Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Erkek kılığında tecavüze beraat

Yanıt
Old 12-09-2006, 14:01   #1
PINAR YILMAZ

Varsayılan Erkek kılığında tecavüze beraat

Erkek kılığında tecavüze beraat

Erkek kılığına girip nişanlandığı K.H.'nın parmakla kızlığını bozmaktan sanık G. C., eylemi yasada suç olarak tanımlanmadığı için beraat etti

NEŞET KARADAĞ Adana DHA

Adana'nın Cumhuriyet Mahallesi'nde oturan ve bir tekstil fabrikasında çalışan K.H. (22) adlı genç kız, dört yıl önce ABD'li aktör Brad Pitt'e benzettiği ve erkek kılığını girmiş olan G. C. (23) ile tanıştı. Ünlü aktör gibi saçını kestiren, ayakkabısının ökçesine basıp, tespih çeken, göğüslerini koli bandıyla vücuduna yapıştırarak erkek gibi görünen C., kısa sürede K.H.'yi kendisine âşık etti. Aile arasında yapılan nişandan sonra K.H., C.'nin kadın olduğunu, nikâhsız yaşadığı eşinden öğrendi ve savcılığa başvurarak, parmakla kızlığını bozduğu iddiasıyla davacı oldu.

'Onun isteğiyle oldu'
Adana 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde "ırza tasaddi" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan C., "Zorla yapmadım. Onun isteğiyle oldu. Erkek olmak hoşuma gidiyor. Erkek gibi yaşamayı seviyorum" dedi.
K.H. ise C. ile bir süre nişanlı kaldıklarını belirterek, "Beni sevdiğini sanıyordum. Nişan bile yaptık. Banyoda parmağı ile kızlığımı bozdu. Üzerinde iç çamaşırları vardı. Kadın olduğu aklıma bile gelmedi. Öğrenince şoke oldum" diye konuştu.
Hâkim, sanığın eyleminin 12 yıla kadar hapis cezasını gerektiren "cinsel saldırı" suçunu içerdiği gerekçesiyle görevsizlik kararı vererek, ağır ceza mahkemesine gönderdi.

Kararı temyiz etti
Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanığın zor kullanarak kızlığı bozduğuna dair mahkûmiyetine yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini söyledi. Mahkeme heyeti de C. hakkında beraat kararı verdi.
Kararı temyiz eden K.H., "Hayallerimle oynadı, cezalandırılması için sonuna kadar mücadele edeceğim" dedi.
kaynak.www.gazeteoku.com
Old 12-09-2006, 16:29   #2
PINAR YILMAZ

Gerçekten ilginç bir durum.Okulda ceza özel dersinde cinsel saldırı suçunu işlerken bu şuçun aynı cinsten insanlar arasında işleneceği hiç aklıma gelmemişti.
Old 12-09-2006, 16:52   #3
bozoli

çok saçma bir karar verilmiş tecavüz suçu hem erkek hem de kadın tarafından işlenbiliyor ve vücuda sair cisim sokmak bile cezalandırılırken bu kararı yanlış buluyorum.
Old 12-09-2006, 16:56   #4
mehmettas022

evet değişik ama gerçek malesef

burda oturup düşünmeliyiz neden bunları yaşıyoruz; çünkü insanları bir tutuyoruz hepsini ya kız ya erkek olay bu
artık günümüzde erkek gibi ama kadın veya kız doğmuştur kendini erkek hisseder sonuç ne olursa olsun kişi hastadır tıpkı kanser gibi ve diğer bütün hastalıklar gibi bu durumda normaldir kişinin insiyatifinde bilerek yaptığı bir durum değil ama toplum öyle bir baskı yaratıyorki bu hastalar hissetiği cinisyete geçemiyor veye bu kanuda tedavi olamıyor
bildiğim kadarıyla bunun nedeni hormon bozukluğu neden oluyor yani ya hormon değişecek yada cinsiyet bunun bir ayıbı yok dediğim gibi hastalıktır
ben burda kişinin yaptığı aldatmadan dolayı suça değilmeyecem sadece toplumun yanlışına değinmek istedim kanunlarıda siz daha iyi bilirsiniz
Old 12-09-2006, 17:32   #5
Av. Can DOĞANEL

Kararda bir saçmalık yok, saçmalık haber başlığında. Başlıkta;
Alıntı:
Erkek kılığına girip nişanlandığı K.H.'nın parmakla kızlığını bozmaktan sanık G. C., eylemi yasada suç olarak tanımlanmadığı için beraat etti
denilmişken. Haberin sonunda mahkeme gerekçesi;
Alıntı:
Cumhuriyet Savcısı, sanığın zor kullanarak kızlığı bozduğuna dair mahkûmiyetine yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini söyledi. Mahkeme heyeti de C. hakkında beraat kararı verdi.

şeklinde açıklanmış. Şimdi haber başlığı ile haber içeriği arasında alaka var mı?
Sorumsuz haberciliğin yeni bir örneği...

Eylem tabi ki suç, aynı cinsler arasında olması sonucu değiştirmez. Ancak olayda rıza olgusu var ve zor kullanarak bozmanın ispatı şart, çünkü kişi olay tarihinde reşit. Zor kullanma durumu ispatlanamadığından, yeterli delil yok denilerek beraat verilmiş. Suç olarak düzenlenmediği nereden çıkıyor? O belli değil.
Old 12-09-2006, 17:34   #6
neyzen hayyam

Sn. AHMET BOZZY size katılıyorum. Vücuda yabancı cisim sokmak bile suç iken savcının yasaları yetersiz bulup beraat kararı vermesi son derece mantıksız. bu davayı şiddetle kınıyorum.
Old 12-09-2006, 17:35   #7
Av. Can DOĞANEL

Siz savcıyı kınamaya devam edin. Ben gazeteyi ve haberi yazanı kınıyorum.
Old 12-09-2006, 18:55   #8
Armağan Konyalı

Sayın Av. Can Doğanel

Tecavüz olmadığına ilişkin kararı okuyup, anlattığınız için teşekkürler. Kendi isteği ile kararı hala anlamamakta direnenler olursa, artık sizin yapacağınız bir şey kalmıyor.

Saygılarımla
Old 12-09-2006, 19:20   #9
Av.Ayşe

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Siz savcıyı kınamaya devam edin. Ben gazeteyi ve haberi yazanı kınıyorum.

Sayın Doğanel ben de sizinle aynı fikirdeyim.Anlayan birileri var merak etmeyinAğır Ceza Mahkemesi'nin tüm delilleri incelemiş olduğunu düşünüyorum.Bence burda sadece manevi tazminat gündeme getirilebilir .Saygılarımla.
Old 12-09-2006, 19:30   #10
alisuat

Bende Sayın Av. Can Doğanel ve Sayın Ayşe Arslan'a katılıyorum
Old 12-09-2006, 19:32   #11
Av.Elvan Akkaya

ben hem kararı hem gazetecileri kınıyorum.
rıza fesada uğratılmış. bu durum gözetilmeden rızasıyla yapmış beraat denemez.
denmemeli bence
Old 12-09-2006, 23:56   #12
Deniz İpek

Sayın av. Can doganele katılıyorum.bunun uzerıne soylenecek baska bırsey yok bence.
Old 13-09-2006, 09:25   #13
*sinequanon*

Kesin delil elde edememiş olmak farklı şey bir fiilin TCK'da suç sayılmaması ayrı şey.Cinsel saldırı suçunun hemcinsler arasında işleneceğini biz biliyorsak emin olun o mahkemenin hakimleri de biliyor.Ama olay o değil.Beraat nedeni delil yetersizliği.
Hadi halk yeterince medya tarafından kışkırtılıyor ama bari biz bu oyuna gelmeyelim arkadaşlar.Hukuku bilen insanlar olarak bilmeyenlerin yanlışlarına alet olmayalım.
Sn.Doğanel teşekkürler.

Saygılar...
Old 13-09-2006, 10:02   #14
Armağan Konyalı

Sayın bozoli

Mahkeme kararlarını, daha okumadan 'saçma' diye nitelendirmek için cahil cesareti gerekir. Bu nitelikte bir cesaret hukukçuyu her an uçuruma götürebilir.

Hukukçu önce bilgiye saygı göstermeli. Görüş bildirmeden önce dokuz defa düşünmeli. Görüş bildirirken diğer hukukçulara karşı saygılı olmalı. Diğer hukukçuların mesleki deneyimlerini göz ardı etmemeli; bunlardan yararlanmayı bilmeli.

Bu konuda şu cümle akıldan çıkmamalı : ''Karşımdaki de hukukçu; o da en az benim kadar eğitim aldı.'' Eğer böyle düşünmez de kendinizi TEK HUKUKÇU kabul ederseniz, başarı yolunda teklersiniz.

Bu bedava ders için bana borçlu değilsiniz. Ben de büyüklerimden çok ders almıştım. Hala da alıyorum.

Şimdiden öğrenecekleriniz yanınıza kar kalacak; meslekte alınan dersler çok pahalıya gelir.
Old 13-09-2006, 13:53   #15
Av.Duygu Işık Behrem

Rıza olgusunun varlığı nedeniyle beraati gerektiren sebeplerden birinin de kızlığın bozulması tarihinden sonra tarafların birlikte Diyarbakır'a gidip birkaç gün birlikte kalmış oldukları hususu olduğunu okumuştum.
"Zor kullanma" durumu ispatlanamadığı gibi aksine zor kullanılmadığı da bu gezi ile bir nebze ispatlanmış oluyor.Üzerinde zor kullanılan bir kişi neden kalkıp bir de o şahısla şehir dışına gezmeye gitsin ki...
Gerçekten bu haberde basının haber verme özgürlüğünü katledişini bir kez daha görüyoruz. Olayla ilgili dile getirmeleri gereken bambaşka boyutlar olduğu halde inatla"eylemi yasada suç olarak tanımlanmadığı için beraat etti" şeklinde söylemlerle ortalığı bulandırıyorlar.
Old 13-09-2006, 21:14   #16
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Gerçekten bu haberde basının haber verme özgürlüğünü katledişini bir kez daha görüyoruz. Olayla ilgili dile getirmeleri gereken bambaşka boyutlar olduğu halde inatla"eylemi yasada suç olarak tanımlanmadığı için beraat etti" şeklinde söylemlerle ortalığı bulandırıyorlar.
Sözlerinize kesinlikle katılıyorum.
Old 13-09-2006, 21:33   #17
gülşah

basın dikkat çekmek amacıyla bunu hep yapıyor.başlıklarının ne kadar alakasız olduğunu bilseler dahi büyük bir umarsızlıkla bildikleri gibi davranmaya devam ediyorlar.çelişkili başlık ve konu bizlere sunuluyor her zaman..
ama benim anlayamadığım insan ilişkilerindeki bozukluklar.bir kadın nişanlısının kadın olduğunu anlayamıyor ve bu kadar yakınlaşmalarına rağmen.ve diğer yanda hasta beyinli bir kadın neler yapıyor.çok fena bir tablo.ve sanığın beraat etmesi de rıza ile olayın meydana gelmesi.mahkemenin kararı tabi ki yanlış değil ancak gerisinde sorgulanması gereken bir yapıyı gösteren olay kalıyor...
Old 14-09-2006, 11:10   #18
bozoli

Varsayılan aklın yolu tektir elbet

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın bozoli

Mahkeme kararlarını, daha okumadan 'saçma' diye nitelendirmek için cahil cesareti gerekir. Bu nitelikte bir cesaret hukukçuyu her an uçuruma götürebilir.

Hukukçu önce bilgiye saygı göstermeli. Görüş bildirmeden önce dokuz defa düşünmeli. Görüş bildirirken diğer hukukçulara karşı saygılı olmalı. Diğer hukukçuların mesleki deneyimlerini göz ardı etmemeli; bunlardan yararlanmayı bilmeli.

Bu konuda şu cümle akıldan çıkmamalı : ''Karşımdaki de hukukçu; o da en az benim kadar eğitim aldı.'' Eğer böyle düşünmez de kendinizi TEK HUKUKÇU kabul ederseniz, başarı yolunda teklersiniz.

Bu bedava ders için bana borçlu değilsiniz. Ben de büyüklerimden çok ders almıştım. Hala da alıyorum.

Şimdiden öğrenecekleriniz yanınıza kar kalacak; meslekte alınan dersler çok pahalıya gelir.

SAYIN SİTE YÖNETİCİSİ HAKSINIZ ANCAK O KADAR ÇOK HAKİM HATASINA TNIK OLDUM Kİ YORULDUM TABİ Kİ KARŞIMDAKİ BENİM MELEKTAŞIM O DA İNSN HATA YAPABİLİR. BU SEBEPLERDEN DOLAYI SANIRIM TEPKİM AŞIRIYDI.
Old 21-09-2006, 14:13   #19
canerilkan

sayın ayşe arslan manevi tazminat talebini nerden çıkarttınız anlayamadım.şimdiden cevabınız için teşekkürler..ayrıca başka bir hukukçu arkadaş rızada fesat diyor.borçlar kanununa göre akit mi yapıyoruz.kız erkek le ilişkiye girecek sonra da ben onun bu kadar güçsüz olduğunu bilseydim ilişkiye girmezdim dicek olur mu böyle şey ya
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi