Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Stajyer Olarak çok Yoruluyoruz

Yanıt
Old 27-01-2015, 20:32   #1
ECA2013

Varsayılan Stajyer Olarak çok Yoruluyoruz

Bu söylemim kendi adıma ve arkadaşlarımın tepkileri adına... tüm gün dosyalar peşinde koşuşturmak, ofiste oturduğumuz dakikalar dilekçeler yazıp araştırmalar yapmak... ve karşılığında emeğine, çabana değmeyen komik rakamlar almak... insan memurlara bile özeniyor. hem bedenen hem beynen yoruluyoruz, meslektaşlarım lütfen stajyerlerinize iyi davranın...
Old 01-02-2015, 18:44   #2
redrum

Emek olmadan yemek olmaz diye bir söz vardır. Ben de stajım esnasında çok yoruldum ama yorulduğum kadar da öğrendim. Zaten bu mesleği bilen kişiler hem mesleği henüz bilmeyen stajyerlere bunu öğretiyorlar hem de üstüne para veriyorlar az da olsa ki kanunsal açıdan stajyerin para alması da yasak. Sonuç olarak öğrenmek zorunda olan bilmeyen kişidir ve bence bu denli şikayet etmeye hakkı yoktur. Nitekim avukat olduğunuzda kimse sizin bilmemenizi hoş karşılamayacak aksine her şeyi bilmenizi isteyeceklerdir. Bence siz hem dosya peşinde koşabildiğiniz hem dilekçe yazabildiğiniz hem de araştırma yapabildiğiniz bir büro bulduğunuz için sevinmelisiniz.
Old 02-02-2015, 13:31   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan ECA2013
tüm gün dosyalar peşinde koşuşturmak, ofiste oturduğumuz dakikalar dilekçeler yazıp araştırmalar yapmak... ve karşılığında emeğine, çabana değmeyen komik rakamlar almak...

Staj meslekle tanışma aşamasıdır: Avukat olduğunuzda da aynısı olacak. "tüm gün dosyalar peşinde koşuşturmak, ofiste oturduğumuz dakikalar dilekçeler yazıp araştırmalar yapmak... ve karşılığında emeğine, çabana değmeyen komik rakamlar almak..."
Old 02-02-2015, 16:04   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ECA2013
Bu söylemim kendi adıma ve arkadaşlarımın tepkileri adına... tüm gün dosyalar peşinde koşuşturmak, ofiste oturduğumuz dakikalar dilekçeler yazıp araştırmalar yapmak... ve karşılığında emeğine, çabana değmeyen komik rakamlar almak... insan memurlara bile özeniyor. hem bedenen hem beynen yoruluyoruz, meslektaşlarım lütfen stajyerlerinize iyi davranın...

Bu arada kendinizi mesleksel anlamda geliştirebiliyor musunuz? Örneğin basit dilekçe bile olsa, tek başınıza baştan sona yazabiliyor musunuz? İşveren avukatınız,dilekçe yazarken dikkat etmeniz gereken hususları öğretiyor mu? İmla hatalarınız var ise bunları düzeltiyor mu? Bir dosyanın baştan sona takibini size veriyor mu? Kalemlerle nasıl diyalog kurmanız gerektiğini, büro yönetimini, ara kararların nasıl yerine getirileceğini öğretiyor mu?

Sizin bu mesajınızı okumadan önce iki stajyerime birer dilekçe verdim. Birisi "temyize cevap" dilekçesi, diğeri "cevaba cevap dilekçesi". Temyize cevap dilekçesi yazılırken nelere dikkat edilmesini ve cevaba cevap yazarken nelere dikkat edilmesini gerektiğini anlattım. Yararlanacağı kaynakları gösterdim. Tam 45 dakika sürdü(Az önce B.Çekmece'den duruşmadan geldim. Arabamla sel sularının içinde kaldım vs.vs).Ama yılmadım, stajyerlerime işkence yapmak istedim. Stajyerimin birisi yarın kısa bir izne çıkacağını bildirmişti, onu hatırlattı. Ben de dilekçeye yoğunlaşırsa, 2.5 saatte bitirebileceğini söyledim.Yani tüm zamanını dilekçeye vermesini söyledim. Onlar sayesinde komik rakamlar kazanma umudum da yok. Ama olsun, maksat stajyere eziyet olsun.
Old 02-02-2015, 16:42   #5
Av.A.Aksoy

Ben de bir stajyer olarak fikrimi söylemek istiyorum:

Evet komik bir para alıyoruz ama karşılığında çok önemli tecrübeler ediniyoruz. Ben aynı anda iki işte çalışıyorum. Birincisi işveren avukatımın işleri. her türlü dilekçedir, adliye işidir ne varsa koşturuyorum. Hatta öyle bir hızlı başladım ki aldığım ilk iş AİHM'ye başvuru dilekçesiydi ve oturdum bütün dosyayı kendim çalışarak kendi araştırmalarım ve kendi cümlelerimle hazırlandım. Avukatım ise yalnızca talep kısmına bir iki cümle ekleyerek olduğu gibi gönderdi. Kendimle ilk gurur duyduğum tecrübem budur. İkinci olarak çok büyük bir şirketin hukuk departmanında -ücretsiz- çalışıyorum ve burada da çok yoruluyorum. Ama kimse benim aldığım parayı değil stajyer olduğum halde iyi bir hukukçu olduğumu, gelecek vaad ettiğimi ve bunun karşılığını elbette alacağımı konuşuyor.
Stajıma başladığım zaman para da önemliydi gözümde ama şu anda asıl gerekli olanın tecrübe olduğunu görüyorum. Umarım siz de yaptığımız işe eziyet olarak bakmaktan vazgeçebilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 02-02-2015, 18:05   #6
redrum

Meslektaşım Suat Bey'e son derece katılıyorum. Her avukat stajyerlik yolundan geçiyor ve avukatların stajyerlere eziyet ettiğini söylemeniz bana çok kırıcı geldi. Acaba siz bir dilekçeyi örneğin 1 saatte yazabilecekken stajyere yazacaklarını anlatmanın 1 saat sürdüğünü sonradan dilekçeyi stajyere de öğreterek düzeltmenin 2 saat sürdüğünü biliyor musunuz? Yani bildiğin bir şeyi yapmak öğretmekten daha kolaydır ve eğer bir eziyet varsa o da o kadar işinin arasında avukatların sizlere bir şeyler öğretmeye çalışmalarıdır.
Old 03-02-2015, 22:32   #7
ECA2013

Sayın meslektaşlarım, söylemlerinize katılıyorum. Aradan geçen bir haftadan sonra stajyerliğin değil, avukatlığın böyle bir meslek olduğunu fark ettim. Bazı avukat arkadaşların stajyere muamelesi, 'git şuradan 5 bin lira alacağımı al getir bana' gibi usta-çırak muamelesinden ibaret. Bu durumda doğru olanın iyi bir büro bulmak olduğunu fark ettim. Zaten iyi avukatlar olup, stajyerine değer verenler olarak buraya sizler yazmışsınız. Eminim bahsettiğim gurup avukatlar okumak bile istememiştir, işlerine gelmemiştir.

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar herkese...
Old 10-02-2015, 19:40   #8
I.am.law

kesinlikle bu söylemlerinize katılmıyorum. benim günlerim ise avukatımla çay ,kahve içerek geçiyor. keşke sizin gibi yoğun çalıştırılsam ama tek yaptığım şey hazırlanan dosyayı iki günde bir icraya götürüp getirmek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04353404 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.