Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

emziren kadın aksam vardiyası

Konuyu Kilitleyin
Old 11-10-2014, 07:29   #1
vildos

Varsayılan emziren kadın aksam vardiyası

merhaba,
size süt izni hakkında bır sorum olacaktı. Bu ayın 14 de (14.10.2014) bebegim bir yasına giriyor, bugüne kadar haftada 5 gün calıştırıp
( 08:00-16:00) 1 gün süt izni kullandırdı şirketim.( tabi bunun için yazılı dilekce imzaladım) gecen ayın sonunda iş yeri hekimimden emzirmeye devam ettiğim için 6 ay daha gece calışamaz raporu aldım. Lakın seflerim, ık dan bir yazı geldiğini ve beni 16:00-24:00 vardiyasında calıştıra bileceklerini söylüyorlar. böyle bir hakları varmı? yok ise nasıl bir yol izlemeliyim?
Old 12-10-2014, 12:43   #2
vildos

sayın avukatlarım lütfen yardımcı olun eger beni haksız yere calıştırıyorlar ise şirketime hangi yol ile dava acabilirim?
Old 12-10-2014, 17:24   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Emziren Kadınların gece vardiyasında çalıştırılabilmesi aşağıdaki yönetmelik [Kadın İşçilerin Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelik] maddesi ile düzenlenmiştir.

Buna göre;

Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelik

Kurum: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
Kabul Tarihi: 24.07.2013
RGT: 24.07.2013
RG NO: 28717

Gebelik ve analık durumunda çalıştırılma yasağı

MADDE 9 - (1) Kadın çalışanlar, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla bir yıl süre ile gece postalarında çalıştırılamazlar.

(2) Ancak emziren kadın çalışanlarda bu süre, anne veya çocuğun sağlığı açısından gerekli olduğunun işyerinde görevli işyeri hekiminden alınan raporla belgelenmesi halinde altı ay daha uzatılır.

(3) Bu çalışanların anılan sürelerdeki çalışmaları, 14/7/2004 tarihli ve 25522 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik hükümleri saklı kalmak üzere gündüz postalarına rastlayacak şekilde düzenlenir.

**********______________________________********** ***

Yukarıdaki maddeye göre sizin doğum süreniz üzerinden 1 yıl geçmiş ancak işyeri hekimince de 6 ay daha gece vardiyasında çalıştırılamaz raporu aldığınıza göre, çalışma saatlerinizin gündüz vardiyasına göre düzenlenmesi gerekmekte diye düşünüyorum. Akşam 20.00'dan sonraki çalışmanız gece çalışmasına girecektir. İşveren, iş yeri hekimi raporu içeriğine göre hareket etmelidir. Bir avukattan doğrudan destek de alabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 13-10-2014, 11:02   #4
Adli Tip

Sayın konuk,

Vardiyanin gece çalışması sayılması için çoğunluğun 20den sonraya denk gelmesi gerekir. Sanırım işveren bu durumu gözeterek çalışmanızi gece çalışması saymıyor.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi