Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

haricen cüppe giyilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2012, 10:04   #1
feyzaday

Varsayılan haricen cüppe giyilmesi

Merhabalar,

Mahkemeler harici cüppe giyilmemesi gerektiğini bilmekle birlikte, 3. sınıf çocuklarına çocuk haklarını anlatmak üzere bir sunum yapacağım. Bu sunumda, çocuk haklarına ilişkin etkin sunum yollarını kullanmakla birlikte, cüppe giymek fikri aklıma geldi. Bu yaş çocuklarının dikkatini çekmek açısından cüppenin bana yardımcı olacağını düşünüyorum. Sonrasında bir disiplin soruşturmasının konusu olacaksa, bu fikirden vazgeçeceğim. Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşır mısınız?
Old 27-09-2012, 11:06   #2
avtonyukuk

Bu konuda baro yönetiminizle görüşmeniz durumunda hiç bir sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum.
Old 27-09-2012, 11:24   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhabalar,

Mahkemeler harici cüppe giyilmemesi gerektiğini bilmekle birlikte, 3. sınıf çocuklarına çocuk haklarını anlatmak üzere bir sunum yapacağım. Bu sunumda, çocuk haklarına ilişkin etkin sunum yollarını kullanmakla birlikte, cüppe giymek fikri aklıma geldi. Bu yaş çocuklarının dikkatini çekmek açısından cüppenin bana yardımcı olacağını düşünüyorum. Sonrasında bir disiplin soruşturmasının konusu olacaksa, bu fikirden vazgeçeceğim. Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşır mısınız?
Sayın feyzaday;

Baroların kimi zaman düzenlediği ve gerek protesto amaçlı yürüyüşler, gerek basın açıklamaları vb. etkinliklerde avukatların cübbeli olarak katılımının sağlandığını görmekteyiz. Bu doğrultuda baroların ilkesel bir karar aldıklarını sanmıyorum. Dolayısıyla hukuk bilinci sağlama amacı taşıyan ve cübbe giyerek daha etkin olmayı hedeflediğinizi düşündüğüm programınızda, meslek kuralları bakımından izin almanızı gerektiren bir durum olduğunu düşünmüyorum ama dilerseniz -kendinizi daha rahat hissetmek adına- baroya yazılı bildirimde bulunabilirsiniz.

Saygılarımla..
Old 27-09-2012, 11:26   #4
feyzaday

Sayın Avtonyukuk yanıtınız için teşekkür ederim. Baroya haber verdim, yanıtı bekliyorum, şayet yanıt verirlerse. Hem mail attım hem de telefonla aradım. Bence de bu koşulda bir sakıncasının olmaması lazım ancak emin olmak istedim.
Old 27-09-2012, 11:44   #5
feyzaday

Sayın Engin Ekici, ayrıntılı yanıtınız için teşekkkür ederim.
Old 27-09-2012, 12:15   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan feyzaday
Merhabalar,

Eğitim ya da sanatsal çalışma için her tür kıyafet giyilebilir. Bu eylemde en başta kast bulunmadığından hiçbir şekilde suç (disiplin suçları dahil) oluşmaz.
Old 27-09-2012, 12:23   #7
feyzaday

Sayın Cengiz Aladağ, yanıtınız için teşekkür ederim.
Old 27-09-2012, 12:28   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Eğitim ya da sanatsal çalışma için her tür kıyafet giyilebilir. Bu eylemde en başta kast bulunmadığından hiçbir şekilde suç (disiplin suçları dahil) oluşmaz.

"Kast" ile neyi kast ettiniz.
Old 27-09-2012, 17:08   #9
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın feyzaday;

Baroların kimi zaman düzenlediği ve gerek protesto amaçlı yürüyüşler, gerek basın açıklamaları vb. etkinliklerde avukatların cübbeli olarak katılımının sağlandığını görmekteyiz. Bu doğrultuda baronların ilkesel bir karar aldıklarını sanmıyorum. Dolayısıyla hukuk bilinci sağlama amacı taşıyan ve cübbe giyerek daha etkin olmayı hedeflediğinizi düşündüğüm programınızda, meslek kuralları bakımından izin almanızı gerektiren bir durum olduğunu düşünmüyorum ama dilerseniz -kendinizi daha rahat hissetmek adına- baroya yazılı bildirimde bulunabilirsiniz.

Saygılarımla..

Baro bu tür eylemlerinde cüppe giyilmesi için karar alıyor. Karar almaksızın cüpppe giyilmiyor. O yüzden baroya bildirim gerekli.
Old 27-09-2012, 17:22   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Baro bu tür eylemlerinde cüppe giyilmesi için karar alıyor. Karar almaksızın cüpppe giyilmiyor. O yüzden baroya bildirim gerekli.

Bence bildirim gerekli değil. Sayın Aladağ soruma yanıt verirse, gerekçemi açıklarım.
Old 27-09-2012, 18:32   #11
avmurat

Sayın Aladağ'ı beklerken ben bir şey sorayım : Cüppeyi avukat olmayanlar giyemez mi? Cüppe resmi bir kıyafet midir?
Old 27-09-2012, 19:30   #12
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Baro bildiriminin gerekli olmadığını hatta işgüzarlık olduğunu düşünüyorum.

Böyle bir faaliyetinize karşılık soruşturma açacaklarsa da varsın açsınlar (:

Saygılarımla
Old 27-09-2012, 19:30   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan avmurat
Sayın Aladağ'ı beklerken ben bir şey sorayım : Cüppeyi avukat olmayanlar giyemez mi? Cüppe resmi bir kıyafet midir?

Bir avukatın mesleki görevi (veya mesleği ile ilintili bir iş) dışında cüppe giymesi ile avukat olmayan bir kişinin cüppe giymesi arasnda fark yoktur, kanaatindeyim. Örneğin: (Avukatın adliyeden çıkarken cüppesini çıkarmayıp, minibüse cüppe ile binmesi ile minibüscünün avukat cübbesi giymesi arasında fark yoktur)
Old 27-09-2012, 20:45   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence bildirim gerekli değil. Sayın Aladağ soruma yanıt verirse, gerekçemi açıklarım.

Ya yanıt vermezsem? O zaman görüşünüz gerekçesiz kalacak.

Alıntı:
Yazan avmurat
Cüppeyi avukat olmayanlar giyemez mi? Cüppe resmi bir kıyafet midir?

Öyle olsa hiçbir filmde mahkeme sahnesi göremezdik.
Önceki görüşümü tekrarla; eğitim, sanat, modellik vb. amaçla her tür kıyafet giyilebilir.
Old 27-09-2012, 22:48   #15
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan feyzaday
Merhabalar,

Kılık kıyafete ilişkin yönetmeliğin bir maddesinde, "münhasıran vekalet görevini ifa ettikleri davalar dışında giyemezler" ifadesine göre bu sonuca varılıyorsa, yönetmeliğin getiriliş amacına parelel olarak kastedilenin mekansal belirme olduğuna katılmıyorum...

Ya da benim bilmediğim başka birşey var...

Old 28-09-2012, 02:27   #16
oguzhand0

Alıntı:
Avukatlar, mahkemelerde münhasıran vekalet görevi ifa ettikleri davalar dışında resmi kılık
giyemezler.

Yönetmeliğin 20. maddesi bu kadar da katı düşünülmemeli. Aynı mantıkla; duruşmadan çıkıp başka bir duruşmaya giderken de bir vekalet görevi ifa etmediğimiz için cübbemizi çıkarmamız gerekir; değil mi...

Sagılarımla
Old 28-09-2012, 08:20   #17
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Yönetmeliğin 20. maddesi bu kadar da katı düşünülmemeli. Aynı mantıkla; duruşmadan çıkıp başka bir duruşmaya giderken de bir vekalet görevi ifa etmediğimiz için cübbemizi çıkarmamız gerekir; değil mi...

Sagılarımla

O kadar abartırsak; cüppeleriyle baro odasında oturan avukatlar, yeni cüppe almadan önce üzerine oluyor mu diye deneyen avukatlar da disiplin suçu işlemiştir diyebiliriz. Bu durumlara verilebilecek örnekler buradan köye -pardon- disiplin kuruluna yol olur.
Old 28-09-2012, 10:53   #18
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Nasıl bir karar alma mekanizması işletildiğini biliyor musunuz? Ayrıca baronun bahsi geçen eylemler için karar alması, soru sahibinin amaçladığı etkinlikte cübbe giyebilmesi için bildirimde bulunmasını neden gerektirsin?
Old 28-09-2012, 14:05   #20
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan feyzaday
Merhabalar,

Giyin, bir sakıncası yok.
Baroya bir bildirime de gerek yok.
Boşa yazışma olur bence...

Cübbenin nerelerde ne zaman "giyilemeyeceğine dair" bir düzenleme yoktur. Tersi vardır...
Somut durum, meslek ilkeleri ve avukatlık vakarı ile çelişmediğine göre, sorun yok...
Old 28-09-2012, 14:09   #21
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bir avukatın mesleki görevi (veya mesleği ile ilintili bir iş) dışında cüppe giymesi ile avukat olmayan bir kişinin cüppe giymesi arasnda fark yoktur, kanaatindeyim. Örneğin: (Avukatın adliyeden çıkarken cüppesini çıkarmayıp, minibüse cüppe ile binmesi ile minibüscünün avukat cübbesi giymesi arasında fark yoktur)

Old 28-09-2012, 14:15   #22
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avmurat

Bu maddeye dikkat edilmelidir..
Bu suç avukat için hiçbir zaman geçerli değildir. Dalgınlıkla adliyeden çıkıp sokakta giyse bile..
Onun dışında sanatsal kullanımlarda da suçtan falan bahsedilemez.

Özel işaret ve kıyafetleri usulsüz kullanma
TCK. MADDE 264. (1) Bir rütbe veya kamu görevinin veya mesleğin, resmi elbisesini yetkisi olmaksızın alenen ve başkalarını yanıltacak şekilde giyen veya hakkı olmayan nişan veya madalyaları takan kimseye üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Elbisenin sağlayacağı kolaylık ve olanaklardan yararlanarak bir suç işlenirse, yalnız bu fiilden ötürü yukarıdaki fıkrada belirtilen cezalar üçte biri oranında artırılarak hükmolunur.
Old 28-09-2012, 15:11   #23
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Ya yanıt vermezsem? O zaman görüşünüz gerekçesiz kalacak.

Öyle olsa hiçbir filmde mahkeme sahnesi göremezdik.
Önceki görüşümü tekrarla; eğitim, sanat, modellik vb. amaçla her tür kıyafet giyilebilir.

"kasıtlı" olarak yanıt vermediğinizi düşünüyorum. Forum konusu olayda, meslektaşımızın kastı öğrencilere "çocuk haklarını" öğretmek olduğuna göre başka bir kasıt aramaya gerek yok, sanırım.

Öte yandan "çocuk hakları" konusunu aynı okuldan başka bir öğretmen de anlatabilirdi. O da cübbeyle anlatmak isteseydi, yine herhangi bir suç oluşmazdı.

Yine sizi teyiden, çocuklar hukukla ilgili bir müsamerede avukatlık cübbesi giyemeyecek miydi?

Forum sorusuna özgü olarak, sizinle aynı düşüncedeyim. Başka kastım yoktu.
Old 28-09-2012, 17:12   #24
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Ben

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

Söylediğimin özü şudur:

Avukatlar, mesleki görevi icabı (Duruşmada) cübbe giymek zorundadır. Mesleki görevi dışında avukatın cübbe giymesi (örneğin, sokakta cübbe ile dolaşması yahut evinde röpteşambır yerine cübbe giymesi ) herhangi bir insanın cübbe giymesinden farksızdır. Bu tavır mesleki değildir, bunu vurgulmak istedim.

Elbette ki bir mesleğe mensup olduğu izlenimi vererek resmi bir mesleki kıyafeti giyerek (Polis üniforması, avukat cübbesi gibi) başkalarını yanıltan ve bundan yarar sağlayan vatandaşlar suç işlemiş sayılırlar. (*) Benim verdiğim örnekte minibüs şoförünün minibüste cübbe giymiş olması sanıyorum aklı başında hiçbir vatandaşı minibüs şoförünü avukat sanıp, davasını vermesine neden olmaz kısaca onları yanıltmaya yetmez.

Olay budur.

-
(*)

TCK. MADDE 264. (1) Bir rütbe veya kamu görevinin veya mesleğin, resmi elbisesini yetkisi olmaksızın alenen ve başkalarını yanıltacak şekilde giyen veya hakkı olmayan nişan veya madalyaları takan kimseye üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Elbisenin sağlayacağı kolaylık ve olanaklardan yararlanarak bir suç işlenirse, yalnız bu fiilden ötürü yukarıdaki fıkrada belirtilen cezalar üçte biri oranında artırılarak hükmolunur.
Old 28-09-2012, 17:54   #25
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Söylediğimin özü şudur:

Avukatlar, mesleki görevi icabı (Duruşmada) cübbe giymek zorundadır. Mesleki görevi dışında avukatın cübbe giymesi (örneğin, sokakta cübbe ile dolaşması yahut evinde röpteşambır yerine cübbe giymesi ) herhangi bir insanın cübbe giymesinden farksızdır. Bu tavır mesleki değildir, bunu vurgulmak istedim.

Elbette ki bir mesleğe mensup olduğu izlenimi vererek resmi bir mesleki kıyafeti giyerek (Polis üniforması, avukat cübbesi gibi) başkalarını yanıltan ve bundan yarar sağlayan vatandaşlar suç işlemiş sayılırlar. (*) Benim verdiğim örnekte minibüs şoförünün minibüste cübbe giymiş olması sanıyorum aklı başında hiçbir vatandaşı minibüs şoförünü avukat sanıp, davasını vermesine neden olmaz kısaca onları yanıltmaya yetmez.

Olay budur.

-
(*)

Minibüsçü örneğini siz verdiniz. Cevabınızı da ona istinat ettiriyorsunuz. Örneğin ekstremliğine dayanarak verdiğiniz cevaba iştirak ediyorum. Bununla beraber, cübbenin (veya başka bir mesleki kıyafetin) daha özgün ve mantıklı kullanımlarında aradaki fark ortaya çıkar.

Vatandaş için TCK.m.264 oluşurken, avukat için oluşmaz. Duruma göre, 1136 sayılı yasa 62. maddesi delaletiyle TCK.m.257 tartışılabilir.

Saygılarımla.
Old 12-10-2012, 10:37   #26
feyzaday

Türkiye Barolar Birliği’nin avukat cüppelerinin niteliklerini, giyilebilecek ve giyilemeyecek yer ve halleri saptayan ve 01.01.1975 tarihinde yürürlüğe giren “Avukatların Resmi Kılık Yönergesi” uyarınca ilgide sormuş olduğunuz durumda cübbenin giyilemeyeceğini bilgilerinize... şeklinde yanıt geldi.
Old 12-10-2012, 10:50   #27
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan feyzaday
Türkiye Barolar Birliği’nin avukat cüppelerinin niteliklerini, giyilebilecek ve giyilemeyecek yer ve halleri saptayan ve 01.01.1975 tarihinde yürürlüğe giren “Avukatların Resmi Kılık Yönergesi” uyarınca ilgide sormuş olduğunuz durumda cübbenin giyilemeyeceğini bilgilerinize... şeklinde yanıt geldi.
Esasen söz konusu yönergede avukatların ve stajyer avukatların, görevlerini icra ederken mesleğe yaraşır kıyafet giymeleri, görünümlerine dikkat etmeleri çerçevesinde bir değerlendirmede bulunulmuş. Sorduğunuz hususla ilgili red gerekçesine dayanak olabilecek bir düzenleme değil. Doğan HIZLAN'ın "Cübbe Pejmürdeliği Örtmez" başlıklı makalesine de atıfta bulunulduğu dikkate alınırsa yanılmıyorum.
Old 12-10-2012, 10:58   #28
feyzaday

Sorduğum soruyu ilk paragraf, bunu da ikinci paragraf olarak belirtmiş. Yani İst.Barosu sorumun cevabına bu gerekçeyle hayır dedi.
Old 12-10-2012, 11:00   #29
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan feyzaday
Sorduğum soruyu ilk paragraf, bunu da ikinci paragraf olarak belirtmiş. Yani İst.Barosu sorumun cevabına bu gerekçeyle hayır dedi.
Aslına bakarsanız baronun red yanıtında bir gerekçe yok!
Old 12-10-2012, 11:06   #30
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Birkaç yıl evvel, Star tv veya Atv de gündüz kuşağında yayınlanan bir kadın programında bir meslektaşımızın cübbe ile gelip sihirbazlık gösterisi yaptığını hayretle izlemiştim. Daha sonra da bu konu ile ilgili herhangi bir soruşturma disiplin konusu olmadığını hatırlıyorum.
Yani demem o ki; sizin yaptığınız bir eğitim programında hiç bir sıkıntı olmamalıdır. Eğitimden daha kutsal bir kavram yoktur bence.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi