Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddete ugradim esim herseyime el koydu

Konuyu Kilitleyin
Old 07-03-2020, 15:05   #1
Konuk

Soru Şiddete ugradim esim herseyime el koydu

Merhaba 5 yillik evliyim esim ilk gunden beri hem fiziksel hemde psikolojik siddet uyguluyor baslarda affettim ama en son cocugumu aldittiracak kadar siddet uyguladi ve beni evden kovdu evlilik birligimiz icinde bir ev birde araba sahibi olduk hepsi onun ustune darp raporu alip uzaklastirma karari aldirdim ve bosanma davasi actim gecen ikamet ettigimiz konuta kisisel esyalrimi almak icin gittim fakat kilit degismis ve ev baskasina satilmis arabada ortada yok avukatim ev uzerine serh koydurmadigi icin ev elden gitti aliriz diyor ama bilmiyorum maddi manevi tazminat davasi da açıldı sanirim kendini fakir gosterip nafaka ve tazminatlardan kaçmak istiyor nasil bir yol izlemem lazim degerli bilgileriniz icin tesekkur ederim
Old 08-03-2020, 10:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Evlilik içinde gelir ve kazançla edinilen ev ve araba edinilmiş maldır ve yarı değerini mal rejimi tasfiyesi davası açarak isteyebilirsiniz.

Bu ev ve araba boşanma davası açılmadan önce sizin alacağınızı azaltmak kastı ile devredilmiş/satılmış ise bu durum yasaca korunmaz ve ( makul bir harcama-tüketilme gösterilmediği sürece) sanki mallar elden çıkartılmamış gibi eklenecek değer olarak hesaplamada dikkate alınır.

Malların elde olmaması alacağınız hesaplansa bile tahsilatta elbette sorun yaratabilir. Buna ilişkin İcra Hukukundan kaynaklanan yasal olanaklar bulunmaktadır.

Bu aşamada malların akıbetinin araştırılarak mal rejimi tasfiye davası açmanız yararınızadır.

Hem mal rejimi tasfiye alacağı hem diğer konularda bir avukattan destek almanız yararınızadır. Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Old 08-03-2020, 21:32   #3
Konuk

Oncelikle cevap verdiginiz icin tesekkur ederim su an icin avukatim var ama bende bilgi amacli arastirma yapiyorum peki mallari satmis olmasi benim talep ettigim nafaka ve hakkim olan mal payinda düşüşe sebep olur mu cunku kendine avukat bile tutmadi birde icra davasi mi acmam lazim
Old 16-04-2020, 09:50   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
1-Eklenecek değer:Boşanma davası açılmadan önce eşinizin edinilmiş mal niteliğindeki ev ve arabayı sizin alacağınızı azaltma kastıyla elden çıkarmış ise (Eşiniz bu malları sattıktan sonra makul biçimde parasını harcadığını kanıtlamadıkça satış parasının onda olduğu varsayılarak) bu malların yarı değeri sizin alacağınız olarak hesaplanacaktır.

Bu mallar bedelsiz ve anlaşmalı olarak devredilmiş ise mal rejimi davasında bu kişilere karşı da dava açılarak 5 yıllık süreyi de korumuş olursunuz. Mahkemece alacağınıza karar verildiğinde eşinizden tahsil edilmeyen kısmı bu kişilerden isteyebilirsiniz.

2-Nafaka isteği :Boşanma davasında değerlendirilecektir.Burada da malların kasten elden çıkarıldığını bedelinin halen karşı tarafta olduğunu dolayısı ile nafaka ödeme yeterliliğinde bulunduğunu mahkemeye açıklamanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi