Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocukla kişisel ilişki tesisi

Konuyu Kilitleyin
Old 15-12-2020, 21:38   #1
Konuk

Varsayılan Çocukla kişisel ilişki tesisi

Bundan yaklaşık iki ay önce eşim icin 1 ay uzaklaştırma kararı verıldı. Eşim bu sırada 2.5 yaşındaki kızımızı göremediği gerekcesi ile çocukla kişisel ilişki kurulması için dava açtı. Uzaklaştırma kararının bitiminde eve döndü ancak davayı geri çekmedi. Kendisine verilen uzaklaştırmanın hıncını benden bu şekilde aldığını düşünüyorum. Buradan edindiğim bilgilere göre aynı çatı altında yaşarken herhangi bir görüş günü tesis edilmesi mümkün değil. Bunu esime söylediğimde 'durusmadan 1 hafta önce evi terkedecegim ve mahkemede ayrıyız diyeceğim. Sonra tekrar eve geleceğim sen kararı bozdurana kadar zaten 3 ay gecer' diyor. Ben eşimin eve girerken güvenlik kamerası görüntülerini aliyorum bu sırada birlikte olduğumuzu ispatlamak için. Duruşmadan 1 hafta önce evden gidip Sonra geri dönerse ne olur? Eşim lehinde herhangi bi karar verilir mi? Eger görüş günü verilirse geri döndüğü anda karar geçersiz mi kalır? Eşimin bana uyguladığı psikolojik şiddetten artık yoruldum, bana yol gosterin lütfen
Old 19-12-2020, 17:30   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Bundan yaklaşık iki ay önce eşim icin 1 ay uzaklaştırma kararı verıldı. Eşim bu sırada 2.5 yaşındaki kızımızı göremediği gerekcesi ile çocukla kişisel ilişki kurulması için dava açtı. Uzaklaştırma kararının bitiminde eve döndü ancak davayı geri çekmedi. Kendisine verilen uzaklaştırmanın hıncını benden bu şekilde aldığını düşünüyorum. Buradan edindiğim bilgilere göre aynı çatı altında yaşarken herhangi bir görüş günü tesis edilmesi mümkün değil. Bunu esime söylediğimde 'durusmadan 1 hafta önce evi terkedecegim ve mahkemede ayrıyız diyeceğim. Sonra tekrar eve geleceğim sen kararı bozdurana kadar zaten 3 ay gecer' diyor. Ben eşimin eve girerken güvenlik kamerası görüntülerini aliyorum bu sırada birlikte olduğumuzu ispatlamak için. Duruşmadan 1 hafta önce evden gidip Sonra geri dönerse ne olur? Eşim lehinde herhangi bi karar verilir mi? Eger görüş günü verilirse geri döndüğü anda karar geçersiz mi kalır? Eşimin bana uyguladığı psikolojik şiddetten artık yoruldum, bana yol gosterin lütfen
Sayın Katılımcı,

Koruma kararının sona ermesiyle Eşinizin eve döndüğünü ve çocuğunu gördüğünü beyan edip tanık dinletebilirsiniz. Dava bu şekilde konusuz kalmış olacaktır.

Bir hafta önce gitmek sonra gelmek falan bunlar hakkı kötüye kullanmaktır. Tanık beyanlarıyla mevcut durumu kanıtlayabilirsiniz.

Eşiniz evden tamamen ayrılıp ayrı yaşamaya başlarsa bu durumda kişisel ilişki belirlenmesini isteyebilir. Değişen koşullara göre mahkeme çözüm bulacaktır.

Kişisel ilişki tesis edilirken çocuğun daha 2.5 yaşında olduğu da düşünülecektir.

Eğer eşiniz evi terk ederse TMK.336.maddi 2 .fıkrası gereğince velayetin size verilmesini de talep edebilirsiniz.

Alıntı:
Yazan TMK 336.Madde
Evlilik devam ettiği sürece ana ve baba velayeti birlikte kullanırlar.

Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hali gerçekleşmişse hakim, velayeti eşlerden birine verebilir.

Velayet, ana ve babadan birinin ölümü halinde sağ kalana, boşanmada ise çocuk kendisine bırakılan tarafa aittir.

Bir avukattan doğrudan destek alarak ilerleyiniz.

Saygılar
Old 21-12-2020, 23:05   #3
Konuk

Teşekkür ederim
Old 21-12-2020, 23:08   #4
Konuk

Ben eşimin bana tebliğ edilen dilekçesine cevap olarak eşimin evde kaldığını ve ayrılık söz konusu olmadığını, bu duruma da bütün komsularimizin şahit olduğunu yazdım. Umarım dikkate alınır teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi