Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Adalet Sarayı mı, Adliye mi?
Adalet Sarayı 206 27,80%
Adliye 443 59,78%
Farketmez 92 12,42%
Oy Verenler: 741. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 336)

Adalet Saraylarda mı Dağıtılmalı , Yoksa Adliye Daha mı Adil Sizce?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2012, 23:37   #1
carlito

Varsayılan Adalet Saraylarda mı Dağıtılmalı , Yoksa Adliye Daha mı Adil Sizce?

Sizce;
a)Adana Adalet Sarayı mı ?
Yoksa
b)Adana Adliyesi mi ?
Veya
c)Farketmez,Adının Bir Ehemmiyeti Yok mu ?
Old 07-08-2012, 11:53   #3
Av.Cengiz Aladağ

Adliyeler atölyedir, adalet sarayları ise fabrika. Seri üretim her zaman, ustanın el emeği ve göz nuru karşısında daha az değere sahiptir. Adalet ince işçilik ister.
Old 07-08-2012, 15:00   #4
av.eduss

adliye saraysa bu sarayın "kralı" kim gibi bir soru çıkar karşımıza..oysaki "adliye" de monarşi olmaz...
Old 07-08-2012, 15:58   #5
Av. Engin EKİCİ

Varsayılan Adliye

Alıntı:
Yazan carlito
Adalet Saraylarda mı Dağıtılmalı , Yoksa Adliye Daha mı Adil Sizce?
"Saray" kelimesi, bence hak aramak için mahkemelere/adli mercilere başvuran ve çoğunluğu teşkil eden nispeten otorite karşısında güçsüz halk kesiminde hak arama mücadelesinin çok zor olduğu izlenimini bırakabilir. Bu izlenim halihazırda da doğru bir izlenim olabilir ancak herkesin, adalete kolay ulaşabileceği yönünde kanaate sahip olması önemlidir.

Ulaşılamaz izlenimi elbette "adalet" için doğmaktadır. Bu anlamda adalete kolay erişimin sağlanacağı izlenimini veren ve çok daha sade "adliye" kelimesinin yeterli olduğu, adliye sarayı tabirinden uzaklaşılması gerektiği düşüncesindeyim.

Elbette ki kelimelerden ari şekilde olaya bakarsak adaletin tecellisi için tanımların bunda ön planda bir rolü olduğunu da savunamayız, önemli olan sistemin işleyişi için atılan somut adımlardır. Şu an için de somut adım atılmamaktadır ve vatandaşın genel anlamdaki adalet algısı "güçlülerin adalete erişebildiği" şeklindedir.

Konu hakkında açılan bir başka başlık için bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5193
Old 07-08-2012, 16:23   #6
LaWYeR uA

Saray kelimesinin kimsede monarşiyi çağrıştıracağını düşünmüyorum ya da insanların bu şekilde düşüneceğini. Telaffuz olarak adalet sarayı bana daha şık geliyor.
Old 07-08-2012, 17:45   #7
coskunomer38

Saray kelimesi halktan çok uzak ve ulaşılmaz bir kavramı çağrıştırıyor.Halka yakın olması gereken en önemli yer yargı mekanizmasıdır.Dolayısıyla saray vb kavramlarla mazlum halkı daha da mazlum gibi lanse etmenin bir anlamı yok.Adliye demek çok şık ve yeterlidir.Saray ayrıca yürütme mekanizmasıdır.Yürütme de kuvvetler ayrılığı gereği yargıdan ayrı bir erktir.Adliye adliye adliye)
Old 08-08-2012, 11:21   #8
Bronz Atlı

Olmayan şeyin sarayı olsa ne olur olmasa ne olur
Old 08-08-2012, 12:00   #9
Av. Murat ÇETİN

Ben kimsenin adliyeye adliye sarayı dediğini duymadım,halk adliyeye her zaman "adliye" der ama nedense yapılan binalara "saray" demek gibi bir ısrar var. Bir kelime benimsenmemişse ısrar etmenin anlamı yok. İtirazım sadece bu noktadandır. Yoksa etimolojik tartışmalara girersek, "Adalet sarayı" sarayları, monorşiyi değil, adaleti yücelten bir kavram. Bir ülkenin adaleti o kadar güçlü ki, bunun için saraylar yapılmış, bir ülkede adalet o kadar önemli ki, saraylarda dağıtılıyor. Peki söz ile özün uyumsuzluğu ne olacak?
Old 08-08-2012, 14:00   #10
Armağan Konyalı

Öncelikle "Adliye" ne demek ona bakalım:
Adliye adalet dağıtılan bir yerdir ama bu dağıtım yaklaşık bir yıl sürer. Her dava sürecinde ortalama 5 duruşma beklenir. Her duruşma için ortalama 55 dakika beklenir. Özetle, adliye, adaletin uzun süre beklendiği yerdir.

Şimdi soruyu tekrar soralım:
Adliyede mi beklemek istersiniz? Adalet Sarayında mı?

Sarayda rahat koltuklarda uzanırsınız, ikramları yer içersiniz. Canınız sıkılmasın diye canlı müzik eşliğinde kızlar rakseder. Genellikle bir fiskiye yetmez, kara derili biri başınızın üstünde yelpaze sallar.

Şimdi yanıtımızı verelim:
Adalet sarayda dağıtılmasa da olur. Yeter ki bekletmesinler...

Saygılarımla
Old 08-08-2012, 14:02   #11
Mehmet Sezai Aydıngöz

Karar Adliye,(Adalet dağıtılanyer)

Elbette Adalet,kendine mahsus yerde dağıtılır.Saraylarda değil.Saraylar çok insanın aklını başından alır,ne oldum delisi durumunadüşürür.Bu itibarladır ki:İnsanın geninde bulunan enaniyet,saraylarda daha çok belirginleşir.
Öteden beri geneleğimiz de;"duruşmaya mahsus salonda celse(oturum)açıldı"denmektedir.
Saray kavramı daha çok saltanatı hatırlatır.İster adalete mahsus olsun veya bir başka kavrama,fark etmez.Neticede saraydaki ihtişam ister istemez içinde bulunan kişi veya kişileri etkiler.Kişinin tabiatında olan "EGO"yu negatif olarak etkiler.
Acizane kanaatim budur.Saygılar.
Old 08-08-2012, 23:40   #12
Gemici

Önemli olan yargının adil bir şekilde çalışması ve adaletin gerektiği gibi dağıtılmasıdır. Adaletin dağıtıldığı yerin adliye veya adalet sarayı olarak adlandırılması, verilen hizmetin veya yargı yetkisinin kullanılmasının kalitesi değişmediği sürece, göstermelik olmaktan ileriye gitmez, göz boyamacılık olur.

Yapılan iş aynı iş olduktan sonra ha adliye ha adalet sarayı hiç fark etmez,isim değiştirmekle imaj değişmez.

Tartışma bana mahalle bakkallarının kendilerinerini 'Süpermarket' olarak adlandırmalarını hatırlattı; Yabancı dillerden Türkçeye giren market adını almakla bakkalın ne içeriği değişti, ne de bakkal sürper oldu.

Alıntı:
Yazan Av. Murat ÇETİN
Ben kimsenin adliyeye adliye sarayı dediğini duymadım,halk adliyeye her zaman "adliye" der ama nedense yapılan binalara "saray" demek gibi bir ısrar var. Bir kelime benimsenmemişse ısrar etmenin anlamı yok. İtirazım sadece bu noktadandır. Yoksa etimolojik tartışmalara girersek, "Adalet sarayı" sarayları, monorşiyi değil, adaleti yücelten bir kavram. Bir ülkenin adaleti o kadar güçlü ki, bunun için saraylar yapılmış, bir ülkede adalet o kadar önemli ki, saraylarda dağıtılıyor. Peki söz ile özün uyumsuzluğu ne olacak?

Sarayların en başta gelen özelliği sarayda oturanlarla saray dışında olanlar arasındaki uçurum ve bağlantı kopukluğudur. Sarayda oturanın tuzu kurudur, saray dışında bulunanla arasında seviye farkı vardır, eğitim farkı vardır, mal mülk sahibi olma farkı vardır.

Genelde sarayda olan saray dışında olan için çalışmaz, tam tersine sarayda oturan diğerlerini kendisi için çalıştırır.

'Adliye sarayında' adalet değil, adaleti dağıtanlar veya adaleti dağıttığına inananlar hüküm sürer.

Saygılarımla
Old 09-08-2012, 08:52   #13
Av.Ömer Güntay

saray
isim Farsça
1. isim Hükümdarların veya devlet başkanlarının oturduğu büyük yapı
"Sarayın içine girmiş olanlar bir bir süngülendiler." - N. F. Kısakürek
2. Kamu işlerinin yürütüldüğü büyük yapı
"Emniyet Sarayı. Spor ve Sergi Sarayı."
3. Görkemli ve gösterişli yapı
"Bu ev bir saray."
4. Devlet başkanı ve çevresi
"Saraydan çağrılmış."

Kaynak: Türk Dil Kurumu Güncel Sözlük

Sözcükler tek anlamlı olabilecekleri gibi, çok anlamlı ve asıl ve yan anlamlı da olabilir. Saray sözcüğü de bu tür çok anlamlı sözcüklerdendir. Malumunuz, asıl anlamı 1. sırada verilendir.

"Adalet Saray"ında kullanılan saray kelimesine esasi bir anlam yüklenmemesi, bunun üretilen adalet hizmetinin niteliğine ilişkin bir algı yaratmaması gerektiğini düşünüyorum. İsim ne olursa olsun, üretilen şeyin mahiyet ve niteliği değişmiyor. Bir olgunun değerlendirmesinde onun adından ziyade, mahiyetine bakmak gerekir.

Adliyelerde ve topyekûn ülkede Devlet tarafından üretilen yargı ve adliye hizmetlerinin çıtasını tayinde de anayasal ve bu konudaki evrensel sözleşme, ilke ve ölçütler dikkate alınmalıdır.

Yukarıdaki anlamlardan 2. anlamda kullanılmaktadır. Yani sadece binanın "yapısını" fiziken (görünüm ve inşai açıdan) nitelemeye ilişkin bir kullanım. Özellikle 1. anlam etrafında yapılan yorumlara (saray-tebaa-adalet vs.) bu itibarla katılmıyorum. "Simit Sarayı"nın sarayı ile "Adalet Sarayı"nın sarayı aynıdır.

Görüşüm: "Adliye" kullanımının yeterli olduğu yönünde.
Old 10-08-2012, 17:04   #14
Av. Hatun Olguner

Sayın Av. Armağan Konyalı 10 nolu mesajında demiş ki :

''Adalet saraylarda dağıtılmasa da olur. Yeter ki bekletmesinler. ''

Adalet arandığı sürece bu beklemeler sürecek,bekleyişler hiç bitmeyecek.
Old 11-08-2012, 23:00   #15
Av.Barış

ismi verenler içeride çalışanları kral olarak görüyor olabilir belki de. yetkilerin sınırsız hale geldiği bir hakim-savcı mesleği varsa bence saray lafı cuk diye oturmuştur.
ancak devletin eskilerden kalma geleneği belkide adaleti ehil kişiler vasıtası ile dağıtmak yerine krallar vasıtası ile dağıtmak daha caiz gibi. nede olsa osmanlıdan kalma gelenektir bizimkisi örfi hukuk ve şeri hukuku uygulamak. ismi değişmiştir ama hala vatandaşa uygulanan hukuk ile devlet otoritesine uygulanan hukuk hala farklı işlemektedir. devlet kendi alacağını bir tık ile alırken biz saraylarda sürünürüz.
dolayısı ile gerçekten saray lafını kim bulmuşsa tam bizim yargıya tam uymuştur. sarayda nasıl geçmişte adalet dağıtılmamışsa şimdide dağıtılmıyor.
Old 15-08-2012, 17:57   #16
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Simit sarayı olan bu ülkede adliyeye "adliye sarayı" denilmesi ne kadar MANİDAR!Sarayda padişah ta başsavcı mı oluyor acaba,hakimler şehzade /sultan,vatandaş teba AVUKATLAR?
Old 16-08-2012, 16:14   #18
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan coskunomer38
Avukatlar literatürde yok...

Hangi literatürde?
Old 23-08-2012, 08:37   #19
radikal

Vergi Dairelerine veya Defterdarlıklara "Maliye Sarayı" ya da Valiliklere, Kaymakamlıklara "Mülkiye Sarayı" denilmediğine göre Adliyelere neden Adliye Sarayı denildiğini anlamış değilim. Üstelik bir adliye çalışanı olarak hiç "saray" da çalıştığımı şimdiye kadar hissetemedim.
Old 27-08-2012, 10:47   #21
cikan

Hakimlerin, Cumhuriyet Savcılarının ikişer ikişer oturduğu, dosyalarını koyacak yer bulamadıkları, Avukatların çay ocağı dışında bekleyecek yer bulamadıkları yapılara saray demek görgüsüzlüktür!
Old 27-08-2012, 14:03   #22
bilgin dicle

Acil

Bizim kafamızda ''yönetenler'' demokratik bir figür değildir,saraylara layıktır.Padişahtır,kraldır...Bu kafa sadece siyasilere değil,hukukçulara da aynı gözle baktığı içindir ki ''Adalet Sarayı'' tercih ediliyor...
Old 28-08-2012, 01:44   #23
Gemici

BU alandaki anket sonuçlarını takip ettiniz mi bilmiyorum?
Ben ettim.
Önce mesajlara bakalım:
Şimdiye kadar 22 mesaj yazılmış.
Bu mesajlardan 17 tanesi kesin olarak 'ADLİYE'den yana. Bir iki tekrarı da eklersek neredeyse yazılan mesajların yüzde 95i ADLİYEden yana. Adliye sarayı kavramını sadece bir katılımcı açıkça desteklemiş.

Gelelim ankat sonuçlarına.
şimdiki durum:
ADLİYE SARAYCILAR: yüzde 23,85
ADLİYECİLER: yüzde 61,92
FARKETMEZCİLER: yüzde 14,23

Aklımda kaldığı kadarı ile ilk zamanlardaki neticeler şöyle idi:
ADLİYE SARAYCILAR: yüzde 17 lerde idi, şimdi yüzde 23,85
ADLİYECİLER: yüzde 70 in üzerinde idi, şimdi 61,92 ye düşmüş.
FARKETMEZCİLER: yüzde 10 ila 11 arası idi, şimdi 14,23 olmuş.

Sonuç:
Yazılanlara bakılırsa anket sonuçlarında ADLİYECİLERİN yüzde 95 in üzerinde olması gerekirken, tam tersi olmuş ve oluyor, adliye lehine yazılan her mesaj saraycıların işaretini artırıyor.

Durum böyle giderse ve Sayın Admin anketi baş sayfadan almazsa THSciler kısa bir zamanda adaleti SARAYA sokarlar gibime geliyor.

SARAYCILARI şevke getirmek ve adaleti kısa zamanda saraya sokmak için!
Ben 'ADLİYE' kavramından yanayım.
Old 29-08-2012, 10:01   #24
Semender33

Varsayılan Adalet Sarayı

Şimdiye kadar adliyelerimiz ne yazık ki hükümet konaklarının bodrum kadlarında veya kiralık iş hanlarında hizmet verdi. Daha geçen senelerde bile Beyoğlu adliyesinedeki duruşmalar hatırımda 5 metrekarelik duruşma salonları hakim, avukatlar derken sanık için yer kalmamış... Dahası adliye olarak bağımsız olan binalar ise önceneden dediğim gibi kiralık iş hanlarından müteşekkil insanın adalete olan güveni sarsılıyor. Herşeyden önce kişinin adalete güvenmesi için daha ilk adımda kendisine adalet verecek olan yerin ihtişamı ile karşılaşmalı ve bir güven duygusu uyanmalı bence. Bursa adliyesini gören var mı bilmiyorum ama binanın şekli ve basık tavanı ile insanı kendinden daha doğrusu adalet dağıtan hukukçularımızdan soğutuyor. Diyeceğim Adalet Sarayı hukukun üstünlüğünü temsil ediyor ve halka güven veriyor.
Old 29-08-2012, 11:50   #25
carlito

-''Saray''-ların Halka Güven Değil Bilakis Korku Verdiği Kanaatini Taşımaktayım..
Old 29-08-2012, 11:59   #26
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan carlito
-''Saray''-ların Halka Güven Değil Bilakis Korku Verdiği Kanaatini Taşımaktayım..

Ne saray ne de adliyedir halka korku veya güven veren...

Halka güven veren hukuk ve adalettir; yoksa korku salan hukuksuzluk ve adaletsizliktir.

13 no.lu mesajımda da belirttiğim gibi, adliye sözcüğünü tercih eden ve kâfi bulan biri olarak, saray sözcüğüne takılmanın, öyle veya böyle yönlü anlamlar yüklemenin beyhûde olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 29-08-2012, 22:48   #27
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Veyis AYDIN
Şimdiye kadar adliyelerimiz ne yazık ki hükümet konaklarının bodrum kadlarında veya kiralık iş hanlarında hizmet verdi. Daha geçen senelerde bile Beyoğlu adliyesinedeki duruşmalar hatırımda 5 metrekarelik duruşma salonları hakim, avukatlar derken sanık için yer kalmamış... Dahası adliye olarak bağımsız olan binalar ise önceneden dediğim gibi kiralık iş hanlarından müteşekkil insanın adalete olan güveni sarsılıyor. Herşeyden önce kişinin adalete güvenmesi için daha ilk adımda kendisine adalet verecek olan yerin ihtişamı ile karşılaşmalı ve bir güven duygusu uyanmalı bence. Bursa adliyesini gören var mı bilmiyorum ama binanın şekli ve basık tavanı ile insanı kendinden daha doğrusu adalet dağıtan hukukçularımızdan soğutuyor. Diyeceğim Adalet Sarayı hukukun üstünlüğünü temsil ediyor ve halka güven veriyor.

Binaların değil, uygulamanın HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ temsil ettiği günlerin beklentisi ile...

Saygılarımla
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alıntı:
Yazan Av. Ömer Güntay
Ne saray ne de adliyedir halka korku veya güven veren...

Halka güven veren hukuk ve adalettir; yoksa korku salan hukuksuzluk ve adaletsizliktir.

13 no.lu mesajımda da belirttiğim gibi, adliye sözcüğünü tercih eden ve kâfi bulan biri olarak, saray sözcüğüne takılmanın, öyle veya böyle yönlü anlamlar yüklemenin beyhûde olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla.

Sayın Güntay,
'saray sözcüğüne takılmak, öyle veya böyle yönlü anlamlar yüklemek' tamlaması ile tartışmanın can alıcı noktasına dokunmuş oldunuz. Olay sadece saray değil elbette, başka kavramlarında aslından başka anlamlarda kullanıldığı ve sonradan kullanılan anlamın ilk anlamı unutturduğu, kavramların özünden uzaklaştırıldığı çok durumlar var. Bunun en iyi örneklerinden birisini Almanlar sığınmacılar konusunda vermişlerdi; Sığınmacıların sayısal çokluğunu belirtmek için sığınmacı dalgası, sığınmacı nehri, sığınmacı çığı gibi tamlamalar uydurmuşlardı. Sığınmacıların Almanyayı istila etmelerini, yatağından taşan bür nehir gibi her tarafı kaplamalarını önlemek içinde barajlar ve sedler çekilmeliydi elbette.

Gelelim SARAYA
Spor yapılan yere saray demekle o yer saray mı olur?
Kültür etkinlikleri yapılan yere saray demekle o yer saray mı olur?
Simit satılan yere saray demekle o yer saray mı olur?
Yargı hizmetinin verildiği, yargı görevinin yerine getirildiği yere saray demekle o yer saray mı olur?

Saray sözcüğünden türetilen bütün yerler saray mıdır?
Saraydan(sözcüğünden) türetilen bu yerler saray karakteri mi almış olurlar(hadımları, çeşnici başıları, soytarıları, harem ağaları olan sarayların karakterini burada tartışmak istemiyorum elbette)

Sizin veya diğer katılımcıların ne düşündüklerini bilemiyeceğim, ama sorduğum sorular benim cevabım hayır dır.

Bir sözcüğü asıl anlamından başka bir anlamda kullanmaya, o sözcüğe yeni bir anlam yüklemeye, bir sözcüğün anlamını kendi isteği doğrultusunda belleklere yerleştirmeye Almanlar 'Begriffe Besetzen' diyorlar. Kavramları işgal etmek olarak Türkçeye çevirebiliriz.

Saray sözcüğüne öyle veya böyle yönlü anlamlar yükleyenler kimlerdir? Buradaki katılımcılar mı, yoksa işi oldu bittiye getirenler mi?
Adliye'den Adliye veya Adalet Sarayı yapmayı düşünenlerin amacı nedir?
Saray merakının sebebi nedir? Kavram işgali mi, yoksa dilin zenginleşmesi mi?

Saygılarımla
Old 30-08-2012, 11:32   #28
Av.Ömer Güntay

Sayın Gemici,

Alıntı:
Yazan Gemici
Adliye'den Adliye veya Adalet Sarayı yapmayı düşünenlerin amacı nedir?

Herhangi bir mahsus amaç güdüldüğü veya önbilinç olduğunu düşünmüyorum...

Alıntı:
Yazan Gemici
Saray merakının sebebi nedir? Kavram işgali mi, yoksa dilin zenginleşmesi mi?

Dilin zenginleşmesi sadece... Estetize etmek isteği vs...

Saygılarımla.
Old 01-09-2012, 00:00   #29
av. nevzat tombulca

"adalet sarayı" daha ziyade adliye binasinin (yapinin) büyüklüğü düşünülüğünde ve modern bina anlaminda kullanıldığında anlamli geliyor bana. çağlayan adalet sarayi gibi.
ama kadiköy C adliyesine de kadiköy C adalet sarayi diyemeyiz. adliyeler birleştikten sonra kartal adalet sarayi denebilir.
Old 03-09-2012, 14:52   #30
Gemici

Hukuk Literatürüne Katkı:
Adliye Binalarının Sınıflandırılması Önerileri:

Adliye Sarayı: Görkemli ve gösterişli adliye binaları için,

Adliye Şatosu: Çevresi sur ve kulelerle çevrili, geniş toprağı olan adliye binaları için,

Adliye Malikànesi: Geniş bir alana kurulmuş, büyük gösterişli adliye binaları için,

Adliye Konağı: Büyük ve gösterişli adliye binaları için,

Adliye Yalısı: Su kıyısındaki büyük, görkemli adliye binaları için,

Adliye Villası: Yazlıklardaki veya şehir dışındaki görkemli adliye binaları için,

Adliye: Saydıklarımın dışında kalan sıradan adliye binaları için. İsterseniz 'Kapıcı Dairesi Tipi Adliye' de diyebilirsiniz.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi