Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Ücret Garantİ Fonundan Para Alan Varsa LÜtfen Yardim Etsİn

Yanıt
Old 26-03-2009, 15:40   #1
asstarrr

Varsayılan Ücret Garantİ Fonundan Para Alan Varsa LÜtfen Yardim Etsİn

Merhaba,
İŞveren İflas Ettİ.
MÜvekkİlİm İŞÇİ 3 Ay ÇaliŞip İŞten Ayrildi.
3 Aylik Ücretİ De Verİlmedİ.
Ben Ücret Garantİ Fonundan AlabİleceĞİmİzİ SÖyledİm Ve Alacak Belgesİ Ve İflas Kararinin İlanini DİlekÇeme Ekleyerek İŞkura BaŞvurdum.
Ama BaŞvurumu Almadilar .İŞÇİnİn 1 Sene ÇaliŞmiŞ Olmasi GerekİyormuŞ.
BÖyle BİrŞey Var Mi?
Yardim Edİn LÜtfen
Old 27-03-2009, 09:09   #2
Adli Tip

Sayın Meslektaşım;

Ücret Garanti Fonunun düzenlendiği "İşverenin ödeme aczine düşmesi" başlıklı 4857 sayılı İş Kanunun 33. Maddesi, kamuoyunda İstihdam Paketi olarak bilinen 5763 sayılı Yasa ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Bunun yerine İşsizlik Sigortası Kanununa bir madde eklenmiştir:

Alıntı:
Yazan 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu
İşverenin ödeme aczine düşmesi

Ek Madde 1 - (Ek: 5763 - 15.5.2008 / m.17) Bu Kanuna göre sigortalı sayılan kişileri hizmet akdine tabi olarak çalıştıran işverenin konkordato ilan etmesi, işveren için aciz vesikası alınması, iflası veya iflasın ertelenmesi nedenleri ile işverenin ödeme güçlüğüne düştüğü hallerde geçerli olmak üzere, işçilerin iş ilişkisinden kaynaklanan üç aylık ödenmeyen ücret alacaklarını karşılamak amacı ile İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında ayrı bir Ücret Garanti Fonu oluşturulur. Bu madde kapsamında yapılacak ödemelerde işçinin, işverenin ödeme güçlüğüne düşmesinden önceki son bir yıl içinde aynı işyerinde çalışmış olması koşulu esas alınarak temel ücret üzerinden ödeme yapılır. Bu ödemeler 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 78 inci maddesi uyarınca belirlenen kazanç üst sınırını aşamaz.

Ücret Garanti Fonu, işverenlerce işsizlik sigortası primi olarak yapılan ödemelerin yıllık toplamının yüzde biridir. Ücret Garanti Fonunun oluşumu ve uygulanması ile ilgili usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir.

Saygılar,
Old 30-03-2009, 08:44   #3
asstarrr

çok teşekkür ederim. Gerçekten bu konuda çok fazla kişi bilgi sahibi değil. SGK da bile "ücret garanti fonu" dediğimde uzaydan gelmişim gibi bakıyorlar. Artık rahatladım, bu değişiklik işime gelmese de. )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi