Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi Ve Tasfiye-Pratik Çalışmalar

Yanıt
Old 24-11-2007, 22:38   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi Ve Tasfiye-Pratik Çalışmalar

Merhaba

Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi Ve Tasfiye ve sonuç olarak Katılma Alacağı hesabının nasıl yapılacağına ilişkin örnek çözümleri bu sayfalarda yapmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

Tanık olduğumuz veya kurguladığımız olayları burada tartışmaya ne dersiniz?
Old 24-11-2007, 22:53   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Pratik çalışma:Kişisel mallar)

Av.Keriman ile Av.Enis 2003 yılında evlenirler.

Keriman'ın babası evlilik hediyesi olarak kızına bir daire alır ve kızının adına tesçil edilir.Değeri 100.000.00 YTL dir.

Enis'in babasıda oğluna 30.000.00 YTL lik bir otomobil alır.

2006 yılında ve anlaşmalı olarak boşanırlar.

Tasfiye nasıl yapılacaktır?

Yanıt:

TMK 220/2 ye göre :Hem daire hem de otomobil taraflara bağışlanmıştır.Yani kişisel maldır.

Tarafların evlilik sırasında karşılığı verilerek edinilmiş bir malları da yoktur.

Bu durumda bir katılma alacağı sözkonusu olmayacaktır.
Old 24-11-2007, 23:28   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Kişisel mallar:

Av.Enis,evlilik sırasında biraz fazlaca kilo almıştır.

Av.Keriman'ın kilo sorunu yoktur ama eşinin kendisini iyi hissedeceğini düşündüğünden ortaklaşa oluşturdukları bütçeden 3000.00 YTL ye bir cihaz alırlar.

Av.Enis sıkı ve devamlı bir çalışmayla eski kilosuna kavuşur.

Soru:Tasfiye sırasında bu zayıflama cihazının durumu ne olacaktır.?

Yanıt:
TMK 220/1 gereği zayıflama cihazı sadece Av.Enis'in kişisel kullanımına yarayan eşya kabul edileceğinden evlilik sırasında ve edinilen gelirle alınmış da olsa Av.Keriman bir katılma alacağı talep edemeyecektir.
Old 25-11-2007, 21:29   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Kişisel mallar:

Av.Keriman evlilik sırasında maruz kaldığı bir hakaret nedeni ile manevi tazminat davası açmış ve 30.000.00 YTL tazminata hükmedilmiş olsaydı?

Yanıt:TMK 220/3 gereği manevi tazminat alacağı kişisel maldır.Tasfiyeye konu edilmez.
Old 25-11-2007, 21:33   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Kişisel mallar:

Av.Keriman kazanmış olduğu manevi tazminatla 2005 yılında bir otomobil almış olsaydı,tasfiye nasıl yapılacaktı.

Yanıt:
TMK 220/4 gereği kişisel mal veya kişisel malın yerine geçen değerler tasfiyeye konu edilemezler.
Old 03-12-2007, 21:03   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Edinilmiş mallar:

Av.Keriman,boşanmanın kesinleşmesinden sonra,Av.Enis'in 2005 yılında bankada hesap açtırdığını ve toplam 100.000 .00 YTL olan kazançlarını burada değerlendirdiğini öğrenir?

Soru:Av.Keriman eşine tasfiye alacağı davasını ne kadar sürede açmalıdır?

Yanıt:

Diğer eşten olan mal rejimi tasfiye alacağı için zamanaşımı süresi on yıldır.

Not:Yargıtay 8.HD bu sürenin bir yıl olduğu görüşündedir.

Av.Enis boşanmadan önceki bir yıl içinde bu parayla eşinin rızası olmaksızın; kendi kızkardeşine son derece pahalı bir mücevher (40.000.00YTL)almış, annesine de anneler günü hediyesi diye paranın kalan kısmını (60.000.00YTL)bağışlamış olsaydı zaman aşımı ne olacaktı?

Yanıt:TMK 229 a göre eşin rızası olmaksızın olağan hediyeler veya karşılıksız kazandırmalar ,karşılıksız kazandırmadan yararlanan kişilere davanın ihbar edilmesi koşulu ile tasfiyeye konu edilebilir .

Dikkat:3.kişilere karşı zamanaşımı beş yıldır.
Old 05-12-2007, 19:17   #7
Av.Ergün Vardar

A ile B 2000 yılında evlenmişlerdir.25.1.2002 tarihinde boşanma davası açılmıştır.Boşanmanın kabulune karar verilmiştir.Edinilmiş mallara katılma rejimi 25.1.2002 olan dava tarihinde sona ermiştir.

A ile B nin 31.12.2001 tarihine kadar olan malları eski mal rejimi olan mal ayrılığına tabidir.B, 10.01.2002 tarihinde kendi adına banka kredisi ile bir otobüs almıştır.Bu otobüs edinilmiş mallara dahil olduğundan A nın katılma alacağı nasıl hesaplanır?

31.12.2002 tarihinden sonra edinilen bu otobüs kural olarak edinlmiş mal rejimine tabidir.Ancak B ,bu otobüsü banka kredisi ile almıştır.

Edinilmiş malllara katılma rejiminin yürürlük tarihinden 1o gün sonra alınan bu otobüsün banka kredi borçlusu B,borcu da kendisi ödemiştir.

A nın katılma alacağı yoktur.
Sayın üstadım Habibe Hanım umarım cevap doğrudur.
Old 06-12-2007, 12:55   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Vardar

Katkınız için öncelikle teşekkür ediyorum.

Genel olarak çözümünüze katılıyorum.Fakat araştırılması gereken bir nokta var.

Belirttiğiniz gibi 1 Ocak 2002 tarihinden boşanma davasının açıldığı tarihe kadar olan sürede "edinilmiş mallara katılma" rejimidir.

Bu süre içinde alınmış fakat borcu dava tarihinden sonra ödenmişise,bu ödemenin nereden karşılandığını da araştırmak gerekir.

Örneğin,25 günlük süre içinde kişisel mallarından gelir elde etmiş (kira geliri,banka faizi)olabilir veya bu sürede karşılığını vererek bir gelir elde etmişse(Örneğin maaş)ve bu para ile daha sonraki tarihte kredi borcu ödenmişse bu katılım alacağına konu yapılabilir diye düşünüyorum.

Ne dersiniz?
Old 30-12-2007, 17:48   #9
Gelecegin Hukukcusu

Merhaba,
birkac yerde kisisel mallarin gelirlerinin kisisel mal olarak görüldügünü okudum (Örnegim A ya babasindan miras kalan bir evden kazanilan kira bedeli).
Eger bu dogruysa, Madde 221 uygulamasina anlam veremiyorum.

Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını da kararlaştırabilirler.

Bu nedenle kisisel mallarin gelirlerinin - genel olarak-edinilmis mallar olmasi kanaatindeyim.

Ilginiz icin tesekkürler.

Sorunun cevabi zaten Madde 219/4 düzenlenmis
Old 17-04-2008, 20:26   #10
Av.Ayşe Batumlu

Merhaba;
20 yıllık evli bir müvekkilime eşi boşanma davası açmış.Müvekkilim çalışmıyor.
Davacı özellikle son 10 yılda ciddi bir servet edinmiş ve birden fazla şirkette hissedar.(Hatta bu şirketlerden birinde müvekkilimin de cüzi bir hissesi var.)
Bu şirketler davacının kardeşleri ile beraber ortak olduğu şirketler ve 1 Ocak 2002 tarihinden sonra da şirketler üzerine oldukça fazla sayıda taşınmaz, otomobil ve nakliye araçları almışlar.Gerçekten de yüksek değerlerde alımlar bunlar.
Şimdi tedbir talepli bir dava açtığımda müvekkilimin eşinin adına kayıtlı olan mallar dışında şirketteki hisseleri araştırılıp şirket taşınmazlarına ve araçlarına da hissesi oranında tedbir koydurabilir miyim ve edinilmiş mal rejimine göre de müvekkilim o mallarda(eşin hissesinin yarısı kadar) alacaklı olur mu?
Bana bunların yanıtı evetmiş gibi geliyor ama yine de sormak istedim.
Katkılarınız için şimdiden çok teşekkürler
Ayşe Batumlu
ve dava reddedilmiş.Ancak 3 yıllık fiili ayrılık gerçekleştiği için eşi tekrar boşanma
Old 17-04-2008, 20:28   #11
Av.Ayşe Batumlu

"İlk mesajımda "müvekkilimin eşinin adına kayıtlı olan mallar dışında şirketteki hisseleri araştırılıp şirket taşınmazlarına ve araçlarına da hissesi oranında tedbir koydurabilir miyim" demişim.Yanlış anlaşılmasın eşinin adına kayıtlı mallara ilave olarak aynı zamanda şirketteki hisseleri araştırılıp şirket taşınmazlarına ve araçlarına da hissesi oranında tedbir koydurabilir miyim? demek istedim.
Old 17-04-2008, 20:54   #12
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Batumlu

*Müvekkilinizin eşinin ,şirket ortaklığının başlangıcı 2002 öncesi ise (ve müvekilin bir katkısı yoksa,)mal ayrılığına tabi olacaktır.Şirket hisselerinde kadının tasfiye alacağı yoktur.

2002 sonrası için ,eşinin payına düşen kar ,tasfiye alacağına konu edilebilir.

*Şirket ortaklığı 2002 sonrasında gerçekleşmiş ve ortaklığa konan sermaye çalışma karşılığı elde edilmiş ise ,bu durumda payın ve karın değerinin yarısı kadar tasfiye alacagı talep edilebilir.

Bu sermaye ,kişisel bir malın satılması,miras,bağışlama,manevi tazminat alacağı vb.gibi bir kaynaktan elde edilmiş ise yıne tasfiye alacagına konu edilemeyecektir.

Kısacası kişisel mal,hangi mal veya mali değerin içinde bulunursa bulunsun,niteği değişmeyecek ve tasfiyeye konu edilemeyecektir.

*Tasfiye davasında tedbir talebi sınırsızca kabul görmemektedir.Alacağı güvenceleyen miktar kadar tedbir konması olasılığını düşünmekte yarar var.
Old 02-05-2008, 17:41   #13
BaharB

Emekli İkramiyesinin Tasfiyesi:
Olay:Taraflar 1989 yılında evlenmişlerdir. Davacı Erkek 18/04/2005 tarihinde emekli olmuş ve emekli sandığından 20.000.-YTL emekli ikramiyesi, OYAK'dan da 20.000.-YTL peşin emekli ödemesi almıştır. Taraflar arasında uzun yıllardır geçimsizlik vardır ve davacı, emekli ikramiyesi ile kendisine yeni bir hayat kurabileceğini düşünerek 24/05/2005 tarihinde eşine boşanma davası açar. Bu davaya karşı da davalı kadın 18/06/2005 tarihinde karşı boşanma davası açar ve neticede erkeğin davası reddedilir, kadının davası ise kabul edilir ve taraflar boşanırlar.
Boşanma kararından sonra kadın erkeğin aldığı emekli ikramiyesinin edinilmiş mal olduğunu ve tasfiyesini mahkemeden ister.

Soru: Emekli ikramiyesi, edinilmiş mal mı dır? Tasfiyesi nasıl yapılacaktır.
Yanıt:
TMK. md.219' a göre "Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler" edinilmiş mallardandır. Buna göre, Emekli sandığından alınan Emekli ikramiyesi ve Ordu Yardımlaşma Sandığından alınan emeklilik ödemesi edinilmiş mallardandır ve boşanma tarihi itibariyle tasfiyesi gerekir.

Bu ödemelerin tasfiyesinin nasıl yapılacağı TMK md.228 de izah edilmiştir. Buna göre; sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurumunca uygulanan usule göre ömür boyu irat bağlanmış olsaydı, mal rejiminin sona erdiği tarihte bundan sonraki döneme ait iradın peşin sermayeye çevrilmiş değeri ne olacak idiyse, tasfiyede o miktarda kişisel mal olarak hesaba katılır.

Bu yasaldüzenleme karşısında; tasfiye şu şekilde yapılacaktır:
Erkek emekli olduğu tarihte 40 yaşındadır ve PMF yaşam tablosuna göre beklenen ömür süresi 29 yıldır. (29 yıl / 12 ay =) 348 ay daha ömrü vardır. Aldığı emeklilik ödemelerinin toplamı 40.000.YTL dir ve bu miktarın peşin sermayeye çevrilmiş değeri aylık olarak (40.000 / 348 =) 115 YTL dir. Emeklilik tarihi 18/04/2005, boşanma karanının verildiği davanın açılma tarihi ise 18/06/2005'dir. TMK md.225 gereğince mal rejimi dava tarihinden geçerli olmak üzere sona ermektedir.

Bu durumda emeklilik ikramiyesinin alınmasından (18/04/2005) mal rejiminin sona erdiği tarihe (18/06/1005) kadar olan 2 aylık döneme isabet eden peşin sermaye değeri (115 x 2 =) 230-YTL edinilmiş mal, emekli ikramiyesinden kalan miktar ise kişisel maldır.

Netice itirabiyle tasfiye isteyen davacı kadın, tasfiye sonucunda 230 YTL değerindeki edinilmiş malın TMK md.236 gereğince yarısı olan 115 YTL tutarında alacaklı durumdadır ve davayı kazanmıştır.
Old 05-05-2008, 12:15   #14
Av.Serkan Küçükkuru

Varsayılan edinilmiş mallara katılma

herkese iyi çalışmalar2003 koca tarafından kardeşi ile kurulmuş bir şirket var.evlilik tarihi 2005. 2006 şirket malvarlığı edinmiştirKadın şirket ortağı değildir Malvarlığının tasfiyesi söz konusu olunca kadınkatılma şirketten katılma alacağı alabilirmi
Old 05-05-2008, 20:22   #15
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Küçükkuyu

Taraflar 2005 yılında evlendiklerine göre 2005 öncesi sahip oldukları mali değerler kişisel maldır.

Öyle ise şirket tasfiyeye konu edilemez.

Taraflar aralarında iş ve meslek gelirlerini mal rejimi dışında tutmak için bir sözleşme yapmamışlar ise 2005 yılından sonraki dönemdeki kazanç dikkate alınarak elde edilen karpayı tasfiyeye konu edilecek ve yarısı oranında katılım alacağı ortaya çıkacaktır.

Dayanak:
Alıntı:
TMK MADDE 221.- Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle, bir mesleğin icrası veya işletmenin faaliyeti sebebiyle doğan edinilmiş mallara dahil olması gereken malvarlığı değerlerinin kişisel mal sayılacağını kabul edebilirler

Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını da kararlaştırabilirler. .

Çünkü aksi kararlaştırılmamış ise ;kişisel malların gelirleri edinilmiş maldır.

Dayanak:
Alıntı:
TMK MADDE 219
Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır
/4. Kişisel mallarının gelirleri,
Old 19-08-2008, 16:33   #16
Av.Zafer Erman

Alıntı:
Yazan BaharB
Olay:Taraflar 1989 yılında evlenmişlerdir. Davacı Erkek 18/04/2005 tarihinde emekli olmuş ve emekli sandığından 20.000.-YTL emekli ikramiyesi, OYAK'dan da 20.000.-YTL peşin emekli ödemesi almıştır. Taraflar arasında uzun yıllardır geçimsizlik vardır ve davacı, emekli ikramiyesi ile kendisine yeni bir hayat kurabileceğini düşünerek 24/05/2005 tarihinde eşine boşanma davası açar. Bu davaya karşı da davalı kadın 18/06/2005 tarihinde karşı boşanma davası açar ve neticede erkeğin davası reddedilir, kadının davası ise kabul edilir ve taraflar boşanırlar.
Boşanma kararından sonra kadın erkeğin aldığı emekli ikramiyesinin edinilmiş mal olduğunu ve tasfiyesini mahkemeden ister.

Yanıt:
TMK. md.219' a göre "Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler" edinilmiş mallardandır. Buna göre, Emekli sandığından alınan Emekli ikramiyesi ve Ordu Yardımlaşma Sandığından alınan emeklilik ödemesi edinilmiş mallardandır ve boşanma tarihi itibariyle tasfiyesi gerekir.

Bu ödemelerin tasfiyesinin nasıl yapılacağı TMK md.228 de izah edilmiştir. Buna göre; sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurumunca uygulanan usule göre ömür boyu irat bağlanmış olsaydı, mal rejiminin sona erdiği tarihte bundan sonraki döneme ait iradın peşin sermayeye çevrilmiş değeri ne olacak idiyse, tasfiyede o miktarda kişisel mal olarak hesaba katılır.

Erkek emekli olduğu tarihte 40 yaşındadır ve PMF yaşam tablosuna göre beklenen ömür süresi 29 yıldır. (29 yıl / 12 ay =) 348 ay daha ömrü vardır. Aldığı emeklilik ödemelerinin toplamı 40.000.YTL dir ve bu miktarın peşin sermayeye çevrilmiş değeri aylık olarak (40.000 / 348 =) 115 YTL dir. Emeklilik tarihi 18/04/2005, boşanma karanının verildiği davanın açılma tarihi ise 18/06/2005'dir. TMK md.225 gereğince mal rejimi dava tarihinden geçerli olmak üzere sona ermektedir.

Bu durumda emeklilik ikramiyesinin alınmasından (18/04/2005) mal rejiminin sona erdiği tarihe (18/06/1005) kadar olan 2 aylık döneme isabet eden peşin sermaye değeri (115 x 2 =) 230-YTL edinilmiş mal, emekli ikramiyesinden kalan miktar ise kişisel maldır.

Netice itirabiyle tasfiye isteyen davacı kadın, tasfiye sonucunda 230 YTL değerindeki edinilmiş malın TMK md.236 gereğince yarısı olan 115 YTL tutarında alacaklı durumdadır ve davayı kazanmıştır.

Prof.Dr.Ahmet M.Kılıçoğlu'nun Turhan Kitabevinden çıkan Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi adlı 2.Baskısının 42.sayfasındaki B.İstisnalar başlıklı yazasında ...Bir kimsenin emekliye ayrılıp ikramiye almasını... ana kuralın istisnası sayarak edinilmiş mal olarak değerlendirilmeyeceğini belirtmiştir.
Bu bağlamda sayın hocamıza göre emekli ikramiyeleri edinilmiş mal olarak değerlendirilmeyeçektir. Yine kıdem ve ihbar tazminatlarının edinilmiş mal olarak kabul edilip edilmeyeceği de tartışmalıdır diye düşünüyorum. Bu konu ile ilgiliyeterli sayıda Yargıtay kararı bulmak da zor.
İyi ve yeni bir tartışma konusu olabilir. Sizce Kıdem ve ihbar tazminatları edinilmiş mal olarak kabul edilebilir mi ?

Saygılarımla,
Old 19-08-2008, 17:39   #17
BaharB

Alıntı:
Yazan Zafer Erman
Prof.Dr.Ahmet M.Kılıçoğlu'nun Turhan Kitabevinden çıkan Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi adlı 2.Baskısının 42.sayfasındaki B.İstisnalar başlıklı yazasında ...Bir kimsenin emekliye ayrılıp ikramiye almasını... ana kuralın istisnası sayarak edinilmiş mal olarak değerlendirilmeyeceğini belirtmiştir.
Bu bağlamda sayın hocamıza göre emekli ikramiyeleri edinilmiş mal olarak değerlendirilmeyeçektir. Yine kıdem ve ihbar tazminatlarının edinilmiş mal olarak kabul edilip edilmeyeceği de tartışmalıdır diye düşünüyorum. Bu konu ile ilgiliyeterli sayıda Yargıtay kararı bulmak da zor.
İyi ve yeni bir tartışma konusu olabilir. Sizce Kıdem ve ihbar tazminatları edinilmiş mal olarak kabul edilebilir mi ?

Saygılarımla,

Değerli meslektaşım;
Öncelikle yasada belirtilen (219.md) edinilmiş mallar sınırlayıcı değildir. Bunu "Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:" ifadesinden çıkartıyorum. Ancak kanunda sayılan kişisel malların sınırlayıcı olduğunu düşünüyorum.

Kıdem ve ihbar tazminatlarına gelince bunlar emek yani "çalışma karşılığı olan bir edinim" olduğuna ve kişisel mal olarak yasada belirtilmediğine göre, bence edinilmiş mal olarak değerlendirilmesi gerekir. Tereddütüm bunların da 228.md usule tabi olup olmayacağıdır. Çünkü mantık aynı.

Diğer taraftan Ahmet Kılıçoğlu'nun bir kimsenin emekliye ayrılıp ikramiye almasını istisna olarak göstermesi, sanıyorum 228. md. deki hesaba göre bir kısmının kişisel mal olarak ayırılacak olmasındandır.
Old 19-08-2008, 17:54   #18
Av.Zafer Erman

"Bu durumda emeklilik ikramiyesinin alınmasından (18/04/2005) mal rejiminin sona erdiği tarihe (18/06/1005) kadar olan 2 aylık döneme isabet eden peşin sermaye değeri (115 x 2 =) 230-YTL edinilmiş mal, emekli ikramiyesinden kalan miktar ise kişisel maldır." adlı yazınız sanırım bir karara dayanıyor. Emeklilik tarihi ile boşanma tarihi arasında kalan sürede peşin sermaye değerinin hesaplanması ve bu miktarın edinilmiş mal olarak kabul edilip kalanının kişisel mal olarak kabul görmesi, sayın hocamızın görüşüyle benzer nitelik göstermektedir. Benim asıl sorum peşin sermaye değeri ihbar ve kıdem tazminatında hesaplanacak mıdır? Bunun ile ilgili bir konu açmıştım, tartışmayı orada sürdürebilirmiyiz?

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=30610

Saygılarımla...
Old 27-08-2008, 13:27   #19
av_banu222

herkese iyi çalışmalar. limited şirket ortağı olan eş, eşine şirketten hisse veriyor ancak kadının şirkette her hangi bir faaliyeti yok eşe verilen bu hisse katılma alacağı olarak mı yoksa bağış olarak mı değerlendirilir. cevabınız katılma alacağı ise bu konuda elinizde dayanak olarak kullanabileceğim karar varmı. şimdiden teşekkürler...
Old 03-12-2009, 15:21   #20
caner87

Alıntı:
Yazan BaharB

Yanıt:

çok özür dileyerek ben bu kısmı bir türlü anlamıyorum,yardımcı olur musunuz?
şimdi,
40bin liralık emekli ikramiye sonuç olarak ne kadar miktar kadına veriliyor ne kadarı erkekte kalıyor sizin olayınızda.
Bir de diyelim ki boşanma kesinleştikten sonra emekli olma durumu ve toplu ödeme alma halinde, kaç yıla kadar diğer tarafın edinilmiş mal rejimi çerçevesinde dava açma imkanı olur?
Old 04-12-2009, 19:43   #21
BaharB

Alıntı:
Yazan caner87
40bin liralık emekli ikramiye sonuç olarak ne kadar miktar kadına veriliyor ne kadarı erkekte kalıyor sizin olayınızda.
Bir de diyelim ki boşanma kesinleştikten sonra emekli olma durumu ve toplu ödeme alma halinde, kaç yıla kadar diğer tarafın edinilmiş mal rejimi çerçevesinde dava açma imkanı olur?

Sayın meslektaşım;
Boşanmadan sonra alınacak emekli ikramiyesi nedeniyle diğer eşin bir hak sahibi olamayacağını düşünüyorum.
Somut olayda sadece iki aylık (18/04/2005 - 18/06/2005) döneme ilişkin hesaplanan peşin sermaye değeri kadar bir miktar edinilmiş mal olacak ve (kabaca bir hesapla) bunun yarısı kadar diğer eşin alacak hakkı olabilecekti diye düşünüyorum.
Saygılarımla
Old 19-01-2010, 15:39   #22
av.sbaran

sayın meslektaşlar;
müvekkil ile eşi 1997 yılında evlenmişler 2009 yılında da şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmışlardır. taraflar 2005 yılında bir taşınmaz almışlardır. taşınmazın bedeli için müvekkilin eski eşi tarafından 80.000 tl konut kredisi çekilmiştir. kredi halen ödenmektedir. konut müvekkilin eski eşi üzerine kayıtlıdır. bu durumda edinilmiş mallara katılma rejimi uyarınca konutun paylaştırılması sağlanabilir mi? uygulanacak yöntem ne olmalıdır? kredin karşı tarafça çekilmiş ve taksitlerinin yine karşı tarafça ödeniyor olması ne gibi sonuçlar doğurabilir? yanıtlar için teşekkürler...
Old 21-01-2010, 12:29   #23
caner87

Alıntı:
Yazan av.sbaran
sayın meslektaşlar;
müvekkil ile eşi 1997 yılında evlenmişler 2009 yılında da şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmışlardır. taraflar 2005 yılında bir taşınmaz almışlardır. taşınmazın bedeli için müvekkilin eski eşi tarafından 80.000 tl konut kredisi çekilmiştir. kredi halen ödenmektedir. konut müvekkilin eski eşi üzerine kayıtlıdır. bu durumda edinilmiş mallara katılma rejimi uyarınca konutun paylaştırılması sağlanabilir mi? uygulanacak yöntem ne olmalıdır? kredin karşı tarafça çekilmiş ve taksitlerinin yine karşı tarafça ödeniyor olması ne gibi sonuçlar doğurabilir? yanıtlar için teşekkürler...

Her zaman karşıma çıkan bir sorudur ve hala netleştiremiyorum ,açıkçası cevapları ben de merak ediyorum.
Old 14-02-2010, 20:49   #24
didem kunal

Müvekkilimin eşi boşanma davası açmıştı. Ancak yerel mahkemece bu dava rededildi.Şuanda davacı vekilince temzyize gönderildi henüz de dönmedi.

Bu esnada davacı eş, babasından miras kalan mallar da dahil olmak üzere üzerine kayıtlı tüm gayrimenkulleri öğrendiğimize göre elşnden çıkartmaya çalışıyormuş. Durum böyleyse ve boşanma davası da temyizden gelme süresi daha da uzarsa müvekkilim 38 yıllık evliliği sonucunda hiçbir hak elde edemeyecek.

Ne yapmam gerektiğine dair araştırma yapıyorum ancak TMK da mal ayrılığı başlığına takıldım. Bu benim için sonuç doğurur mu yoksa mal kaçırmayla ilgili bir işlem yapabilme şansım var mı?

Şİmdiden teşekkürler
Old 16-02-2010, 15:32   #25
üye8180

Sayın meslektaşım, boşanma kararının kesinleşmesinden sonra açılacak mal rejimi tasfiyesi davasında, mal rejimi devam ederken, bir eşin, diğerinin katılma alacağını azaltmak amacıyla yaptığı devirler de, edinilmiş mallara eklenecektir. Bu hususta yasa maddesi aşağıda sunulmuştur.

Türk Medeni kanunu 229. madde: Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:

1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,

2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.

Ayrıca, dava açarken taşınmazların, üçüncü kişilere devir ve temlikinin önlenmesi için tedbir talep etmemiş miydiniz?
Old 16-02-2010, 20:40   #26
didem kunal

Dava bana 4. celse de geldi.Bana geldiği gibi yazdığım dilekçede talp ettim ancak hakim davacı eşe malların babasındna miras kalması dolayısyla tedbiri red etti. Bu sebeple şimdi de endişemiz ya tüm mallar elden çıkarda temyziden karar gelene kadar davacının elinde hiçbir mal kalmazsa.

Şimdi kısa zamanda işlem yapabilmek için davacının babasındna miras kalan malları dahi olsa bunlar için aile mahkemesinden ayrıca tedbir isteyebilirmiyim?
Old 24-04-2010, 16:10   #27
burakhukuk_06

Sayın büyüklerim, ben hukuk fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim.sizin bütün yorumlarınızı okudum.Bu yıl aile hukuku dersi aldım az çok anladım verdiğiniz örneklerden.Okurken sizlere hem imrendim hem teşekkürü borç bildim.sizler sayesinde biz öğrenciler hukuka daha bir şevkle sarılıyoruz.Aynı zamanda da imreniyoruz biz de böyle bilgili olalım,yazalım,çizelim Tekrar teşekkür ederim
Old 29-04-2010, 23:49   #28
peren_ogut

burakhukuk_06 arkadaşıma katılıyorum. ben de hukuk fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim ve özellikle bu çalışma gruplarından okuduklarımla gerçekten hem biran önce meslek hayatına atılmak için sabırsızlanıyorum hem de daha çok araştırıp okumak istiyorum burada kafamı karıştıran bir mevzu olduğunda da gidip hocalarıma sorup kendimi geliştiriyorum. gerçekten çok çok çok teşekkürler
Old 01-09-2011, 18:03   #29
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Boşanmadan sonra, boşanılan eşin edinilmiş malların gelirleri ile aldığı daire

Merhaba,

Müvekkil eşiyle birlikte Almanya'da 20 yıla yakın çalışıyor. Bütün birikimleri ile İstanbul'da müvekkilin eşinin adına olan 20 dairelik bina yaptırılıyor ve bir yazlık alınıyor. Müvekkilin eşi Türkiye'ye giderek başka bir bayanla birlikte olmaya başlıyor ve bir daha Almanya'ya dönmüyor. En nihayetinde müvekkil ile eşi boşanıyor. Boşanılan eşin boşanmadan sonraki tüm kazancı ortak kazançla yapılan binadaki 20 dairenin kira geliri ve bu dairelerden bazılarını ve yazlığı satarak elde ettiği gelir. Boşanılan eşe karşı mal rejimi tasfiyesi davası açtık ve davalının boşanmanın kesinleşmesinden sonra bir dubleks daire aldığını tespit ettik. Yukarıda da bahsettiğim gibi boşanılan eşin bu daireyi almak için boşanmadan sonra çalışmasının ürünü olan bir parası yok. Müvekkille birlikte evlilik birliği devam ederken alınan yazlığı satarak elde ettiği para ve ortak kazançla yaptırılan binadaki dairelerden elde ettiği kira gelirleri ile ve bir kısım daireyi satarak bu yeni dubleksi almıştır. Davalının boşanmadan sonra hiçbir çalışmasının olmaması sebebiyle boşanma davasından sonra alınan dubleks dairenin de paylaşıma konu edilmesi gerektiği görüşündeyim (Bunun yanında arabasının ve boşanmadan sonra bankada adına biriken para miktarının da)

Kıymetli birikimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar
Old 02-09-2011, 14:39   #30
üye31284

Alıntı:
Yazan Avukat Kamer Akgül
Merhaba,

Müvekkil eşiyle birlikte Almanya'da 20 yıla yakın çalışıyor. Bütün birikimleri ile İstanbul'da müvekkilin eşinin adına olan 20 dairelik bina yaptırılıyor ve bir yazlık alınıyor. Müvekkilin eşi Türkiye'ye giderek başka bir bayanla birlikte olmaya başlıyor ve bir daha Almanya'ya dönmüyor. En nihayetinde müvekkil ile eşi boşanıyor. Boşanılan eşin boşanmadan sonraki tüm kazancı ortak kazançla yapılan binadaki 20 dairenin kira geliri ve bu dairelerden bazılarını ve yazlığı satarak elde ettiği gelir. Boşanılan eşe karşı mal rejimi tasfiyesi davası açtık ve davalının boşanmanın kesinleşmesinden sonra bir dubleks daire aldığını tespit ettik. Yukarıda da bahsettiğim gibi boşanılan eşin bu daireyi almak için boşanmadan sonra çalışmasının ürünü olan bir parası yok. Müvekkille birlikte evlilik birliği devam ederken alınan yazlığı satarak elde ettiği para ve ortak kazançla yaptırılan binadaki dairelerden elde ettiği kira gelirleri ile ve bir kısım daireyi satarak bu yeni dubleksi almıştır. Davalının boşanmadan sonra hiçbir çalışmasının olmaması sebebiyle boşanma davasından sonra alınan dubleks dairenin de paylaşıma konu edilmesi gerektiği görüşündeyim (Bunun yanında arabasının ve boşanmadan sonra bankada adına biriken para miktarının da)

Kıymetli birikimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar

Merhaba,

TMK/Sona erme anı
MADDE 225.- Mal rejimi, eşlerden birinin ölümü veya başka bir mal rejiminin kabulüyle sona erer.
Mahkemece evliliğin iptal veya boşanma sebebiyle sona erdirilmesine veya mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi hâllerinde, mal rejimi dava tarihinden geçerli olmak üzere sona erer.

TMK/ Eklenecek değerler
MADDE 229.- Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:
1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,
2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.
Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.

Yukarıdaki maddelerde yer alan sınırlara uygun bir devir varsa, devredilen yazlık ve daireler değer olarak eklenebilir. Ancak, boşanmadan sonra alınan dubleks daire ve araba, edinilmiş mal satımından elde edilen gelirle de alınmış olsa doğrudan değer olarak edinilmiş mallara eklenemez diye düşünüyorum. Zaten devredilen gayrimenkullerin bedelleri değer olarak eklenecektir, tekrar bir de dubleks dairenin ve arabanın değerinin eklenmesi doğru olmayacaktır. Tabii ki alacak hakkınızın teminatı olarak, tedbir talebinde bulunabilirsiniz bunlar hakkında.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi