Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Uzaklastirma kararı sürerken doğum yapma

Konuyu Kilitleyin
Old 11-07-2020, 15:51   #1
Esin Miraç

Varsayılan Uzaklastirma kararı sürerken doğum yapma

iyi günler ben hamileliğim esnasında eşim tarafından şiddet gördüğüm icin kendisine uzaklaştırma kararı aldırdım 3 aylık süreyle kararın ilk ayında doğum yaptım ve babası çocuğun hiçbir ihtiyacını karşılamıyor çocuğu görebilir dememe rağmen sikayet ederim korkusuyla görmeye bile gelmiyor eşimin bipolar tanısı var ve bana yüklü bir miktarda borç bıraktı şuan hacizlik bir durum söz konusu çocuğun giderlerini karşılaması için talep edebileceğim bir şey var mı? Ya da yaptığı harcamalar nedeniyle mağduriyet yaşadığımı ve magduriyetimin giderilmesini belirten bir dilekce yazip savciliga versem işleme alınır mı? Siddet uyguladığı için alabilecegi ceza ne olur? Barodan yardim alamiyorum maalesef memur olduğum icin ve suan bir avukat tutma durumumda soz konusu değil
Old 12-07-2020, 08:02   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Eşinizin size şiddet uyguladığını bu yüzden evden uzaklaştırıldığını, size borç bıraktığını, çocuğun giderleri için ne yapmanız gerektiğini, eşinizi adli yerlere nasıl şikayet edebileceğinizi sormaktasınız.

-Eşinizin eve gelmediğini veya gelemediğini bu yüzden evin ve çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamadığını ileri sürerek nafaka davası açabilirsiniz. Bunun yanında kendiniz için de nafaka isteyebilirsiniz. Aile mahkemesi çocuk için iştirak nafakasına hükmedecektir. Ancak sizin için olan nafakayı her iki tarafın sosyal ekonomik durumunu inceledikten sonra karar verecektir.

- Eşinizin borçları için sizin maaşınıza haciz gelmez. Ancak evinize haciz gelebilir. Evde de kullanımı zorunlu olan eşyalarınızı haciz edemezler. Ancak evinizde kendinize ait para, altın gibi menkul değerler var ise haciz edilmemesi için evde tutmamanız ve kendi banka hesabınıza yatırmanız yararınıza olacaktır.

-Eşinizin yaptığı harcamalar için savcılığa dilekçe vermeniz sonuç vermeyecektir çünkü savcılık işlenen suçları soruşturur, borç yapmak suç değildir. Eşinizin size uyguladığı şiddeti savcılığa şikayet edebilirsiniz. Ne kadar ceza alacağı size vermiş olduğu zarara göre tayin edilecektir. Örneğin verdiği zarar BTM (basit tıbbi müdahale) durumunda kalmışsa daha az ceza alır.

-Eşinizin mal varlığı var ise bunu idare edemiyorsa ve aile mallarını zarara uğratıyorsa bu durumda eşinizin kısıtlanmasını mahkemeden isteyebilirsiniz. Eşinizin bipolar hastalığı olduğundan mahkeme kısıtlanmasına daha kolay bir şekilde karar verebilecektir.

-Biz burada size yüzeysel olarak bilgi verebiliyoruz ancak anlattıklarınızın çözümü ve hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki yardım almanız gerekmektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi