Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tehdit edildim ve bosandım haklarımı alabilirmiyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 11-10-2008, 00:58   #1
Konuk

Acil tehdit edildim ve bosandım haklarımı alabilirmiyim?

34 yıllık evliligimde siddet gördüm ve sürekli aldatıldım.1987 yılında noter satışı ile eşim kendi adına ev aldı.bu evin tapusunu 29.11.2002 tarihinde aldı.ve aldattıgı kadınla birlikte yaşamaya başladı.gördügüm asırı şiddet ve tehditlerden onun boşanma talebini kabul ettim.10.10.2007 tarihinde boşandık.o ara pskolojim bozuktu
ve ben çaresizdim tehdit ediliyordum hiçbir nafaka tazminat
ve istemedim.çünkü eşim mahkemede hiçbirşey talep etmezsen ben evi sattıgımda yarısını sana verecegim dedi.şimdi ben bu evde oturuyorum.gidecek hiçbiryerim yok.eşim evden çıkmam için sürekli arıyor.boşanmanın hüküm tarihi 30.11.2007.lütfen bana yardım edin.bu evden hak alabilirmiyi?bu yaşadıgım şiddet ve aldatmadan tazminat isteyebilirmiyim?
Old 11-10-2008, 09:23   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk,
Medeni Kanun'un 178. maddesi uyarınca, boşanmadan doğan dava hakları, boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar. Yazdıklarınıza göre zamanaşımının dolmasına az bir süre kalmıştır.
Bu nedenle öncelikle boşanma ilamı ile birlikte bir avukata şahsen başvurarak hukuksal yardım almanızı, haklarınızın yasal çerçevede ve gereği gibi aranabilmesi için davanızı mutlaka bir avukat aracılığı ile açıp takip ettirmenizi, maddi durumunuz yeterli değil ise bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurarak adli yardım talep etmenizi öneririm. Saygılarımla.
Old 12-10-2008, 09:57   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Ek olarak;

1-Boşanma davasının eki niteliğindeki nafaka ve tazminat gibi talepler ,eğer boşanma davası sırasında feragat edilmemiş ise,boşanmanın kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde dava konusu yapılabilir.

Fakat boşanma davası sırasında bu konularda karar verilmiş ise dava açılsa bile sonucun olumlu olması beklenmez.

Bu nedenle boşanma ilamının bir avukat tarafından incelenmesi ve durumun değerlendirilmesi gerekmektedir.

2-Boşanmanın eki niteliğinde olmayan mal rejimi tasfiye alacağı için zamanaşımı süresi ise 10 yıldır.

Eşinizin maliki olduğu evin alınmasına bir katkıda bulunmuşsanız örneğin çalışarak gelir elde etmiş ve bu geliri evin alınmasına tahsis etmişseniz ya da takılarınızı bozdurup evin alınmasna yardım etmişseniz,katkı payı alacağı talep edebilirsiniz.

2002 de sonra ve boşanma davası açılmadan önce eşiniz ev için karşılığını vererek kazandığı gelir ile bir ödeme yapmış ise katılım alacağınız için dava açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan yardım almanızı ısrarla öneriyoruz.Mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi