsizlik olarak algılıyorum.sarf kararlarımı alırken hiç savcılık kapısında beklemedim ben gittiğimde sarf kararları yazılmıştı ve sadece dosyadan çıkarıp bana verildi.yoksa bende 'savunmanın bağımsızlığı' ilkesinden haberdarım.bu sözleri asla üstüme almıyorum.ancak anlamadığınız nokta bu değişiklik yapılsa dahi geriye yürümeyecek.yani değişikliğe kadar ki ücretler yine sarf kararlarına tabi olucak.
saygılarımla...
Old 20-04-2007, 11:11   #14
GÜLİZ

ayrıca herhangi bir gelişme kaydedilmemesinin sebebi alınan sarf kararları değil istifa etmeyen arkadaşlarımızdır ki onlara dahi tercihlerinden ötürü saygı duymak gerekir.'savunmanın bağımsızlığından bi haberler' gibi bir ithamda bulunmamak gerekir.
Old 20-04-2007, 11:16   #15
göçebe

Alıntı:
Yazan GÜLİZ
ayrıca herhangi bir gelişme kaydedilmemesinin sebebi alınan sarf kararları değil istifa etmeyen arkadaşlarımızdır ki onlara dahi tercihlerinden ötürü saygı duymak gerekir.'savunmanın bağımsızlığından bi haberler' gibi bir ithamda bulunmamak gerekir.
sayın Güliz görüşlernize aynen katılıyorum,
Old 20-04-2007, 11:41   #16
AV.HÜSEYİN ÇUBUKÇU

ARKADAŞLAR 19.12.2006 tarihinden önceki alacaklar ile ilgili olarak son durum nedir.Bilgisi olan varmı yönetmeliğin son şeklini bulamadım.Bu ödemeleri kim yapacak bize düşen nedir.cevap yazarsanız sevinirim
Old 20-04-2007, 11:44   #17
GÜLİZ

Sayın Hüseyin Çubukçu;
Bahsettiğiniz ödemeleri barolar yapıcak fakat barolara henüz para gelmemiş.
İyi çalışmalar diliyorum...
Old 20-04-2007, 11:48   #18
AV.HÜSEYİN ÇUBUKÇU

Soru Sayın Güliz ; teşekkürler

Alıntı:
Yazan GÜLİZ
Sayın Hüseyin Çubukçu;
Bahsettiğiniz ödemeleri barolar yapıcak fakat barolara henüz para gelmemiş.

Peki ödemeler yapılırken , hangi tarife easas alınacak , esas ve hazırlık için almış olduğumuz masraflar eski yönetmeliğe göre bizim için kazanılmış hak olcakmı ?
Old 20-04-2007, 11:51   #19
GÜLİZ

19/12/2006 öncesi müdaafilik ücretleri için eski tarife esas alınacak hüseyin bey.masraflar konusunda ise net bir bilgim yok.ayrıca rica ederim..
Old 20-04-2007, 12:24   #20
ŞURZAN

cmk konusunda yaşadığımız bu sıkıntıların artık çekilemez noktaya gelmesinin tek sebebi sayın barolar birliği başkanımızın"imam hatipli bir başbakanı içime sindiremiyorum" demesi vebunun üzerinede hükümetin camiamız üzerinde yarattığı mali baskıdan başka birşey değildir. Barolar birliği başkanı haddini aşan sözler söylemiş , hükümette cmk mevzuatını ha bire değştirip alacakları ödememek için bin dereden su getiriyor... hepsi bu...
Old 20-04-2007, 14:44   #21
çınar

Değerli meslektaşlarım Güliz ve göçebe,
Sizleri incitecek bir söz söylediysem özür dilerim. Sorunun bugüne kadar çözümlenememesini sarf kararı alan arkadaşlarıma yüklemiyorum tabii ki ama küçük de olsa bir paylarının olduğunu düşünüyorum açıkçası. Yapılanları farklı mı algılıyoruz bilmiyorum. Aylardır meslektaşlarımızla THS forumlarında düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Diyoruz ki yapılan kanun ve yönetmelik değişiklikleri mesleğimizin onurunu, kutsallığını, bağımsızlığımızı ciddi bir biçimde yaralıyor. Bu konuda hemfikir miyiz?? Öyleyse ne olursa olsun birlik ve beraberlik içinde sistemli olarak fire vermeksizin birlikte hareket etmeliyiz. Bu konuda THS forumlarında çok kez düşüncelerime yer verdim. Ne olursa olsun varsın 19.12.2006 dan sonraki yönetmelik bir daha değişmeyecek olsun ve o günden bugüne olan alacaklarımız da şimdilik alamayacak olalım. Ben de kiramı, telefonumu vergimi zor karşılıyorum ancak mesleğimin bağımsızlığını yok etmeye çalışan zihniyetlerle sonuna kadar mücadele etmeliyiz diye düşünüyorum .Görevlendirmeler durdurulduğundan beri cmk ile ilgili tek bir görevlendirme almadığım gibi 19.12.2006 sonrası alacaklarımla ilgili hiçbir işlem yapmaya da girişmedim ne sarf kararı ne de başka birşey. Anlatabiliyor muyum. Yönetmelik değişiklikleri lehimize olacak şekilde netleşmedikçe,
görevlendirme almadığımız gibi sarf kararı da almamalıyız ki kararlığımızı bütün ilgili kurumlar algılasın.
Old 20-04-2007, 15:54   #22
GÜLİZ

Varsayılan Sayın Pınar Söğüt'e

Açıkcası çok incindim sayın pınar söğüt ama dediğim gibi sözlerinizi gerçek düşünceleriniz olarak değil bir talihsizlik olarak algıladım.Çünkü bana göre meslektaşlar birbirlerine böyle ithamlarda bulunmamalılar.Hiçbir meslektaş diğer meslektaşını 'savcının kapısında bekliyor 'gibi küçültücü bir ifadeye layık görmemeli, meslektaşına 'savunmanın bağımsızlığı' ilkesinden bihaber yakıştırmasını yapmamalıdır,konu ne olursa olsun. Neyse pek de hoş olmayan bu konuda daha da konuşmak yersiz.

Sizin görüşünüze saygı duymakla beraber katılmıyorum.Dediğim gibi sözü edilen tarihler arasında ki ücretleri alıp almamak bir tercih meselesidir ama almak yapılan eyleme engel teşkil etmez.Önemli olan istifa edip adalet mekanizmasını tıkayabilmek.Herhangi bir gelişmenin olmamasının yegane sebebi de istifa etmeyen meslektaşlarımızdır ki onların bu tercihlerine de saygı duymak gerekir.Ben de görevlendirmeler durdurulduğundan beri görev almıyorum ama aldığım görevlerde ben emek verdim ,mesai harcadım.Hem bu düzenlemeyi protesto edip hem de verdiğim emeğin hakkını bu düzenlemeyi yapanlara hibe mi edicem?

Bunun benim tercihim olduğunu özellikle belirtiyor,hukukta saygının esas olduğunun altını tekrar çiziyorum...
İyi çalışmalar diliyorum.
Old 20-04-2007, 17:27   #23
Av.Bektaş Salim Topbaş

Varsayılan tercihlere saygı üzerine

tercihlere saygı, kavram olarak çok şık durmasına rağmen sıkıntıları da beraberinde getirmektedir.Hukuk sistemi bir bakıma herkesin başınabuyruk seçebileceği sayısız tercihler olanağına bir müdahaledir.Bu müdahalenin daha eski zamanlarda ilgili topluluğun önde gelenleri tarafından yapıldığı ve bu bağlamda geleneklerin vb oluştuğu görülmektedir.İnsanın toplum halinde yaşaması zorunluluğunu dikkate aldığımızda ortak kuralların belirlenmesi sınırsız tercih imkanlarına sınır getirilmesi bir gereklilik olagelmiştir.Toplumsal yaşamın devamına imkan vermeyecek mahiyetteki davranışlar suç olarak düzenlenmiş, daha hafif aykırılıktaki davranışlar ise herhangi bir cezai yaptırıma tabi olmasa bile kınama,hoş görmeme vb şeklinde toplum tarafından yaptırıma bağlanmıştır.
Bu bağlamda kişisel sınırsız özgürlük-tercih hakkı ile toplumsal kurallar arasında bir çatışmanın olduğu görülmektedir..Kişi kendi menfaati ile toplumsal menfaat arasındaki dengeyi kurma sorunuyla başbaşadır.yani bir tarafta vazgeçilmesi düşünülen kişisel menfaat karşılığında edinilecek toplumsal saygı yada bu durmun tersi sözkonusu olmaktadır.
Bu soyutlamanın konumuzla ilgisine gelince; bir tarafta kaybedilmesi mümkün mesleki saygınlık diğer tarafta kazanılacak anlık menfaatler durmaktadır.CMK düzenlemelerinde olduğu gibi belli bir kesime hitap eden sorunların çözümde o soruna muhatap olanların hak ve menfaatlerinin korunması bizzat sorunu yaşayanların belirleyeceği politikaya bağlıdır.Nitekim CMK düzenlemeleri konusunda barolarımız ve TBB görevlendirmeleri durdurma, iptal davaları gibi bazı girişimlerde bulunmuştur.Bu girişimler mesleğin bağımsızlığını korumaya yöneliktir.Bu durumda meslek örgütlerimizin aldığı karara uymak ve yaptırım gücümüzü daha ileri boyutlara taşımak gerekirken yukarıdaki yazılarda değinildiği gibi konunun siyasi iktidarla iyi geçinmeyle yada bireysel tercih (yani savcıların avukatların ita amiri durumuna gelmesini kabul bireysel tercihi) gibi açıklamalarla çözülemeyeceği açıktır.
Old 20-04-2007, 17:30   #24
ebrus

Hiç incinmeyinm sayın Güliz. Çok zor durumda olduğu halde mesleki onurunu korumak adına sarf kararına tenezzül etmeyerek paralarını almayan bir çok CMK avukatı var.Sarf kararı ile para almak zımni olarak o berbat yönetmeliği ve savcı ve hakimleri ita amiri olduğunu kabul etmek anlamına gelmektedir. Bunu dahi analiz edememenizi anlayamamaktayım. Bir eylem yapıldığında topyekün ve elbirliği ile yapılır. Bazı avukatlar sarf kararını almamakta direnirken bazılarınında 'hem de verdiğim emeğin hakkını bu düzenlemeyi yapanlara hibemi edeceğim'diyerek zaten bakanlığın ve savunma bağımısızlığını yok etmek isteyenlerin beklediğini yaparak sarf kararı ile para alması hiçbir bahane kabul etmez. Neden elleştiriyi içinize sindiremiyorsunuz. Kusura bakmayın ama savcıdan sarf kararı ile vpara alan bir avukat maalesef savcının kapısında bekliyor gibi bir ifadeyler karşılaşacaktır. Peki sarf kararı ile para almayı içine sindiremeyen ve hatta buna tenezzül etmeyen bizler enayimiyiz. Bir tek siz mi emeğinizin karşılığını almak konusunda daha akıllısınız. Savunma bağımsızlığının ne anlama geldiğini bence pek anlayamamışsınız. Belki bu eylemin başarısızlığının en büyük sebebi TBB VE bağlı olduğumuz barolarf olabilir ama sırf para almak için sarf karazrını içine sindirebilen ve böylece para alanb avukatlar da başlarını önlerine eğip bir düşünsünler bence!! SİZ ÇOKTAN TESLİM OLMUŞSUNUZ ZATEN SAYIN GÜLİZ VE SARF KARARI İLE PARA ALAN DİĞER SEVGİLİ MESLEKTAŞŞARIM!!! VE HUKUKTA SAYGI İÇİN ÖNCE MESLEĞE VE MESLEKİ BAĞIMSIZLIĞINIZA SAYGI DUYMANIZ GEREKİR!!!!!! SAYGILARIMLA
Old 20-04-2007, 17:36   #25
ebrus

Ayrıca da fazla sevinmeyin arkadaşlar!! Ücretler yeni yönetmeliğe göre sadaka gibi ödenecek...?????
Old 20-04-2007, 18:03   #26
aqua

TBB'nin 46 nolu duyurusu ile başta İstanbul Barosu olmak üzere eylem bugün saat 17:00 itibarıyla sona erdirilmiştir.
Old 21-04-2007, 10:07   #27
GÜLİZ

Sayın ebrus,
Her ne kadar bu forumun kişisel tartışmaların yeri olmadığının farkında olsam da öncelikle şunu söylemek isterim ki eleştiriyi gayet içine sindiren bir insanım ama eleştiri yapılırken kullanılan hoş olmayan kelimeleri içime sindirmemi kimse beklemesin.Kaldı ki açıklanan düşüncelere ister hem-fikir ister karşıt düşünce de yer alıyım saygı duyduğumu üstüne basa basa söylüyorum.
Ne siz ne de bir başkası benim veya benim gibi cmk görevlendirmelerinden istifa etmiş ama istifa edene kadar almış olduğu görevlendirmelerden sarf kararı temin eden hiçbir arkadaşımın mesleğe ve mesleğın bağımsızlığına olan saygımızı kriterize etme hakkına sahip değilsiniz...Bu hak sizde mevcut olmadığı gibi hiçbir olay da size bu hakkı vermez,veremez...Bu kavramı size hangi okullarda öğretildiyse bize de aynı okullarda öğretildi,siz ne kadar iyi anladıysanız biz de o kadar iyi anladık.Akıl konusuna gelince kimsenin aklını kendi aklımla yarıştırmadığım gibi siz de mesleğe olan saygılarımızı birbiriyle yarıştırmayın...Ben ve benim gibi hiçbir meslektaşım başını öne eğdirecek hiç bir eylemde bulunmamakla beraber siz başını öne eğmeyi kendi meslektaşlarınıza layık gördüğünüz için bir düşünün ama ben size 'başınızı öne eğerek düşünün' diyemem çünkü her ne kadar aynı düşünceleri paylaşmasakta size bunu layık göremem...

Emin olun ki benim yaptığımı yapan sadece benim tanıdığım bile birçok meslektaşımız var kaldı ki bağlı bulunduğum baro görevlendirmeleri ilk durduran barolardan biri.

Siz sordunuz ya bir tek emeğinin hakkını almak konusunda akıllı olan siz misiniz diye (böyle birşeyi asla söylemediğim gibi ima dahi etmedim) peki bende soruyorum istifa etmiş ama daha önceki görevlendirmeleri için sarf kararı alan bu kadar insanın mesleğe saygısı yok da bir tek sizin yani almayanların mı var?
Bu konuda daha fazla yorumda bulunmayacağımı ,bir meslektaşımla böyle bir tartışmaya girmekten dolayı hiç hoşnut olmadığımı belirtir ve bu yüzden de cevap hakkı doğuracak şahsıma yönelik herhangi bir yorumda bulunmamanızı rica ederim...
Old 21-04-2007, 12:48   #28
av.bay

Mahçup bence oyalama politikası

Sayın meslektaşım. Bence barolar ve hükümet oyalama politikası uyguluyor. Duyduğuma göre barolar cmk ödeneklerinden kendilerine aktarılan paylar düştüğü/kaldırıldığı için çırpınıyormuş. Yoksa avukatlar umrunda değil gibi dedikodular var.
Old 21-04-2007, 16:57   #29
ebrus

Sayın Güliz, verdiğiniz cevaplara baktığım zaman hiçte eleştiriyi içine sindirebilen biri olmadığınız gayet net olarak anlaşılabilmektedir.Yaptığınız işin arkasında durmak istiyorsanız şahsınıza ve sizin nezdinizde sarf kararı ile para alan diğer meslektaşlarımıza karşı cevap hakkı doğursa da her türlü yorumla karşılaşmayı da göze alacaksınız. Meleki bağımsızlığını ve onurunu bir kenara bırakarak savcıların yada hakimlerin kapısında para için bekleyen avukat kim olursa olsun elbette 'BAŞINI ÖNÜNE EĞEREK DÜŞÜNECEKTİR'BU BEN DAHİ OLSAM. Çünkü yapılan haraket sadece kendisine değil AVUKATLIK MESLEĞİNE zarar vermiştir. Ve kimsenin bu mesleği böylesine küçük düşürmeye hakkı bulunmamaktadır. Kaldı yeni yönetmeliğe karşı çıkmamızın ve eylem yapmamızın en büyük nedeni sarf kararı ile para ödenmesinin mesleki bağımsızlığımıza ve onurumuza zarar vermesine engel olmak içindir. Anladığı kadarıyla siz daha eylemin yada sarf kararı ile para almaya karşı çıkma nedenimizi dahi anlayamamışsınız ki yaptığınız şeyi savunuyorsunuz.Ve evet kusura bakmayın ama sizin ve sizin gibi davranan meslektaşlarımızın bu tavrı mesleğe saygısızlıktır. Hayatta herşey para değildir. Avukatlık mesleğinde tek amaç ta para değildir. Sarf kararı avukatların gururunu onurunu kıran onları rencide eden bir durumdur. Siz hala bunu tahlil edemiyormusunuz?. Peki bizim gibi avukatlar bu duruma direnerek sarf kararı ile para almayı reddederken sizin gibi bazı meslektaşlarım bunu umursamadan kendince bahaneler yaratarak sarf kararı ile para aldığında acaba eylemimizin ve direnmemizin ne anlamı kaldı. Bana bunu açıklayabilir misiniz.Kendinizi görevlendirmeye katılmamakla da savunamazsınız. Bütün barolar görevlendirme kararını durdurdu zaten. Bizlerde görev almyoruz. Sizin gibi sarf kararı ile para alan avukatlar mesleki bağımsızlıktan bahsetmeye başladığında kendisiyle çeliştiği gibi evet benim ve diğer tüm meslektaşların sizin saygı kavramınızı kriterize etme hakkımız doğar. Çünkü yaptığınız şey bizede zarar vermektedir. Ve sizin para için mesleğinize ve diğer meslektaşlarınızın haklarına zarar vermek gibi bir hakkınız da bulunmamaktadır.Yaptığınız şey öncelikle okulda öğretilmek kavramıyla değerlendirilemeyecek bir durumdur. Ancak okulda öğretilen herhangi bir bilgi seviyesine indirgediğiniz mesleğe ve bağımsızlığa saygı kavramıda anladığım kadarıyla sadece okulda öğrendiğinizle yada okul kitaplarınızda kalmış. İçini pek dolduramamış ve pek anlayamamışsınız.Ayrıca savcı önünde eğilerek para alan bir avukat yaptığının sonuçlarını düşünmek için başını önüne eğerek düşünmekten gocunmamalıdır. Ve unutmayın mesele sarf kararı değildir. Sarf kararı ile para almanın ifade ettikleridir. Bugün sarf kararı alan yarın bağımlıdır. Haklar ufak bahanelerle kaybedilmeye başlandığında gerisi çorap söküğü gibi gelir. Ancak anladığım kadarıyla siz işin hak hukuk kısmıyla pek ilgilenmediğiniz için sarf kararıyla para almayı ve sizi bu konuda eleştirenlere de mantıktan yoksun cevaplar vermeyi tercih etmektesiniz. Ve galiba farkında olmadığınız en önemli konu CMK sadece para için yapılmaz, CMK'nın özü zaten savunma hakkıyla, meslek bağımsızlığıyla alakalı daha idealist davranışları içeren bir durumdur. Bu nedenle yaptığınız aklamaya çalışmayın. Mesleğe saygı sadece sözle olmuyor. ÖNCE HAREKETLERE BAKMAK LAZIM. Tekrar söylüyorum. Oturun düşünün yaptığınız hem mesleğe hem meslektaşlarınıza zarar vermiştir. Ve kimsenin bu mesleğe ve diğer meslektaşlarına zarar vermeye hakkı bulunmamaktadır.
Old 21-04-2007, 17:09   #30
göçebe

sarf kararı alamak veya alamamak kişisel tercihlerdir, sarf kararının alınmakta olması eylem sürecinin başarısızlığa uğraması ve veya bu kadar uzun sürmesinin sebebi olarak görmek mantığa ve yaşanmakta olan gerçeklikleri aykırılık teşkil etmektedir. Bu nedenle eyleme bir etkisi olmayan sarf kararlarının alınması durumunda her meslektaşımız kendi özgür iradesiyle ve kanunların kendine tanıdığı yetkiler kapsamında sarf kararlarını ister alır ister almaz. Herkez düşüncesinde özgürdür ancak önyargılarla hareket edilerek sarf kararı alan meslektaşlarımızın TESLİMİYETÇİLİK gibi insan onuruna yakışmayan ve hiç bir meslektaşımızın kabul edemeyeceği bir konuma sokulması doğru bir durum değildir. Sanmayın ki sarf kararı alan meslektaşlarımızın savcıların kapısında el pençe durarak sarf kararlarını aldıklarını, pekala meslek onuruna yakışan bir duruş sergileyerek de sarf kararlarının alınabilir. Kimse kimsenin düşüncesini kabul etmek veya yaptıklarını tasvip etmek zorunda değildir, ancak insana saygı gereği düşünceye ve fikirlere saygı duymak sizin düşüncenize göre davranmayanları da TESLİMİYETÇİLİK gibi ağır suçlar isnat etmemek gerekir... saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi