Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölümlü trafik kazası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-07-2008, 12:08   #1
av.alperdogan

Varsayılan Ölümlü trafik kazası

Bir müvekkilimin 9 yaşındaki oğlu trafik kazasında vefat etti. Anne baba olaydan önce boşanmışlar ve çocuğun velayeti annesinde. Bende babanın vekaleti var anneden vekalet alamıyoruz. Kazaya karışan aracın trafik sigortasına tazminat için başvurdum. Ancak velayetin annede olması nedeniyle sigorta şirketi sorun yaratacak gibi. Bu konuyla ilgili yardımda bulunabilirseniz sevinirim. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.
Old 16-07-2008, 16:30   #2
apple pie

Değerli meslektaşım;
Öncelikle velayet hakkı küçüğün ölümü ile sona ereceğinden; maddi ve manevi tazminat istemleri, destekten yoksun kalma istemleri de mirasçılığın bir sonucu olacağından; velinin vekaletinin olması gerekmez, veraset belgesi alınarak; baba da başvuruda bulunabilir yada dava açabilir diye düşünüyorum. Bu konuda bir Yargıtay kararı bulamadım ancak, sigorta şirketi olan müvekkilimize ait takip ettiğimiz bir dosyadan size bu konuda örnek verebilirim. Sizin olayınızda olduğu gibi anne ve baba boşanmış, çocuğun velayeti annededir. Her ne kadar, annesi tarafından sigorta şirketine başvuruda bulunulmuş olsa da;dosyada mevcut nüfus kaydı ve veraset belgesine göre yapılan aktüerya hesabında babanın destekten yoksun kalma tazminatı da hesaplanmıştır. Ancak burada yanlışlıkla mı bilemiyorum, babnın kanunen veli olduğundan bahsedilerek ve çocuğun yaşı hesapta dikkate alınarak; destekten yoksun kalınan süre hesaplandığında; yetiştirme, öğrenim ve diğer olağan masrafları yıllar içinde yapacağından bahsedilerek; bu miktarlar her yıl artışı ile birlikte hesaplanarak; peşin değeri düşülecektir. Burada kanunen veli anne olduğu halde bir yanlışlık yapılmış sanırım. Sizin olayınız bu duruma uyguladığımızda; baba da açıkça hak sahibidir.
Old 16-07-2008, 16:48   #3
TRINITY

Sayın Erdoğan,
APPLEPIE'ın söylediklerine katılıyorum. Anne ve baba çocuk öldükten sonra veli sıfatını yitirecek ve mirasçı olarak çocuğun haklarına halef olacaklardır. Bu nedenle baba lehine dava açabilmeniz mümkündür. Çocuğun velayeti her ne kadar annede de olsa, baba çocuğuna belli nafaka vermekte ve sair ihtiyaçlarını gidermektedir. Bu nedenle baba adına sigorta aleyhine maddi tazminat, sürücü ve araç maliki aleyhine ise manevi tazminat davası açmanız mümkündür.
Saygılar...
Old 22-07-2008, 11:16   #4
av.alperdogan

Yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Sonuç tam beklediğim gibi oldu. Babaya tazminat çıkmadı ve anneye de 550,00 YTL gibi komik bir rakam çıkarmışlar. Bu sigorta şirketleri gerçekten insanı şaşırtıyor.: Dava açmamız gerekecek..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi