Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka davası için ne gibi kanıtlar sunmalıyım

Konuyu Kilitleyin
Old 04-05-2007, 12:26   #1
Konuk gül

Varsayılan nafaka davası için ne gibi kanıtlar sunmalıyım

Merhaba,çalışmalarınızda başarılar dilerim.
1998 yılında boşandım şu an 15 ve 12 yaşlarında olan oğullarımın velayetini aldım.Mahkemede eşimi boşanmaya razı edebilmek için nafaka istemiyorum demiştim.Ama şimdi gücüm yetmediğinden (öğretmenim ama borçlarım var)çocuklarım için dava açtım.
Eski eşim yeniden evlendi iki çocuğu daha var,eşi çalışmıyor.Mahkemeye cevabında ev eşyası aldığı için nafaka ödeyemeyeceğini bildirmiş,bir sürü fatura filan yollamış,ayrıca benim nafaka istemeyeceğime dair sözümü hatırlatıyor.
Bir de 7-8 aylık bir maddi yardım dışında-ki onun da belgesi yok,ama yardım yaptı-yıllardır yardım yapıyormuş gibi bir ifade kullanmış.Benim bu cevaba karşı bir cevap yazmam şart mı,mahkeme günü açıklama yapsam olur mu?Ayrıca benim fatura vs göstermem gerekir mi?Çocukların okul vs masraflarını hakim dikkate alır mı?Onun borçları geçici bir dönem olduğuna göre yine de nafakaya hükmedilemez mi?Bir de diyelim nafakaya hükmedildi,borçlarını ödeyene dek bekledim,bu süredeki nafakayı sonradan ödemek zorunda olur mu?Çok uzattım herhalde ama,nafaka çıkarsa maaşından kestirmek için ne yapmalıyım?Hepinize çok teşekkür ederim.Davam 17 mayısta.
Old 04-05-2007, 18:30   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Benim bu cevaba karşı bir cevap yazmam şart mı,mahkeme günü açıklama yapsam olur mu?

Yazılı vermeniz şart değil, ama duruşmada söyleyeceğiniz şeylerin hepsi zapta geçmeyebilir. Yazılı vermenizde fayda bulunmaktadır.

Alıntı:
Ayrıca benim fatura vs göstermem gerekir mi?Çocukların okul vs masraflarını hakim dikkate alır mı?Onun borçları geçici bir dönem olduğuna göre yine de nafakaya hükmedilemez mi?

Hakim nafakaya hükmederken tarafların ekonomik ve sosyal durumuna ve hakkaniyet ilkesine uygun olarak karar vermektedir. Bu nedenle hem eski eşinizin hem de sizin ekonomik durumunuz nafaka miktarının belirlenmesi bakımından önemlidir. Çocukların okul masrafları dikkate alınacaktır. Davalının borçlarının olması nafaka ödememesini gerektirmez. Geçici olması nafakanın miktarını etkiler.

Alıntı:
Bir de diyelim nafakaya hükmedildi,borçlarını ödeyene dek bekledim,bu süredeki nafakayı sonradan ödemek zorunda olur mu?

Borçlarını ödemesini beklemek zorunda değilsiniz.

Alıntı:
nafaka çıkarsa maaşından kestirmek için ne yapmalıyım?

Öncelikle icra takibi yapıp, çalıştığı işyerine maaş haczi uygulayın.

Alıntı:
ayrıca benim nafaka istemeyeceğime dair sözümü hatırlatıyor.

Hiç bir hukuki değeri yok. İleriye yönelik olarak iştirak nafakasından feragat edilemez. Müsterih olun.

Saygılarımla
Old 08-05-2007, 08:52   #3
Konuk

cevabınız için teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi