Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

acil cevap lutfen

Konuyu Kilitleyin
Old 10-04-2009, 11:44   #1
emili21a

Varsayılan acil cevap lutfen

ben yabanci uyruklu ama uzun yillar turkiyede yasamis bir bayanim.bundan 1.5yik once evlilik yaptik.esim turkiyede yasamak istemedigi icin yurt disina cikmaya karar verdik ve gittik.esim orada calisamadi duramadi ve biz tekrardan turkiyeye donus yapmaya karar verdik.yalniz esim beni ailemin yaninda burakti (bulgaristanliyim )bana ev tutup beni yanina alacagini soyledi.gittiginde beni 2 kez aradi sonra yok oldu ne bir haber ne bir iz.artik aramiyor sormuyor.eger esim isterse benden habersiz beni bosayabilirmi?cunku onun avukat olan akrabalari vardi ki ben hic bir akrabasini tanimiyorum ve arayip sorabilecegim de kimse yok.ben su anda bulgaristandayim oraya gelicem yalniz kalacak yer sorunum oldugu icin gelemiyorum...lutfen bana yardimci olun..tesekurler
Old 10-04-2009, 13:09   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan emili21a
ben yabanci uyruklu ama uzun yillar turkiyede yasamis bir bayanim.bundan 1.5yik once evlilik yaptik.esim turkiyede yasamak istemedigi icin yurt disina cikmaya karar verdik ve gittik.esim orada calisamadi duramadi ve biz tekrardan turkiyeye donus yapmaya karar verdik.yalniz esim beni ailemin yaninda burakti (bulgaristanliyim )bana ev tutup beni yanina alacagini soyledi.gittiginde beni 2 kez aradi sonra yok oldu ne bir haber ne bir iz.artik aramiyor sormuyor.eger esim isterse benden habersiz beni bosayabilirmi?cunku onun avukat olan akrabalari vardi ki ben hic bir akrabasini tanimiyorum ve arayip sorabilecegim de kimse yok.ben su anda bulgaristandayim oraya gelicem yalniz kalacak yer sorunum oldugu icin gelemiyorum...lutfen bana yardimci olun..tesekurler

Eşiniz sizin haberiniz olmadan sizi boşayamaz. Açacağı davada size tebligat yapılması gerekir. Bunun aksinin olabilmesi için bir takım usulsüzlüklere başvurulması gerekmektedir. Örneğin hiç oturmadığınız bir adresi gösterip, tebligatların usulsüz alınması gibi...Hiçbir avukat bu gibi usulsüzlüklere tevessül etmemelidir. Bu nedenle eşinizin avukat akrabalarının da buna tevesül edeceğini sanmıyoruz. Böyle bir şey olursa ve yokluğunuzda boşanıp karar kesinleşse bile, "yargılamanın yenilenmesi"ni talep edebilirsiniz.

Ancak, fazla adres değiştirdiğiniz için sizi bekleyen asıl tehlike, müşterek yaşadığınız yerlerden birisine tebligat çıkarılıp, yokluğunuzda(Devamındaki merasim sonucu)dava görülebilir. Bunun için yapmanız gereken şey, kayıtlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne arada sırada gidip, herhangi bir aile mahkemesinden, nüfus aile tablosunun istenip istenmediğini kontrol etmek olacaktır.Böylece hangi mahkemeden dava açıldığını öğrenebilirsiniz.

Diğer olasılıkları ve haklarınızı bir avukatla yüzyüze görüşerek öğrenmelisiniz.
Old 10-04-2009, 15:04   #3
emili21a

sayin av.suat ergin
benim resmi nikahim turkiyede kiyildi dolayisiyla bulgaristandaki adresimorada mevcut,buradada nikahimiz var bizim esimin adreside mevcut yalniz zannedersem adres degisikligi yapmis ve son konustugumuzdada bana dediki "seni istesem hemen bosayabilirim".hakime gidip danismislar ve hakime demislerki ben onu terketmisim kacmisim izimi bulamazlarmis hakimde ona demiski "tek celsede bosanabilirsin".esimin ailesi beni gocmen oldugum icin istemezdi o yuzder her ne yol varsa hepsine basvuracagiz dediler,benim asil ogrenmek istedigim beni bosadigini ogrenebilirmiyim,eger bosanma dagvasi acildiysa benim bulgaristandaki evimin adresi evlendirme dairesinde mevcut hakim onu ogrenebilir degilmi oradan ve dediginiz gibi bana dagva acildiysa ve yasaya aykiri biseyde yapilmazsa avukat akrabalari tarafindan ben haberdar olurum bu bosanma davasindan.orada olmadigimdan dolayi hic birseyden haberim olamiyor.maddi gucumde el vermiyor bu isin pesinden gitmeye.birde esime biz bulgaristandan oturum aldik ve oyle yurt disina cikmistik.ve o turkiyeye donus yaparken buradaki kimligini iptal ettirmisti. ilginize tesekur ederim verdiginiz bilgilerede.saygilar
Old 10-04-2009, 16:00   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan emili21a
sayin av.suat ergin
benim resmi nikahim turkiyede kiyildi dolayisiyla bulgaristandaki adresimorada mevcut,buradada nikahimiz var bizim esimin adreside mevcut yalniz zannedersem adres degisikligi yapmis ve son konustugumuzdada bana dediki "seni istesem hemen bosayabilirim".hakime gidip danismislar ve hakime demislerki ben onu terketmisim kacmisim izimi bulamazlarmis hakimde ona demiski "tek celsede bosanabilirsin".esimin ailesi beni gocmen oldugum icin istemezdi o yuzder her ne yol varsa hepsine basvuracagiz dediler,benim asil ogrenmek istedigim beni bosadigini ogrenebilirmiyim,eger bosanma dagvasi acildiysa benim bulgaristandaki evimin adresi evlendirme dairesinde mevcut hakim onu ogrenebilir degilmi oradan ve dediginiz gibi bana dagva acildiysa ve yasaya aykiri biseyde yapilmazsa avukat akrabalari tarafindan ben haberdar olurum bu bosanma davasindan.orada olmadigimdan dolayi hic birseyden haberim olamiyor.maddi gucumde el vermiyor bu isin pesinden gitmeye.birde esime biz bulgaristandan oturum aldik ve oyle yurt disina cikmistik.ve o turkiyeye donus yaparken buradaki kimligini iptal ettirmisti. ilginize tesekur ederim verdiginiz bilgilerede.saygilar

Sayın Konuk,

Kulaktan dolma bilgilerle kafanızı karıştırmayın. Hiç bir hakim "bir celsede boşanırsınız" diyemez. Çünkü "anlaşmalı boşanma" davası dışındaki bir davayı hiçbir hakim bir celsede bitiremez.

Evi terk ettiğinizi gerekçe göstererek "terk nedeniyle boşanma" davası açacaksa, bunda da belirli bir prosedür vardır. En azından mahkeme kanalıyla sizi eve davet etmesi gerekir.

Habersiz boşanmış olup olmadığınızı nüfus müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

Mutlaka bir avukattan hukuki destek alınmasını öneriyoruz. Çünkü burada ihtimaller üzerine doğru ve yararlı yanıt vermek zordur. Bir avukata giderek, yüzyüze konuşmanız hak kaybına uğramamanız için önemlidir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi